НОРВЕГИЯ - 43

  • 71 081
  • 738
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 786
И покрай мен е така - тези, които най-много се оплакват от Норвегия, са норвежци. Чужденците в много по-малка степен. Според мен се дължи на различен опит - ако идваш от по-лошо, тук ще ти е добре. Ако идваш от по-добро, може и да не ти харесва. Това са обобщения, разбира се, всеки е различен.  Peace

Имам няколко приятели, норвежци, които се преместиха да живеят в чужбина - кой при половинка, кой да учи, кой друго ... До един казват, че им липсва Норвегия и тукашната уреденост. Имахме преди и една съседка, която се премести в Испания. От внучката й разбрах, че вече стяга багажа да се връща, защото в Испания много неща не били уредени като тук.  Laughing

# 16
  • Мнения: 14
Да,определено южняшката дивотия е трудно смилаема за северния манталитет,но пък всички норвежци,които работеха заедно с мъжа ми в Испания,бяха много щастливи от факта,че не им се налага да рият сняг и да ходят с якета и чадъри целогодишно,а и фактора евтини забавления е също доста определящ.
На мъжа ми баща му има апартамент в Испания,където ходи редовно и смята да се премести след пенсия.Втория му баща отиде в Португалия да оглежда хотели с цел покупка,и двамата са доста заможни дори и за норвежкия стандарт и въпреки всичко не искат да прекарат старините си в Норвегия.
Ние пък с мъжа ми решихме да се преместим в България,естествено всички чужденци с които споделихме ни оплюха и се изумиха как е възможно,а норвежците посрещнаха идеята ни доста добре.Крайната ни спирка е обратно в Испания,но там сега е малко клатещо се положението,затова ще ги поизчакаме да се стабилизират в БГ.
 Просто седнахме един ден и се опитахме да намерим 10 причини да останем тук,и не можахме да измисли дори 3  newsm78.
Сигурно ние нещо не сме наред,затова ми е любопитно какви са вашите причини да дойдете и най вече да останете тук

# 17
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Ами при мен причината да дойда да живея тук, беше съпругът ми. Той си беше тук и така, но не, първоначално не исках да оставам тук, молех го в продължение на две годинид а се преместим в България, но не склони и сега съм му благодарна.
Децата си тук ще отгледам по- спокойно, ще им дам по- добър старт в живота, живота ми също преминава по- спокойно тук (като изключим срещите с любимия НАВ или посещения на медицински учреждения  Crazy), абе просто наистина тази уреденост я няма в България. Сравнявам само с България, защото над други държави нямам поглед.
А и не съм тинейджър вече да ме влекат партита и дискотеки. В друг етап на живота си съм, където спокойствието, семейството и кариерата са неща важни за мен. А и имаме добър кръг от приятели, с които си правим джумбарета от време на време и разнообразяваме.

След като не се бях прибирала в България 3 години и се прибрах за един месец, направо шокова вълна ме удари.  Shocked отвсякъде една напрегнатост, една негативност, една забързаност, припряност, абе направо във въздуха се усещаше. Ааа, не мерси  Stop. за месец да се напека, да си видя приятелите и семейството, да се наям на домати и печен пипер и стига  Grinning

# 18
  • Мнения: 2 786
Мохини, оплюли са ви, защото не са осъзнали, че всеки има различни потребности и иска различни неща. Ако за вас най-доброто е да се установите в България, то за други не е така. Ако за някои е кошмар да живеят тук, то за други не е така. Не се и налага всички да сме еднакви, защото сме в различни ситуации. Взимате решение на база вашите нужди и желания, не какво ще кажат другите. Важното е да сте щастливи от избора си и да не съжалявате.
За нас не е актуално на този етап да се местим в България или където и да е другаде. Просто нямаме нито една причина. Тук сме си добре и сме достатъчно доволни от това, което имаме и правим. Неща, от които да негодува човек - има навсякъде. В пенсионерска възраст може и да мисля различно, но дотогава има много години и не се знае къде какво и как ще бъде. А и ние като бобченка не сме в парти възраст, където евтините забавления и дискотеки да са ни пръв приоритет.
Така че ако имате 10 причини да живеете в България и само 2 тук, ясно е накъде клоните.  Peace

# 19
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 439
там, където аз ходих - норвежецът също мечтае да се пенсионира, да си продаде имотите и да си купи къща в БГ, където има слънце и алкохолът е евтин  Blush

# 20
  • Мнения: X
там, където аз ходих - норвежецът също мечтае да се пенсионира, да си продаде имотите и да си купи къща в БГ, където има слънце и алкохолът е евтин  Blush

Срещнала си единственият норвежец, който мечтае за къща в БГ Laughing

# 21
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
там, където аз ходих - норвежецът също мечтае да се пенсионира, да си продаде имотите и да си купи къща в БГ, където има слънце и алкохолът е евтин  Blush

Срещнала си единственият норвежец, който мечтае за къща в БГ Laughing

ooo, съвсем не е единствения  Crazy

# 22
  • Мнения: X
там, където аз ходих - норвежецът също мечтае да се пенсионира, да си продаде имотите и да си купи къща в БГ, където има слънце и алкохолът е евтин  Blush

Срещнала си единственият норвежец, който мечтае за къща в БГ Laughing

ooo, съвсем не е единствения  Crazy

добре.

