Орхидея - тема 8

  • 111 715
  • 750
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 13 128
На нас ни се счупи сифона на мивката и се наложи в неделя да пообиколим строителните хипермаркети. Оказа се доста сложна задача и докато изредим всички известни вериги, взех, че се оборудвах с куп нови орхидеи.  Laughing  Мога да дам отчет къде какво има:

1. Практикер - хубави фаленопсиси, средна големина за 9,99 лв. Имаше и интересни шарки, като се открояваха ето тези (имам такава орхидея от преди):



Уж бях решила да не се заглеждам, че имам много, но все пак не можах да се въздържа и взех тази красавица - дребничка, с малко цветове, но пък свежа и прекрасна:



Имаше и орхидеи микс по 11,99 лв. Преобладаваха жълтите онцидиуми, но и ето такива:

Мисля, че е зигопеталум.



Много дребна камбрия.



Предполагам, че от снимките се досетихте, че се сдобих с последните две.  Grinning  Ухаят невероятно. Имаше и няколко такива:



Освен това бяха преоценили фаленопсиси, доста удавени, по 3 лева и от микса - по 3,60. Взех една камбрия, която ще ме изненада някога с цвета си, защото е прецъфтяла.

2. Бриколаж - разкошни и невероятно свежи фаленопсиси по 15 лева. Освен това имаше и лудизии/скъпоценни орхидеи от този вид:

(снимката не е моя)

Бяха прецъфтели и без цени.

3. Баумакс - тук вече се озовах в рая  Laughing. Промоцията беше на орхидеи микс по 15,99 лв. В първия момент ми се сториха скъпи, но се оказа, че към тях има и кашпи като на Ре_ге, различни цветове. Сложени са отделно от орхидеите, а служителите се правят на разсеяни и трябва да си я поискаш. В микса имаше фаленопсиси, зигопеталум (или каквото и да е, като купения от Практикер), разкошни милтонии в няколко цвята (не взех, защото една уморих без да ми цъфне) и невероятни дендробиуми - нобиле. Сдобих се с този оранжев красавец:





През цялото време въздишах и за същия в жълто и снощи мъжът ми ме изненада и с жълт  Laughing:



Другите цветове дендробиуми бяха  бяло и лилаво.  Grinning

Освен това имаше мини фаленопсиси в невероятни цветове и шарки по 19,99 лв, а също и големи по 25-45 лв. После видях комплекти от голям фаленопсис с мини за 39,90 лв, като и двата бяха с кашпи. Мисля, че е изгодно ако си харесаш комбинация, защото са опаковани заедно и няма как сам да ги групираш. Имаше и полу-минита по 25 лева, разкошни огромни камбрии по 45-50 лева. Макар и скъпи, всичко беше свежо.

4. Баухаус - продъжават да продават по 60 лв. прецъфтели и почти умрели ванди. Фаленопсисите бяха скъпи и в лош вид. Тъй като някой питаше - продаваха пластмасови прозрачни пръчки като за цветоноси. Красиви бяха, но материалът май е чуплив, а цената им беше 3,25 лв/бр. Накарах мъжът ми да ги снима, но снимките са в телефона му. По-късно ще ги добавя в поста си.  Тук вече намерихме търсения сифон на двойно по-висока цена от очакваното и приключихме с обиколката.  Laughing

Кучо, останаха ми очите в мутанта ти!  Shocked 

re_ge,   bouquet

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 204
Честити придобивки.Страхотни са.И в нашия Баумакс е имало много хубави орхидеи.Не съм ходила лично,но ми казаха.За съжаление в момента съм във финансова криза и не мога да си позволя Sad
Затова и не отидох за да не се дразня.
Ще се радвам на вашите Party а ако ме дочакат хубаво ,ако не здраве да е,друг път.
Влече ме към оранжевия дендробиум.А и си нямам такъв вид.

# 17
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Танче, това което го мислиш за зигопеталум наистина е зиги  Simple Smile
Дендробиумите ти са уникални  Heart Eyes
А аз се включих заради кашпите - такива кашпи за последно си взех от Баухаус - бяха по 4 и малко, което според мен си е супер цена

Жълтият мутант пак ще вади странни цветове - новите пъпки също са някак нарязани - как да го обясня - пъпката не е цяла топчица, а е доста дупчеста топчица, чакам с нетърпение да да ги видя каква форма ще имат  Simple Smile

# 18
  • София
  • Мнения: 13 128
А аз се включих заради кашпите - такива кашпи за последно си взех от Баухаус - бяха по 4 и малко, което според мен си е супер цена

Мисля, че в момента са с около 1 лев по-скъпи. Затова и промоцията е изгодна (ако ти трябват кашпи  Wink).

И аз реших, че е зиги Simple Smile, но е малко по-различен от другия, който имам. Затова и се колебаех да го определя. Дано и този цъфти често като стария.  Grinning

Ще чакам нови снимки на мутанта. Simple Smile

# 19
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Запис и от мен Simple Smile
Ку4о,
мутантът е страхотен Hug

# 20
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
А аз се включих заради кашпите - такива кашпи за последно си взех от Баухаус - бяха по 4 и малко, което според мен си е супер цена

Мисля, че в момента са с около 1 лев по-скъпи. Затова и промоцията е изгодна (ако ти трябват кашпи  Wink).


Е то ако ми трябват кашпи тази промоция няма да ми помогне - кашпата върви с китка и нуждата от кашпи ще си остане  Mr. Green
Днес ми останаха очите в това зиги - дано си намеря, че ще го сънувам  Crazy

# 21
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Я да покажа един от най-премръзналите ми фалове, че сега ме изненада - бях споменавала за него - 2 малки листенца с бебе и цветенос, но сега открих... още 2 бебета  + че точно под цветеноса излиза нещо, което е много малко още /вижда се на последната снимка това ми ти нещо/
Явно деЦката градина ще се множи  Laughing



# 22
  • Варна
  • Мнения: 987
Привет и от мен Simple Smile
Понеже имаше питане на тези пръчици които държат цветоносите на орхидеите за Варна да ви кажа,че си взимам от мимозата,има различни цветове,дължини и форми Simple Smile
Последно си взех една дълга дървена пръчка с кацнало стъклено птиченце отгоре за 1 лв, а другите ми които са пластмасови бяха по 2 лв Simple Smile

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 204
Ооо,Кучо,как да не ти останат очите .Страхотно е.Аз не се впускам много ,че съм начинаеща още и се въздържам.За сега нямам жертви ,ама си иска и познания.А пък като искам да имам от всичко и почнах да давам заето ,кое какви изисквания има.
А пък орхидеите така и не се научих да ги разпознавам.Познавам само фалепонсиси и онцидиуми Embarassed

# 24
  • Мнения: 777
Здравейте! Намерих в ибей този немски търговец http://stores.ebay.de/thaiorchids-and-more/_i.html?_fsub=2366439014
Растенията са големички, някой дори цъфнали, за това и не са много евтини, но все пак мисля, че цените им са добри. Доставката е 17.00 Е с DHL за растения от 1 до 10 броя... затова и ви пиша - ако има желаещи да пусна поръчка, за да си поделим доставката? Ако има желаещи - пишете ми! С риск да ме погнат модераторите за това предложение...  Embarassed Ако преценят - нека го изтрият...

# 25
  • Варна
  • Мнения: 306
И аз си взех дендробиум от промоцията в Баумакс. Орхидея с кашпа сега е 14,99лв  Peace мисля, че излиза доста изгодно. До сега съм отглеждала фаленопсиси и не знам как ще се справя с дендробиума. Прочетох какво пише за този вид, но ако има някой, който е по- добре запознат, нека пише кое е характерното в отглеждането му. Доколкото разбрах, сега поливам веднъж в седмицата чрез потапяне. И така продължавам и след като прецъфти. Така до ноември, след което спирам да поливам до февруари. Така ли е?

Последна редакция: вт, 05 юни 2012, 19:41 от vstan

# 26
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Зависи какъв е дендробиума - ако е ден. фаленопсис го гледаш като фалчетата, ако е нобиле - може да засушиш и да го сложиш на по-хладно.
Ако цветовете му са разположени по височина на булбата /като при снимките на Таня/ е нобиле, ако цъфти от единичен цветенос някъде от върха на булбата е фал. Това е най-лаишкото обяснение за разграничаването им /познават се лесно и по формата на цвета, но няма как да го обясня/

# 27
  • Варна
  • Мнения: 306
Моите са същите, които е показала Таня в началото на страницата- оранжевата и жълтата. Те от кой тип са и трябва ли да се засушават?

# 28
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Нобиле. За него се води, че трябва да се засушава, но аз не засушавам моят и си цъфти /снимка за доказателство на предната страница/. Единствения дендробиум, който засуших беше кингуанумът, но той беше на много студено /около 5-10гр през почти цялата зима/. Хвана ме страх да не измръзне и го прибрах на топло, та резултатът е, че цветеносите станаха на кейки  Sad
Може да спреш поливките /само ако няма растеж/, но да го пулверизираш от време на време, за да не го засушиш прекалено много

# 29
  • София
  • Мнения: 13 128
И аз си взех дендробиум от промоцията в Баумакс. Орхидея с кашпа сега е 14,99лв  Peace мисля, че излиза доста изгодно.

Оказа се, че само дендробиум струва 15,99 лв, а дендробиум + кашпа е 14,99 лв. Оранжевият го купихме без да знаем за кашпата. Когато вчера мъжът ми е купил жълтия, касиерката го е върнала да си вземе и кашпа. Днес отидохме отново до магазина и след разправии хем ни дадоха кашпа, хем ни върнаха 1 левче.  hahaha  Да знаете ако си купувате орхидеи от промоцията. Фаленопсисите също са към нея.

Колкото за нобилетата, имам два. Никога не са засушавани или зазимявани. Цъфтят и двата редовно. Интересното е, че единият е бебе от дендробиума на Ре_ге, а тя имаше проблем с цъфтежа му. При нас са на много светло, между 2 ъглови прозореца. Лятото са на безумна жега, а зимата им е доста студено заради близките стъкла. Отдавна не поливаме с топене, защото няма как да се топят толкова много орхидеи. Явно се нагаждат към всякакво гледане.

Това е по-старият дендробиум, цъфнал за последно през февруари:



А тук се вижда на заден план малкия дендробиум. Светлината идва и от двете страни:



А ето го и малкото отблизо:



Когато купихме първото нобиле прочетохме доста неща. Останах с впечатлението, че трудно се гледат и трудно цъфтят. Може би сегашните цветя, които се предлагат масово по магазините са хибридни и пригодени за по-лесно гледане.  newsm78

Последна редакция: вт, 05 юни 2012, 22:18 от Тaня67

Общи условия

Активация на акаунт