Любители на кучета - 30!

  • 71 997
  • 754
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 2 217
Пренасям тук темата за новия челен на семейството ни - Джуди. Така я кръстиха децата и тя най-много реагира на това съчетание от звукове. Grinning

Фея, да.....Явно ме бива точно толкова да науча куче на навици, колкото и деца...Демек - не ме бива.... Laughing
Тя спи върху мен, до мен, под мен, носим се на ръце... Приятно ми е обаче...... Embarassed
Това проблем ли е? Тя е невероятно умно куче - като човек....Не създава никакви грижи и е по-възпитана от децата ми.... Embarassed
Иначе спазваме разходките, даже са три на ден.
Уморена е, личи си, но пие повече вода...Яде предимно вечер и толкоз. Нормално ли е за петкилограмово куче да се храни веднъж дневно и така оскъдно....?
Обаче пък вече лаем, при съмнение за нашественици у дома....Пази дребосъчката Laughing
Има ли някакви витамини за кучета, някакви храни по-специални, като за захранване след тежка диария и повръщане например...Нещо такова, с което да я разям, така да се каже....Колкото и да е елегантна в поведението си, не мога да приема, че е нормално да яде шепичка на ден и то само пилешко....Не я насилвам, защото и това е стрес...
Вчера сложихме втората от трите инжекции с антибиотик...
Предполагам фактът, че спи по цял ден е нормален след скиталския живот и шокът от престоя на улицата....
Някак вече изобщо не е така нервна и емоционална - отпусна ли се , какво, но е като мързелива котка - виси като парцалче, спи, мести се от тук - там...

Последна редакция: чт, 06 сеп 2012, 18:42 от GENTIL

# 286
  • София
  • Мнения: 3 789
GENTIL, четох темата за Джуди и не мога да не се възхитя на постъпката ти  Hug Нека има повече такива хора   bouquet

За яденето - явно е хранена само вечер, нормално е за голямо куче. Ако искаш - предлагай й храна и сутрин, но не я насилвай. Колкото до количеството - или е свикнала с такава доза или стомахчето просто се е свило от глад, докато е скитала. Изчакай и ще видиш дали ще почне да яде повечко  Hug

# 287
  • Мнения: 8 163
Пренасям тук темата за новия челен на семейството ни - Джуди. Така я кръстиха децата и тя най-много реагира на това съчетание от звукове. Grinning

Фея, да.....Явно ме бива точно толкова да науча куче на навици, колкото и деца...Демек - не ме бива.... Laughing
Тя спи върху мен, до мен, под мен, носим се на ръце... Приятно ми е обаче...... Embarassed
Това проблем ли е? Тя е невероятно умно куче - като човек....Не създава никакви грижи и е по-възпитана от децата ми.... Embarassed

С риск да те разочаровам, да, проблем е.

Кучешката психика е далеч по-просто устроена от човешката. Ако искаш да общуваш пълноценно с кучето си, трябва да слезеш на неговото ниво и да спазваш ритуали, които са понятни за кучето и логично обосновани за теб.

Това, което е приятно за теб не винаги е полезно за Джуди. На теб ти е приятно да я глезиш, да й говориш и да й поднасяш храна с ръка, но това е неестествено за кучето. Щом е неестествено, е и неразбираемо. Щом е неразбираемо, значи е объркващо и натоварва психиката.

Кучетата, които са проявили някаква форма на психически проблем (липса на интерес към живота, асоциалност, агресия, самонараняване, аутистичен тип повтарящи се действия и пр.) са били или глезени, или оставени на самотек. Единственият лек е стопанинът да започне да се отнася към кучето си като към куче.

Всички кучета са интелигентни като човеци, само че човеци максимум на 4 години. Но по емоционалност, както психически, кучето и човешкото дете са много различни... Ако забравиш това, рискуваш да имаш нещастно куче.

# 288
  • София
  • Мнения: 2 217
Леле, ти ме уби направо....
Ама сигурно е така, щом казваш....
Всъщност днес яде от чинийка....мак доналдс /пилешки хапки/ Embarassed Само към това прояви интерес от предлаганото днес меню....
Има си постоянно място за водичката и храната....
Обаче, това с гушкането.....ми, не мога да я оставя...Тя така се моли...
Все си мисля, че като се окопити няма да е вече така или бъркам, а? Всъщност гушкането проблем ли е? Аз само това намирам за по...некучешко...Давай акъл....Аз ще се старая да изплънявам съветите на разбирачите, защото наистина искам да съм максимално полезна....

# 289
  • Мнения: 8 163
Тя не те моли, Джентил. Работи те.

Всякаква нежност, дадена без да е награда за добро поведение, стимулира размяна на ролите: не ти, а Джуди ще командва парада. Тя ще казва кой къде да легне, кой залък е за нея, каква е посоката по време на разходка, кои вещи и територия са нейни, дали да бъде ресана, къпана и дали да й се режат ноктите, с кого и как могат да общуват стопаните...

Кучетата, на които се налага да правят всичко това, сиреч да взимат важните (от кучешка гледна точка) решения за човешката "глутница", живеят под непрестанен стрес. И понеже това трябва да избие от някъде, започват проявите на психическа нестабилност и здравни проблеми. То е същото и при нас: хората на ръководни постове са подложени на много повече стрес и преумора. От това страдат и самите те, и всички около тях.

Сериозно. За да е щастливо едно куче, което живее в предимно човешка "глутница", то има нужда от стопанин в алфа позиция. Тогава кучето ще е с балансирана психика и животът ще е прекрасен.

# 290
  • София
  • Мнения: 2 217
И ако не е заслужила с нещо, да не я гушкам в мен, така ли.... Sad
Оф, как да постигна това......
Какво прави едно куче толкова, за да бъде наградено с ласка, я кажете?
Всъщност, мисля, че разбирам какво имаш предвид...
Трудно ще ми е....Тя моята алфа-позиция е доста...калпава по принцип....

# 291
  • София
  • Мнения: 3 789
И ако не е заслужила с нещо, да не я гушкам в мен, така ли.... Sad
Оф, как да постигна това......
Какво прави едно куче толкова, за да бъде наградено с ласка, я кажете?
Всъщност, мисля, че разбирам какво имаш предвид...
Трудно ще ми е....Тя моята алфа-позиция е доста...калпава по принцип....

Погалване/лакомство заслужава когато: идва като я повикаш, изпълнява някоя команда, пишка на определеното място - ето такива неща. Важното е да разбере, че ще бъде погалена/наградена, когато ти решиш, а не когато тя поиска  Peace Аз моята я тормозя - викам я за щяло и нещяло - когато лежи, когато си играе самичка, когато не я виждам - винаги търчи като обезумяла. Така се научава и да се подчинява на повикването, това ще ви свърши голяма работа по време на разходките навън  Hug

Гушкам я само когато излизаме и се прибираме (мъничка е и не й давам да ходи по стълбите) или когато пресичаме улицата, за да отидем до магазина, вкъщи само ако трябва да се прегледат уши, очи, зъби и т.н. По този начин сме избегнали скимтенето и досаждането вкъщи.

В никакъв случай не й давай панирано и готвено с подправки - ще й разбиеш стомахчето за нула време. Или й готви без подправки, или мини на сурова храна, или комбинирай консерва+гранули и абсолютно нищо от масата, иначе ще ви направи луди  Hug

Вместо наградка можеш да й даваш плодове и зеленчуци, хем е и полезно (без цитруси и грозде, ябълката - обелена, картофа - суров, морковите - настъргани, от другите плодове и зеленчуци даваш плоски парчета).

Въпросните наградки се купуват от зоомагазина - бисквитки, разни вкусни месни нещица, пръчици. Задължително й давай да си гризе нещо, в зоомагазина ще ти дадат, каквото ти трябва  Hug

Последна редакция: чт, 06 сеп 2012, 21:23 от -=Деси=-

# 292
  • София
  • Мнения: 2 217
Благодаря ти, адашке! Hug
Много изчерпателен отговор. Ще гледам да спазвам правилата -май не е толкова трудно...
Така ще се науча и аз на някои неща, като например, че възпитанието не е мъчение и не е нужно да съжалявам всичко и всички, че , видите ли, го тормозят....

# 293
  • Мнения: 2 286
Джентил, Фея, Деси, Нова мама и още 1-2 момичета са незаменими, дават страхотни съвети! Наистина няма да сгрешиш, ако се вслушваш в съветите им!

по колко даваш от тази храна - на упътването пише 3-15кг куче - 70-340 гр  newsm78
аз давам по 200 гр на ден

За моя огромна почуда, дзверо хич не е лаком и давам на воля, слагам в купичката сутрин и вечер по една купичка и да яде когато и колкото иска... Преди му мерех на кугненската везна порциите Laughing , сега е свободен режим Crazy .

# 294
  • Мнения: 8 163
Джентил, Деси ти е дала чудесни насоки. Аз ще си позволя да допълня малко.

Награда се дава на куче, което показва подчинение и балансирано поведение. Награда не е само лакомство, но и нежност, и играчка, и нежна дума, и ресане... Или дори само дадената от алфата близост.

Аз, например, често сядам до бобтейла да медитирам, когато той се е отпуснал на кучешкото си легло. Представям си как енергията ми се разраства до сфера, в която влиза и Беро. Който ще да ме мисли за луда, но честно, всеки път, когато виртуалната ми сферата обхване и него, той въздъхва облекчено. Убедена съм, че тази положителна, уравновесена енергия, която излъчвам по време на медитация е изключително благотворна и успокояваща за кучето. Ето, това също е внимание.

Примери за поведение, което следва да бъде награждавано:

- пълно отпускане - кучето не спи, но е легнало с глава на лапите си
- изпълнение на команда - ела, спри, пишкай/акай, легни, пусни и пр.
- спазване на граница/ограничение - ненавлизане в забранена територия, тъпеливо и спокойно изчакване на храна
- послушание и безпрекословно следване на алфата по време на разходка

Ако искате Джуди да е в състояние спокойно и самостоятелно да изживява временни раздели с вас (когато остава сама вкъщи или ако не я допускате да спи при вас), се старайте да не я закачате много, докато си почива. Така хем почивката й ще е пълноценна, хем кучинка ще разбере, че за да се оптуска не е нужно да е в нечий скут или някой да я гали.

Знам, че в началото ще ви бъде ужасно трудно. Особено като се има предвид историята ви. Но в края на краищата е важно да правите това, което е полезно за Джуди, а не това, което ви е приятно на вас. Същото, както при отглеждането на 3-4 годишно дете: ако го глезиш много, нито ще имаш авторитет пред него, нито то ще може да е самостоятелно и уравновесено. Просто ще е ужасът на квартала и посмешище във всеки магазин, защото ще се тръшка за близалки, шоколадчета и дъвки.

# 295
  • Мнения: 0
И да не забравяме все пак че кучето не е робот и не трябва да се държим с него като с поданик който следва нашите правила. То е живо същество и ние трябва да се съобразяваме с желанията му, не само с нуждите. Ако искаме да бъдем господари и очакваме единствено респект и почитание - изпълняваме горните съвети. Ако искаме да постигнем взаимно разбиране и уважение - общуваме с животното си, придържайки се към правилото, че ние имаме последната дума, но двамата сме равни и работим в екип.

GENTIL, методи на възпитание на куче колкото щеш. Моят съвет е да възпитаваш кучето си като личност, а не като робот. Не възпитаваш така децата си нали ? Simple Smile Ако даваш наградка на децата си те ще очакват награда за всичко добре направено. Това не е ли като фалшива мотивация ? Важи за малките кученца, но не и за големите. Когато възрастното животно направи нещо по правилата е достатъчно да го потупаш по гърдите, за да се почувства гордо от себе си. За мен да научиш куче да ти ходи по свирката, за да получи следобедна закуска е чиста проба тъпа манипулация. Действително сега твоето има нужда от дисциплина и ясно изграден режим, но след такава травма едно животно има нужда да знае че може да намери утеха в ласките на хората от които е видяло толкова добро до сега. Ако го научиш че ласките са само когато ти решиш, а не когато то има нужда от тях тогава ще възпиташ едно потиснато животно което изпитва само страхопочитание към теб.

Ако искаш това добре, но в противен случай внимавай с подхода който следваш. Както казах методи има много. Избери си този който най-много ти допада.
Аз възпитавам кучетата си като ги уча че аз, жена ми и децата сме равни личности, но когато опре до взимане на решения ги взимаме ние с жената като родители, защото действително животното няма съзнанието на възрастен.

Поздрави от мен Simple Smile

Последна редакция: пт, 07 сеп 2012, 01:48 от Marin_

# 296
  • Мнения: 8 163
И да не забравяме все пак че кучето не е робот и не трябва да се държим с него като с поданик който следва нашите правила.

Моят съвет е да възпитаваш кучето си като личност, а не като робот. Не възпитаваш така децата си нали ? Simple Smile Ако даваш наградка на децата си те ще очакват награда за всичко добре направено. Това не е ли като фалшива мотивация ? Важи за малките кученца, но не и за големите. Когато възрастното животно направи нещо по правилата е достатъчно да го потупаш по гърдите, за да се почувства гордо от себе си. За мен да научиш куче да ти ходи по свирката, за да получи следобедна закуска е чиста проба тъпа манипулация.
Ще ме прощаваш, ама никой никъде не е казал, че кучето е робот и че за всяко нещо трябва да му даваме материална награда. Ако си имал времето, желанието и търпението наистина да прочетеш съветите, които сме давали на Джентил по-горе, щеше да разбереш какво всъщност сме имали предвид.

И, много те моля, карай по-кротко с квалификациите, защото постът ти избива на заяждане и обиди.

Това, че се смяташ за равен на куче пък изобщо няма да го коментирам.

Последна редакция: пт, 07 сеп 2012, 02:32 от Фея Кръстница

# 297
  • София
  • Мнения: 3 789
За мен да научиш куче да ти ходи по свирката, за да получи следобедна закуска е чиста проба тъпа манипулация.

В кой от нашите постове прочете това?   newsm78

Аз възпитавам кучетата си като ги уча че аз, жена ми и децата сме равни личности

Животното не може да бъде равно с човека  Wink За децата това е приложим принцип, но животното трябва да знае границите и мястото си в глутницата  Peace

Ако целта ти е да се регистрираш в сайта, за да създаваш напрежение в тази тема - не става, не сме такива хора   Peace Тук се приветстват нови членове и се споделя опит. Снимките също са добре дошли, ще се радваме да се "запознаем" с твоите животни Simple Smile

# 298
  • Мнения: 0
Нищо няма да споделям. Регистрирах се и писах защото следя темата от начало и се начетох на куп глупости. И GENTIL ми звучи доста объркана.
Напрежението си го създадохте вие, мамета Simple Smile Аз споделих своето мнение тъй като е редно дамата да разполага и с други алтернативи на възпитание, които вие не предложихте. Поста ми е провокиран от вашите постове но цитираното не е насочено към вас, не се самонавивайте.

Бъдете спокойни, няма да се намесвам повече и да предизвиквам хаос в синхрона ви.
До нови срещи Simple Smile

# 299
  • Мнения: 2 286
Нищо няма да споделям. Регистрирах се и писах защото следя темата от начало и се начетох на куп глупости. И GENTIL ми звучи доста объркана.
Напрежението си го създадохте вие, мамета Simple Smile Аз споделих своето мнение тъй като е редно дамата да разполага и с други алтернативи на възпитание, които вие не предложихте. Поста ми е провокиран от вашите постове но цитираното не е насочено към вас, не се самонавивайте.

Бъдете спокойни, няма да се намесвам повече и да предизвиквам хаос в синхрона ви.
До нови срещи Simple Smile


Има методи, колкото искаш, но те се разделят на 2 групи - Правилни и Грешни.

Като не си чел достатъчно за кучетата, психологията им и нуждите им като Кучета, нормално е да казваш, че кучето ти е равно Joy Joy .

Общи условия

Активация на акаунт