Къде да направя ЯМР в София?

  • 45 732
  • 44
  •   1
Отговори
  • последна надежда
  • Мнения: 243
Предстои ми ЯМР на глава, но искам да го направя на доъбр апарат и добро задапаратно устройство. Дайте мнения и препоръки. Става въпрос за София.


Дотук знам, че в токуда нямат добър специалист, а в МА апарата е много стар.

# 1
  • Мнения: 3 841
В Токуда д-р Златарева е специализирала в ЯМР на глава и е добра. Не знам дали обаче още е там, поне до зимата беше.

В "Свети Иван Рилски" - и апаратът им е супер, и "задапаратните устройства" също. Те са най-голямата болница по неврохирургия и лекарите им по образна диагностика са много добри, защото повече разчитат глави и гр.стълб.

Освен това навсякъде ти дават СД с изследването, така че винаги може да се допиташ до друг лекар за второ мнение.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 253
Здравей! Още един глас за болница "Св.Иван Рилски" - намира се до Център по хигиена на бул.Иван Евстатиев Гешов, зад спирката на тролеите и автобуси 604, 64 и 74. Специалистите, които работят там, са много добри, както и самата апаратура. Личните ми наблюдения са от март месец т.г., защото имах здравословен проблем, свързан с дискова херния.
Успех в твоите изследвания!

# 3
  • Мнения: 20
Здравей, аз за една година имах 2 ЯМР-та.  Laughing

Не ходи във ВМА, защото онзи ден апарата им беше развален /казаха, че не знаят кога ще го оправят/, но и да го оправят аз не бих се доверила на него.

и двата пъти ходих в окръжна болница / там до колкото знам апарата е най-нов/, останах много доволна и двата пъти- хората са любезни.

когато ти излезе резултата / чакаш около 30-40 мин/ и ако имаш въпроси разговаряш с някой от лекарите. аз и двата пъти говорих с д-р Милев - всичко обяснява, даже и по няколко пъти.
не си прави грешни изводи, ако нямаш добри впечатления от окръжна болница - сградата където правят ямр е отделно от болница и лекарите са добри. успех!!!
а,да забравих да кажа, че не се чака много за час- на мен ми записаха за следващия ден

иначе и тук ти дават диск и самата снимка Simple Smile

# 4
  • последна надежда
  • Мнения: 243
Благодаря ви за препоръките!

ВМА отпадна защото видях на сайта им от коя година е апарата... Много старичък! За св.Иван Рилски има много крайни изказвания. Отделно там имаше мнооого злоупотреби и починали. още ми е под въпрос  ooooh!!

Няма да имам възможност за второ изследване, а ми е много важно и затова съм в такава чуденка, къде?

# 5
  • Мнения: 3 841
Цитат
За св.Иван Рилски има много крайни изказвания. Отделно там имаше мнооого злоупотреби и починали. още ми е под въпрос  !

Става въпрос за неинвазивно изследване, какво общо имат злоупотребите и починалите? Повярвай ми във всяка болница има злоупотреби и починали, това е бг здравеопазването за съжаление. Ако става въпрос за ЯМР, тези неща не трябва да са определящи, ако става въпрос за операция - ок, тогава се притеснявай.

Относно Окръжна - също е ок, но това не е в самата болница, а Медико-диагностичен център Русев, който се намира в двора на болницата. Ако избереш там, гледай да ти разчита изследването д-р Милев, той съо е доста добър, а не другият му колега. Иначе апаратът е ок.

За 4 години имам 8 ЯМР - правени са на почти всички апарати в София, така че ти пиша от личен опит. Успех!  Peace

# 6
  • Мнения: 20
Смърфиетке, точно така и аз съм с 2 ръце за др Милев- то така или иначе другият в момента е отпуска  Laughing

# 7
  • последна надежда
  • Мнения: 243
Благодаря ви  Hug.
Утре отивам в св. Иван Рилски да си запиша час.

# 8
  • последна надежда
  • Мнения: 243
Записах час за петък, тогава беше първият свободен.
Забравих да питам.. Колко преди уговореният час трябва да отида при положение, че ще ми слагат контрастно вещество?
Много силно ме изненада и цената  Confused 550лв ЯМР на глава + контрастно вещество.
Знам за опцията през НЗОК, но процедурата е много бавна, а аз се влошавам бързо. Стискайте палци да разберат какво ми е за ад започна адекватно лечение.

# 9
  • Мнения: 3 841
Имаш стиснати палци мен! Контрастното вещество се слага по време на изследването, по средата. Само абокат ти слагат предварително. Така че отиди 10-на минути преди часа си. Облечи се с нещо без метални неща по него, за да не те карат да се събличаш, а да си останеш с дрехите вътре в апарата.
Относно цената - миналата година платих 700 лева за глава+шия+контраст. Пиши после как е минало и какъв е резултата!

# 10
  • последна надежда
  • Мнения: 243
Смърфиетка  Hug

# 11
  • София
  • Мнения: 1 335
Здравейте,

Контрастното в-во се слага по средата казвате? Т.е. ако образа е достатъчно ясен може ли да не се сложи изобщо? По преценка на лекар разбира се.

За св. Иван Рилски имате ли препоръка за конкретен специалист, който да разчете изследването?

Последно - бях на невролог преди месец може би - каза, че освен всичко, имам изменения в областта на шийните прешлени, но за да се разбере повече трябва да се направи рентгенова снимка.
В момента, паралелно с една много продължителна вирусна инфекция, врата и раменете ми са сериозно схванати и се налага да извия цялото си тяло, за да погледна настрани примерно. Въпросът е: ако съм се запътила към ЯМР заради главата си, дали да си направя и изследване на шията или пък да отида наистина на рентген, за да спестя пари от ЯМР? Rolling Eyes

# 12
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Относно Окръжна - също е ок, но това не е в самата болница, а Медико-диагностичен център Русев, който се намира в двора на болницата. Ако избереш там, гледай да ти разчита изследването д-р Милев, 

Ориентировъчно, каква е тарифата?

# 13
  • Мнения: 3 841
Цитат
Здравейте,

Контрастното в-во се слага по средата казвате? Т.е. ако образа е достатъчно ясен може ли да не се сложи изобщо? По преценка на лекар разбира се.

За св. Иван Рилски имате ли препоръка за конкретен специалист, който да разчете изследването?

Последно - бях на невролог преди месец може би - каза, че освен всичко, имам изменения в областта на шийните прешлени, но за да се разбере повече трябва да се направи рентгенова снимка.
В момента, паралелно с една много продължителна вирусна инфекция, врата и раменете ми са сериозно схванати и се налага да извия цялото си тяло, за да погледна настрани примерно. Въпросът е: ако съм се запътила към ЯМР заради главата си, дали да си направя и изследване на шията или пък да отида наистина на рентген, за да спестя пари от ЯМР?

До колкото имам медицински познания - от една рентгенова снимка не може да се видят изменения като дискови протрузии, хернии и т.н. За това трябва ЯМР, но пък лекар-невролог би трябвало да предположи след преглед дали може да се говори за дискова херния или не и тогава да ви упъти за такова изследване. Разбира се, ако парите не са проблем, ЯМР е много по-информативно и с най-голямата диагностична стойност.
За контрастното вещество - да, то се слага по преценка на лекаря, защото е скъпо. Такава е практиката тук, но аз винаги си плащам за контраст, защото с него нещата са доста по-ясни и диагностиката по-лесна. Като цяло контраст се слага винаги в по-западните от нас държави, Германия например, но пък там здравната им система поема контраста и изобщо не е въпрос на дискусия ще има или не контраст.

За Иван Рилски нямам препоръки, но си говорих доста с един лекар там и той ми каза, че изследването се гледа от трима лекари и толкова подписа имам на изследването. Това беше точно преди 11 месеца, сега не знам как е.

Цитат
Публикувана от: Шани
Вмъкни Цитат
Цитат на: Смърфиетка в Съб., 14 Юли 2012, 09:11
Относно Окръжна - също е ок, но това не е в самата болница, а Медико-диагностичен център Русев, който се намира в двора на болницата. Ако избереш там, гледай да ти разчита изследването д-р Милев,

Ориентировъчно, каква е тарифата?

Нямам идея, но мисля, че върви около 250 лева за област. Аз отидох с диск при д-р Милев и платих за консултация 50 лева. Но невроложката, при която ходех, а тя е доста добра ми го препоръча като много добър специалист за глава. А пък той ни показа новият им апарат за ЯМР, който е с доста добри характеристики.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 335
Много благодаря за отговора Simple Smile

Още едно питане имам - мога ли да отида в болницата и просто да поискам резонанс, без да невролог да е описал какво точно да гледат и т.н.?

Невролога не ми обърна достатъчно внимание, а моите симптоми се влошават прогресивно (световъртеж, болки в главата, проблеми с паметта, с изразяването на мисли, координацията, с писането на ръка или клавиатура, проблеми с очите).
В идеалния случай си представям да ида и да опиша на място какво ми има и те сами да преценят какво да разглеждат.

Предполагам е добре да занеса и очните изследвания?

Общи условия

Активация на акаунт