Частни детски градини и ясли - София (5)

  • 119 626
  • 766
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 679
Bunnie, питам, защото аз останах точно с обратното впечатление, когато търсехме ясла за малкия. Навсякъде, където бяхме, ни казаха, че нямат практика да пускат родители, защото се разстройват останалите деца.

Тези, на които аз попаднах са ми в горния ценови диапазон, а понеже при нас има и други обстоятелства, с които трябва да се съобразя, все пак избрахме такава, в която ни пуснаха извън занятията заедно с дъщеря ми за 30-45 мин. в деня преди да я пусна, разгледахме заедно играчките, помещенията. Но от следващия ден си беше сама /до 12.00 ч./и въпреки, че сме ходили в детски клубове, понеже вече е достатъчно осъзната, при оставянето в следващите дни /понеже първия ден и беше много интересно/ си плачеше.

# 736
  • Sofia
  • Мнения: 4 731
Stelfy, каква е разликата? Че ще плаче от другата седмица, не от днес?
Или ще загуби доверие в мен и няма повече да ме обича?

# 737
  • Мнения: 5 259
Не, идеята е въобще да не плаче. А целта е детето не да се примири, а да му харесва там, където го оставят. Ако е сред учителки, деца и обстановка, които вече е поопознало, има им доверие и ги харесва, тогава ще се чувства по един начин. Ако е в непозната среда, която свърза само с това, че там е било изоставено от мама, без да може да осъзнае дали тя ще се върне и кога, кои са тези хора и какво искат от него., тогава ще се чувства по съвсем друг начин.
И е важно дали на "тези хора" им пука как ще се чувства детето или не.

# 738
  • Sofia
  • Мнения: 4 731
Не, идеята е въобще да не плаче. А целта е детето не да се примири, а да му харесва там, където го оставят. Ако е сред учителки, деца и обстановка, които вече е поопознало, има им доверие и ги харесва, тогава ще се чувства по един начин. Ако е в непозната среда, която свърза само с това, че там е било изоставено от мама, без да може да осъзнае дали тя ще се върне и кога, кои са тези хора и какво искат от него., тогава ще се чувства по съвсем друг начин.
И е важно дали на "тези хора" им пука как ще се чувства детето или не.
Добре де, аз питам какво трябва да направи човек, когато не може да не плаче детето?! Когато плаче, дори когато единият родител отива на работа, а другият стои при него. Няма цял живот да му седя до задника, за да не се травмира.  Confused И на мен не ми е приятен тоя момент, но все се преглъща. А "тези хора" правят все пак всичко възможно детето да се чувства добре при тях, не го зарязват в един ъгъл да си реве. Simple Smile

# 739
  • Мнения: 34
За протокола:) - едни думи,от една директорка, не ме карат да я демонизирам до степен,че да не си дам детето там. Подозирам, че като повечето майки,притеснени от тръгването на детето на ясла, съм склонна да търся под вола теле. Но както и преди казах - имам когнитивен дисонанс относно Светлина - две противоположни усещания се сблъскват в мен, за това моля хора като happypond да споделят повече.
Сама не мога да анализарам това противоречие, за което писах.
И още нещо - наистина адаптацията на всяко дете е строго индивидуална и зависи като започнеш от как е отглеждано детето, колко често е оставяно в нови систуации и как е било отреагирано от майката в подобни случай, минеш през темперамента на детето, подхода в градината и хиляди-хиляди неща.
НО, най-вече зависи от това какво МАЙКАТА изпитва към градината/учителите, на които поверява детето и как му презентира мястото, на което ще ходи, какво му обяснява.
В този смисъл аз съм "за" редуцирана подкрепа от страна на родителя в първите дни за детето - говоря за час-два-три - това ще успокои всички. И ако всички деца, които посещават градината, са минали по този път(т.е. било им е позволено да са сродителя в първите няколко дни), то тогава разстроени други деца няма да има.
И в крайна сметка - в плача на детето няма нищо страшно - по-добре през него да си излеее емоциите, отколкото да "стисне зъби" и да не отреагира с най-добре познатото му средство - плача. Сдържането на емоции разболява.

# 740
  • София
  • Мнения: 1 335
Stelfy, каква е разликата? Че ще плаче от другата седмица, не от днес?
Или ще загуби доверие в мен и няма повече да ме обича?

Шунка, по тази логика изобщо няма смисъл дори да направим опит, защото предварително сме с нагалсата, че така и така няма да ни се получи.
Има голяма разлика дали ще плаче от другата седмица.
Първо наистина едната седмица адаптация с майката може да направи така, че детето да не плаче изобщо, каквато е и идеята впрочем.
Но дори и да плаче, поне ще плаче сред познати лица и вътрешното му чувство ще е една идея по-малко кофти, отколкото ако се остави от първия ден самО в непознатата среда.

Надявам се, става ясно, че загубата на доверие в теб и по-малкото обичане изобщо нямат нищо общо.

# 741
  • Мнения: 36
Гвендолин, понеже детето ми все още ходи в "Светлина" не искам да споделям конкретни случки и наблюдения. Само ще кажа, че следя темата, за да намеря нова градина, която да има покритие на високите си претенции. Разговаряла съм с приятели, чиито деца посещават държ. градини в София и като сравнявам, стигам до извода, че в нашата градина ходят деца или на сноби, на които им харесва мисълта, че могат да си позволят частна градина, или на работещи родители, които нямат избор, понеже не са ги приели на държавна. А аз не се откривам в тези две категории. Единственото преимущество е, че групите са по-малки, и за 10 деца се грижат уж по 2 учителки. Дворът също е много приятен.

Директорката обясни ли ви как всяка седмица могат да приемат само по едно ново дете, за да може да подготвят другите деца, че ще имат ново другарче? Как трябва да попълните надлежен въпросник относно детето, за да му изготвят психологически профил и всички колеги да се запознаят предварително с него? След като назначихме дата, на която да постъпи детето и го заведохме за пръв път, учителката ни посрещна с въпроса: "Кои сте вие"? Още тогава ми светна червената лампа в главата....На директорката й го признавам - може да омае почти всеки с приказки и поведение.

# 742
  • Мнения: 915
Може би разумен и удачен за всички вариант детето да се запознае с обстановката и хората би било да отиде с родетил, когато няма други деца и да разгледа наоколо, да отиде и с майка си за малко, "на гости". И аз мисля, че родителите трябва да имат достъп до децата си, но пък не е и изключено да има нещо вярно в това, че някои деца се разстройват. Примерно, моето дете се разстройва понякога, че две от децата ги взимат на обяд и започва да ми мрънкосва и аз да я взема нва обяд, аз кога ще я взема по-рано и прочее. Въпреки, че е напълно адаптирана и се чувства чудесно в ДГ и като я взема е весела, спокойна и тича да се похвали с някоя рисунка или нещо там, което е правила.
При нас едно посещение с нея още преди да започне градината да функционира беше достатъчно. Харесаха й от пръв поглед и обстановката и директорката. Първия ден жената, която я гледаше беше още на работа и я бях инструктирала да отида на обяд. Тя отишла, но малката отказала да си тръгне и казала, че иска да спи там. Та при нас стана с оставяне от първия ден, но не по нечие настояване - така се получи просто.

# 743
# 744
  • София
  • Мнения: 2 062

 Peace
Редно е да бъдем малко по-цивилизовани и ние. Не живеем в средновековието все пак и не е нужно да "възпитаваме" децата си с остарели методи. Времената са други вече.

# 745
  • Мнения: 34
Happypond,сърдечно ти благодаря, разбрах добре това, което ми казваш. Ако имаш желание, разговорът може да продължи на лични.
Понеже търсиш градина, а разбирам какво те е впечатлило в Светлина (респективно какво търсиш) ти предлагам да отидеш до  частна детска градина "Рай" - мисля, че е възможно да ти допадне - на мен ми се видя много мили и топли хора, дворът е повече от разкошен, посрещат те топло, можеш да обиколиш свободно и да разгледаш всички кътчета в градината,децата по групите бяха супер усмихнати, поздравиха ме сърдечно, учителките - млади и ведри...просто отиди и виж сама. Меьду другото на нашата среща с Директорката също беше поставен въпроса за това какви са семействата на другите деца, точно защото се разграничаваме от ценностите на хора с поп-фолк, снобарска и мутренска култура - не получихме ясен отговор:)
Таксата за ясла в Светлина е 396 евро вече:). както и да е, благодаря ти още веднъж

quote author=happypond link=topic=662812.msg24443852#msg24443852 date=1361658786]
Гвендолин, понеже детето ми все още ходи в "Светлина" не искам да споделям конкретни случки и наблюдения. Само ще кажа, че следя темата, за да намеря нова градина, която да има покритие на високите си претенции. Разговаряла съм с приятели, чиито деца посещават държ. градини в София и като сравнявам, стигам до извода, че в нашата градина ходят деца или на сноби, на които им харесва мисълта, че могат да си позволят частна градина, или на работещи родители, които нямат избор, понеже не са ги приели на държавна. А аз не се откривам в тези две категории. Единственото преимущество е, че групите са по-малки, и за 10 деца се грижат уж по 2 учителки. Дворът също е много приятен.

Директорката обясни ли ви как всяка седмица могат да приемат само по едно ново дете, за да може да подготвят другите деца, че ще имат ново другарче? Как трябва да попълните надлежен въпросник относно детето, за да му изготвят психологически профил и всички колеги да се запознаят предварително с него? След като назначихме дата, на която да постъпи детето и го заведохме за пръв път, учителката ни посрещна с въпроса: "Кои сте вие"? Още тогава ми светна червената лампа в главата....На директорката й го признавам - може да омае почти всеки с приказки и поведение.
[/quote]

# 746
  • София
  • Мнения: 6
happypond, много благодаря за отговора. Peace

# 747
  • Sofia
  • Мнения: 4 731
happypond, леко само ще се подсмихна на категоризацията ти и няма да я взимам присърце...  Rolling Eyes

Stelfy, понякога наистина няма смисъл да се опитва, човек трябва да си избира битките. Simple Smile
Преди 2 години и аз нямаше да си повярвам. Wink

# 748
  • Мнения: 2
Аз бих искала да попитам Шунка и happypond какви са наблюденията ви относно двуезичното обучение в "Светлина"? Как се справят вашите деца с английския език?

# 749
  • Мнения: X
Здравейте,
След като днес прегледах в сайта на държавните детски ясли и видях, че местата за набор 2012 са силно ограничени, а чакащите са много май трябва да се запиша при вас. В кои от изброените градини има яслени групи или яслите са отделно. Какви са цените, условията и прочие. Нямам никакви наблюдения нито за държавните нито за частните и ми е трудно да започна дори от някъде. Предпочитам ясла в районите Студентски, Младост 1, след това евентуално Дървеница или около мол сердика. За частните ясли кандидатсва ли се или може по всяко време на годината. Въобще всякаква информация ще ми е много полезна, може и на лично съобщение. Благодаря  Hug

Общи условия

Активация на акаунт