Детски рожден ден - ВАРНА -8

  • 110 064
  • 721
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 593
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=623674.0
 старата тема

Кой не обича подаръците за роден ден:)Simple SmileSimple Smile
 ето малко история

Още от езически времена съществува традицията да се разменят подаръци. Най-напред Гарган, син на келтския бог Бел, организирал нощни раздавания на подаръци. После Один, скандинавски бог, се забавлявал в нощите на зимното слънцестоене да язди на кон и да връчва своите дарове, символи за вечността на живота. Не бива да се забравя и Микула в Русия, който носи дребни сладкиши на послушните деца.



    Към езическите богове и богини в течение на времето се присъединили и много други магически персонажи, като шведското джудже Хюлмонт, немската Фрау Хол, дядо Мраз в Русия или старата Бефана, която в Тоскана тича да посрещне младия Исус, раздавайки подаръци на всяко дете, което смята за Божи син.
    След сгромолясването на старите величия идват Свети Барба в Австрия, Свети Мартен в Каталония и най-вече Свети Никола, спечелил си славата на спасител на децата, която се разпространява от Пикардия до Ротердам към САЩ, преди да стане прадядо на Дядо Коледа. Така старата традиция на размяна на подаръци, израз на вечната надежда на човека, се свързала с Коледа и нейните символи.
    Самите подаръци са стари, колкото и светът. Ако се върнем 3000 години назад в историята, ще намерим кукли то печена глина, дърво и кост, миниатюрни мебели и кухненски сервизи за кукли в гробовете на малките египетски или вавилонски момичета. Те показват значението, което древните отдавали на играчките подаръци. Същото продължава и по времето на Рим и Атина, където се откриват малки топчета, лъкове със стрелички и други играчки. По-късно дрънкалки, малки колесници, свирки от сребро или друг скъп метал, както разкошни кукли свидетелстват по-добре от всеки текст или гравюра за това, как са били глезени децата на богатите семейства. По-скромните са намирали щастие в играчките, които самите родители изработвали от дърво или плат или купували от амбулантните търговци: свирки, барабанчета и други.

    От ХІХ век индустриализацията измества традиционните играчки и прави подаръка по-достъпен. Влакове, параходи, автомати, към които се прибавят и миниатюрните колички, изобретение на Андре Ситроен.
    Появата на пластмасата измества другите материали, а днес електрониката е последният хит. Но не се забравят и “вечните” жирафи от каучук, произведени от Вюли преди повече от 30 години, от които ежегодно се продават по 400 хиляди бройки.

    В живота на хората винаги е имало и трудни периоди, но подаръците неизменно са отразявали радостта да се дава. И най-дребните подаръци са получавали огромно значение, заради магическата власт, която им приписвали.

 
Източник: Меридиан 27

# 1
# 2
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Мерси за новата темичка! Hug

Стана ми интересно, какви са тия:
не се забравят и “вечните” жирафи от каучук, произведени от Вюли преди повече от 30 години, от които ежегодно се продават по 400 хиляди бройки

# 3
  • Мнения: 1 290
Чакам си и тук предложения за заведение за РД на МОМЧЕТО МИ - 6 годинки

# 4
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 835
Благодаря за новата тема  Simple Smile





Предполагам, че за този жираф става въпрос. Дъщеря ми го има. Не знам за нея, но аз съм влюбена в тази играчка  Simple Smile


# 5
# 6
  • Мнения: 11 910
Прекрасно оформление!  bouquet

# 7
# 8
  • Мнения: 4 593
Чакам си и тук предложения за заведение за РД на МОМЧЕТО МИ - 6 годинки

предложения?
ще изредя къде празнувахме ние;
6-тия в двете кули
5-тия в палах център
4 и 3-тия в бившата анжелика
1 и 2 -рия в гес
7 мия ноември мисля в капела плей
от всичките места съм доволна питай ме за подробности
както ми е харесвало много в залата на вега , в пфое мол също, в сладкарницата на делфинариума също но там няма съоръжения и трябва задължително аниматор (за зимата) за бонели също.
за лятото еко парка ми е фаворит, в маестро също е ок , само да не е лудница, до зоологическата градина заведението също е ок  

# 9
  • Мнения: 3 211

ще изредя къде празнувахме ние;
6-тия в двете кули

В 2-те кули е страхотен детски кът, но май вече ще затварят МОЛ-а.

Някой знае ли нещо за Влъхвите-бяха писали, че ще правят ремонт на залата в Аспарухово. Дали са успели да го направят лятото?

# 10
  • Мнения: 619
Gvendolin радвам се, че те успокоих  Mr. Green
Благодаря за новата тема  Peace

# 11
# 12
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Благодаря и аз за новата темичка, макар че минаха празниците ни, записвам се да следя за новости. За Панамерата, аз съм фен на това местенце и обичам да ходим там семейно, това е мястото където наистина си почивам и децата се забавляват. А за тортата там и на мен ми казаха по левче на парче на внесена торта, но не ми взеха нищо в крайна сметка, а вкарах две даже  Mr. Green За това съм им фен от всякъде. Обслужването наистина е на ниво, сервитьорите супер усмихнати и любезни.

# 13
  • Мнения: 88
 Heart Eyes da sledq,nqmam kirilica

# 14
  • Варна
  • Мнения: 777
Намърдвам се и аз тук, макар че има време до нашия РД. Много интересна статия от новата тема, благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт