Бившето БТК ще ме съди за "неплатени" 10,80 лв.

  • 102 287
  • 777
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 17
Unknown_lady, нищо недей да правиш! Абсолютно не си блъскай главата и хаби нервите с тия идиоти.

poli1234, проблемът с Глобул е трябвало да го решите още тогава, при първите 70 лв сметка. Защо нищо не предприе брат ти? Най-малкото жалба е трябвало да пусне. Не е толкова малък. Колкото повече време е минало, толкова повече "задължения" са му се натрупали и става трудно да се оправят бакиите. Аз лично съвет не мога да дам. Успех!

Отговарям на теб, но всъщност не е конкретно адресирано именно към теб...

Изчетох почти цялата тема и до момента не спирам да се чудя: как на никой не му хрумна да поиска съвет не от форума и мненията на други в същото положение, а да потърси специалист- юрист например?

Не защото те (юристите) всичко знаят и разбират, и ще решат на 100% проблема, но дори и третокурсник по право знае повече за изпълнително производство от някой, тотално далеч от тази материя, какъвто съм и аз самия. Някак си ми се струва прекалено тъпо да се (само)убеждаваме, че колекторските фирми нищо не могат да направят (а те всъщност могат, и точно за това е добре да сме подготвени), че в повечето (забележете- в ПОВЕЧЕТО, но НЕ ВЪВ ВСИЧКИ) случаи имат процедурни пропуски, които на (евентуално) дело ще са причина за отмяна на иска срещу вас/нас.

Да, и аз съм в кюпа на получилите обаждане от някакъв представил се за съдия-изпълнител (коректния термин е съдебен изпълнител), и твърдящ, че дължа известна сума на един от мобилните оператори. Ето и моята история, дано да е полезна някому:

Преди повече от 4 години имах неблагоразумието да се съглася да закупя на мое име по една промоция на гРобул телефон+карта за мой „приятел“- той всъщност искаше само телефона, но както е при подбни „мега-сделки“, апарата върви с абонамент на някакъв план. То пък се оказа, че номера, който получих(ме) беше доста хубав, лесен за помнене, и така този приятел започна да го ползва. Около година всичко беше ОК- той си плащаше сметката за изговореното и вноските за самия телефон, понякога с просрочие от ден-два.
Докато в един ден забелязах в ел.си банкиране, където съм включил всички периодични плащания на каквото може, че си седи една сума от около 60 лева. Опитах се да се обадя на „моя“ номер- телефона на абоната е изключен. Така докато успях един хубав ден да видя майката на този „приятел“, и тя ми се похвали, че сина и е заминал за Лондон на гурбет. Обясних и, че ми виси с един 60 лева (разгеле, че апарата беше отдавна изплатен), но женицата не знаеше нищо. Обеща ми като говори с него да го попита, и да ми се обади с резултата. Аз все пак реших, да не чакам от умрял писмо, и колкото и да не ми се искаше, отидох в първия офис на гРобул и платих дължимото. Поисках да прекратя договора, но ми отговориха, че има още 3 месеца докато дойде момента да подам заявлението за прекратяване.
-   Ехо, вие наред ли сте, какво ви пречи, да подам заявлението сега, а не ТОЧНО един месец преди изтичане на срока на договора (това беше по времето, когато нямаше законова забрана операторите да подновяват автоматично срочни договори, и те общо взето си правеха всякакви шмекерии с „пациентите“ си)
-   Ами нямаме такава практика!
Не помогна и разговора с най-баш главния в офиса. Отказаха да приемат и заведат с входящ номер писменото заявление за прекратяване, с ехидното „…нямаме такава практика, елате след 2 месеца“.
Сега, аз може нищо да не разбирам от право и деловодство, но знам, че всяко юридическо лице, и всеки търговец по занятие е длъжен да има книга/дневник за входяща и изходяща кореспонденция, и има някакви правила, по които се води като цяло документооборота. Но нямах никакво желание да се дърлям с очевидно изпилените мозъци на служителите на гРобул.
Излязох, и потърсих нотариална кантора. Във втората, в която влязох нотариуса се съгласи да изпрати и връчи под формата на нотариална покана моето предизвестие за прекратяване на договора. Струваше ми нещо от сорта на 40 лева, от които 20 са за т.нар. призовкар- лицето, което всъщност носи хартиите, но от името на нотариуса.

И познайте какво- гениите от офиса на гробул нещо не са имали никакви възражения, нито са се опитали да ограмотяват нотариуса, че тяхната практика била друга и пр. Защото ако откажат, това се отбелязва върху документа, отказа се удостоверява от нотариуса, и има сила на доказателство- в случая за неизрядно поведение на оператора. Нейсе, връчиха им го.

Изчаках трите месеца, като плащах месечните такси (разговори нямаше), и когато на четвъртия месец отново се появи поредната месечна такса, отидох в офиса, въоръжен с копието на моето предизвестие, нотариално удостоверено, че е връчено на конкретна дата. От начало се опитаха да обясняват как черното е бяло и обратното, но след 20 мин. тел.консултация с някого от централата, разбраха, че те неправомерно са удължили договора, за който своевременно са били уведомени, че следва да бъде прекратен след изтичане на срока му. Е, пак се оказа, че дължа някакви 0.83 ст., така и не ми обясниха за какво точно, но си ги платих, и си поисках извлечение какво дължа към датата, и уверение, че договора ми е прекратен.

Естествено, пак се опитаха да минат с номера- ама нали ви казваме, и нямаме такава практика. Тогава заявих на дрисльото (без извинение!)-шеф на офиса, да ми даде изказването си написано на лист, и с неговия подпис, щом неговото твърдение е абсолютно вярно, за да мога ако се наложи да се позова на него. След малко дърляне, и след като разбраха, че все пак ще изискам такова писмено потвърждение (за прекратен договор и дължими суми)- но пак чрез нотариуса, и придружено с жалба конкретно срещу офис-мениджъра, да видиш как намериха бланки, и за нула време имах няколко листа с подпис, печат и изх. Номер, че не дължа нищо, и договора с еди кой си номер N е прекратен от дата Х.

И кулминацията от преди 8 месеца- звъни ми някакъв, и след като му потвърдих с кой говори, ми се представи като Пламен някой-си, съдия-изпълнител, по изпълнително производство срещу мен, защото дължа за 24 месеца х 14.80 – общо 355.2 лева към гРРРРобул, неплатени месечни такси по договор с номер N, и имал предложение как да се издължавам. Казах му да изчака, докато по другия телефон се обадя в камарата на частните съдебни изпълнители, да го проверя по номера, който трябва да ми даде. Момъка бързо свири отбой- той всъщност бил помощник, и не знаел номера на ЧСИ, това е все едно да не знаеш името на фирмата, в която работиш. Заявих му, че незабавно ще подам жалба срещу него в полицията, че се опитва с измама- представяйки се за длъжностно лице, каквото не е- да ме изнудва за суми, каквито не му дължа. Докато сумтеше от другата страна, му казах да ми се обади отново утре, но с точна информация кой е, от чие име се обажда, за да го свържа с адвоката, който ще ме представлява от тук на сетне, и му затворих телефона.

Незабавно се свързах с моя позната- адвокат, уговорихме си среща, и и занесох бележките от плащанията и всички документи, които имах от взаимоотношенията си с този т.нар. мобилен оператор. Срещу 20 лева хонорар жената прегледа всичко, и ме увери, че грррррробулци нямат никакви основания за тези парични претенции. Съгласи се да дам номера и ако ми се обади „съдия“ Пламен, да му обясни че е, и защо е в грешка. Поразговорих се с адвокатката относно правомощията на такива фирми за събиране на задължения. И тя ми разясни доста подробно правните аспекти на тяхната дейност, какви правомощия имат, до къде стигат и пр. От нея всъщност разбрах, че не е добра идея да ги отсвирваш безгрижно, защото все пак има варианти в които могат да ти причинят доста неприятности, вкл. и да бъдеш осъден, и на вратата ти да почука истински съдебен изпълнител, дошъл да ти опише имуществото, заради 30-40 лева дълг (+още една камара такси, все за твоя сметка).

Въпросния момък Пламен ми се обади след 2-3 дена, и все едно не бяхме говорили- явно карат по наизустен сценарии. Прекъснах го, и му продиктувах номера на адвокатката, накарах го да ми го изрецетира за да знам, че го е записал вярно, и затворих телефона. Малко по-късно ми се обади и адвокатката, онзи действително и е звъннал, е, след като е разбрал, че действително говори с юрист а не с някой самозванец е прехвърлил разговора към друг, вече адекватен техен служител, на който адвокатката е пратила по факса документите и са се разбрали.

Повече не са ме търсили.

И последно, че стана цял ферман:
Не действайте първосигнално, можете да загазите! Ако смятате, че не дължите сумите, които ви искат- направете си една консултация с някой, който има опит в такава материя! Кътайте си договорите поне 3 години след като са изтекли, а при прекратяването си изисквайте от съответния оператор (или който е там другата страна по договора), удостоверение, че не им дължите нищо към еди коя си дата. Изобщо, искайте им ПИСМЕНИ документи за всичко- спомнете си за да станете абонат колко неща ТЕ ви поискаха! Ако ви откажат- веднага, моментално, ЖАЛБА срещу лицето, което ви отказва, и ново искане. Уверете се, че си знаете правата (но не от някой си тук във форума), и си ги отстоявайте!

Успех!

Последна редакция: ср, 25 юни 2014, 23:43 от Oleg Ivanov

# 766
  • София
  • Мнения: 23 095
Олег Иванов, тъй като темата е пусната от мен, ще ти кажа защо не съм потърсила услугите на адвокат.
Когато човек знае, че е прав и че не е длъжник на никого, и че може да го докаже при евентуален съдебен процес, няма нужда да ходи по адвокати и да им плаща хонорари. Ако ответната страна има претенции към мен, може да ме покани в съда и да представи доказателства, че дължа определена сума. Е, те не разполагат с такива, защото не дължа нищо, така че са решили да ме рекетират по телефона, но в крайна сметка удариха на камък. Е, при мен давността и без това изтече - сега могат спокойно да си търсят нови жертви. А аз вече си имам едно наум при разводите си с операторите.

# 767
  • Сф
  • Мнения: 10 661
Олег, от много дългия ти пост разбрах, че си искал да прекратиш срочен договор- еми не става- има неустойка-не ти трябва нотариус да го знаеш, нали?И после не разбрах за същия номер ли са ти се обаждали след 8 мес от колекторската фирма?Щото ако е така излишно си давал пари по адвокати ..... Laughing

# 768
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Аз разбрах какво иска да каже Олег и сега малко ми се изясни как така се оказах длъжник на Гробул след като чинно си изплатих неустойките. Но да тичам при адвокат ида ръся тук 40лв, там 20лв за да доказвам невинност - мне, мерси.

# 769
  • Мнения: 17
Олег Иванов, тъй като темата е пусната от мен, ще ти кажа защо не съм потърсила услугите на адвокат.
Когато човек знае, че е прав и че не е длъжник на никого, и че може да го докаже при евентуален съдебен процес, няма нужда да ходи по адвокати и да им плаща хонорари. Ако ответната страна има претенции към мен, може да ме покани в съда и да представи доказателства, че дължа определена сума. Е, те не разполагат с такива, защото не дължа нищо, така че са решили да ме рекетират по телефона, но в крайна сметка удариха на камък. Е, при мен давността и без това изтече - сега могат спокойно да си търсят нови жертви. А аз вече си имам едно наум при разводите си с операторите.

Радвам се, че при вас всичко е минало благополучно!
И аз по принцип смятам, че е излишно човек да се набутва за щяло и нещяло, но когато по даден въпрос не се чувствам достатъчно компетентен, предпочитам да се допитам до професионалист.

Преди години, в една от фирмите, в за която работих, имаше един доста възрастен юристконсулт, бивш съдия, бивш прокурор, изобщо, човек с десетилетия юридически опит, и много интелигентен и приятен събеседник, извън правната си сфера. Разговаряли сме по различни неща, и от него съм запомнил този съвет: прави, струвай, но опитвай нещата да се решават БЕЗ НАМЕСА на съдебната система. Правото няма нищо общо с истината, и в повечето случаи правото е ДОКУМЕНТИ.

Това ми се доказа преди около 10 години- щях да си загубя жилището, защото от среща имаха документи, доказващи тяхната теза, а аз не можех да докажа моята, освен с голи твърдения. Да, и аз знаех, и бях убеден че съм прав, но всичките ми убеждения имаха правна сила равна на нула. Спаси ме намерен в последния момент документ, който всички смятаха за унищожен, и за който отсрещната страна  твърдеше, че не съществува (а аз щом не мога да го покажа, значи за правото той не съществува, ерго, те са прави).

Толкоз! Желая ви всичко най-добро!

# 770
  • Мнения: 17
Олег, от много дългия ти пост разбрах, че си искал да прекратиш срочен договор- еми не става- има неустойка-не ти трябва нотариус да го знаеш, нали?И после не разбрах за същия номер ли са ти се обаждали след 8 мес от колекторската фирма?Щото ако е така излишно си давал пари по адвокати ..... Laughing

Съжалявам за дългия постинг, и че съм ви отгчил.

Исках да покажа, че е напълно възможно при липса на правни основания срещу някого да се образува изпълнително производство, и освен претендираните суми, човека да се натовари допълнително и с не малки разходи по самото изпълнително дело. И ако човека не е подготвен, или не си знае правата и възможностите за маневри, ще плаща, а после ще псува по форумите.

С риск отново да ви отегча: вероятно сте пропуснали, че още преди да потърся услугите на нотариус, аз отидох и си платих просрочените суми- макар и на практика изговорени от друг, но по договор, който аз съм подписал. Сагата започна, когато отказах да приемат ПРЕДИЗВЕСТИЕТО за прекратяване на договора. Няма да ви вкарвам в излишни подробности, но ако преди 4-5 години сте опитвали да прекратите легално такъв договор, ще знаете, как процедурата УМИШЛЕНО е направена така, че да е сложна за изпълнение от обикновен човек, който не ляга и става само с това в съзнанието си, и как един ден може да бъде решаващ за това, да бъдете задължен да плащате (поне) още една година за услуга, която не желаете!

И да, правилно сте разбрали- 8 месеца по-късно ме търсиха отново за същия номер, защото според тях, договора не е прекратен и аз все още съм им абонат (за услуга, която не искам), и им дължа съответните суми. И не съжалявам особено, че съм платил някой лев за адвокат. Спестил съм си нерви, време и по-големи разходи. Искрено пожелавам на всички да не им се налага никога да правят тези излишни разходи, но както се казва, "животът е това, което ни се случва, докато си правим други планове", и (повтарям се)- предпочитам да съм подготвен с възможно повече варианти, от колкото да разчитам на личното си убеждение, че щом според мен съм прав, то няма начин да пострадам.

Приятен ден!
 

# 771
  • Мнения: 2
На тези мекерета от СГ груп се реагира само с луд скандал. Аз го направих още при първия ни разговор, понеже вече бях чела темата тук. Накрая момченцето с отвратителен акцент отсреща започна да ми се моли да не му се карам на него, че той не бил виновен. Последва луд скандал в офиса на Виваком да не лъжат хората с думички като Цесия и т.н., а да намерят цивилизован начин да ни уведомяват какво дължим, при това своевременно. От къде да помня аз какво съм плащала преди 1 година? А и да дават името на покойния ми баща на някакви изнудвачи, при все че услугите са прехвърлени на мое име с удостоверение за наследници, което чинно си представих при прехвърлянето, ми се видя най-малкото обидно. И за това вдигнах луд скандал. Такава некомпетентност не бях виждала до сега. Накрая вдигнах и луд скандал на 123, та добре да ме запомнят. Преди 10-тина дена отидох и си платих сумата, защото ми просветна, че наистина тази сума я дължа, но в друг офис, където са се държали винаги по-усмихнато и не са се чудили как да ме прецакат. Даже при същия младеж, но му и напомних, че той ми е казал преди година, че нищо не дължа на мое име, а тя сумата е била на името на баща ми /последна такса преди прехвърлянето/. Как да е. Дадох им парите, не са ми искали лихва, даже ме посъветваха да си сканирам бележките.
От СГ никой не ми е звънял, но нека да посмеят, да видят какво ще ги последва  hahaha hahaha hahaha. Нямам ни най-малко намерение да звъня на който и да е и да диктувам каквото и да е. Като ги интересува, да питат Виваком дали съм платила или не. Това са си наши взаимоотношения и те освен изнудвачи, не се явяват нищо друго в случая.
Успех, момичета и не им се давайте на тези. Към тях се подхожда само с агресия, друго не помага.
Абе да ви кажа и агресията не помага Confused Миналата година прехвърлих 3 номера от мтел към виваком и купих от тях 2 смартфона с "намаление" (което ти излиза през носа впоследствие)... Тия изроди обаче се направиха на луди и много удобно скриха факта, че имам право да си взема и един обикновен телефон на смешната цена от 1лв! После като разбрах, отидох в офиса и им дигнах луд скандал... и кво? Файда - йок! Само си опънах нервите #Crazy
Това ни е трагедията в България - че не избираш най-доброто, а най-малко лошото!

# 772
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 755
В твоя случай не можеш да докажеш, че не са ти предложили и ти не си отказал. За съжаление...

# 773
  • Мнения: 1
привет...нека да попитам и аз за МТЕЛ нещичко.днес ми се обадиха за някаква неплатена сметка от 131лв,но ЗАБЕЛЕЖЕТЕ от 2006г.минали са 9г...аз нищо не си спомням,даже и номера и въобще дали имам неплатена сметка.те сега се сетили.а и друго..намериха ме на ГЛОБУЛ -ски номер на ваучер.как става това нзн.заплашват ме че ако до 4-5 дена не платя сумата щели да ми начислят лихви за тия години и да ме съдят.искам да попитам имат ли тези правомощия след толкова време.нали имало някакви 3години давност.моля ви,обяснете ми ...

# 774
  • София
  • Мнения: 23 095
ruslana777, след като задълженията ти са от 2006 г. ги пращаш да пият по една студена вода и не се занимаваш повече с тях.  Peace

# 775
  • Мнения: 10 686
Нашите хора от СГ Груп пак са се активирали  Laughing
Току що пак ми звъня някакъв китен селски младеж /съдя по диалекта му/ да ми иска някакви "дължими суми" към Виваком от 2007г  Mr. Green
Направо му затворих и блокирах номера  Laughing

# 776
  • Мнения: 2
Да за три години губи давност,но се оказва,че продължават да си званят незаконно.Човек на име Димо Пеев ми се обади от над 20 различни номера.Най интересното е,че отказваш на единия номер който вече си си записал и на секунда звъни втори който пак е техен.Технически от нормален смарфон не може така.Явно имат система за психически тормоз.Нрзнам законно лив е като отказваш на един номер и човек същия да ти звъни пак от друг номер.Знам,че натоварва психически.Затова предлагам ако намеря поддръжници да им запишим всички номера от които се обаждат и да ги направим публични.Вероятно са стотина номера и 3-4работника опитващи се чрез психотормоз да събират пари незаконно.

# 777
  • Мнения: 2
.Човек на име Димо Пеев ми се обади от над 20 различни номера.Най интересното е,че отказваш на единия номер който вече си си записал и на секунда звъни втори който пак е техен.Технически от нормален смарфон не може така.Явно имат система за психически тормоз.Нрзнам законно лив е като отказваш на един номер и човек същия да ти звъни пак от друг номер.Знам,че натоварва психически.Затова предлагам ако намеря поддръжници да им запишим всички номера от които се обаждат и да ги направим публични.Вероятно са стотина номера и 3-4работника опитващи се чрез психотормоз да събират пари незаконно.
Виж целия пост

Общи условия

Активация на акаунт