Не желае да чете

  • 2 527
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Здравейте,

Имаме проблем с четенето. Детето ни е във втори клас. От малка обичаше да се забавлява с книжките, нямахме проблем да учим буквите и да срича. Започна първи клас и когато трябваше да чете по задължение започнаха проблемите. Явно й е по-трудно самото четене и се притеснява, че не чете гладко и става ужасно. Опитвам се да запазя търпение, но тя започва да отлага за по-късно четенето, като дойде момента в който трябва да започне да чете казва, че й се спи или че я боли главата. В крайна сметка прочита това, което трябва но понякога даже и след като се е разревала. Правя опити да й е забавно. Обяснявам, че това трябва да се прочете така или иначе. И вместо да заобича четенето имам чувството, че го мрази. Бих направила всичко само за да променя това. Може и аз да съм сгрешила, ако не съм била търпелива и съм й се скарала. Моля ви, дайте ми съвет.

# 1
  • Мнения: 1 252
А по принцип като чете правилно ли чете? В смисъл дали не бърка букви или нещо такова. Трудно ли и е да ги разпознава?

# 2
  • Мнения: 9
По някога бърка, но много рядко. Но през това време е и много разсеяна. Прочете 5 думи и започне да ми говори.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 10 831
Записвам се в темата,че моята дъщеря отсега на 2-3тата дума е толкова изморена,че все едно прекопала цяла градина.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 123
Може да пробвате когато сте навън  да прочита надписите по рекламните табла или витрините на магазините или разни афиши. Забележи какво и харесва и насочвай вниманието и към такива надписи.

# 5
  • Мнения: 2 359
  Да не би да има нужда от очила? Това, че я казва, че я заболява главата ме наведе над тази мисъл.

# 6
  • София
  • Мнения: 9 517
Какво чете? Пробвала ли си да й дадеш да чете нещо, което на нея да й е интересно - приказка, която много обича? Моя така ревеше като се опитах да му дам да чете задължителната литература - приказки от Елин Пелин - ами на всяка 4-та, 5-та дума срещаше непознати за него думи, което го караше да губи връзката и на края на изречението беше забравил вече началото, после го заведох в книжарницата и си избра Тошко Африкански - четеше си го с кеф, вярно - трябваше да му напомням, за да започне, но пък нямаше ревове  Peace

# 7
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Какво чете? Пробвала ли си да й дадеш да чете нещо, което на нея да й е интересно - приказка, която много обича? М
Тук е ключа от палатката. Моята четеше комиксите на Уич. Както казваше класната - важното е да чете, какво точно - няма значение. После прочете една книга за Уинкс от близо 80 стр ако не се лъжа за 2 месеца, просто защото щях да и купя следващата, след като прочете напълно сама тази. А след 1-ви клас я записах в библиотеката. Размаза се от кеф. Прочете една-единствена книга от списъка, но пък на всеки 2 седмици прочиташе по 3 книжки от библиотеката. И през учебната година продължаваше да чете, макар и само по 1 книжка.

# 8
  • Мнения: 494
http://www.indianchild.com/motivating_children_to_read.htm

Извинявам се, че така набързо, но наистина имам нещо спешно за вършене; ако е необходимо, обещавам да преведа първата част поне.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
 За съжаление има деца , които просто не обичат да четат и моите са от тях.
 Големият започна да чете енциклопедии в 4 клас. Художествена литература не четеше , с изключение на задължителната. В 7 клас започна да чете доста , основно неща , които му харесват.
 Сега с малкия имам същите проблеми. Чете по задължение задължителната литература , но не асимилира какво е прочел. Пробвала съм с незадължителни книги , за които знам, че са интересни. Ефектът е нулев!Няма проблем с четенето , чете бързо и правилно , дори механично. Понеже го прави по задължение , не се старае изобщо да вникне в съдържанието.
 Лично аз винаги съм обичала книгите , и на мен ми се иска децата да го правят с желание. Истината е , че те си имат свои интереси , и влагат в тях доста от свободното си време.
 Като за начало може да започнете с някоя детска енциклопедия в област, от която детето се вълнува  Peace

# 10
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Проверявали ли сте скоро дали няма проблем с очите?
Понякога се случва това да е причината за липса на интерес към четенето и тотален отказ дори да се опита.

# 11
  • Мнения: 5
За създаването на навици на децата е важен личния пример  Wink
В къщи всеки чете своята книга, после си разказваме. Може да опитате  Grinning

# 12
  • Мнения: 46 572
Дали са ти съвет за очилата, добре е да проверите.

Иначе и ние имахме същия проблем. Не само за четене, а за учене по принцип. В училище (занималнята) правеше всичко с желание. Но в дните, когато се е налагало по една или др. причина да учи вкъщи, седи и реве над книгата, без да знае защо. Някак в училище като види, че всички деца ще учат, го приема, вкъщи като няма други го приема за наказание.
Не съм открила друго логично обяснени.

Компромис постигнахме - чете, но не на глас. Колко чете, не знам, после успява горе долу да го преразкаже.

За писането - не я карам, когато сама реши, тогава го прави с желание. Ако някой друг я накара - рев.

За създаването на навици на децата е важен личния пример  Wink
В къщи всеки чете своята книга, после си разказваме. Може да опитате  Grinning

И аз така си мислех, но при нас въобще не влияе.

# 13
  • Мнения: 1 252
Има си деца, които не можеш да провокираш. Как ли не се опитвах да събудя интерес, какво ли не правих , е , не! Сричаше за мой срам до 4-5 клас. И после като тийнеджър като отприщи поглъщаше всичко, започваше книга и по цяла нощ четеше. Та мисълта ми е, да не се насилвате. При някои деца като е насила - не става. Ще се научи, ще прочете. Няма основание за тревога , мисля.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 824
Има си деца, които не можеш да провокираш. Как ли не се опитвах да събудя интерес, какво ли не правих , е , не! Сричаше за мой срам до 4-5 клас. И после като тийнеджър като отприщи поглъщаше всичко, започваше книга и по цяла нощ четеше. Та мисълта ми е, да не се насилвате. При някои деца като е насила - не става. Ще се научи, ще прочете. Няма основание за тревога , мисля.
Да, това е и моето мнение и моят опит със сина ми. Моят съвет е да й предлагайте интересни книги с малко текст, много картинки и с голям шрифт и да не я насилвате да ги чете, за да не намрази четенето още повече. Детето е още малко. Щом е обичала книгите рано или късно ще започне да чете  и най-вероятно тогава ще се чудите как да я откъснете от книгите Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт