РАЖДАНЕ В ЧУЖБИНА? мнения и критики:)

  • 14 399
  • 70
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 298
Аз не виждам проблем "случайно" да родите в др. държава.
Ще си платите и готово, защото пари ще ви вземат - няма как.
Но вашите здр. застраховки може да покрият сумата.

Детски, поне в Холандия, няма как да получавате,
защото все пак има условия и едно от най-важните е, да живеете тук.

Поданство също няма да получи детето, при положение, че нито един от родителите
не е холандски поданик.

С две думи, далавера няма. Единствено, ако много искате бебето,
да е родено в определен град/държава. newsm78

# 16
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
В Щатите бебето автоматично става гражданин. Познавам хора, вече няколко двойки, които специално идват тук да раждат за целта. Само че няма застраховки, няма детски, няма майчинство. Т.е. тук има далавера, но ако извадите 20-30,000$ за да си посрещнете разходите.

# 17
  • Мнения: 2 563
В Щатите бебето автоматично става гражданин. Познавам хора, вече няколко двойки, които специално идват тук да раждат за целта. Само че няма застраховки, няма детски, няма майчинство. Т.е. тук има далавера, но ако извадите 20-30,000$ за да си посрещнете разходите.

Аз имам съученичка, която е родена в САЩ съвсем нарочно. Семейството й се връща в България след няколко месеца и си живеят мирно и кротко в България без претенции. Когато й дошло време за гимназия, я приели в Американския колеж в София. След завършването отиде направо в американски университет и нямаше никакъв проблем с визи, стипендии и т.н., за разлика от всички останали от випуска ни. Много чисто я бяха уредили да има избор къде да живее и работи. Даже мисля, че й бяха дали и американско второ име, вместо бащино, но не съм сигурна.

Ако живеех в България, може би щях да се замисля над такава инвестиция за детето си. Особено след като четох темата за мъжа, когото го пребили в центъра на София с метална бухалка и свидетели не могат да се намерят...

# 18
  • Бостън
  • Мнения: 13 495
Бубе, Хиър, поправете ме ако греша, но човекът се интересува къде дават, а не къде да даде...

Към авторът - надявам се, един ден от личен опит да разберете, че никъде по света държавата не дава толкова щедро и толкова лесно като в БГ. Тоз комунизъм, дето още го има там го няма другаде, но вие така или иначе няма да ни повярвате...

ПС Редактирам! Доколкото знам, тоз комунизъм го има в някои богати на петрол и емири държави, но само за местните. По богатата на петрол Скандинавия също имало заченки на социална система по непотвърдени слухове... в Америка най-скъпото, което получава една майка е помпа за кърма, за да може да бачка и да помпи (гледаш снимка на новороденото, ревеш и помпиш едновременно и 2те цици и се връщаш на нивата)

Последна редакция: чт, 06 сеп 2012, 04:49 от Agent Provocateur

# 19
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Ами аз въпроса го разбрах в две части - едната е къде дават, и това със сигурност не е тук, но втората е къде има гражданство, което в дълъг план може да има предимства, затова така отговорих.

# 20
  • Бостън
  • Мнения: 13 495
... гражданство, което в дълъг план може да има предимства, затова така отговорих.

 Grinning абсолютно права си!

# 21
  • Мнения: 2 980
в мноооого университети, за бременни и майки се дават огромни стипендии, предоставят се много по-добри условия и прочие. Относно работа - нещата стоят по същия начин.

Стана ми любопитно - в кои страни освен България се дават стипендии за майчинство? А за работата - да не дават по-високи заплати, ако си бременна/майка? Тц, тц...  newsm78

Вариантът с ученето, щом приятелката вече е бременна, можете да го забравите - за тази учебна година вече кандидатстването приключи навсякъде в ЕС. А иначе точно как го виждате този вариант - приятелката хем да бременее и ражда, хем да учи в чужда страна или да работи? Бебето кой ще го кърми и гледа? Или те във Вълшебното Кралство яслите и памперсите са безплатни?

Честно, като видя такива теми, все се моля да успеете някъде да се наредите и това детенце поне на месторождение да случи, като с родителите не е...  ooooh!

# 22
  • Мнения: 2 563
Бубе, Хиър, поправете ме ако греша, но човекът се интересува къде дават, а не къде да даде...

Към авторът - надявам се, един ден от личен опит да разберете, че никъде по света държавата не дава толкова щедро и толкова лесно като в БГ. Тоз комунизъм, дето още го има там го няма другаде, но вие така или иначе няма да ни повярвате...


Много добре казано. И накрая всичко, което получават в помощи, надбавки, добавки, отпуски, болнични, празници и ваканции им излиза прескъпо в липса на икономически растеж.

# 23
  • Мнения: X
Благодаря на автора, че с темата си ме върна 20год назад  и ми припомни колко наивни бяхме и ние тогава на по 18
ние поне освен младостта си имахме и друго извинения - липсата на информация
сега е друго

сега насериозно:
бих препоръчала на младежите да не се уповават на инфо от "приятелчета"
видяхме колко разбират

ЕЗОК важи само за спешни случаи
не за раждане или планирано лечение 


НЯМА такива унита с огрооомни стипендии и още по-големи помощи за майки и бременни

сроковете също така сте изтървали
кандидатства се напролет за да се почне наесен


да не говорим, че едно заминаване поради нова работа отнема като организация поне година
а ако се насочите към емигрантски програми, може и повече

жилищната криза също е сериозна
няма начин ей така да кацнете и веднага да ви предложат мезонет
трябва си стабилен и постоянен доход, както и препоръки даже и за най-забутания квартал

изобщо сядайте си на ... и почвайте да учите и работите
съберете дост. проф. опит, за да сте атрактивни на пазара на труда и да си намерите после работа навън или да получите виза за Канада напр

една докторска степен напр отваря доста врати
а може и да се "докторува" на място - тогава човек се води като на работа, с договор и заплата

но всичко това иска планиране за години напред
а не "бебето е на път и трябва да се действа веднага"
няма такъв филм

да не говорим пък как ще преместиш жена в напреднала бременност в нова обстановка, да ражда на чужд език

още повече, че май сте още втори месец и нищо не е ясно как ще се развие до края


бъдете разумни и не действайте импулсивно

# 24
  • Мнения: 3 241
Определено във Франция не се дава гражданство само защото детето е родено тук.
Ако остане да живее тук, 18г може да избере дали да вземе такова.

Може българската застраховка да ти покрие някои (всички) разходи, ама първо ще трябва сам да извадиш парите и после да ти ги върнат.

За да получаваш помощи ти трябва постоянно жителство тук. Респективно да имаш някакъв легален статус. И разбира се да си плащаш данъците (поне декларираш доходите) тук. Иначе след 90 дни могат заедно с други твои сънародници да те изпроводят по живо по здраво Simple Smile

# 25
  • Мнения: 8
Добре, това явно трябва да се превърне в интервю, за да стане работата по-нормална. Преди това искам да поясня отново:

ИСКАМ ДА РОДИМ ВЪВ ФРАНЦИЯ, ЗАЩОТО ТАМ УСЛОВИЯТА В БОЛНИЦАТА СА ПО-ДОБРИ, АКО НЕ И НАЙ-ДОБРИ. ТОВА Е ПЪРВАТА ПРИЧИНА. Всичко останало - нужда от застраховки, езок, учене и работа, са само следствие от националната ни беднотия. Защото приятели и роднини в Германия, просто си заделят два месеца от заплатите и отиват да си родят като пичове където решат. Което е НОРМАЛНО. Манталитета на някои българи, от преди 20 години е съвсем нормален също - просто условията на живот в БГ ни принуждават да ставаме апатични към всякакви алтернативи, защото УЖ неможем да си ги позволим - което е НЕНОРМАЛНО. Аз вярвам и ще усигуря най-доброто раждане за моята жена, ще намеря начините (а вече ги намирам, благодарение и на някои от вас), не ме плашат особено трудностите, които съпътстват това, нито рисковете. Какво ще излезе от цялата работа - ще пиша при всички положения.

А сега отговорите на основните "проблеми" които ми поставихте.

1. Относно предварително търсене на работа:
Аз работя дистанционна работа, за БГ и чужди продуцентски къщи Това ми осигурява спокойно пътуване навсякъде. В същото време съм модел и дали ще отида в Лондон, Париш или Берлин, все ще ме "букнат" някъде, така че да имам допълнителни доходи и някакъв трудов договор. Относно образованието, както ще отбележа в следващата точка, има възможности да запишем извънсеместриални курсове, каквито предлагат доста университети, които курсове също ти дават статут на учащ. Повечето от тези програми са разработени именно за работещи хора или за майки. Аз лично исках да запиша такъв курс в FZD school of design, като по-улеснен откъм кандидатстване, но се оказа, че не мога, тъй като се оказа, че не съм майка:)

2. Отностно престой, квартири, и др. подобни:
Имаме роднини в няколко от европейските градове, в други имаме много приятели и познати, които на драго сърце биха ни приели, както ние бихме направили за тях в подобен случай. Има и други алтернативи за престой (или поне за временен престой в случай на необходимост) и това са а) хипарски комуни (които са предимно "скуотнати" стари красиви сгради, които са идеално електрифицирани, хигиенизирани и пр, където се медитира, правят се масажи, йога, здравословно хранене и пр. и пр. т.е. не си представяйте мазе с въшлясали наркомани, моля). и б) http://www.wwoof.org/ , едни прекрасни екоферми, където винаги можеш да отидеш като доброволец и срещу прекрасни домашна храна и подслон. Пак казвам - временна алтернатива.

3. Относно как ще ни пуснат в самолета:
Явно никой тук не е чувал, че освен самолети съществува и друг вид транспорт. Както и че бременните не са длъжни да носят във влака или личния си автомобил - примерно - нашивка с жълта шестолъчка или нещо такова. Смисъл, ако някой ни каже нещо на границата, окей, но да ви кажа ми се струва и абсурдно да не можеш да пътуваш дори и в самолет, освен от гледна точка на прилошаване, удобство и пр. Та - ние сме с кола, а аз съм отличен шофьор.

4. За застраховка в Allianz:
Оказа се, че и тук няма правило да не си правиш застраховка ако си бременна (при все, че никой не ти иска картон от GP, когато ходиш да си правиш застраховка за пътуване в чужбина). Освен това, здравната застраховка (особено при положение, че си дългогодишен клиент, каквито ние сме), е по-скоро формална услуга и не те одобряват, все едно ще взимаш жилищен кредит. Предимството пред ЕЗОК е, че фирмата, с която Allianz имат договор, работи с най-добрите клиники в цял свят. Така че, аз не виждам нищо нелегално в това, че в Allianz ми казаха, че няма грижи, при положение, че дори им казах, че жена ми е бременна и може даже да роди докато сме в друга държава.

5. ЕЗОК също не дискриминират бременните. Всяка жена има право да си пътува, в който месец пожелае, където иска. Въпроса е пак с гранична полиция (малко вероятен проблем, мисля че бременноста и там не се нарежда наред с наркотиците, проституцията и тероризма) и не говорим за САЩ, макар че, както разбрах и там се случва, не чак толкова трудно да родиш. Ето и конкретния цитат от закона за ЕЗОК: "При възникване на неотложна необходимост от медицинска помощ българските граждани следва да представят своята ЕЗОК на лекуващия ги лекар и ще бъдат равно третирани с местните здравноосигурени лица. " В "неотложна необходимост" не знам какво влиза, но не мислите ли, че всяка бременна жена с оплакване, болки и пр, се нарежда поне  заедно с един изкълчен глезен или счупен пръст?

И в крайна сметка, не аз съм измислил ЕС, където всички могат да пътуват наравно, да получават здравни услуги наравно, да работят наравно, че да ми говорите за някакъв комунизъм. Аз лично съм до голяма степен антиглобалист, но си се адаптирам отлично в съвременните условия. И честно казано не съм усетил никаква материална криза. Усетил съм криза на духовността, ососбено в България.

# 26
  • Мнения: 1 959
Ето ти извадкаот Уиз еър:
Бременна съм. Мога ли да летя? Бременни жени няма да пътуват с полети на Wizz Air след 34-та седмица на бременността. Жени, които са преминали 28-ма семица на своята бременност, могат да пътуват с полети на Wizz Air само при условие, че се сдобият с медицинско удостоверение, одобряващо тяхната готовност да пътуват по въздух. Wizz Air ще носи отговорност само в съответствие с тези Общи условия за превоз за здравни проблеми при бременни жени и/или техния плод, за които е възможно да са възникнали по време на или в резултат от превоз по въздух.

http://wizzair.com/bg-BG/useful_information/faq#3
това е и линк към страницата им

# 27
  • Мнения: 2 980
И двамата сме български граждани, но ни хрумна да родим бебето в чужбина, защото познати ни споменаха, че детските надбавки и прочие (примерно във Франция) са много по-големи, дори да не си френски гражданин, а в някои държави детето може да получи и двойно гражданство.

Тъй. Нека се върнем на първия ти пост. В него няма споменаване, че в ЕС са по-добри медицинските услуги, а наблягаш на помощите и гражданството като мотивация. В страните от ЕС детето няма да вземе автоматично гражданство. Помощи, ако не сте законно дългосрочно пребиваващи - тоест, не само за два месеца покрай раждането - също няма как да вземете.

Ако идеята е да отидете там, където медицинските услуги ще са на най-високо ниво - ами просто си изберете страна. Аз за първи път чувам, че във Франция били по-добри от Германия, ама както кажете. Ще се наложи, обаче, да си платите за раждането, вече ви го казаха - дали веднага или по-късно, едно раждане на термин без усложнения няма как да се третира като спешен случай и да се покрие от ЕЗОК. Не че ще ви върнат, разбира се, но българската Здравна каса няма да им покрие разходите и ще се наложи да ги платите по-късно. Същото се отнася до застраховките от Алианц и сие - те ще ви застраховат, няма проблем, просто в полицата ще си е записано, че тя става невалидна в случай на усложнения при пътуване в напреднала бременност и не покрива раждане извън страната, примерно. Така че хубаво си прочетете всички условия на полицата, да няма после изненади. Освен това, не знам колко си пътувал с такива застраховки, но те действат на принципа - първо ти плащаш, после ти връщат парите. Така че трябва да сте си осигурили пари за раждането и престоя около него. После, ако евентуално полицата ви действително покрива раждане в чужбина, ще ви върнат парите, платени за медицински разходи. Това за пари за хотел на бащата и прочие го забрави.

Като раждала два пъти, бих искала да натъртя - пътуването при напреднала бременност, особено съвсем в края на бременността, е тежко. Не за теб, за майката. Ти може всякакъв шофьор да си, но тя ще трябва да се сгъне в колата с огромния корем и подутите крака и да се друса по шосетата от България до Франция, нали? Как си я представяш тая работа? Ами ако, не дай Боже, нещо стане по пътя? Ако тръгне раждането преждевременно на магистралата? Ти ли ще я изродиш? Надявам се бъдещата майка да е по-здравомислещата половинка в семейството ви, че иначе много екшън го чака това бебе.

В самолет няма да ви пуснат, ако коремът е много голям - компанията има право да поиска документация от следящия лекар за това в коя седмица е бременността и дали за майката не е противопоказно да пътува. Ако е много слабичка мацката и много малко коремчето - ще минете метър, ама отсега това няма как де го знаете със сигурност, та чак да разчитате на такъв късмет.

А това за хипарските комуни - това за жена в напреднала бременност и после за новородено? Сериозно? Ти май не си виждал новородено, да? Предлагам ти да изкарате първо с бъдещата майка един курс за родители, да погледате малко филмчета поне що е то новородено бебе и какви нужди има, и после да решите как ще се съчетае с медитацията на скуотърите и с лайфстайла на щедрите ви приятели... ooooh!

Последна редакция: чт, 06 сеп 2012, 14:27 от ianajar

# 28
  • Мнения: 513
Пътуването с кола на дълги разстояния изобщо не е препоръчително за бременни жени. Авторът нали беше много загрижен за жена си?

А момичето има ли някакъв трудов и осигурителен стаж в България?

Дано момчето да взима висока заплата, че не ми се мисли какво ще правят, като се изтърсят в държава с много по - висок стандарт на живот, без разрешителни да работят на пълен работен ден и с момиче, което и без това не е в състояние да работи. Че и да учат искат.

# 29
  • Мнения: 1 298
Ако бременността протича нормално, не виждам защо пътуването с кола да е проблем,
дори и дългото. Казвам го от личен опит. Пътувала съм с кола на дълги разстояния и с двете бременности, с редовни спирания и почивки си е ок.

Така че, това е най-малкият им проблем.

Общи условия

Активация на акаунт