Ей го лятото дойде, МАРТЕНЧЕ се готви за море - тема 18

  • 68 107
  • 639
  •   1
Отговори
# 510
  • Карлово
  • Мнения: 328
така като ви чета май вече всички говорите само моя малкия син не е проговорил и това е
само мама нищо друго да взема вече май да се притеснявам Sad

# 511
  • София
  • Мнения: 2 348
При нас Никола проговори сравнително рано и добре разбираемо, а Митко по-късно и дълго време говореще доста неразбираемо ( за другите, не за мен).

 Аз забрави да ви кажа за памперсите. Нали чаках топлото време по принцип, обаче слагането и махането на памперс започна да се превръща в драма ( не дава да сложа, а като сложа, не дава да го махам, дори насран и пред пръсване от напикаване). И викам айде няма нужда и тая трагедия да минавам. Спрях да му слагам. Той пък взе, че почна да си казва. Може и да се напика, но си казва по-често. Обаче не знам дали умишлено стиска или по принцип си му държи тялото така, но примерно снощи заспа без памперс, и не се е напишквал. Днес през деня е пишкал само 2 пъти до към 4-5 часа следобяд. И после още три пъти. Че то аз пишкам по-често. Но ако му се ака, иска да му сложа памперс.
 Интересно, че до сега съм пробвала няколко пъти да го оставям без памперс, нито един път не си е казвал, само се напишкваше. Явно му е дошло времето сега.

# 512
  • София
  • Мнения: 688
привет,

сега като попреминаха рождените дни, вземете, че пишете от време на време Wink.

Нотова,
не са всички проговорили, и Бобо хич го няма в говоренето. И той само мама казва и то когато си реши. Хич не говори смислени неща - само някакви негови си. Миналата седмица му купих една магнитна дъска с цифри, която много хареса и започна да казва някои числа. Когато кажа "едно", той казва деее, тиии, тети Simple Smile. Това му е единственото постижение в говоренето и сестра му толкова се зарадва, че най-накрая нещо е казал, че само го дебнеше да му прави клипчета.
Учудващото е, че се разбираме доста добре и без да говори. Сочи, когато иска нещо, например да му пусна музика. Мрънка, ако не иска нещо, например ако му пея и той иска - си мълчи или се смее доволно, а ако не иска - издава недоволни звуци Simple Smile. Хваща ни за краката и ни забутва накъдето иска или пък ни дърпа за косите, ако някой лежи, а той иска да стане  Laughing.
Но и аз се притеснявам и все се надявам скоро да му потръгнат приказките  Confused.

Тия дни почти съм му спряла телевизията, надявайки се, че ще помогне, защото нали навсякъде пишат, че подтискала проговарянето. А и това, че е на друг език, наистина не му помага особено.

Тази седмица сме трима - кака е на зелено училище на Чифлик - и хем ми е притеснено, докато е там, хем ми е едно лесно с едно дете  Embarassed.

Лесно ли се адаптирахте към смяната на времето? При нас май не се усети - пак сме си все със същия странен режим - лягане в 12 вечерта, ставане в 8 и после следобеден сън от 3 до 6 часа  ooooh!.

От РД пък ни е тръгнало с разни синини и т.н. Точно преди рождения му ден се тресна под окото - играха с баща му на една игра, която на мен не ми харесваше  Confused. Баща му го държи да стъпи на таблата на леглото и го пуска, той тича към другата табла и пищи от радост. Накрая се удари от другата табла, естествено, и на снимките от РД е посинен, горкия. После имаше на челото, а онзи ден си разби устната  ooooh!. И всичките случаи са с татко му, който все ми обяснява, че на нищо няма да се научи, както не го пускам да пробва. А сега де, кой е прав  Rolling Eyes

скреч, не ти ли мокри навсякъде, като се напишка без памперс? Аз затова още не съм се наканила да го пробвам. Все си мисля, че с памперс никога няма да започне да ми показва кога му се ходи. Иначе стиска изввестно време и ако го слагам на около час, може да не се напишква доста време. За акането си чака да го сложа на гърне и тогава ходи. Но не казва или показва ясно и не реагира, ако го питаш иска ли на гърне.
И Яна имаше един момент, когато започна да добавя букви към думите, специално на предлозите - примерно вместо "на мама", казваше "над мама", вместо "за" казваше "зад" Simple Smile. Може би й се струваше, че като е по-сложно за казване и с повече букви, е и по-вярно  Laughing.

