На училище- целодневна или полудневна форма на обучение

  • 12 139
  • 121
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 175
Не. Аз съм изключително доволна и това съм го споделила отдавна. Но май само аз и ти сме доволни. Laughing

Това със занималнята преди обед не го разбирам, не бих се и възползвала, пък нека има и доволни. А от следобедната бях доволна, но във вида, в който беше в нашето училище-без сборни групи и други такива.

Последна редакция: ср, 27 юни 2012, 10:32 от М.Д.

# 106
  • Мнения: 2 868
Аз съм против целодневното задължително обучение тип детска градина - за ученици.
Втората смяна какво ви притеснява? Още по-добре е, че детето няма нужда да става рано, а може да се наспи, да си напише домашните за 1 час и да отиде на у-ще.
Ако няма възможност да го гледа някой или да се гледа само (за 1 и 2 клас евентуално важи това), тогава сутрин отива на занималня заедно с 1 смяна.

# 107
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Твърдо против ЦФО, занимални и каквото там се сетите.
Когато дребен беше на година, щерката тръгна в 1-ви клас и така се случи, че нямаше как да я прибирам на обяд. Записахме я на частна занималня*. Чакаха децата след школото, водеха си на обяд и поемаха към нея. Беше на 150 - 200 метра от училището.
Вечер беше до 18.30ч., с опция доплащане (бе айде няма какво да крия - глоба си беше), ако детето е при тях до 19-19 и нещо...
Водеше се с разширено обучение по АЕ. Нищо такова не се случи, но не е това целта на темата.
Мъжът ми беше коректен и по-късно от 18.30ч. не я е вземал.
Случайно се заговаряме с роднина на тема "първолаче у дома" и как я караме. Аз обяснявам режим на отсъствие от дома за период от 08.10ч. - 18.45ч.(а често и до 19.30ч. след като са напазарували)...
Той зяпна, попитаме знам ли, че по времето на соц-а за такъв работен ден са вземали по надница и кусур и попита, как мога да причинявам тоз тормоз на само 7 годишното ми дете... Момиче, супер злоядо, едвам живо... Край на цитата.
Нямаше какво да правя въпреки, че си дадох ясна сметка какво означава това огромно количество часове извън дома... И така я карахме до средата на 3ти клас.
Заклех се с дребен да не допускам същата тази огромна грешка, каквото и да ми коства.
Е, удържах си на думата. Вече 2г. синът ми не е стъпвал на занималня, завърши с отличие 2-ри клас, което си е изцяло моя заслуга, не го крия, дори се гордея.
Той (както и повечето мъже) не търпи умора и глад... Става раздразнителен и не е способен нито да се държи добре, нито да възприема някакъв учебен материал. Така, че му давах време и за разтоварване и за игра и за учене и за безкраааааайни извънкласни форми (тях няма да ги споменавам, че ми се губи бройката им).
Та ако чаках на занималнята, не знам при тези негови особености, кога щяхме да имаме време за учене и за останалите му занимавки.
Уви, макар да е набор на синчето на Али_сън, не е така самостоятелен, нито толкоз организиран. Всяко домашно минава през мен. Не се оплаквам.
Та така с ЦФО и занималните. Както всяка година са задължителни, така и не са за мен и детето ми.
Обаче подчертавам, че в у-щето на дребчо се касае за чиста занималня. Не за ЦФО.

=============
* Помещаваше се в отделна сграда. Децата там пребиваваха с дом. пантофки и никакви връхни дрехи не се внасяха в стаите. Да, имаше няколко стаи: за обучение, за игра, за ТВ... Хем говоря за 2004/2005г.

# 108
  • Мнения: 9 990
Не. Аз съм изключително доволна и това съм го споделила отдавна. Но май само аз и ти сме доволни. Laughing

Това със занималнята преди обед не го разбирам, не бих се и възползвала, пък нека има и доволни. А от следобедната бях доволна, но във вида, в който беше в нашето училище-без сборни групи и други такива.

Ами не сме само аз и ти.Това, че не пишат по форуми останалите брои ли се?В случая говоря от името на цял клас реално-ако всички родители влезнат в точно тази тема да споделят, означава още 40 гласа ЗА.Това за илюстрация само до колко е вярно твърдението, че сме само аз и ти доволните. Wink
Това, че ти не разбираш занималнята сутрин, и че не би се възползвала, е съвсем отделен въпрос.То затова се получава и разнобой-едни като теб не искат, други-искат.Тези други-все им е тази дали ще е целодневно, така и така децата са от сутрин на училище.
При нас занималнята е еднаква когато е сутрин и когато е следобед-едни и същи са децата, които посещават така или иначе, просто е според смяната.Т.е. вида на занималнята е абсолютно еднакъв, само времето, в което се провежда е разликата.
За мен втората смяна е недомислица изначално, той денят приключил вече, особено зимно време се стъмва толкова рано, а едно дете Тепърва трябва да седне да се съсредоточи в уроци.

# 109
  • Мнения: 8 265
Аз, по време на ученическите си години, харесвах повече втората смяна. Имах чувството, че имам много повече време, когато съм следобед на училище, а не сутрин. Половината ми ден преминаваше в училище, другата половина на тренировки. Може би беше въпрос на организация, но при втората смяна си ми беше определено по-комфортно. Беше ми неприятно единствено събота следобед да съм на училище, но нямаше как, тази "екстра" ми беше спестена единствено в 11-ти клас.
За протокола - винаги през учебно време съм ставала в 6ч сутрин, независимо дали съм първа или втора смяна, не ми тежеше изобщо. Баси, сега едва да се надигам в 7ч. Явно човек колкото повече одъртява, повече му се спи

# 110
  • Мнения: 9 990
To хубаво, ама днес дете 1 клас да пуснаеш само да ходи на тренировка не е удачно.Аз също ходех на извънкласни/и ходех сама, никой не ме е водил и прибирал/, но когато бях втора смяна ходех сутрин.Днес, за да отидеш, пак се става рано, за да смогнеш и с домашните.При днешен трафик времето за домашните е изядено в път за тренировка, ако не е в училище нещо записано детето, а пътува.Или за Алианса-за да стигнем от нас до там е около час път в едната посока.Личен опит само споделям. Mr. GreenДори да предположим, че съм наела човек, за да води дете-домашните се пишат вечер след училище , и такива случаи не са единични. TiredДа кажем, че съм само аз така с моето дете-ок, да се приема като изключение и да намеря начини/аз съм ги намерила за нас в частност/.Но не съм само аз така за съжаление, гледам, чувам разговори, говорим си родителите от класа-като не смогват просто спорат децата от извънкласни занимания и ги лишават.Толкоз. TiredА финанси да го осигурят на детето-имат, просто детето не смогва на подобно темпо-сутрин на юруш на тренировка, после на училище, после на език.Не говорим за всички занимания на света, говорим за един език и един спорт, нищо повече.Ако не е зик е я театрална школа, я друго-по интереси.

# 111
  • Мнения: 8 265
При вас в София, основно разстоянията са ви проблем, съответно времето за пътуване.
При нас всичко си е на 10-15 минути път. Мъжът ми излиза от работа в 16:40, стига до градината, взема хлапета и в 17:00ч са в спортната зала за началото на тренировката. След това дори понякога се връща на работа, ако има нещо да довърши и в 18:00 може да е пак в залата за да ги вземе.
Така че универсални рецепти за нищо няма. Всеки си урежда нещата по някакъв начин удобен за него. В нашия град всичко е наблизо, но няма толкова голям избор на спортове. В София има всичко, но може да се окаже, че каквото и да правиш не можеш да се възползваш.  Thinking

# 112
  • Мнения: 38
Здравейте ! Моята щерка също ще е 1-ви клас сега . Проблема в нашето училище е , че няма стол . Аз лично не си представям как това дете ще стои цял ден на суха храна . Някои деца ги взимат на обяд вкъщи да обядват и пак ги връщат . Но това за работещите родители не е удачно . Ние вкъщи имаме баба , но също не мога да я карам тази жена да ходи по 2 пъти на ден до училището . Аз предпочитам да си го прибере детето на обяд , да обядва , да си почине и после да си напише домашните - какво толкова .А и , случва се - представете си , че детето се изтърве (напишка) или залее с нещо , или му пропуснат обувките например . Мислите ли , че някой ще му обърне внимание ?! Да , целодневната форма за обучение на децата е в голям плюс за работещите родители , но първо трябва да се осигурят условия в училищата . Нас учителката се опитва да ни убеждава , че занималнята била задължителна и само по много уважителни причини можело да освободят детето от нея ?! Незнам ?! Вие как мислите , задължителна ли е по закон ?

# 113
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не е задължителна занималнята.

# 114
  • Мнения: 443
Разбира се,че не е задължителна. Карат ви да се запишете,защото така получават по-голямо финансиране.

# 115
  • София
  • Мнения: 1 330
Ние - и родителите, и детето, сме доволни от целодневното в този му вид. Чак не е за вярване, но второкласникът ни с голямо желание посещаваше занималнята. Просто му е приятно там  Shocked Не съм вярвала, че няма да е каталясал от 8 до 17 ч. все в училище, но е факт. Ще видим в ІІІ клас...

Имаше родители, които категорично бяха против занималнята, други, които си пратиха децата в частни. Но бързо-бързо ревизираха мненията си   Grinning

# 116
  • Мнения: 1 127

Не е задължителна. Ние дори попълвахме декларации - желае или не родителят детето му да посещава з-ня.

# 117
  • Мнения: 31
Аз съм твърдо ЗА целодневното обучение. Моята дъщеря на есен ще бъде в трети клас и от първи е цял ден на училище те са на смени имат по 5 часа дневно ето и програмата-
1 смяна- 7.30 до 11.15 /почивка от 11.15 до 11.45/ в 11.4 почва занималнята и свършва в 4 и 30
2 смяна- занималня от 7.30 до 1.15 в 1.30 започва училище и свършват в 17.30  Simple Smile

# 118
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
От 7.30ч. на занималня?
Тук малките ги щадят и почват към осем и нещо.

# 119
  • Мнения: 31
Така е!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт