Детето ми е прието в ясла, но няма ваксини

  • 15 858
  • 63
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 860
Ако не са си изпълнили задълженията, не могат да претендират за някакви права. Засега в България поставянето на ваксини е задължително...

# 46
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
Мамзел Нитуш , да, би трябвало при поискване от страна на родителя да се даде и писмен отговор. Така или иначе директорката ще прати пояснение за отказа към общината. При положение, че родителите са казали, че техния адвокат изисква писмено отказа, а тя е отказала определено се опитва да спъне законодателната система. Нищо няма да и стане да го напише и принтне - за 15 мин. работа. Заинатила се е - това е! А къде са правата на РОДЕЛИТЕ?!

Изискването или критерия е ясно и точно формулиран в Наредбата за прием в общински детски заведения, Вие тръгвате да кандидатствате с ясното съзнание, че не отговаряте на определено изискване.  Смятате, че то е задължително за всички, само за вашето дете "не" и държите директорката да Ви го обясни отново писмено, защото Вашият адвокат го иска ooooh!....съжалявам, но адвоката Ви може просто да прочете въпросната Наредба и да я цитира във молбата си до съда. Директорката не си измисля  или реагира субективно, а изпълнява служебните си задължения/ за неспазването, на които може да бъде сериозно наказана/ не виждам, къде са нарушени правата Ви на родители Naughty  Както прочетох в едно от мнения има заведени дела, но няма спечелени...и смятам, че това е правилно/не коментирам до колко е правилно "задължението" да се ваксинират децата/. Мисля, че ако хората в България спазваха повече правилата, а не претендираха само за правата си, животът ни щеше да е в пъти по-лесен, по-организиран и по-приятен. Crossing Arms

П.П.Ако не се лъжа още в сайта за прием е казано, че родителите на приетите деца в определен срок представят на директорката необходимите документи по - определените от Наредбата критерии и тези, които са приети с решение на Педагогическият съвет на всяка отделна градина/които носят допълнителни подточки/ и при не представянето дори и на един от тях директорката е длъжна да откаже да запише детето.

Последна редакция: сб, 28 юли 2012, 23:21 от Мамзел Нитуш

# 47
  • Мнения: 443
Мисля,че Мамзел Нитуш е права и се е изразила много точно в поста си. Тук спора не е за или против васините. Такива теми има бол. Просто авторката не отговаря на определен критерии и директорката с право е отказала. И не е длъжна да дава обяснения-просто наредбата е такава. Адвокатът не може да иска нищо от нея,това право има само съдът. А какво да кажат родителите на неприетите деца като знаят ,че има дете прието в нарушение на наредбата.

# 48
  • Мнения: 173
Здравейте. Да следя и аз темата. Дъщеря ми е приета на ясла и също няма ваксини / има само тези от родилното/, но по мед. причини, не защото така сме решили. Иначе съм "за" ваксините, но специалиста каза "не", така че... Имаме епикриза и прегледи в които е споменато имун. календар да се отложи до определена коригирана възраст. GP-то ми обясни че ще минем на комисия за отлагането и няма проблем за яслата. Но се чудя защото не става въпрос за "трайни противопоказания" а временно отлагане. Ако има някоя мама с подобен случай, моля да пише.

# 49
  • София
  • Мнения: 44 098
знае ли човек, може да приемат, че има вероятност да се промени статуса или просто така си практикуват по принцип,на мен също в целият ми картон периодично има бележки "Да не се имунизира", "Да се освободи от имунизации", "Освободена от имунизации"  и т.н.
Та според мен няма от какво да се тревожиш... питай  си педито точно защо и каква е практиката, може просто да трябват няколко временни, за да последва окончателно освобождаване...

Последна редакция: нд, 29 юли 2012, 13:15 от Angel_Dust

# 50
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
Аз не казвам, че детето трябва да е прието! Като адвокат знам, че за да заведа граждански иск с входящ номер в съда ми трябва пълната документация и имам право да изискам (в този случай) служебна бележка от директорката на въпросното ОДЗ, ЦДГ и т.н. И нищо не и пречи да го направи!
Моето дете си има всички ваксини но когато става дума за работата ми аз знам какво ми е необходимо като документация. С този отказ само директорката забавя процедурата, защото ако аз бях адвоката на Mamavrabiсъщо щях да поискам въпросното потвърждение за отказ с печат и подпис. Сега внасяйки документите, съда ще разпореди за такава и тя ще я напише, подпише и подпечата! Само ще губи време на родителите, на адвоката и на съда!


Даа като адвокат, можете да да поискате каквото Ви хрумне...друг е въпроса дали имате основание и дали ще Ви го дадат....и да на съда директорката ще отговори, но Вие не сте институцията наречена" съд".

 П.П.И....от болтването и назидателния тон няма смисъл, нито ще оценя познанията Ви, нито ще промените действащите разпоредби и наредби.

# 51
  • София
  • Мнения: 44 098
sluncho414 - http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:S-ITUiYKm5c … ;client=firefox-a

тук пише при какво състояние колко отлагане дават, при вас не знам как е...
иначе комисията може да реши и да е за по-дълъг период или пълно освобождаване, като отидеш вероятно съдейки по-това...
"(3) Освобождаването по медицински противопоказания за срок, по-дълъг от една година, се извършва с решение на районна специализирана комисия. "

# 52
  • Мнения: 169
Така или инак, съдът ще поиска писмен отказ от директора.

# 53
  • Мнения: 173
Angel_Dust Благодаря ти, бях виждала списъка някъде, но не целия. Нашето отлагане е до 12м коригирана възраст, след това може да се ваксинираме/надявам се да няма др противопоказания/така че не търсим трайно освобождаване. В такъв случай незнам дали трябва да минавам на комисия, просто личната го спомена. Но тъй като в наредбата се споменава само за деца които са трайно освободени, се чудих дали няма да е проблем че ще е временно.

# 54
  • София
  • Мнения: 44 098
може текста горе да е стар... не погледнах годината... тук намирам, че до 6м отлагане може да   се назначи от ЛЛ, а повече от комисия http://www.srzi.bg/Pages/prophylaxis/28/Default.aspx?evntid=RoRRspZGYgI%3D  като отложихме зимата реваксинацията на сина ми, наистина сестрата след 6 м ни пита какво става й че вече й искали бележка, че е проведена и че ако ней занесем до не знам каква дата, няма да пусне детето в детската(то вече я бяхме сложи ли 2 семици по-рано така или иначе)... но наистина вероятно 6м е по-точната цифра...

Така или иначе не мисля, че ще имаш проблеми, просто ще загубиш малко време.

# 55
  • Мнения: 443
Sluncho414,мисля,че няма да имате проблеми. Отлагането не е ваш каприз,а необходимост,определена от лекар. Успех на детенцето.
Mnemonic,запазете си високопарния и назидателен тон за съда. Беше споменато,че е имало и други дела,които до едно са били загубени. Така,че не подвеждайте клиентите си.Ако съдът изиска писмен отказ директорката вероятно ще го даде. Но в момента нямате никакво основание да искате подобно нещо от нея.
Останете си със здраве.

# 56
  • Мнения: 361
ще изхарчите куп пари, за да атакувате наредба, в дело, за което предварително е ясно, че няма да спечелите? успех. хитър адвокат имате /предполагам плащате хонорари за всеки съвет или правно действие/.... 

# 57
  • Мнения: 443
Адвокатът,че е хитър,хитър е. Но освен това е и непочтен,защото подлъгва клиентите си с предварително загубена кауза.

# 58
  • по света
  • Мнения: 1 587
Не знам на кой родител ще му е спокойно,като знае,че в групата на детето му има дете,което не е ваксинирано...Директорката е с право да откаже записване и дано го направи!
Не само директорката дете без ваксини не може да бъде прието и толкова.Проверки се извършват от ХЕИ и това е задължително изискване, ваксините се отразяват поне на две места.Тук изобщо не става дума какво ще реши този или онзи.

# 59
  • Мнения: 601
Има си редица закони и наредби, които задължават държавната администрация да отговарят на запитвания, искания, проверки, откази, информация и пр. на граждани без значение дали самата администрация иска или не.

Има и т.н мълчаливи откази или т.н. мълчаливо съгласие направено да защитава правата на гражданите в случай на отказ и произвол от страна на администрацията.

Всичко това не се прави самоцелно, а с ясното съзнание, че администрацията е създадена в отговор на нуждите на гражданите, а не обратното.

В такъв смисъл, дори, когато има наредби и закони гражданите не са длъжни да ги познават, разбират и тълкуват - за това си има съответна администрация, на която и се плаща от данъците на същите тези граждани.

За това си има ред на входиране и подаване - писмо с обратна разписка, деловодство с входящ номер и пр. - входирайте искане за писмен отказ и в случай на забавяне или отминаване - следват законови санкции за длъжностното лице.

Има редица НПО, които се занимават само с откази на администрацията като тази за "Достъп до обществена информация". Мисля, че те биха ви дали по-практични и работещи предложения и решения.

Общи условия

Активация на акаунт