Какво да правя ако не плаща издръжката?

  • 46 304
  • 91
  •   1
Отговори
  • Мнения: 578
От един месец решението на съда е в сила и бившия е осъден да плаща издръжка. Взех си изпълнителен лист върху издръжката и му дадох номера на сметката, където да превежда парите на детето. Да, ама той явно няма никакво намерение да го прави. Месецът мина, а той нито внесе издръжката, нито пък пита дали детето има нужда от нещо. Освен да звъни по телефона, когато си поиска и да претендира, че има права друго не прави.
Адвокатката ми каза, че трабва да се заведе изпълнително дело и да се даде на частен съдия-изпълнител. Сама нямало да се справя с това. Само, че услугите й ще ми струват 300 лева, които аз не мога да отделя в момента по никакъв начин.
Такъв ли е единствения начин да го накарам да си плаща издръжката, за която е осъден вече?Аз сама бих ли могла да се обърна към съдия-изпълнител и само частни ли такива има?

# 1
  • Мнения: 427
Бившият ти съпруг има ли имоти на свое име ?
Ако няма , върви при съдия- изпълнител , има формуляри които може да попълниш сама, като заплатиш съдебна такса от около 40лв. По този начин имаш право да получаваш издръжка от общината  Peace
Ако има имоти , незнам , но не е лошо пак да отидеш при съдия изпълнител . Да обясниш ситуацията , и да го помолиш за съвет . Какво може да направиш ,без да се налага да ползваш услугите на адвокат .
Може да попиташ и в адвокатската тема също  Peace
Ето и темата :http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=591599.0

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 260
Най - добре се разберете двамата помежду си ,не бързай да намесваш съда може в момента да няма пари защо си толкова сигурна ,че смята да не плаща ?

# 3
  • Мнения: 578
Ооооо, при него проблема изобщо не се състои в липсата на пари. Работи на трудов договор и получава заплата и то в доста голям размер. Прави го съвсем нарочно, за да създава неприятности и за да ме кара да тичам по адвокати и да изразходвам средства, които аз нямам в момента.
А къде мога да намеря съдия-изпълнител? Има ли такива държавни към някоя институция или са само частни?

# 4
  • Мнения: 427
 Във всеки съд  , има съдия - изпълнители  Peace
 Отиди във вашия Районен съд , и попитай в коя стая се намира . Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 4 349
От един месец решението на съда е в сила и бившия е осъден да плаща издръжка. Взех си изпълнителен лист върху издръжката и му дадох номера на сметката, където да превежда парите на детето. Да, ама той явно няма никакво намерение да го прави. Месецът мина, а той нито внесе издръжката, нито пък пита дали детето има нужда от нещо. Освен да звъни по телефона, когато си поиска и да претендира, че има права друго не прави.
Адвокатката ми каза, че трабва да се заведе изпълнително дело и да се даде на частен съдия-изпълнител. Сама нямало да се справя с това. Само, че услугите й ще ми струват 300 лева, които аз не мога да отделя в момента по никакъв начин.
Такъв ли е единствения начин да го накарам да си плаща издръжката, за която е осъден вече?Аз сама бих ли могла да се обърна към съдия-изпълнител и само частни ли такива има?



Напълно е възможно да се справиш сама. Просто напиши една молба до съдия изпълнител и приложи изпълнителния лист, който сама може да си вземеш от съда. Просто не ми е ясно за какво са тези 300 лева, освен за това, че е учила право.  Hug

# 6
  • София
  • Мнения: 4 349
Ооооо, при него проблема изобщо не се състои в липсата на пари. Работи на трудов договор и получава заплата и то в доста голям размер. Прави го съвсем нарочно, за да създава неприятности и за да ме кара да тичам по адвокати и да изразходвам средства, които аз нямам в момента.
А къде мога да намеря съдия-изпълнител? Има ли такива държавни към някоя институция или са само частни?

Потърси в интернета за твоя град. Списъци има.

# 7
  • Мнения: 578
Момичета, много благодаря. Просто вече нямам сили да се разправям с бившия и постоянните му простотии.  #2gunfire Добре, че сте вие   bouquet

# 8
  • София
  • Мнения: 1 120
Тук ще намериш различни бланки.
Можеш сама да си попълниш молбата за издаване на изпълнителен лист и след това молбата за завеждане на изпълнително дело. Всичко ще ти струва не повече от 50 лв, ако го свършиш сама.
Макар че, щом бащата ти прави на пук, може би няма да ти е трудно да намериш адвокат, който да свърши всичко и да си вземе парите, когато ти ги изплатят. Таткото ще се набута поне още 300 лв.

Нашият татко също е само с права и без задължения, но няма да е за дълго.

# 9
  • Мнения: 578
Благодаря   bouquet Аз изпълнителен лист върху издръжката си имам - адвокатката ме беше посъветвала да си взема още като си вземах решението от съда. Самото издаване на такъв документ не струва нищо - в молбата да ми се издаде препис от решението бях написала и изпълнителен лист върху издръжката.
Онзи ден се обадих в съда да попитам за държавния съдия-изпълнител. Секретарката му каза, че само трябвало да занеса молба и никаква такса не трябвало да плащам. Да не повярваш  newsm78
Междувременно му написах имейл да го подсетя, но ни дума, ни вопъл, ни стон. Явно няма никакви намерения да плаща каквото и да е.
А ако заведа дело с адвокат и той бъде осъден, има ли начин той да плати хонорара на адвоката ми?По-точно да го възстанови, защото едва ли някой адвокат ще работи без пари до тогава.

# 10
  • София
  • Мнения: 4 349
Какъв е смисълът да го съдиш?  newsm78 newsm78 Чрез изпълнителното дело ще си плаща издръжката.

# 11
  • Мнения: 2 927
А ако заведа дело с адвокат и той бъде осъден, има ли начин той да плати хонорара на адвоката ми?По-точно да го възстанови, защото едва ли някой адвокат ще работи без пари до тогава.
Ако за изпълнителното дело ползваш адвокат, ще му съберат и хонорара по това дело. Щом работи по трудов договор, ще му направят запор на заплатата и ще удържат от нея цялата текуща издръжка и част от натрупаната за минало време. Ще съберат и всички присъдени и/или направени в изпълнителното производство разноски.

# 12
  • Мнения: 549
Цитат
А ако заведа дело с адвокат и той бъде осъден...
Red Devil, до колкото разбирам, ти ще заведеш изпълнително дело за вече присъдена издръжка. Ролята на това дело е съдия-изпълнител да изиска издръжката да се изплати - присъдената вече издръжка. Няма "ако"

Тук пишеше една изпатила мама, до колкото си спомням с ник Гери или нещо подобно, беше много недоволна от таксите, които събира частен съдия изпълнител. Като че ли добре си се ориентирала към държавния... И винаги е добра идея да имаш адвокат, защото съдията - изпълнител не е длъжен да ти дава текуща информация ако има проблем, но адвокатът ти ще знае по какъв ред се изисква информация и какво се прави по-нататък

Последна редакция: пн, 07 май 2012, 20:59 от Fall

# 13
  • София
  • Мнения: 1 120
И винаги е добра идея да имаш адвокат, защото съдията - изпълнител не е длъжен да ти дава текуща информация ако има проблем, но адвокатът ти ще знае по какъв ред се изисква информация и какво се прави по-нататък
С адвокат е по-добре, но като не може да си го позволи в момента, по-добре сама да задейства нещата, отколкото да дава отсрочки на бащата. Детето всеки ден има разходи и, макар че издръжката няма да ги покрие, все пак е по-добре с нея, отколкото без нищо.

# 14
  • София
  • Мнения: 4 349
Защо съдия- изпълнителят да не е задължен да те информира, ако има проблем по изпълнителното дело? Нали той е отговорен за това дело? То днес в БГ в областта на съдебната система и всички хрантутници покрай нея не са длъжни на никого с нищо. Само е въпросът да се вземат парите.

Общи условия

Активация на акаунт