# 23
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Аз самата съм тук толкова дълго, че не мисля за страната като за нещо чуждо.
Минала съм през всякакви етапи - обич, необич, досада, привличане. Сега съм си просто у дома.
 
Правила съм и известни опити. По някое време си натоварихме къщата (образно казано) на контейнер и се запътихме да живеем в България - завинаги. Grinning
Година и половина по-късно отново събирахме контейнер, този път в обратна посока.
 Бобчето е написала много правилни неща по въпроса защо.
Ходила съм да купувам къща и в любимата ми Италия...

Не, не желая решетки, огради, аларми, кучета и охранитени камери.
И нечистотии и отрови не желая.
И не искам да общувам с хора, които не респектират личното ти пространство.
Липса на закони, липса на мотивация и контрол за спазването им, отсъстващи социални структури, цялостното ниво на възпитание, култура и грамотност - ето, тези неща не ме привличат, докато тук  намирам антиподите им.

Че норвежците се оплакват от държавата си, е съвсем нормално, дайте пример за народ, който прави нещо различно от това.  Simple Smile
В същото време дори по краставиците се мъдри норвежко знаме Laughing, защото “норвежкото е най-добро“. Точно както и българското в България, германското в Германия и да не продължавам нататък...

Но когато човек се оплаква от собствената си държава и/или правителство, това е едно.
Съвсем различно е когато чужд човек започне да го прави.
 Тогава бързо нещата могат да прозвучат нечистоплътно, както тази гнуснава статия или каквото е там от въпросния англичанин по-горе в темата. За негово оправдание мога да предположа, че част от посланието му се е “изгубило в превода“, по-точно, че е дошло в повече.

Иначе би било наивно да се смята, че съм доволна от всичко тук, но с лошото или недостатъчното успявам да живея и да се радвам на останалото, което харесвам. 


# 24
  • в 1001-та нощ
  • Мнения: 16 439
тази статия се оказа, че е писана от българин .... за повече тежест е представил написаното, като писано от англичанин ...

# 25
  • Мнения: 2 786
Не отворих линка, но предполагам това е някой от ония блогове, където някой българин пише нещо, пък го подписва с чуждо име - я Саркози, я Меркел, я Шарл Перо или кой знае кой още.  Laughing Такива измишльотини не губя време да чета, защото знам, че са лъжи така или иначе.  Sunglasses

Днес е лято - успяхме да се откъснем от задачите вкъщи и минахме през плажа за 3-4 часа.  Sunglasses Ах, има лято и тук.  Crazy

# 26
  • Norge
  • Мнения: 2 311
тази статия се оказа, че е писана от българин .... за повече тежест е представил написаното, като писано от англичанин ...
ОК, това обяснява много неща.  Grinning
Аз не се справих с прочитането и, но я прехвърлих донякъде.
Единственото, което ми хареса, беше дефиницията на думичката или типажа  тарикатJoy

# 27
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
http://www.dagbladet.no/2012/07/15/nyheter/inennriks/frp/romfolket/22552078/

Добър ден  ooooh!. 4е и 170 милиона по програми за интеграция, аман ве4е, как не прогледнаха, незнам. Да ги извозват и да се свършва   Rolling Eyes

# 28
  • Мнения: 2 786
http://www.dagbladet.no/2012/07/15/nyheter/inennriks/frp/romfolket/22552078/

Добър ден  ooooh!. 4е и 170 милиона по програми за интеграция, аман ве4е, как не прогледнаха, незнам. Да ги извозват и да се свършва   Rolling Eyes

Да, това е правилното решение и според мен. Добре е, че поне един политик го вижда!

"staten bør bruke sin rett til å frata EØS-borgere retten til å bo i Norge hvis de ikke kan forsørge seg selv." - ето това е истината. Неудобната истина. Нелепо е една етническа група да се ползва с привилегии и да се поставя над закона - такива парадокси имаме и в България и е много грозно и недемократично.

# 29
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Ама мен ме дразни и това, 4е пак помо6ти им се дават бе, пак пари по програми и 4удесии. Поне да има6е резултат, ама то, хвърлени средства на вятъра. Няма опитомяване това племе и това е  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт