Частни детски градини и ясли - София (5)

  • 119 682
  • 766
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: X
А имате ли информация в кои градини/ясли в София родителите могат да остават заедно с детето в началото?

Мнението ми съвпада с това на allana. Повече няма да си дам детето на място, където ми го взимат от ръцете сутрин.

# 721
  • Мнения: 34
Allana, като казвам, че има логика в думите й, визирам факта, че нейното обяснение е - оставял си детето за половин ден например и изведнъж го оставяш за цял. Според тази директорка, детето няма да може да си обясни тази промяна по друг начин, освен търсейки вина в себе си.
Аз разбира се бих опонирала, че детето търси вина в себе си, само ако тя му е насадена преди това, но беше безсмислено в онзи контекст, в който се проведе този разговор.
Най-странното от всичко е, че от разговорите в тази градина на рационални ниво нямам големи забележки, но на емоционално ниво нещо ме притеснява, което дори не мога да артикулирам - за мен това е силен мотив детето ми да не отиде там.
В ЧДГ "Рай"(малко над Икея) ми предложиха мн удачна схема за адаптация, вероятно по тази а и др причини ще се спра на нея. Ще видим...

# 722
  • Мнения: 5 259
оставял си детето за половин ден например и изведнъж го оставяш за цял. Според тази директорка, детето няма да може да си обясни тази промяна по друг начин, освен търсейки вина в себе си.
Сега ще ти обясня защо ми се струва нелогично. Ако оставя моето дете за половин ден, като отида да го взема, то ще се разплаче умолително да го оставя до края. Защото да ходи на градина му харесва. И така трябва да бъде. Самата концепция, че детето ще ходи в тази градина с чувството, че всеки ден е наказвано, не ми се струва редна и ако самата директорка определя градината си като място, където децата не ходят с желание, а се чувстват наказани с целодневен престой, значи нещо не е наред.
Освен това идеята на постепенния преход е детето да свикне, че на това място ще прекарва времето си. То ходи в началото с майка си, за да види само хубавите страни, без да преживее стреса от раздялата, защото този стрес може да заглуши всичко хубаво, което потенциално има в градината и детето да се концентрира само върху стреса от раздялата. И когато с времето детето опознае учителките и другите деца, когато изпита радостта да си играе с тях и да се забавляват, то с радост да иска да остане и по-дълго. И това му желание да бъде удовлетворено. А не то да се чувства наказано, изоставено и да преживява драми, вина и стрес в чудене какво лошо съм направил. То по тази логика детето може да се пита какво лошо е направило и ако от първия ден го оставят по цял ден. Не е ли така? Защо ще се пита такова нещо само при преход от половин към цял, а същата мисъл няма да му хрумне за прехода от безметежно домашно ежедневие към целодневно присъствие на непознато място с непознати хора и без мама?

# 723
  • Мнения: 36
Здравейте,
детето ми ходи в "Светлина". В началото бях очарована, после чувствата ми се смесиха, а сега клонят към негативизъм и съм напълно убедена, че тази градина не превъзхожда с нищо държавните. Може би, освен с по-малкия брой деца в групата.
Аз лично имам чувството, че плащаме висока цена за нещо, което в държавните градини може дори да е по-добре.
Що се отнася до адаптацията, моето дете нямаше никакъв проблем, защото е много социално, но другите ревяха всяка сутрин в продължение на един месец.

# 724
  • София
  • Мнения: 6
Ще споделите ли каква е таксата в "Светлина". Яслата е една от тези, които съм маркирала да посетя, тъй като ме устройват като местоположение, но никъде не мога да намеря инфо за размера на таксата.

# 725
  • Мнения: 784
Адаптацията на всяко дете в тази малка възраст е различно. Има резон в това да поискате детето да стои 1,2,3 ч. и т.н.т. ,но донякъде. вие познавате детето си по-добре /поне преди тръгване на ДГ/ и може в разговор да стигнете до консенсус как да протече адаптацията. Не съм съгласна с вас, че една дума на директорката разбива цялата положителна картина. Вие, лично никога ли не сте казвали нещо и да са ви разбирали погрешно? Аз-да. В някои ЧДГ няма как да се води всяко дете по часове..., в тези които са само ясла-няма проблем. Но си мисля, че когато човек е избрал определена институция и някои думи на директор /служител не му харесват е по-добре да си изясни нещата, да разговаря, а не просто извадени от контекста да ги "цитира". А относно престоя на родител в група....простете ми, но съм против.Все пак и вие трябва да подготвите детенцето си за този момент, да му обясните, да пробвате "оставяне" в клубче или др. Но ако сте майка на "адаптирано" вече дете, ще сте съгласни ли при него все да има чужди родители...дали адаптацията на вашето дете няма да се наруши заради тяхната? А що се отнася до мнения- не съм сигурна дали има обсъждана ЧДГ за която да няма и от двата вида мнения.Даже ако не е така, нещата ще са подозрителни за къртица!

# 726
  • София
  • Мнения: 679
отровка, за влизането на родителите си имаше отделна тема. Аз пък съм "За", първо защото в традиционно демократичните общества родителят е родител на детето и е естествено да има постоянен достъп до него, включително да може да се уверява лично как протича денят му, как се грижат за него и т.н., поради тази причина в Западна и Централна Европа не съм чула от приятелки да имат каквито и да е проблеми с адаптация на децата. Аз нямам против чужди родители да влизат в колектива на детето ми, все пак там има персонал и не очаквам, че някой ще си позволи каквито и да били накърняващи другите деца действия.

# 727
  • София
  • Мнения: 1 335
отровка, за влизането на родителите си имаше отделна тема. Аз пък съм "За", първо защото в традиционно демократичните общества родителят е родител на детето и е естествено да има постоянен достъп до него, включително да може да се уверява лично как протича денят му, как се грижат за него и т.н., поради тази причина в Западна и Централна Европа не съм чула от приятелки да имат каквито и да е проблеми с адаптация на децата. Аз нямам против чужди родители да влизат в колектива на детето ми, все пак там има персонал и не очаквам, че някой ще си позволи каквито и да били накърняващи другите деца действия.
Така мисля и аз Simple Smile

Все пак и вие трябва да подготвите детенцето си за този момент, да му обясните, да пробвате "оставяне" в клубче или др. Но ако сте майка на "адаптирано" вече дете, ще сте съгласни ли при него все да има чужди родители...дали адаптацията на вашето дете няма да се наруши заради тяхната?

Детенце на 2,5 години не е като възрастен на 30 и простото обяснение и "пробването" за оставяне в клубче не е задължително да даде резултати, каквито ни се иска. Като майка на адаптирано дете (което е било адаптирано в мое едноседмично присъствие) не само, че не нямам нищо против всяко дете от градината да се адаптира по този начин, а го намирам за есенциално. В градината ни винаги е имало отворен достъп за родители и не съм забелязала на някое дете да му пречи това - напротив, много им е приятно на дечицата да си общуват с нови хора. Такива са ми персоналните наблюдения.

Аз също споделям идеята, че е напълно естествено родителите да са част от детскоградинския живот на децата си, по-скоро ми се вижда лишен от всякаква емпатия и несъответстващ на годината, в която живеем начина, по който у нас децата се "адаптират".

А аргумента, че останалите деца се разстройват в присъствието на чужди родители някакси го има само в градините, където адаптацията с родител е непозволена. По останалите места изглежда практиката говори различно Peace

Последна редакция: пт, 22 фев 2013, 17:04 от Stelfy

# 728
  • София
  • Мнения: 1 340
Между другото за Светлина имам наблюдения от приятелка, с която си дадохме заедно дечицата на ясла и нейните клонят вече към това, че цената е висока, за това което получава. Споделям нейното мнение, но е факт, че дететнцето й все още е там и не чувам да иска да го мести...
Адаптацията на едно детенце е много сложно и много индивидуално. Просто ми стана чудно и затова попитах. Не искам да коментирам, за да не влизам в безмислени спорове с някой Simple Smile
Иначе и аз съм от злите майки, дето си оставиха детенцето по цял ден.
Не съм влизала с нея, защото яслата няма такава практика, но ако имах такава възможност - щях да го направя.

# 729
  • София
  • Мнения: 873
А имате ли информация в кои градини/ясли в София родителите могат да остават заедно с детето в началото?


аз мисля, че в почти всички частни градини може да се влиза в началото с детето.Нашата е Wonder World.

# 730
  • Мнения: X
Bunnie, питам, защото аз останах точно с обратното впечатление, когато търсехме ясла за малкия. Навсякъде, където бяхме, ни казаха, че нямат практика да пускат родители, защото се разстройват останалите деца.

# 731
  • София
  • Мнения: 873
Bunnie, питам, защото аз останах точно с обратното впечатление, когато търсехме ясла за малкия. Навсякъде, където бяхме, ни казаха, че нямат практика да пускат родители, защото се разстройват останалите деца.
И това е до някъде така и мисля, че просто не трябва да се прекалява с престоя. Примерно да изкараш 1 месец в градината с детето.

# 732
  • Мнения: 36
Таксата в "Светлина" се плаща в евро или в левовата им равностойност. 365 евро за ясла и 390 евро за градина.

# 733
  • Sofia
  • Мнения: 4 736
Специално за моето (второ) дете оставането с него в яслата нямаше да има никакъв положителен ефект. Дори при баба му да го оставим - т.е. седим с него, той си играе там и хич не ни забелязва, в момента, в който тръгнем да си обуваме обувките, започва да реве, като че е в ада. Но след известно време се разсейва и се забавлява. При това положение не знам колко време трябваше да стоя с него в градината. Съответно и с взимането - не се е случвало да иска да остане където и да било, ако сме дошли да го вземем. Просто ако може да сме нон-стоп до него, дори и да спи, ще му е най-добре.  Crazy
Но за всяко дете (и за всеки родител) си има градина  Grinning. Изборът вече не е толкова ограничен.

Не мога да сравня Светлина с държавна градина, защото не сме имали достъп до такава.  Rolling Eyes

# 734
  • София
  • Мнения: 1 335
Шунка, наистина може да има деца, които до последно да не съумяват да се откачат от майките си.
Обаче различно е, ако майките им са били с тях известно време, докато опознаят средата и хората, така че дори тези деца да се разплачат след седмица ще бъдат успокоявани от познати и една идея по-близки лица, а не от първия ден някакви напълно непознати жени (на които на всичкото отгоре майката ги е предала и си е тръгнала, т.е. асоциацията не е положителна) да ги инструктират как да (не) се чувстват, какво да правят и да очакват да се ползват с доверието им...

Общи условия

Активация на акаунт