Последна редакция: вт, 02 апр 2013, 02:24 от Betta

# 513
  • Мнения: 3 622
така като ви чета май вече всички говорите само моя малкия син не е проговорил и това е
само мама нищо друго да взема вече май да се притеснявам Sad

Не се притеснявай и Алекс не говори все още 

# 514
  • София
  • Мнения: 2 348
 Betta, той не се напишква Simple Smile Преди, когато съм пробвала да му го махна, се напикаваше, мокреше много и за това пак му слагах памперс. Но сега е друго. Просто си казва. Дори да се напишка, пак си е казал, само че аз не съм му обърнала внимание. Но това са само инциденти някакви, случват се през няколко дена примерно. И ако е гол( както обичайно се разкарва из вкъщи  Simple Smile ) тогава мокри много. Ако е с дрешки, те попиват основното. Но и преди той не се напишкваше на дивана или на килима. Става, отива на плочките или на паркета и там пишкаше, което ме накара по-спокойно да махна памперса. М/у другото все забравям да сложа памперс за през нощта ( или пък Никола не дава) и за това и нощем е без памперс. Обичайно не се напишква, но примерно преди 2 вечери се изпусна рано сутринта.
 
 Аз понякога го подсещам, че му е време да се отбива. Лесно се заиграва, тъй че ако реша да се занимая по-целенасочено, вероятно лесно ще се отбие. Той по принцип нощем не суче, но една сутрин ме издразни нещо и започнах да му говоря, че се изнервям и вече не ми е приятно, да ме пусне. Той пък взе, че се съгласи. Врътна се на другата страна и ме остави. Друг път е скимтял, че не е съгласен, но след повечко настояване и уговорки, пак го слконявам. Е, подбирам и моментите де. Ако му е криво, не си играя с огъня  Laughing

# 515
  • Мнения: 0
Здравейте, мами!

Да са ви живи и здрави порасналите момчета и момичета   bouquet Да растат щастливи и пакостливи  Grinning

И моят син още не е проговорил. Най-разбираемите думи са му мама, баба и ам-ам. Иначе използва негови си думички като например "кака", която означава много неща - кола, чаша, чиния, лъжица, вилица, шапка, каска и т.н. Нова любима думичка му е "деде". И тя е с много значения - цвете, подарък, обувка, чорап... "Бо" е бонбон, а "бабол" е балон. На него и на баща си казва по един и същи начин, но е трудно за произнасяне, а за изписване пък съвсем. Със затворена уста произнася "гмгм". Нямам идея от къде му е хрумнало и каква е връзката  Simple Smile

Памперса го махнахме окончателно през ноември, когато отидохме по настояване на баща му на консултация с уролог. И като повечето лекари човекът се "изкуши" да го забели. Две седмици беше нечовешки ад за детето и за нас, нооо ето и нещо положително от цялата драма. Пъшка и се хваща за гащите - това е сигналът, че му се пишка. Така съобщава и за "голямата работа", така че има и елемент на гадаене все още. До сега само на два пъти през нощта се е изпускал, но продължава да си спи. А на мене ми е мокро, защото спим заедно  Laughing Както skrech беше писала и на мене ми се струва, че има дни, в които или много стиска или наистина много малко му се пишка.

Betta и при нас игрите с таткото доста често завършват с контузии. В продължение на месец и нещо имаше жестока синка и подуто на едната буза след падане от дивана и удар в ръба на масата. Миналата пролет тъкмо беше започнал да щъпурка по-стабилно и на асфалта си беше слющил скулата, носа и челото в присъствието на тати пак   Confused Определено не ми допадат тези травми, но и на мене ми отговарят, че ако не се удари - няма да се научи да се пази или нещо от тоя сорт.  ooooh!

Още не съм го отбила, но кърменето е сведено до два пъти - за приспиване следобяд и за приспиване вечер. Като има случаи, в които не успява да заспи на гърда и продължаваме с гушкане, въртене, мятане насам - натам докато заспи. Режимът му е сходен с този на Бобо. Вечер заспива към 12, става сутрин в 8:30 - 9 и следобяд заспива към 14 - 15, като спи м-у 2 и 3 часа.

Pufita беше питала за книга за възпитанието, ако не се лъжа. Вчера дочетох "Най-щастливото дете" на д-р Харви Карп. Интересна е (като изключим дразнещия на места превод и многото технически грешки) и има доста нестандартни методи за справяне с тръшкането и капризите. Не бих казала, че отглеждането на дете ще стане по-лесно с нея, но поне аз до този момент цяла книга по темата не съм успявала да прочета. Винаги започвам да се чувствам като адски лоша майка и си насаждам допълнително разни комплекси и тревоги. Но може би проблемът си е в моята глава  Blush

Е, това е от мен. Хубав следобед ви желая и дано слънчо се пребори с облаците за по една разходка Hug

# 516
  • София
  • Мнения: 688
 Simple Smile 888, супер, че писа Wink. Виждам те понякога, че четеш, но рядко се включваш.
И ние имаме непреводими и непроизносими звуци  Laughing.
Аз Бобо го отбих, когато започна да не заспива, след като уж е цокал за приспиване и пак трябваше да се гушкаме сума ти време. Та накрая започнах да прескачам цокането и се заемахме директно с гушкането.
Много хубаво, че сте махнали памперса. И аз уж бях против забелването, но когато гнояса и се възпали ужасно, защото е затворено и се беше замърсило, се наложи да го направим грубо и ми се струва, че по-добре да го бяхме направили преди това  Confused.

Аз, като една "опитна" майка, книги отдавна не съм чела, лежа на старите си лаври отпреди Simple Smile, а не е зле да намеря време. Ще взема да я потърся тази книга, макар че Бобо е доста спокойно и нетръшкащо се дете (засега  Laughing ). smile, на мен ми звучиш като доста добре справяща се майка, не се шашкай Wink.
Аз се сещам за една нелоша книга "Детските номера", ще взема да я прегледам пак.

# 517
# 518
  • Мнения: 0
  smile, на мен ми звучиш като доста добре справяща се майка, не се шашкай Wink.

Betta, благодаря ти! Много мило  Hug

И двете книги, които споменавате звучат интересно. Май ще продължа с подобна литература  Simple Smile
Лъчезар не пищи, не хапе, не удря, но е доста голям инат и си е темпераментен като цяло. Навие ли си нещо на пръста, каквото и да му предлагам отказва категорично.  Изразява си несъгласието с лягане на земята. Преди буквално се хвърляше назад и аз се опитвах да го хвана преди да си е треснал главата някъде. Сега със сълзи или без, но полягва внимателно и така се сърди. Не подбира къде да се просне - и навън на улицата, и в магазин, и на площадката...  Tired Ако се опитам да го вдигна или да го забаламосам с нещо, става още по-зле - извива се, хленчи и увеличава децибелите. Затова предпочитам да го оставя да си полежи (ако теренът не е съвсем неподходящ) и след време сам се изправя и идва при мен или пък се захваща с някое негово си дело. Ако е много нервиран  Mr. Green хвърля и бута каквото му е пред очите, но това се случва по-рядко. На моменти определено ми идват в повече тези изблици, но се надявам постепенно да отминат (и да се заменят с друга форма на протест предполагам)  Whistling

И да попитам как се справяте с миенето на главата на малките-пораснали съкровища? При нас това е Голямата Драма. Тогава разбирам колко пронизителен може да е детският писък. Мисля си, че целият блок знае кога му мия главата  ooooh! Това чудо е от 2 - 3 месеца може би. Преди не съм имала проблем, даже той сам се пъхаше под душа. И сега обожава да е в банята, но в никакъв случай да не му се мие косата.


# 519
  • София
  • Мнения: 688
Тази тема е мъртвец, което е жалко, защото беше добре, когато доста хора пишеха и обменяхме информация за децата. А при мен се оказа и много, много важно, защото това, че споделях някои неща за Бобо, накара Стихията да забележи признаци при него и за съжаление се оказа права. Благодарение на нея започваме да ходим в центъра, в който тя води Емо и само се надявам, че нещата ще се подобрят. Дават ни надежди, че заради малката възраст на Бобо и това, че нещата не са толкова зле, имаме големи шансове.
Отделно това, че съм писала как се е развивал Бобо, ми помага да видя някои неща, които не бях забелязала. Например докъм 9-10 месеца се е развивал добре, обръщал се, когато го питаме къде е кака например, казвал е мама, махал е за чао и други неща, които сега не прави. Явно с всяка нова ваксина и нова доза живак, нещата са тръгвали надолу. Отделно глутенът и казеинът помагат да се влошат нещата. Сега вече сме на диета без глутен и казеин.

Жалко, защото можеше и за някого другиго да има полза писането тук - за децата, а не за дрязги или пък неща от типа "искрено и лично". То и във ФБ групата имаше подобни неща и аз затова я напуснах, макар че харесвам повечето момичета там.

# 520
  • Мнения: 0
Ееееех, Betta, много съжалявам за новините. Силно се надявам процесът да е обратим и да не останат последствия!
Вярно е, че темата съвсем замря, но пък аз нямам право да упреквам мамите, че не пишат, защото самата аз имам само няколко поста. Но си и страшно права, че от писането и споделянето тук се научава много и може доста да помогне в някои случаи. Наистина много полезна информация съм получила, четейки темичките и затова искам да кажа "Благодаря" на всички момичета, които намират време за форума. А за г-жа Стихийно бедствие - поклон!

# 521
  • Кукуландия
  • Мнения: 106
Betta  Hug
Жалко наистина за темата, но животът офлайн ни увлича и завлича  Laughing
Благодарение на вас си купих книгата "Как да говорим така, че детето да слуша
и да го слушаме така, че да говори" и се надявам да имам полза от нея, защото Митко изобщо не ме слуша  Crossing Arms Понякога слуша, но щом си е наумил нещо не мога да го разубедя в повечето случаи. Напоследък редовно ме издебва като изляза от стаята, за да се качи на перваза и да вдига и спуска щорите. Добре, че не му е хрумвало да отваря прозореца  Praynig
От месец и нещо спряхме кърменето за заспиване вечер, приспиваха се първо с майка ми, а сега с баща си, а аз спя в другата стая. От другата седмица съм си вкъщи при майка ми и се надявам да спрем и кърменето за следобедния сън. Нямам търпение вече. Не знам дали е свързано с хормоните покрай втората бременност, но в повечето дни ми е направо противно усещането докато суче Sad А да заспи с мен без сукане е мисия невъзможна.
Дърдори много, но когато се ентусиазира или ядоса нищо не му се разбира.
Забелязах, че много прилича на баща си в едно отношение - казвам да донесе нещо, което например е до кракът му и той започва да се озърта, да се върти, да обикаля, дори му казвам да гледа в краката си, а той пак не го вижда. Много ми е странно.  Rolling Eyes  Баща му така търси нещо - погледне на ляво, погледне на дясно и идва да ми каже, че никъде го няма, а то почти винаги му е пред очите  ooooh!

Та така. Аз чета, но предимно коментирам на ум, до писане не стигам  Mr. Green

Надявах се номер 2 да е момиче, но ми казаха, че е момче и така очакваме Ангел да се появи на 23 август или някъде там Grinning Явно ще трябва и трети опит за момиче.... но след като сваля десетките килограми, които са в повече. Един познат на мъжът ми преди време го караше да ходят да тичат, защото искал пак да си стане 140кг (бил 145 май), та и аз - искам пак да стана 100кг. (няма да кажа колко съм сега  Embarassed).

Весело и красиво лято ви желая!

# 522
  • София
  • Мнения: 2 348
Аз пък не знам дали съм станала по небрежна във възпитанието или просто Никола си е диване голямо, но определено прави много по-големи пакости от брат си. С книгите примерно не помня да сме имали проблем. Подреждам ги където и както реша, Митко не пипаше или ги разглеждаше само, без да къса. Никола не търпи и една книга да е на мястото си. Че и къса при това. За сладко и боклучави храни не ми е било проблем да не давам. А сега дребния е като прахосмукачка.

Uinen, на мен и през двете бременности кърменето ми беше понякога неприятно. На моменти е, но когато не ми е приятно, го ограничавам. А нали знаеш, че пола често изненадва и лекарите в деня на раждането  Wink . На мен ми казаха момиче, но докато не се роди, не смея да се настройвам  Rolling Eyes
Betta, аз пиша, ако има с кого да си пиша Simple Smile . Ако сте активни и аз ще съм.
smile888, веднъж бяхме на село, където душа е статичен и без Никола да очаква, му пуснахме водата директно отгоре, което доста го стресна и дълго време имаше страх ( сега също, но само на онзи душ). Пищеше на всяко къпане. Но после баща му откри някак ( не знам как) начин да го забавлява в банята с подвижния душ и се облекчи положението. Прави му разни театри, издава звуци, играе игри, дълго мият тялото и бързо мият главата. Толкова му харесва, че иска постоянно да се къпе сега.

 А как миете зъбите? Никола може да ги мие по 5 пъти на ден, но той да си ги търка ( сещате се за какво "миене" иде реч  Tired ). На мен не дава. Опитах всякакви трикове, за които се сещам, все е трудно. Накрая започнах да му говоря за буболечките в зъбите ( той се плаши от буболечки, въпреки,че са му супер интересни и постоянно ги търси, за да ги разглежда).

 Искате ли да минем един отчет по мерки и теглилки? Само да не започне някоя от вас да се вкарва във филми, че нейното било дребничко или твърде едро... Знам какво е, защото Митко винаги е бил и е на опашката за всички мерки. Но знаете, че все някое трябва да е първо/последно и няма нужда всички да са в средата на всички таблици.
 см - 88, кг - 11.5-12, номер обувки - 23-24.

# 523
  • Мнения: 40
Betta, аз пиша, ако има с кого да си пиша Simple Smile . Ако сте активни и аз ще съм.
Аз също се "старая" да съм по-редовна, защото наистина темата замря.
Ето сега отговарям на мерки и теглилки (както съм го правила и на всички въпроси поставени до сега)
Тегло: 16кг
Ръст: 96см
Обувки: сложно ми е, щото е винаги различно според марката, но да речем 23-24 най-често

# 524
  • Мнения: 2 214
Интернета отнема време, аз го нямам, ако го имам то е ужасно малко, затова го разпределям за интересните за мен хора и интересните за мен теми.
Когато последен път влизах тук, беше ужасно скучно, добре че ме приеха във фейс групата (още им се чудя на акъла) за да можем да си сверяваме часовниците и да говорим на различни теми и най вече такива като "Кой какви гащи купил на мъже си" "Кога последно сте правили секс".
А тук какво....... сукатища както казват руснаците Joy Joy

Общи условия

Активация на акаунт