Детето ми е прието в ясла, но няма ваксини

  • 15 855
  • 63
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 44 084
защо? нещо чумави ли са децата ???  ако би имало  "заплаха" за някой, би било за неваксинираното Wink
а ако в групата на детето ти има неваксинирано дете по мед. причини?  какво правим тогава Simple Smile

# 31
  • Мнения: 159
Не са чумави много ясно,но...Е,ако има причини детето да не бъде ваксинирано-ОК.Но,щом е по решение на родителя...Има правила,които трябва да се спазват.

# 32
  • София
  • Мнения: 44 084
въпросът е от какво няма да си спокойна като има такова дете? тогава дали не е ваксинирано по род. решение или медицинско няма значение за личното ти спокойствие... това е съвсем различно от темата за правилата вече...

# 33
  • Мнения: 7
Не знам на кой родител ще му е спокойно,като знае,че в групата на детето му има дете,което не е ваксинирано...Директорката е с право да откаже записване и дано го направи!

Ето това не мога да го разбера...
Какъв е проблема на родителите на ваксинираните деца??? След като са ваксинирани няма от какво да се страхуват - НЕваксинираните деца и да се разболеят, ВАКСИНИРАНИТЕ няма да се разболеят! Неуместен е този коментар!

По темата: Да, посещаване на детска градина е услуга и ако детето не е ваксинирано няма да бъде прието. НО след това идва задължителна Предучилищна подготовка, след това училище и тук има противоречие в закона!!! Със или без ваксини детето е задължено да посещава горните две опции и завършването на основно образование е задължително, така че Министерство на образованието няма право да НЕ приеме детето в горепосочените учебни заведения. Могат да глобят родителите, че не са ваксинирали децата си, но не могат да ги лишат от правото да учат, защото ще се получи конфликт между два закона!

ИЗВЪН ТЕМАТА:
Да не говорим за това, че сме далеч на светлинни години от Белите страни! Никой не би трябвало да извършва манипулация или да ни задължава за такава която да се извърши върху НАШЕТО дето без писменото ни съгласие. Ако едно дете се пострада от ваксина лекарите и Държавата не поемат отговорност - всичко си е за сметка на родителя. Родителя трябва да има ИЗБОР а не да му бъде налаган!

Трябва да се променят законите относно задължителното ваксиниране! Хората не са стадо овце и да бъдат подбутвани накъдето е решил някой болен мозък - това важи и за много други аспекти в нашата държава!

Родителя требва да има последната дума каква манипулация да бъде извършена на СОБСТВЕНОТО им ДЕТЕ!

# 34
  • София
  • Мнения: 44 084
Mnemonic - все пак ваксините не пазят на 100%  Wink

Иначе за преучилищна и училище ест нямат право да откажат прием...

# 35
  • София
  • Мнения: 679
мда, затова децата масово си боледуват от коклюш, ако не са ваксинирани обаче щяло да бъде още по-масово hahaha

# 36
  • Мнения: 7
Абсолютно съм съгласен с Angel_Dust , Не е доказано, че ваксинините предпазват на 100% а и може да не се изгради никакъв имунитет!

мда, затова децата масово си боледуват от коклюш, ако не са ваксинирани обаче щяло да бъде още по-масово hahaha

Подкрепям напълно!
Не са чумави много ясно,но...Е,ако има причини детето да не бъде ваксинирано-ОК.Но,щом е по решение на родителя...Има правила,които трябва да се спазват.
Няма значение дали детето не е ваксинирано по преценка на лекарите или на родителите! Мнението на родителя е най-важно когато става дума за здраво дете. На лекаря е важно когато е болно но крайното решение и съгласие пак е на родителя!

# 37
  • Мнения: 1 350
Valentina, аз не се притеснявам например, ако или че има неваксинирани деца в групата, не съм и питала дали са или не, не знам дали са с фалшифи документи, дали по медицински показания.
И аз да не се отклонявам от темата, да не я преекспонирам в за и против.
Директорът би следвало да откаже прием, защото не е по правилата за прием. Това е.
Превенцията не е само или единствено ваксиниране, от което понякога няма положителен ефект, понякога има, при всеки организъм е различно.

Към авторката - ако само една ваксина е отложена, мисля, че имаше период, в който може да се отложи по медицински причини, т.е. срок, до който една ваксина трябва да се постави. След това се надявам да оправите нещата така, че да не я поставят.
Да са здрави децата, и безпроблемна адаптация.

п.п. Не се поддавайте на корупционни практики!

# 38
  • Мнения: 3
Здравейте, директорката официално ми отказа. Каза, че детето трябва да има всичките 13 ваксини, за да я приеме. Дотук съм съгласна с нея, в правото си е да ми откаже. Но тъй като сме решили да си търсим правата докрай, я помолих да направи отказът си писмено (така ни помоли адвокатът ни) тя отказа.
Благодаря за коментарите особено ми харесаха двата линка - за ваксините и Бил Гейтс и препратката за въпросното дело.

# 39
  • Мнения: 169
И сега какво ще правите? 

# 40
  • Мнения: 1 350
Mamavrabi, много съжалявам, че така се е получило. Но напълно Ви разбирам предвид и притесненията Ви за ваксинирането на първото Ви дете и само Вие знаете какво още.
Предполагам, че сега ще продължите по всички инстанции да си търсите правата.
Все пак временно решение е да наемете гледачка или подобен вариант.
Все пак Вие трайно не желаете да се поставят ваксини на детето Ви.
Аз също нямам всички реимунизации и в този смисъл Ви разирам напълно.
Като идея търсете правата си или поне конкретни писмени отговори от всички инстанции, община, комисията по здравеопазване и социална политика мисля беше към Столична община, министерство, съд, комисията по здравеопазване към Народното събрание и т.н. РИОКОЗ, медии.
Все пак частните градини не са по възможностите на всеки.
А за училището мисля имаше глоби за родителя, но приемат детето в училище. Не знам дали нещо законово ще се промени дотогава, де.
Много сложнотии има в училищата.
Но, за мен здравето на детето е най-важно. Педиатърът все пак какво Ви посъветва?

# 41
  • София
  • Мнения: 1 022
Успех с делото!

Има изрична наредба в момента, която казва, че детето се приема в ясла и ДГ само при поставени всички ваксини по календара, предвидени за възрастта. Т.е. директорката е длъжна да откаже записване ако детето няма ваксини. Тя не е в правото си да откаже, пак казвам, длъжна е да откаже прием. Не зависи от нейното мнение по въпроса. Наредбата е качена на сайта на ИСОДЗ.

Дали това е редно ли не, дали е честно... съвсем друг въпрос. Говоря за формалната страна на нещата. Такива дела са водени няколко и до момента всички са загубени на ниво БГ съд. В момента една група ентусиасти събира пари за да се плати такса и да се атакува съдебното решение на европейско ниво. Няма голям смисъл да си давате парите за поредното такова дело в БГ. Ако обаче искате, може да подкрепите делото в Европейския съд. Успех, каквото и да решите!

# 42
  • Мнения: 7
Очакваше се, че директорката ще откаже - длъжна е, но е длъжна при молба на родителя да оповести отказът си писмено, а тя е отказала. След като се придържа към закона нека го прави както трябва!

# 43
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
Очакваше се, че директорката ще откаже - длъжна е, но е длъжна при молба на родителя да оповести отказът си писмено, а тя е отказала. След като се придържа към закона нека го прави както трябва!

Ммм, не мисля, че е длъжна писмено да ви отговори, това не е лично нейно решение, за да мотивира отказа си писмено.Това са изисквания по наредбата, Вие не отговаряте на тях, следователно отпадате от кандидатите за държавна ясла. Трябва ли  за всяко ограничение или изискване , наложено от закон или наредба, да бъдат давани  писмени обяснения? Във въпросният документ ясно и точно са определи критериите и изискванията, правилни или не за момента трябва да се спазват. Naughty

# 44
  • Мнения: 7
Мамзел Нитуш , да, би трябвало при поискване от страна на родителя да се даде и писмен отговор. Така или иначе директорката ще прати пояснение за отказа към общината. При положение, че родителите са казали, че техния адвокат изисква писмено отказа, а тя е отказала определено се опитва да спъне законодателната система. Нищо няма да и стане да го напише и принтне - за 15 мин. работа. Заинатила се е - това е! А къде са правата на РОДЕЛИТЕ?!

Общи условия

Активация на акаунт