с. Бумалча - знае ли някой защо е изоставено?

  • 26 350
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 050
Мноооого обичам такива мистерии, направо почва да ми щрака въображението  Grinning
Но тук мисля, че е обяснението е повече от прозаично.

Иначе преди години бяхме в с. Баня, близо до Панагюрище, мисля. Та там има една почивна станция, която е изоставена. И на нас ни стана супер любопитно, какво има вътре, та решихме да надзърнем - виждаше се само столовата. По същия начин на масите имаше покривки, чинии, прибори и аз веднага реших, че от това може да излезе страхотна история  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 11 276
Никаква мистерия няма Simple Smile
Бумалча не го знам, но има много други такива села в Тревненския, Габровския, Еленския балкан, както и по прохода на републиката. (Предполагам и в други райони, но с този съм наясно.)
Някои от тях имат много по-екзотични имена - например Сърбогъзи или Пържиграх.
Много от тях не са вписвани в регистъра за населените места на НСИ, тъй като са били махали или колиби, подхвърляни от едно към друго кметство. Други са били вписани в миналото, но после са сменили име, престанали са да съществуват като административна единица, после за обезлюдени и т.н.
Някъде има пътна табела с името, другаде няма. Много от тези т.нар. "села" са били през цялата си история само 3-4 къщи, обитавани от един род или няколко. Други помнят и по-щастливи времена. Обикновено са просъществували около 100-150 години, някои и доста повече.
Заселването обикновено е ставало от Търново (или други градове) по османско време, например Пържиграх е заселен от бегълци след въстанието Велчова завера.
Обезселяването - по соца. Особено бързо се е случило в силно изолираните села, където никога не е прокарван ток или водоснабдяване. В много от тях остава да живее (или се завръща след пенсия в близкия голям град) един-единствен жител-чешит. По-рядко са два, трима или пет-десет. След смъртта му селото престава да съществува, а още малко по-после - изчезва и споменът за него.
Туйто.
А онова с оправената маса и легло са художествени форми на речта Simple Smile



# 17
  • Мнения: X
Идеята тук е, че има мистерия, Labrador, Сийке- подредени за хранене маси, с посудата отгоре, пълни с вещи сандъци. Питането е, какво е накарало хората да побягнат панически? Уж. Явно има опит за сензация.
Ами един семеен приятел ни води навремето в неговото село - махала над Орешак до Троян. Село е силно казано. Там има много такива махали, пръснати в Балкана. Та в родната му къща /той каза, че била на 200 години/ всичко си стоеше наредено - масата, посудата, столчетата, чергите и т.н. Пък сигурно от 30 години никой не е живял там. Много е забутано, затова никой не е ходил да краде предполагам.

Сега се сетих, че единственият жител във въпросната махала беше един дядо на 100 години - забележителна личност. Всяка събота се качваше на москвича да ходи до Троян да пазарува. Беше живял във Франция, в Аржентина, обиколил беше целият свят и се беше върнал в родната си махала да си умре на спокойствие в къща пълна със снимки и спомени. Сигурно си е отишъл вече...
Знаменателни хора има в тази държава, да знаете!

# 18
# 19
  • Мнения: 11 276
Това не са новини, хора, през последните десетилетия са заличени десетки - до стотици - села като административни единици Simple Smile

"Стандарт" откриват топлата вода направо...

Последна редакция: пн, 27 авг 2012, 15:58 от Параход

# 20
  • Мнения: 10 547
Това не са новини, хора, през последните десетилетия са заличени десетки - до стотици - села като административни единици Simple Smile

"Стандарт" откриват топлата вода направо...



Абсолютно. А други търсят сензации от типа "Кой отвлече бумалчани?!".

# 21
  • Мнения: X
На мене тази история много ми прилича на преразказ на част от "Сейлъмс Лот" от Стивън Кинг.

# 22
  • Мнения: 2 237
Like_Smoke, по една случайност майка ми е от село Баня, Панагюрско. Дядо навремето работеше в станцията като пазач. Та да ти кажа защо е изоставена. Навремето беше много посещавана и се чакаше ред с месеци. Имаше много почиващи. С течение на времето потока от почиващи намаля. Банята в селото, както и плажа не са ремонтирани с години. Логично е хората д а се отдръпват. Имаше някакъв спор около собствеността на почивната станция. Последно взеха решение да я затворят. Уж за малко. И така вече около 15 години. Сега не знам чия собственост е. Не знам и вътре какво е останало. Но е жалко, беше страхотна почивна станция ама....много малки курорти западнаха за съжаление. Но като си ида на село специално ще разпитам за съдбата на тая станция.
Иначе за това село и аз за пръв път чувам  newsm78

# 23
  • Мнения: 3 371
Like_Smoke, по една случайност майка ми е от село Баня, Панагюрско. Дядо навремето работеше в станцията като пазач. Та да ти кажа защо е изоставена. Навремето беше много посещавана и се чакаше ред с месеци. Имаше много почиващи. С течение на времето потока от почиващи намаля. Банята в селото, както и плажа не са ремонтирани с години. Логично е хората д а се отдръпват. Имаше някакъв спор около собствеността на почивната станция. Последно взеха решение да я затворят. Уж за малко. И така вече около 15 години. Сега не знам чия собственост е. Не знам и вътре какво е останало. Но е жалко, беше страхотна почивна станция ама....много малки курорти западнаха за съжаление. Но като си ида на село специално ще разпитам за съдбата на тая станция.
Иначе за това село и аз за пръв път чувам  newsm78

за коя станция говориш, тази  в дъното, с парка ли, до банчето? ако е тя, купена от санаториални комплекси, банкя. ще я ремонтират.
аз имам къща в баня/и в бъта/, и много се надявам да се оживи отново. 

това лято работеха басейните на другата станция, вътрешния и външния. много е хубаво  на външния.

за изоставените села, аз съм била в едно такова , до златоград, село Фабрика. имам и снимки, призрачно място е. обаче и сега си стои табелата на пътя - Фабрика, 2 км....

# 24
  • София
  • Мнения: 2 623
Ето още материал, но все пак остава загадка...
Явно леглата, масите, та дори и украшенията по рафтовете, не са художествена измислица.
http://poblizo.com/?p=16120

# 25
  • Варна
  • Мнения: 2 443
Aз съм виждала няколко обезлюдени/обезлюдяващи се села из моите обиколки из Родопите, но те изглеждат доста различно - рушащи се къщи, пътни врати, налепени с некролози, личи си, че хората са напуснали. В Бумалча не съм ходила, но въпросната статия е публикувана и в една книга с пътеписи (46 непознати маршрути из България) и въпросите отново нахлуха в мен, та затова питам. Мислех, че може някой да е имал роднини от този край и да даде информация от първа ръка.  

# 26
  • На брега на реката
  • Мнения: 4 361
Тази книга с пътеписи ме заинтригува, но не я намерих в интернет. Би ли споделила от къде я купи?
Винаги са ме вълнували подобни истории. На село преди много десетилетия е имало 3 или 4 ферми. Сега няма и спомен от тях. Но като дете много обичах да обикалям из пустите ферми с приятели и да разглеждаме, да си търсим приключения  Mr. Green За съжаление вече всичко е окрадено, до последната тухла и керемидка.

# 27
  • Мнения: 10 547
Не е точно по темата, но ми попадна, намирам материала за интересен:

Десет напълно изоставени курорта, които някога са били популярни

И нещо по темата:

Призрачните села проблем на целите Балкани

Последна редакция: вт, 28 авг 2012, 15:42 от Касита

# 28
  • Варна
  • Мнения: 2 443
Тази книга с пътеписи ме заинтригува, но не я намерих в интернет. Би ли споделила от къде я купи?

http://www.balkantravellers.com/images/stories/useful_reads/adem-cover.jpg

Ето това е книгата. Издадена е през 2009. Аз съм маниачка на тема пътеписи за България и имам купени доста неща, защото и доста обикаляме. Дори сега сме на обиколка из северозападна България - какви красоти има, не е истина. Средновековни крепости, природни образования, еко пътеки. Божият мост до с.Лиляче е нещо направо уникално - представете си смесица между Чудните мостове и Деветашката пещера, а го открихме точно от пътепис от тази книга. Но и през какви пътища минаваме - също не е истина. Вчера например пътуваме от Клисурския манастир към Белоградчик и се чудим дали сме в правилната посока и в с. Каменна рикса питаме за посоката, защото и навигацията мълчи и един дядо потвърждава, че пътя е в правилната посока. Ние го контрираме като казваме "Ама пътя е направо посипан с камъни", а той ни отговаря "А, тук таме има и асфалт!". Толкова се смяхме, ама дядото излезе прав.

Това за обезлюдените курорти е много зловещо.

# 29
  • Мнения: 10 547
Manzhelka, авторът, както предполагах, е Adem. Единствен той е източник на информацията за това село. Не твърдя, че не съществува това място, а че търсенето на сензация- наредените маси и пр., са леко преувеличени в полза на по-добрия  и въздействащ разказ.

Общи условия

Активация на акаунт