Есента облече своята премяна, Септемврийчето на две годинки стана

  • 39 242
  • 737
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 965
Giada ,много е хубава тортата  Peace
погледни над полето точно където пишеш има една иконка :

кликваш на нея и вътре трябва да вмъкнеш линка  Peace
Ходих днес до яслата,обаче не ме пуснаха да влезна и да огледам,защото  децата им е 1ви ден и за  разстроени   Shocked и чакат майките си и като ме видят ще се разреват още повече ,изпаднах в ужас като видях как плачат..............ред сълзи ред сополи  Cry
Дадоха ми списък какво трябва да се носи...........има точка с удивителен да не се води детето с биберон,а това при нас няма как да стане.... Crossing Arms Децата са около 30 в група ,но мед.сестра каза ,че никога не са всички,днес бяха 16 дечица.Много е далече яслата просто не виждам ако съм без кола как ще стане  ooooh!

# 16
  • Мнения: 2 266
cecitoo, интересува ме как да намаля размера с някакъв атрибут на img, а самата команда знам как да използвам. Благодаря все пак

# 17
  • Мнения: 64
Giada виж тук е подробно обяснено http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4825.msg6852257#msg6852257 Иначе и тортата, и жестът са много красиви! Рожденичката сигурно е била много щастлива.

# 18
  • Мнения: 2 266
еее, успях, мерси grix, не знам защо преди не стана, уж пробвах същото....но явно не съвсем


ето я снимката

# 19
  • Мнения: 282
cecitoo - и на нас забраниха биберони и шишета, от хигиенна гледна точка. Не могат да следят дали някое друго дете няма да му вземе бибата и т.н. Но в последствие разрешиха шише с мляко за заспиване. Аз го приготвям вкъщи и го нося. Те му го дават наобяд, защото неможаха да го приспят без него. Сега и аз, и те и детето сме доволни. Но тук вече е въпрос на това, на какви жени ще попаднеш.....

# 20
  • Мнения: 1 350
и аз да се разпиша пак Simple Smile
благодаря за насърчителните думи, не бях започвала подобна тема Wink
Giada,много сладка торта с любимите ни герои  Heart Eyes
Cecitoo, дръж си на своето, което смяташ за най-добре за детето ти и гледай и адаптацията да не е много дълга. Помоли ги за съдействие, а не да са ти контра.
Ние преди бяхме в градина, където има циганета, но много спретнати и чисти.
Сега, ако са от гето, едвам облечени и мърляви, некъпани три дни, много ясно, че няма да си дам детето там на ясла.
Мерси.
пак питай в общината, че искаш по-близо до вас да е, а не на края на града.
Иди и виж на място за какво става дума, не влизай в групата, погледай сутрин как и кого водят в яслата, следобяд как ги взимат, ще придобиеш представа  Peace
Iv4i, пожелавам по-бързо да си намерите работа.
Пък с педагогическото образование ще е по-лесно, учителската професия е много благородна и много я уважавам. Ако ми позволяваше работата сега, щях да ходя на седмица за по няколко часа в някое училище да преподавам нещо на децата.
Пък и скоро до някоя друга година ще им увеличат паричките, надявам се и другите условия да подобрят.

# 21
  • Мнения: 2 222
Здравейте, момичета Hug Честити рожденни дни на всички пораснали връстничета на Дани  Heart Eyes

При мен е голяма лудница,  затова за съжаление рядко успявам да вляза  Confused Да се оплача, че Дани е нахитрял ужасно Twisted Evil Каквато и беля да направи, ако му се скарам или го питам защо е направил така, отговаря "Бебе, мамо, бебе. Аз съм бебе" Crazy Тоест щом е бебе, всичко може  hahaha То аз съм си виновна, защото все бебе си му викам. На кака му сега за РД подариха бебе, което пишка, повръща, ака и т.н. и Дани все си го разнася, вози го и му обяснява: "Ооо, бебе, бебе... И аз съм бебе..." Та така.

Успех на всички с яслата Hug Аз Дани ще го задържа засега вкъщи, пък по-нататък ще видим.

# 22
  • Мнения: 3 282
Не пиша често, защото обсъждате емоциите около яслите, а аз мога да гледам сина ми още една година. Ще тръгне на ясла най-вероятно, но почасово и не всеки ден.

grix и останалите, които ни честитиха рождения ден - благодаря за пожеланията  Heart Eyes Беше хубав рожден ден.
Честит Рожден Ден на всички мъничета на патерици  Heart Eyes

Мен нещо ме гложди доста и искам да попитам майките на дечицата, които още не говорят, мислят ли за консултация с логопед или друг специалист?

Ще си копирам поста от друга тема и ще съм много благодарна да ми отговорите, вече ми става притеснено  Confused :

Здравейте, синът ми преди няколко дни стана на две години. Разбира, когато му товорим. Осъзнато използва не повече от 35 думи. Навързва нямам кола примерно, нямам мляко, биба и нподобни; мамо мляко дай. Иначе на моменти повтаря доста думи несъзнателно, на моменти не иска.
Много е общителен и завързва разговор с абсолютно всички по улиците, но си говори на измислен език с хората.
Трудно ми е да му задържа вниманието за смислена игра, в която да научи нещо или книжка. Обича да му се говори и слуша, когато му обяснявам нещо.

Мисля, че към всичко е важно да добавя, че не живеем в България, навън слуша друг език. Само с мен е по цял ден, мъжът ми се прибира късно. Обшуваме и с други българи, но далеч не всеки ден и е за някакви часовe, когато се видим. Не мисля, че е достатъчно да слуша само мен така или иначе.


Дали да се обърна към логопед още сега? Ще ми е сложно, защото не живея в България. Нямам идея какво точно трябва да направя.


# 23
  • Мнения: 574
Здравейте,

brawn, не мисля че имаш основания да се притесняваш. Момченцата по - късно проговорят, колкото е по-активно детето физически толкова по-бавно ще проговори.  Не знам дали ще те успокой но Влади дори няма и 35 думи да казва и ги казва когато той си иска. Днес казва едно утре нещо друго и има много думички, които казваше преди а сега не ги казва. Аз още не се притеснявам, ще изчакам още няколко месеца преди да се притеснява и да решавам да го водя някъде. Но му говорим много, обясняваме, показваме. Понякога той сам сочи нещо и чака да му кажем как се казва и какво е.

# 24
  • Мнения: 965
aissa80 ,Велинка само заспива с бибата,не мисля че ще им е проблем да й я дават да си заспи спокойно,в момента в който се събуди тя сама си я маха  Peace
brawn ,нормално е детенцето ти да се обърква,първо че иска да каже много неща наведнъж ,а и двата различни езика си казват думата,моят племенник живее в Канада и говори смесено ,на български и английски........казва напр :"това е маааааайн (мое)" Joy Joy Joy
Велина всичко разбира ,но не може да говори,казва само мамо,тати,бабо,буки,бабадая (благодаря) , таооо (чао) и имитира животните  Laughing

Последна редакция: ср, 19 сеп 2012, 00:05 от cecitooo

# 25
  • Мнения: 3 282
Cecitooo, добре дошла в темата и от мен. Синът ми не говори смесено, на втория език не го учим и двамата сме българи. Плюс, че работният ни език тук е бил английски, а не местния език. Решили сме, че местния език ще учи живот и здраве в градината.

Да, активен е физически, не спира за секунда. Но това, че не може да се съсредоточи или да му привлека внимание с книжка или картинка и за секунда и че няма интерес, ме тревожи. Тревожи ме и че напоследък постоянно се опитва да цапка другите деца. Не се храни нормално, цяло лято е на сухоежбини, макар че се скъсвам да готвя. сега пробвам да го оставя да огладнее. не знам, вече като че ли тези всичките неща ги навързвам  Confused

# 26
  • Мнения: 64
brawn Разбирам, че се притесняваш, освен за говора и за другите неща свързани с храненето, общуването с връстници и липсата на коцентрация. Според мен и според това, което съм чела, са нормални неща за тази възраст, само храненето ме озадачава Thinking
Относно говоренето, ако много те гложди, както казваш, може би е добре да се консултираш с логопед (може и онлайн, тук във форума има такива), който да ти даде съвети и насоки, как чрез игри или действия да насърчаваш малкия да говори. Мисля си обаче, че е рано да го водиш на такава консултация. Представи си, че логопедът не си разбира много от работата и вземе, че му сложи някаква диагноза. Само ще се вкарате във филм.
Не споменаваш дали момченцето ти изпълнява прости команди. Предполагам, че да, понеже пишеш, че ви разбира като му говорите. Важно е да си сигурна, че няма проблеми със слуха.
Ако бях в твоите обувки, щях да прочета книга или статии, за развитието на говора при деца растящи в двуезична среда, за да съм по-информирана какво да очаквам и как мога да помогна на детето, в усвояването на езика.
Преди време бях дала линк, към една тема, в която ставаше дума, че развитието на фината моторика е от голямо значение за развитието на говора. Има много и различни такива занимания, може би все някое ще му привлече вниманието.
Пробвали ли сте игра с пластилин. При нас още е на голяма почит. Последният вариант на играта с него е, аз да крия някакъв малък предмет в топка пластилин, а Мая да го търси Simple Smile
Мисля, че всяка игра е смислена т.е образователна, защото за децата ни всичко е ново и интересно и те чрез игра откриват света, в който живеят. Дори най-обикновената игра, например с ключа на лампата им носи информация за причинно-следствените връзки. Но разбирам, какво имаш ти предвид, казвайки образователна игра-тази, която е  ръководена от нас и имаща за цел да предаде, съответни умения или знания на детето. Сега идва зима и ще се чудим какви игри да им измисляме, когато времето не е подходящо за излизане. Надявам се да споделяме опит Peace

Никой не каза нищо относно предложението ми за колаж от снимки за 1стр.  Whistling Аз пък си търсех мотивация да се науча как се прави. Предвид това, колко са оредели редиците ни, не вярвам да е много трудно за изпълнение.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 193
brawn ,и аз да те успокоя ,до някаква степен направо описа моята дъщеря .Доскоро никакво заиграване с играчките вкъщи ,само се разхвърлят и подритват ,до преди месец почти не говореше ,с книжки успявах за кратко да й превлека вниманието.Нея я вълнува само да тича и да се катери някъде на вън с другите деца Laughing .Тя е много енергична и от време на време ни се получават ексцесии с други деца ,но се опитвам да й говоря ,че така не е редно ,че трябва да се изчакваме и редуваме за люлка ,пързалка ,не се дърпат чуждите играчки и щом сме изкарали нещо ,то е за да си играят всички  Peace .Надявам се някой ден да проумее думите ми.
Тъй като на играчките никакво внимание не се обръщаше, взех че прибрах почти всички ,оставих основно тези ,които изкарваме на вън.Преди няколко дни ,когато валя целия ден ,изкарах легото и една кутия с играчки.В момента имам чувството ,че може цял ден да седи и да си играе с тях .
За говора ,мисля също като grix .Според мен той си е нормално момченце за възраста  Peace .
Йоана до морето използваше има няма 10-тина думи и на нейн си измислен език.Ела да я видиш сега ,всичко повтаря ,не й спира устата и за секунда  Laughing .

Искам да питам ,май vesi_evi ,беше споменала за някакво място ,където дете ,може по-спокойно да общува с коне ,къде беше ?Йоана нещо съвсем лудна по кончетата ,а пък и ми омръзна да ходим да гледаме тези в конната база в Борисовата градина ,иска ми се да я заведа на по-интересно място и да им се порадва на воля.

Последна редакция: чт, 20 сеп 2012, 14:58 от geryaleksandrova

# 28
  • Мнения: 1 350
brawn,
щом детенцето е здравичко и палаво, заиграва се, не му предавай разни неоснователни страхове.
пишеш, че детето ти много обича да слуша, това означава, че може да му четеш книжки, седнали заедно на земята или на дивана, да разлиствате заедно, да гледате картинките, след текста на страничката да му обясняваш пак кое какво е, кой с какво е облечен, какво прави. Българските народни приказки са идеални за тази цел, както и за Хензел и Гретел, за Снежанка, по-детския вариант. Ако няма там, мога да ги изпратя оттук разни такива книжки.  Peace

За говора не се притеснявай и не го води никъде при специалист, нали звуците ги говори правилно? децата се различават във времето и начина на проговаряне и връзване на изречение, но до 4 г. възраст почти се уеднаквяват в говора си Simple Smile и мисля, че ходенето на ясла ще му помогне да се отпусне в общуването, няма значение, че е на друг език, вие си му говорете и отговаряйте винаги на български. Може наистина да потърсиш статии или он-лайн консултация тук как и кой език да учите. ето и една статия за говора:
редактирам, ето част от текста, че линкът не излиза:
"На възраст между година и половина и две години и половина детето започва да замества бебешкото бърборене с все повече истински думи. Говоренето се превръща от игра в социално общуване. Речникът му на тази възраст съдържа от 3 -4 до 100 истински думи и детето започва да образува спонтанно фрази от по две думи като „Дай бисквита!” или „Ходи вън!”

От този момент нататък с бърза скорост детето започва да включва ежедневно в речта си все повече думи и изрази и да образува все по-дълги и сложни изречения. На възраст около 3 години повечето деца вече, макар и да произнасят доста думи все още неправилно, си служат със сложни изречения и могат да се изразвяват свободно с думи и да разказват. Децата, които проговарят по-късно на 3 години може и да са все още на етапа на назоваването с една дума или да ползват все още прости словосъчетания, но до навършване на 4 годинки речевото ниво на почти всички деца се изравнява независимо дали са проговорили рано или късно.

Ако на 4 годишна възраст детето ви предпочита да общува с вас без думи и няма никакви здравословни проблеми, които да възпрепятстват неговото говорене, за да го насърчите да говори можете да опитате да бойкотирате безсловесното общуване като всеки път, когато детето ви иска да ви каже нещо без думи и вие чудесно го разбирате, не показвайте, че сте разбрали посланието му, а кажете кротко: „Кажи ми го с думички, не те разбирам така.” или „Не разбирам какво искаш да ми кажеш, кажи ми го с думички.” Ако сте настоятелни този метод работи. Аз обаче не съм сигурна до колко правилно е да се подхожда така. Да, ще накарате детето си да говори и какво от това? Може би по-важно е детето да усеща, че има специална връзка с родителите си и че те винаги го разбират. Откритото повтаряне, че не разбираме детето би нарушило доверието му в нас, което мисля е по-вредно от неговоренето. Всяко здраво дете рано или късно проговаря и може би е по-уместно с разбиране да изчакаме този момент да дойде естествено."

за яденето няма какво да те притеснява, винаги предлагай манджа някоя, сядайте заедно с него на масата, хапвай си сладко манджа от твоята чиния, все някога ще иска да си опита и от твоята чиния. На обяд първо му предлагай манджа/ супа с крутони и след това някаква салата и десерт.
Опитала ли си да взимаш нещо от детска кухня. Моята не е била на кухня де, но нещо по-различно да види за два-три дни.
Може някой ден като е в добро здраве да му предложиш сутринта макарони със сок, наобяд - твоята манджа или супа, ако не я яде, нищо не му давай освен чаша айрян, следобяд - закуската и вечерта някаква яхния с домати например и млечен десерт. Може да му нарежеш нещо сухо - кашкавал или сирене, но след като си опитала да дадеш яденето.
Не знам какво имаш предвид под сухоежбини, но не ги предлагай толкова често, показвай му другите хубави неща за ядене. Може да хареса нещо и търпение, не се отказвай.

може други майки да споделят нещо по-различно, но не мисля, че трябва да го водиш на специалист. Реално си задай въпроса - има ли му нещо на детето ми, че да го водя при специалист?
сигурна съм, че отговорът ще бъде отрицателен  Hug

grix, от колажи не разбирам, обичам да рисувам. знам, че има такива програмки и ако имаш такава, може да поработиш с нея. Каква е идеята на колажа ти за прва страница?

Последна редакция: ср, 19 сеп 2012, 09:59 от jos

# 29
  • на североизток
  • Мнения: 460
Ще почна отзад напред....
Колаж или нещо подобно имахме в темичката по-миналата година, после Мъничето направи сайт на септемврийчетата с цел да не пълним темата и по-лесно да качваме снимки. Но този проект май се оказа неуспешен или по-точно не се възприе присърце от повечето от нас Simple Smile После направихме и фейсбук групичка, там много майчета пишеха и показваха снимки, но и там гледам има затишие Thinking Имаме и албумче в снимка.бг, там също вече никой не качва снимки  Mr. Green Май повечето майчета се притесняват да показват лични снимки, поради несигурността в интернет пространството или поради други лични причини. Все пак, бихме могли да се пробваме пак, поне тези, които все още пишем/четем редовно  Simple Smile

Браун, мисля че е рано да се притесняваш! За твое успокоение може да проверите слуха на детето и ако всичко е наред просто да се успокоиш Wink Моята Елена има само 5 думи в речника си и то започна от преди две седмици да ги казва съзнателно, когато я попитам кой кой е. Всичко друго е звукоподражателни звуци( вместо НЕ, казва Ъ_Ъ, а ДА все още не казва) на животни и всякакви други имитации, даже не бърбори на неин език, а само ЪЪЪЪ, ЕЕЕЕ, АААА. Но аз не се притеснявам и знам, че постепенно ще се научи и ще проговори. Също е много активна физически, наравно с батко си Laughing
За яденето и аз щях да попитам, дали си пробвала да му даваш нещо сготвено от друг, не от теб? Знам, че не е приятно за една майка да полага толкова усилия да приготви нещо и после да не се хареса( и при нас обикновено е така, даже и с големите мъже вкъщи Close ), но важното е да са нахранени, а не аз как се чувствам. Малката също не яде моите манджи, но от кухнята си обича повечето неща, особено супичките. Така че, ако имаш такъв вариант, може да пробваш, не знам при вас има ли такива детски кухни?

Цецито, щом само за заспиване го ползва биберона, би трябвало да ти разрешат.

Дана, извинявай за директността с която ще се изкажа, но според мен е крайно неуместно да го наричаш бебе, особено след като виждаш че вече има отрицателен ефект, а и да очакваш да се държи като по-голям. Разбирам, че на фона на големите ти деца е малък и сладък, но според мен така ще му създадеш комплекси и за в бъдеще ще имаш по-големи проблеми от неподчинението. Аз лично възприемам дори новороденото за Човек с всичките му характерови особености, лични нужди, нужда от лично пространство, нужда от поощрение, уважение и т.н. Винаги съм се отнасяла с децата си като с равни, като с най-близък приятел и това много помага за сближаването и взаимното доверие помежду ни. Дори на моменти ги поощрявам да правят неща, за които знам че не са дорасли(например да "почистят" с мопа или прахосмукачката), но пък не пречи да се пробват - така придобиват увереност в собствените си възможности и самочувствие.

jos, благодаря за пожеланията  bouquet Ще имам нужда от добри мисли в тази посока! Аз и сега съм с педагогическо образование(музикална педагогика), но полза никаква Tired Затова реших да разширя малко профила, пък да видим. В повечето случаи като кандидатствам, вече се е уредил някой с връзки и обявата е пусната само проформа, а пък по моята специалност трябва да чакам някой да се пенсионира, че да се освободи място Crossing Arms


Сега да си кажа за първия ден на ясла... Като се обадих вчера към 10часа ми казаха, че е поплакала, но общо взето се справя. Но все пак се разбрахме да отида да я взема на обяд. Като отидох обаче, ми казаха, че като си е хапнала се е успокоила и са я сложили да спи, така че остана цял ден момичето ми spoko Като я взех беше спокойна, но много сдържана откъм емоции. Отидохме на гости на баба, там като почна едно ядене Laughing а уж беше яла  Whistling Постепенно се отпусна и си стана пак същото весело и мило детенце. Непрекъснато ходеше да гушка всички ни подред(и преди го е правила, но сега на всички ни беше по-мило Heart Eyes) И както си бяхме вече спокойни, прибираме се ние вкъщи и като се отприщи един рев, няма успокояване ooooh! Така никога не беше плакала. Че като се разплаках и аз(цял ден се сдържах) и да ни видите каква картинка бяхме - гушнали сме се и плачем Rolling Eyes Но да ви кажа, после така ни олекна и на двете, такова пречистване усетих, а предполагам че и тя... Днес отидохме спокойни, с желание си носеше раничката(нали и батко и има раница, и него го оставяме на училище, което е в съседство с яслата), влезе си без проблем, дано и през деня да е по-спокойна и да не плаче толкова Praynig Но имам и голям късмет, че в групата са много малко деца към момента, някъде 5-6 и лелите им отделят специално внимание, а освен това се познаваме с тях, че и баткото беше в същата група. Бяха и направили опашчици вчера след сън, нахранили са я преди другите, носеше я на ръце като отидох да я взема...а бе съобразили са се с нуждите на детето, а не с режима, за което съм много благодарна. Дано и тя да си хареса лелите и да започне да ходи с желание Praynig

Айде пускам, че написах роман, ама така е като нямам деца на главата и нямам друга работа, ще пиша по форуми Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт