Грижа за кърмата по време на бременност

  • 1 216
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте,

В момента съм бременна в 13 г.с. Майка ми не е имала почти никаква кърма, баба ми също. Като цяло в рода кърмата винаги е била проблем. Подозирам, че при мен положението ще е същото. Мога ли да направя нещо по време на бременността, за да имам кърма след като родя? Може въпросът да е странен, но се надявам да има начин...

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 865
KosDT, много е хубаво, че отсега се интересуваш за кърменето. С информация и подготовка вероятността за успех е по-голяма Grinning

В някои, макар редки случаи, наистина има фамилен проблем с кърмата - по-точно, недостиг на жлезиста тъкан в гърдите. Проучванията все още не могат категорично да посочат причините за хипопластичните гърди (недоразвити, с недостатъчно жлезиста тъкан), което може да е причина майката да не прави достатъчно кърма за нуждите на бебето си. Някои изследвания посочват връзка между употреба на пестициди и общо замърсяване на околната среда и недоразвитата жлезиста тъкан в девойките от местното население. Други изследвания сочат връзка между ПКЯ (синдром на поликистозните яйчници) и недостигът на жлезиста тъкан. Ето примерна снимка на хипопластични гърди.

При доказана недостатъчно развита жлезиста тъкан на гърдите има вече доста сведения за успешно кърмене (частично или цялостно) след проведено лечение с натурален прогестерон и/или метформин преди забременяване – разбира се, задължително под лекарски контрол и с внимателно следене на бебето след раждане, за да е сигурно адекватното му хранене и наддаване.
Преди обаче даже да се мисли за такава 'диагноза', е много, много важно да се установи дали наистина това е проблемът с кърмата или недостатъчното мляко се дължи на недобра организация на кърменето. Повечето майки намират, че кърмата им е достатъчна за бебето, ако:

- кърмят на поискване, толкова често, колкото бебето желае, обикновено 10-12+ пъти в първите седмици след раждането
- често държат бебето кожа-до-кожа, т.е. с много пряк телесен контакт на 'голо', което поощрява по-честото сукане, по-добрия растеж на бебето и по-доброто количество кърма у майката
- кърмят и нощем, поне в първите месеци
- избягват употребата на биберон-залъгалки в първите 6 седмици, докато кърменето е добре установено
- кърмят изключително, т.е. бебето е само на кърма

Има значение и колко скоро след раждането ще започне кърменето. В идеалния случай бебето ще бъде на гърда още в първия час след раждане, което горещо се препоръчва от СЗО и педиатричните асоциации по света. Това не е единствен фактор за успех, разбира се, но проучванията показват, че при ранен и чест контакт с майката и ранно и често слагане на гърда, успехът на кърменето е по-добър и като цяло тези майки кърмят по-дълго време.

Често един от първите признаци, че жената е бременна, е нарастването на гърдите. Те стават по-чувствителни и увеличават размера си, често значително. Това е, защото жлезистата тъкан вътре в тях се активизира и почва да се готви да работи по предназначение - да прави мляко за бебето. При някои жени това нарастване може да не е толкова осезаемо, но въпреки това да имат обилна кърма за бебето си. Добрата новина е, че дори да е доказан с недостиг на жлезиста тъкан, в повечето случаи майки могат да кърмят успешно (както в горната история), макар че често е нужно дохранване.

Надявам се това да помага на притесненията ти Simple Smile и разбира се, можеш да потърсиш ЛЛЛ срещи близо до теб, за да научиш още споделен опит от други майки Simple Smile

# 2
  • Мнения: 4
Благодаря много за бързия и подробен отговор!

Общи условия

Активация на акаунт