Любимата ми книга!

  • 50 361
  • 223
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 193
негативна, пробвай "Крадецът на книги", май доста пъти се е споменавала тук във форума, но е едно от малкото нови неща, които наистина ми хареса.   bouquet

# 166
  • Мнения: 1 793
негативна, пробвай "Крадецът на книги", май доста пъти се е споменавала тук във форума, но е едно от малкото нови неща, които наистина ми хареса.   bouquet

За съжаление съм я чела вече. Благодаря ти! Hug

# 167
  • Мнения: 48
Много ми е трудно да определя любима книга или книги. В крайна сметка за мен това зависи изцяло от възрастта, на която съм ги чела и психическото състояние, в което съм била. И аз, както и повечето хора тук, наричам "любими" тези книги, които препрочитам многократно и с удоволствие. Но има и такива, които съм чела само по няколко пъти, отдавна, но те току изскачат и напомнят за себе си. Като пример за втория тип мога да посоча "Повелителят на мухите" и "Революцията на пеперудите". Спомням си, че когато ги четох в ученическите години, определено заложих на оптимизма в Революцията и много се ядосвах на песимизма в Повелителя. Но с времето разбрах, че Уилям Голдинг е бил прав и неслучайно е спечелил Нобелова награда за книгата си.

Иначе, книгите, които препрочитам в последните години и които очевидно са в графата "Любими" са:
Всичко на Тери Пратчет, но "Малки богове" за мен си е откровение.
"Малкият принц" - не я препрочитам достатъчно често напоследък, защото я знам наизуст.
Като дете обичах Астрид Линдгрен, но "Братята с лъвски сърца" и досега разтапя сърцето ми.
Всичко на Исабел Алиенде - великолепна, богата и чувствена литература. Не бих препрочела само "Паула", ужасно потискаща е.
Джоан Харис - "Шоколад", "Бонбонени обувки", "Праскови за кюрето", Петте четвъртини на портокала", "Крайбрежие", Къпиново вино". Останалите и книги за мен са пълна досада, тя се изложи, започна да пише на килограм, издаде неиздадените си (съвсем основателно пренебрегнати от издателите) романи и т.н.
Патрулите на Сергей Лукяненко.
"Парфюмът" на Патрик Зюскинд.
"Агнецът" или Евангелие според Биф Шамара" на Кристофър Мур - страхотно попадение, остроумна, интелигентна, чудесна. Вече 10 години откакто е издадена и току си я попрочитам.
Трилогията "Милениум" на Стиг Ларшон.
Всичко на Стефан Цанев.
Още много книги минаха през ръцете ми в последните годни, но им трябва време, за да се докажат като "любими".

Последна редакция: вт, 25 юни 2013, 11:40 от MilenVele

# 168
  • Мнения: 171
Абсолютно вярно MilenVele, всяко нещо с времето и мястото си.

# 169
  • Мнения: 387
Здравейте! Идвам и аз тук, за да споделя за моите любими книги  Hug

Може би номер 1 за мен е "Цар Плъх" на Джеймс Клавел. Друга любима моя книга е "Отнесени от вихъра"; всичко, което до момента съм чела от Арчибалд Кронин, ми е харесало много. Друг роман, който много харесвам и отскоро вече притежавам, е "Ребека, господарката на Мандърлей" от Дафни Дю Морие. Никой няма да се изненада, предполагам, ако не на последно място спомена и "На изток от рая" на Стайнбек
 
От новите заглавия харесвам "Невидимият мост" на Джули Оринджър, "Слугинята" на Катрин Стокет .... Има още доста, но ще споделям периодично за тях. А се надявам и да се увеличи списъка с любими заглавия Simple Smile

# 170
  • Мнения: 79
Железния светилник, Преспанските камбани ....  Laughing

# 171
  • Мнения: 4 569
Железния светилник, Преспанските камбани ....  Laughing
Кое му е смешното?  Rolling Eyes

# 172
  • София
  • Мнения: 3 760
Ще започвам "На изток от рая" обаче и вече нямам търпение, виждайки колко хора я харесват.  Simple Smile
Те и "Парфюмът" много го харесват,та реших да го прочета и аз и повярвай по-голяма боза скоро не бях чела...

# 173
  • Мнения: 107
Ще започвам "На изток от рая" обаче и вече нямам търпение, виждайки колко хора я харесват.  Simple Smile
Те и "Парфюмът" много го харесват,та реших да го прочета и аз и повярвай по-голяма боза скоро не бях чела...

Нека изчакаме мнението на OniyuriHug

# 174
  • Мнения: 3 063
Изпуснала съм хубавата тема:) И аз мисля, че с времето може да има различни любими книги; моите от "последно време" - и които ми идват "на прима виста" - са: ""Любовникът на лейди Чатърли" - Д.Х.Лорънс; "На изток от рая" - Стайнбек; "Души в окови" - С. Моъм; Великият Гетсби и Нежна е нощта - Фицджералд; "Гордост" и "Последна любов" - У. Уортън; първите няколко издадени  у нас през послените 2-3 години на Франсоаз Саган; "Майките" - Теодора Димова; Тина и половина и Макс - всичко на макс - Юлка; "Замъкът на шапкаря" - Кронин; "Луси Краун" - Шоу; "Стая" - Ема Донахю; "Изкупление" - Иън Маккюън; "Дона Флор и нейните двама съпрузи" и Габриела..." - Жоржи Амаду; Сидхарта - Х. Хесе; Захир - Коелю; имам и още, но като се сетя.
А като ученичка - всичките на всичките Бронте  Wink , Жорж Санд, Талев, Димов, Вежинов (с "Белият гущер" и "Бариерата), Лавината - Блага Димитрова; поезията на Багряна и Дора Габе, Петя Дубарова, някои любими стихове на Вапцаров, разкази на Йовков и Елин Пелин, "Под игото"...
Детски - доколкото помня - "Роня, дъщерята на разбойника" - Астрид Линдгрен; Кестнеровите детски романи, Пипи, естествено, приказки - на Андерсен, Братя Грим, български народни, руски народни.

Никога не препрочитам - не мога: има толкова други, които искам да прочета, а пък и като знам сюжета (това за романите), не ми е интересно, не ме притегля така да се каже за повторен прочит. Пасажи - да, които съдържат някаква мъдрост, но цели произведения - не (освен стихове де;-). Не мога да се съглася с паралела между книго- и мело- мани: друго е; една песен мога да я чуя 10 път една след друга, а п осле да се сетя за нея след месец(и) или да я чуя по радио/тв и пак да ме трогне, книгата обаче изисква внимание, време, нагласа - все специални и специално отделени, което в началото като го няма (защото ми е позната вече), не става и по-натам;-)

Последна редакция: пт, 26 юли 2013, 00:32 от alen mak

# 175
  • Мнения: 107
Аз открих препрочитането на книги, заради "На изток от Рая". Исках да проверя дали наистина ми е харесала или е било моментно състояние. Е, оказа се, че така вече я асимилирах в всичките й подробности, излязоха на преден план и други герои, които бях забелязала, но сега вече ми станаха любимци. Героите ти стават като приятели - опитваш се да разбереш и лошите /колкото и да не ти се получава/. Така тази книга, която твърдя, че ми е любима, я обсъждам във всякакви подробности и ми е супер от това.

Иначе просто си посветих февруари месец - за "месеца на препрочитането" /така си правя подарък за рождения ден, пък и е най-късия месец в годината и останалите книги, които чакат да бъдат прочетени, могат да изчакат толкова/  Hug Хубаво е... и пак правя уговорката, трябваха ми 29 години преди да започна да препрочитам, т.е. голяма борба беше  Joy Joy Joy 

# 176
  • София
  • Мнения: 3 760
Никога не съм препрочитала.Не ми е интересно като знам какво следва.
НО!
Мисля да препрочета "Единадесет минути" на Паоло Куелю.Има страшно хубави мисли в цялата книга.
Да ви споделя:попаднах на две авторки,които ме плениха:Елизабет Адлър и Елизабет Гейдж.Нямат лоша книга и книгите им се четат на един дъх...

Последна редакция: пт, 26 юли 2013, 18:13 от Магика

# 177
  • Мнения: 171

Да ви споделя:попаднах на две авторки,които ме плениха:Елизабет Гарднър и Елизабет Гейдж.Нямат лоша книга и книгите им се четат на един дъх...
Кажи някое конкретно заглавие от тези авторки, моля.

# 178
  • София
  • Мнения: 3 760
Тези и трите ги прочетох:http://www.helikon.bg/author/%D0%95%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%B … 9%D0%B4%D0%B6_98/
От тези прочетох Завещанието,Паяжина от лъжи,Изплъзващи се образи,Наследнички,Съдбата е жена/разтърсваща,много ми хареса/:http://www.helikon.bg/author/%D0%95%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%B … which=0&sort=

# 179
  • Мнения: 2 070
Сексът и кралете- много приятна за четене, документална книга
Борави с факти от историята, но написани по забавен и увлекателен начин
Последната глава е посветена на Чарлз  и Камила
Сашенка-трудно я чета, хода на историята започва в царска Русия и преминава през времето на Ленин и комунизма.Надявам се да ми стане интересна, не обичам да зарязвам книги на половина непрочетени
Препоръчвам от последните прочетени от мен книги
-Дъщеря на пустинята-арабски автор
-Стълбове от сол-арабски автор
-Харем
след като прочетох "Ловеца на хвърчила" все повече залитам по тази литература

Общи условия

Активация на акаунт