Първокласници в 109 ОУ

  • 32 723
  • 111
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 273
Здраейте майчета,
Да се запиша и аз като представител на района около ПЖИ-то Hug
Да си призная доста се рових/даже опитах да пусна тема/за у-щата при нас.Та много се чудя и аз като пред блока нямаме у-ще кък ще ни районират. newsm78
В интерес на истината би ми се искало,ако някой е по-запознат да пусне инфо и за 148-мо,защото едни го плюят,други го хвалят...
А аз не съм учила в Слатина и нямам лично мнение.

# 61
  • sofia
  • Мнения: 409
Здраейте майчета,
Да се запиша и аз като представител на района около ПЖИ-то Hug
Да си призная доста се рових/даже опитах да пусна тема/за у-щата при нас.Та много се чудя и аз като пред блока нямаме у-ще кък ще ни районират. newsm78
В интерес на истината би ми се искало,ако някой е по-запознат да пусне инфо и за 148-мо,защото едни го плюят,други го хвалят...
А аз не съм учила в Слатина и нямам лично мнение.

Аз също не мога да намеря инфо за 148 .Ще се радвам някой да сподели как са началните класове там.

# 62
  • София
  • Мнения: 1 541
Подадохме заявление и сега стискаме палци !
А някой знае ли кои учители ще поемат първите класове от септември ?
За 148 при нас отпада , подали сме заявление ноооооо ТЦ , само ако никъде не ни приемат тогава там ще сме 99 % ,. когато подадох заявление и попитахме кога е класирането отговора бе - смятайте че сте класирани - наплив няма . Така че за по голяма сигурност пуснете и там , но пред 109 за 148 сум без коментар .
Айде Успех Simple Smile !

# 63
  • София
  • Мнения: 69
Здравейте!
Подадох вчера заявление,сега стискам палци и чакам класирането. Не знам какво точно означава непосредствена близост,но това ни е най-близкото училище и дано имаме късмет.
Учителите,които поемат първите класове са: Сестримска , Димитрова, ,Овчарова ,Венкова.
Дойдоха в детската градина,представиха се,но ако някой от вас знае нещо конкретно,моля,да сподели.До колкото разбрах няма да ни се даде възможност да избираме учител.
Пожелавам успех на всички!
                          

# 64
  • sofia
  • Мнения: 409
И ние вчера подадохме заявлението. Да се надяваме ,че ще успеем ,макар и входящият номер да ни е след 100  Praynig.
Знаете ли колко паралелки ще приемат тази година и съответно колко деца ?

# 65
  • Мнения: 4 915
Аз ще се включа за 148-мо за тези, които питаха. Понеже и аз много се чудих навремето, а информация не намерих, вероятно ще помогна с мнението си. Цитирам по-долу отговора си до една потребителка, а се ме питали и други на ЛС, нека го има тук:

"Сега - личните ми впечатления:

Базата е стара. Тоалетните частично са ремонтирани. Залата за хранене  я ремонтираха наскоро. Салонът за физическо - всъщност са два - в прилично състояние. Коридорите са зле, имат нужда от освежаване...Стаите също не са особено прекрасни, но обикновено родителите на първокласници събират пари и се прави циклене на паркет и боядисване с латекс, някои купуват пердета и гардеробчета и прочие - според желанията и според наличностите.

Занимални имат следобед, аз съм лично доволна как се подготвят там.

Имат паралелки с хореографска и с театрална насоченост. Театралната е зле, родителите не са доволни. Аз имам две момичета - в първи и в трети клас. Наборът на голямата играят при Роберта балет 3 пъти седмично, малката - първокласниците - танцуват народни танци. Особено съм доволна от учителката по народни танци на малките. Часовете по хореография и театър са задължителни 3 пъти седмично и част от учебната програма, и са безплатни. Хубаво е децата да имат допълнителна физическа активност.

Преди имаше и кръжоци по рисуване и математика, но се разпаднаха...Явно зависи от числеността на посещаващите ги. Малката ходи на шах на кръжок, каката също ходеше 2 години. Организират им шампионати и почивка на море лятото.

От учителките и на двете съм много, много доволна.
Дисциплината се поддържа добре. Естествено, във всеки клас има някое и друго по-буйно дете, но фрапиращи и стряскащи случаи няма, няма бити деца.
Малките учат в крило, различно от крилото, където учат от Испанската гимназия. Така че по коридори и стълби не се засичат малки и големи.

Стаите и на двете са на втория етаж,  слънчеви -- гледат към двора. Има и една стая на първи етаж, там нямам наблюдения.
Децата са малко в клас - и при двете бяха по 16-17 деца. За мен е голям плюс. Освен това се бяха събрали по 5-6 деца заедно от групата в детската градина и така преходът е по-плавен.
При каката събраха двата класа, защото единият много намаля. Сега са около 25 деца, но са много задружни и момичета, и момчета.
Класът на малката също са много задружни.

Директорът е отворен за разговори и срещи с родители, но вероятно не е много инициативен за разни Програми, в които да участва училището...

Организират зелени училища  и екскурзии 2-3 пъти годишно.
Родителски срещи - около 2-3 пъти годишно. Тържества по разни поводи.

Учебната програма е еднаква за всички училища.
Английски голямата учи допълнително, малката съща ще я запиша догодина на курс. Не може да се разчита, че в училище часовете са достатъчни.


За мен най-важното бе какъв е учителят. Срещнах се предварително с учителката на каката и я харесах след един много дъръг и откровен разговор. Не сгреших!
Учителката на малката беше учителка на каката от занималнята и също я познавах като отличен педагог и слънчев човек. Тя пое първокласниците и записах малката щерка при нея. Отново отличен избор.
Второ - да ми е удобно и близо училището. Случва са нещо да забравиш сутрин - бързо се поправяш. Дори и детето може само да ходи и да се прибира, ако се наложи, не пресича големи улици, не ползва транспорт.
Трето - класът да е малък, за да има по-добра дисциплина и наблюдаемост на учениците кой как се справя.

Ясно е, че след 4-7ми клас ще има пренасочване към друго училище, дотогава детето нека се ориентира какво го влече и да ни е удобно, и да сме доволни от учителя.

Децата добре се учат, от класа на каката и на малката има по няколко деца с първи места в общоучилищни състезания по български, математика, природа и прочие...

Недостатък основен е базата - стара, нуждае се от ремонт...Има и циганчета - ученици, ако това отчитате като важно. В класа на каката има едно циганче, и в единия първи клас - също. И в други класове има. За нас досега е нямало минуси този факт."

Сега мога да посоча и следният сайт на Сдружението на Българските учители: http://www.sbnu.org/results.php

При резултатите от състезанията за първи клас, ако пуснете филтър за 109то и 148 оу са показателни, че 148 по нищо не отстъпва на подготовка на 109, дори го задминава по резултатите, дадени от учениците - от 148 има по-голямо съотношение от участвалите деца с максимален брой точки 50.

Давам пример от състезанието Аз и числата:
В първи клас:
в 148 оу всички 12 състезатели са с 50 точки.
В 109 от 28 състезатели само 3ма са с 50 точки.

Втори клас
148 - 2ма участници - 50 и 38 точки.
109-то - 50 участници - 8 с 50 точки, най-нисък резултат: 30

Трети клас:

 в 148мо - 8 деца с 50 точки от 13 участвали. Най-нисък резултат: 40.
От 109то - 3 деца с 50 точки от 12 участвали. Най-нисък резултат: 36.

Състезание: Аз, природата и светът:
Първи клас
от 148 мо само 2 деца участвали - 49 и 47точки.
109 - 25 участвали - 3 с 50 точки.

Втори клас:
от 148мо не са участвали
от 109 - към 14 са с 50 точки от 40 участвали.

Трети клас:
148 - 12 участници - 7 с 50 точки, най-нисък резултат: 47 точки.
109 - 11 участници - 5 с 50 точки, най-нисък резултат: 38 точки.

Давам тези цифри като пример, че не винаги старата база и старата лоша слава значат лоша подготовка и лоши учители.

Освен това, гледайки участието на класовете в състезанията, явно от огромно значение е и амбицията на учителя да увлече децата (и родителите) да участват в състезания.
Като гледам учителите на втори клас в 148мо не са от особено нахъсаните. Но затова пък аз съзнателно избрах учителките на дъщерите ми в първи и трети клас, не съм разчитала на случайно разпределение. Това ме кара да се радвам, че съм направила верен избор.

Това бяха моите пет цента, както се казва.  Wink




# 66
  • София
  • Мнения: 4 589
Въпреки че ми е рано (детето е 2008), хвърлям по един поглед на темите за слатинските училища.

Free Soul, ако не бъркам в сметките, щом голямото детенце сега е в 3-ти клас, значи е 2004 набор.
Което значи, че когато моето от реколта-2008 е за 1-ви клас, учителката на по-голямото ти детенце ще е на линия евентуално за нови първолаци.
Молбата ми е (може и на ЛС, ако не искаш тук) да споделиш коя е учителката.

И понеже и моите са с 2 години разлика, малкото пък може да попадне на учителката на твоето малко. Т.е. ако може да ми кажеш и учителката на другото ти детенце коя е.

# 67
  • София
  • Мнения: 273
Free Soul,благодаря за подробната информация Hug
Ние също се записахме в 148-мо миналата седмица,но смятам да до оставим като последен вариант.Като ОГРОМЕН минус/лично за мен/ е часа на "издаване" на децата.Служителката беше категорична,че по закон е максимум до 17ч./е,ако закъснея 5-10мин.няма да е проблем,но да не ми стане навик Mr. Green/.Докато в сайта на 109-то е обявен час 18ч.,което е нормално за мен.
Споделете как наистина стоят нещата в 148-мо,защото при нашия избор ще бъде важно до колко часа реално могат да пазят детето.

# 68
  • sofia
  • Мнения: 409
snegura4ka като говорих с директора на 148 - мо ми каза че е отворен за идеи и ако има повече желаещи родители ще се наеме учителка за по час -два на ден ,която ще остава с децата след 17 часа .И за мене това е проблем ,макар че и 18 часа също не ме устройва  при положение ,че свършвам работа в толкова и докато стигна до училището направо не знам как ще стане  Shocked

# 69
  • София
  • Мнения: 273
snegura4ka като говорих с директора на 148 - мо ми каза че е отворен за идеи и ако има повече желаещи родители ще се наеме учителка за по час -два на ден ,която ще остава с децата след 17 часа .И за мене това е проблем ,макар че и 18 часа също не ме устройва  при положение ,че свършвам работа в толкова и докато стигна до училището направо не знам как ще стане  Shocked

Аз съм "ЗА",дано не остане само идея

# 70
  • Мнения: 4 915
На третокласничката/2004 набор/ госпожата е Кънчева, на първолачката /2006 набор/ госпожата е Чавдарова. Моята първолачка всъщност е януари 2007, но я записах първи клас, защото вървеше с предния набор в градината, справяше се отлично и защото не исках да "изпусна" Чавдарова. Не сгреших. Детето, макар и годинка по-малко, е сред отличниците на класа, отдавам заслуженото и на учителката.

Платената от държавата занималня е до 17 часа. Може да си вземете детето и преди това, когато пожелаете, но след това трябва да има наистина някаква уговорка и нает човек да гледа деца след 17 часа... Rolling Eyes
Не е проблем, когато е хубаво времето, децата играят навън и често остават и до по-късно в двора, стига да имате уговорка и с друг родител, че ще е там. Но за зимата ще е проблем. При малката примерно оставаха малко след 17 часа, защото повече от половината клас мъници играят шах...и се заплесват... Wink

Директорът наистина се старае да угоди на родителите, защото знае, че училището не е популярно и гледа да е по-гъвкав.
По този повод да спомена, че вътре се допускат да влизат родители и уж е забранено, но родителите в понеделник се качват с първолаците да им помогнат с тежките раници. Децата, които са на занималня, си оставят раниците в училище от понеделник до петък с всички учебници и помагала. И съответно всеки понеделник и петък чантите тежат 100 кила.  Crazy
Децата, които не ходят на занималня, носят по-леки раници, защото всеки ден носят учебниците за съответните часове...Но пак не са много леки... Thinking
Или пък детето забравило нещо и търчиш до вкъщи и обратно да го занесеш директно в стаята.
Та в това отношение пропускателният режим е по-либерален от други училища, отбелязвам го, защото за някои родители може да е в минус. Лично за мен това ме улеснява - децата се предават на учителите във фоайето на училището.
По едно време направиха пропуски за родители, но никой не ми го е искал. Предполагам, охранителите вече ни познават по физиономии, защото не са много паралелките - 4ти клас е една, трети клас - една, втори и първи - по две паралелки.



# 71
  • София
  • Мнения: 4 589
А как са местата за занималнята в 148-мо? Има ли места за всички или се прави подбор на децата по някакви критерии?

# 72
  • Мнения: 4 915
Достатъчно места има в занималнята. Дори учудващо за мен е твърде малка посещаемостта, предвид колко е полезна и за децата, и за работещите родители. Та и не само за работещите.
При каката има една строга госпожа, коята за "непослушание" наказва всички с диктовка или задачи. Някои деца се отписаха по тази причина. На мен пък ми харесва. И голямата няма проблеми със строгостта на госпожата. Когато си напишат и научат все пак, имат свободно време за игри навън или за рисуване и занимателни игри /дама, не се сърди човече и прочие/ през студеното време.


# 73
  • Sofia
  • Мнения: 38
Здравейте   bouquet
Извинете ме , ако не съм права, но това не е ли темата за 109 ОУ? Предполагам тук се обсъждат въпроси свързани със 109ОУ. Последната страница основно се занимава със 148 ОУ. Може би е редно някой, който се интересува от това училище да пусне тема за него.
Ако админ. прецени да трие поста ми, благодаря  Peace

# 74
  • Мнения: 4 915
Пуснала съм и в темата за 148. Отговорих тук на 2 запитвания по-горе. Предвид факта, че в Слатина са две училища и шансът някой желаещ за 109-то да не се класира, не е лошо да знае малко повече и за 148мо. Така или иначе аз вече приключих с темата.  Wink

Общи условия

Активация на акаунт