Отговори
# 30
  • Мнения: 10 641
НСЧ,
би трябвало да платят на всички - какво ще стане - не се знае.
Аз лично познавам хора, които са получили обезщетение за предишни земетресения.
Застрахователна култура наистина нямаме. Мога доста да пиша по въпроса, но нямам време, защото съм на работа. Ще дам само един пример. Застрахован апартамент за 50 000лв. за земетресение. От труса няма повреди по конструкцията, но има паднали лампи, секции, блокирана входна врата, изпотрошена техника. Застрахователят няма да плати и човекът ще реве по форумите, че са измамници. Обаче... като се застраховаш трябва да четеш и мислиш. Този човек няма да получи пари, защото си е застраховал недвижимият имот за земетресение, а не движимите вещи, които са пострадали от труса.

# 31
  • Мнения: 46 545
...
Аз лично познавам хора, които са получили обезщетение за предишни земетресения...

Естествено, защото плащат на броени хора, ако е масово застраховането - писах напред - форсмажорни обстоятелства. Няма как да платят на всички, защото ще фалират.
И какво? Да се застраховаме и да разчитаме, че сме малко направилите го или че ще падне само нашата къща.

# 32
  • Мнения: 6
Естествено, защото плащат на броени хора, ако е масово застраховането - писах напред - форсмажорни обстоятелства. Няма как да платят на всички, защото ще фалират.

E то самото земетресение е форсмажорно обстоятелство. Как няма да платят като аз се застраховам точно за това - за форсмажорно събитие. Т.е. трябва да ми платят точно като се случи това форсмажорно събитие (примерно земетресение) а не да не ми платят защото се случило фосмажорно събитие.

И не ми се вярва да фалират щото това си е цяла наука - застрахователите така изчисляват рисковете че накрая винаги са на печалба.

# 33
  • Мнения: 4 785
Работя в една от големите застрахователни компании и досега не сме имали недоволен клиент,просто в България нямаме културата да се застраховаме

При едно земетресение с големи разрушения, наводнение или др. подобно (дано не се случва), ще платите ли на всички застраховани, ако е масова практика застраховането, не за 1-2 къщи?


Много интересен въпрос, ние отговора знаем, ама да чуем все пак  Peace

# 34
  • Мнения: 10 641
Никоя компания няма да фалира ако плати на всички при земетресение. По простата причина, че всеки застраховател си има презастраховател, който поема щетите над определен размер. А и в България процентът на застрахованите имоти е доста малък. Който си няма работа - да отвори сайта на КФН и да види какъв дял заема застраховката на сгради и имущества в общия застрахователен пазар.
Ако земетресението е покрит риск - няма начин да ти откажат. Ако все пак го направят - има съд, който в 99% от случаите отсъжда в полза на застрахования.

# 35
  • Мнения: 46 545

E то самото земетресение е форсмажорно обстоятелство. Как няма да платят като аз се застраховам точно за това - за форсмажорно събитие.

Идеята ми е - защо лъжат хората? Използват паниката, по телевизии и навсякъде, за да набият в главите им, че "Вижте ги тези, нямат застраховка "земетресение" и сега ще започнат от нулата, ако имаха, ех, какъв живот ги чакаше!"
И сега очакват да се юрне народа, за да изкара малко свежи пари от джобовете.
Лошо няма де, ще се пораздвижи икономиката, но просто ме дразнят като говорят глупости  Laughing

zigizagi, говорим за огромни суми, милиарди, никой няма да ги плати, ако са бутнати 10-тина къщи, да, ама иначе, да не се заблуждаваме, ако покриваха такива бедствия, нямаше да се захванат с тоя бизнес, нямат сметка...

# 36
  • Мнения: 10 641
НСЧ,
как си обясняваш тогава, че всеки ден се плащат огромни суми на пострадали от катастрофи? За наследник (дете) няма платено под 50 000лв., а съдът вече присъжда по 100 000. Като има загинал баща на 2 деца, с наследници съпруга и родители, сумите стигат до 500 000 без да броим лихви и разноски. Всички знаем колко ПТП се случват ежедневно и колко пострадали има. За хора, които са тежко пострадали, но са останали живи, се плаща поне 100 000 също, има и случаи с 350 и 400 хил.лв. И не са единици.
Да си чула някой застраховател да е фалирал, защото ежегодно плаща милиарди за обезщетения при цена на застраховка Гражданска отговорност 200лв.?

И за да е ясно от каква позиция ги говоря тези неща - следя застрахователния бизнес от 10 години и всеки ден съм в съда по дела, свързани със застраховки.

# 37
  • Мнения: 46 545
zigizagi, при автомобилите - какво е съотношението м/у застраховани и изплатени застраховки заради настъпило застрахователно събитие? Не може да се сравни със земетресение, при което 100% са застраховани и да кажем на 99% се налага да изплатят обезщетение.

Нас ни блъсна кола с ГО, виновният си подписа двустранния протокол, занесохме го и после познай - трябвало да се яви не знам си кога, но не отишъл, звъннахме му - ами, не мога, не ми се разправя. От застрахователната му компания - накарайте го да дойде. Е как аз, нали те имат договорни отношения с него? Не успяхме да го накараме. Използват всяка вратичка, за да не платят.

# 38
  • Мнения: 3 098
Повече никакви застраховки в България!
Имах застраховка имот в една от водещите застрахователни компании. Три поредни години съм плащала и тази година, когато трябваше да я подновя, заради наводненията край Марица отказаха. Въпреки, че в града, в който е бил имота въобще е нямало проблем и съм стар клиент.
Много жалка политика водят и не мисля да си губя времето с хора, които нямат идея как се работи.

Ще ми е интересно да прочета опита на хората, които сега, след трусовете, са решили да направят застраховка. Дали са успели или са им скалъпили някакво безумно оправдание как не може да бъде застрахован имота им. И на онези, които подновяват вече съществуваща полица.

# 39
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Зиги, мащабът е различен.
Представи си катаклизъм от величината на японския миналата година и цяла София срината със земята с все Президенство, Парламент, молове, хотели... абе всичко до последната тухла.
Строежът на скромна кооперацийка с 10 апартамента като нашата гълта няколко милиона.
Няма калкулатор, който може да ги отрази необходимите милиарди.
По-добре наистина да мислим в посока да не се случва нещо подобно.

# 40
  • Мнения: 4 474
zigizagi пристрастна си и това е нормално Peace.
 Ето анализ на човек в бранша
szb.dir.bg/_files/1317164.doc.
Няма как да твърдим, че всичко е въпрос на ниска култура в населението - има си доста камъни и във вашата градина.

Марица, при мен колегите сключиха три полици. Брокера се "оплака", че няколко дни на въртележката - сключване на застраховки и завеждане на щети.

# 41
  • Мнения: 234
Правим си от 5 години.

# 42
  • Мнения: 3 098


Марица, при мен колегите сключиха три полици. Брокера се "оплака", че няколко дни на въртележката - сключване на застраховки и завеждане на щети.

Тези полици, които е направил, в полза на банката ли са или на застрахованото лице?
Мен ми зададоха сто пъти въпроса дали е в полза на банката и аз отговарях не, защото нямам кредит за имота. След това уж подновихме полицата, получих си там отстъпката, направих превод. Две седмици твърдяха, че превод на пари към тяхната сметка от мен няма, в началото на третата ми върнаха парите и прекратиха застраховката. Обяснението - тяхната банка била виновна, но реално не бях само аз, такава постановка е била изиграна и пред много други клиенти, именно защото не са искали да изплащат обезщетения при евентуални наводнения.

# 43
  • Мнения: 46 545
Марица, нали имаш дата на документа, издаден ти при банковия превод, изплатила си ги в срок, търси си правата, ако не щат да те застраховат, поне да ти платят за "грешката".

# 44
  • Мнения: 10 641
Ох, пристрастна съм била - а вие откъде знаете дали работя в застрахователна компания или съдя всеки ден такива?
Нека аз съм пристрастна, пък вие бъдете компетентни.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт