с. Бумалча - знае ли някой защо е изоставено?

  • 26 347
  • 34
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 2 443
Да, знам, това е псевдонимът на Андреас Зафиракис, но снимките в пътеписа не са худ измислица, а има такива, на които се вижда неоправено легло и т.н. Ако аз ще си напускам къщата по нормален начин, бих я подредила. Затова ми стана интересно, а по оградите не селото не се вижда да са снимани некролози, така, че хората едва ли са измрели. В Интернет намерих откъслечна информация, селото съществува, дори през 70те хора са уж са прекарвали ваканциите си в него, въпроса е защо така изведнъж е обезлюдено. Сигурно истината е съвсем тривиална, но все пак...

# 31
  • Мнения: 10 547
Некролози не сложиха и на вратата на къщата на едната ми баба, за да не знаели крадците, че вече там не живее никой завинаги. Същото направиха и съседите. Наивно.

Ако не сте ходили, идете и вижте, разбрах, че обичате да пътувате, село Полетинци, Кюстендилско.

# 32
  • Мнения: 4 965
По същия начин изглежда родната къща на свекърва ми. От поне 20 г. никой не живее в нея, а от 5 г. и не ходи никой по двора. Последно преди 7-8 г. мъжът ми ме води до там /къщата е точно по средата между махалите Банчовци и Поповци/. Плевнята е изгоряла няколко месеца преди да почине дядото на мъжа ми, а баба му вече е била покойница. Никой не я е ремонтирал - останала е така - обгоряла и угасена, полуразрушена, но и полуцяла /сякаш нарочно е била подпалена - така изглежда, но не е било така/. Къщата си стоеше сякаш изведнъж са я напуснали - с покривка на масата, снимки в разкривени рамки по стените, поизгнила покривчица на шкафа и върху нея ваза с отдавна изсъхнали цветя. На полиците бяха подредени чаши и чинии. На закачалката висяха якето и каскета на дядото. Тъжна картинка е една умираща къща. Сякаш се опитва да запази последни спомени, но и тях никой не ги иска...
Пълно е в Балкана с такива къщи...

# 33
  • Мнения: 3 784
Адски е тъжно, че вещите надживяват хората. За мен, не защото къщата е умираща и нежелана. А защото ги няма хората. Цял свят си отива с един човек. И наистина е трудно за приемане как до вчера е гладил дрехите си, купувал вестници, приготвял храна, а днес дрехите висят в гардероба, вестниците му са натрупани на шкафчето до леглото, чиниите му стоят измити на мивката, всичко стои. А него го няма. И никога повече няма да го има. Все още не мога да разбера - как така - изведнъж - го няма.
Вместо това започвам да разбирам древните обичаи да заровят или изгорят всичко, принадлежало на покойника.

# 34
  • Мнения: 4 965
Адски е тъжно, че вещите надживяват хората. За мен, не защото къщата е умираща и нежелана. А защото ги няма хората. Цял свят си отива с един човек. И наистина е трудно за приемане как до вчера е гладил дрехите си, купувал вестници, приготвял храна, а днес дрехите висят в гардероба, вестниците му са натрупани на шкафчето до леглото, чиниите му стоят измити на мивката, всичко стои. А него го няма. И никога повече няма да го има. Все още не мога да разбера - как така - изведнъж - го няма.
Вместо това започвам да разбирам древните обичаи да заровят или изгорят всичко, принадлежало на покойника.


 Peace
Това ми напомня за думичките от една песен: "Носете си новите дрехи, момчета."
И мен ме ужасява споменатото от теб.
Още не мога да се примиря, че баба ми адски много държи на един комплект маса със столчета, които са буквално "показни" у тях и едно време не даваше на дядо ми да сяда на тях, докато си гледа телевизия. Е, дядо ми го няма вече 15 г., а тя още си пази столчетата като нови. Зарекла съм се, че някой ден /да ми е жива и здрава още бабката, че много я обичам и ми е много скъпа/ ще ги направя на трески и ще ги изхвърля тези столчета, когато нея я няма вече.

Общи условия

Активация на акаунт