Израел

  • 60 075
  • 350
  •   1
Отговори
# 15
  • T"A
  • Мнения: 2 515
1. Има ли проблем с паркиране на кола в центъра на Тел-Авив, има ли паркинги и какво са цените, има ли свободно паркиране ако се намери място. И същото ме интересува и за Йерусалим. Плажовете плащат ли се като тук в БГ, за чадъри и т.н.?

5. Тел-Авив, освен Старо Яфо и крайбрежната улица, евентуално Сузан Делал, какво друго?

6. Ресторанти и заведения, препоръки и мнения? (Съществуват ли още Тарабин, Хадж Кахил (дюнери), Сладоледи Андре и едно на Йефета с тестени закуски (самбусак))



Паркирането в Тел Авив граничи с невъзможното, освен по платени паркинги, разбира се. Платени паркинги има по крайбрежната и из града... Има колела под наем: http://www.jpost.com/Features/In-Thespotlight/Fresh-air-and-no-p … s-Tel-Ofan-312497
В самия град има доста приятни за разходка места, зависи с колко време разполагате.
Напр. Митхам а-тахана - Старата жп гара, там има приятни ресторантчета. Старото пристанище е направено също център за забавления: http://www.tel-aviv-insider.com/tel-aviv-port.php

Препоръчвам един арабски рибен ресторант в Яфо - Старецът и морето (макар че не знам как да обясня как се стига Thinking): http://www.2eat.co.il/hazaken-vehayam-namal/

Сладоледите на Ванилия, органик фалафелите Хипо (на Ибн Гвирол/ кикар Рабин) - не че на другите места фалафелите ще ви разочароват  Wink

В района на Сузан Делал - типичното телавивско кафене Сузана и сладоледаджийницата там си струват...

Ще допълвам  Simple Smile

Плажовете (с малки изключения) не се плащат, но ползването на шезлонги и чадъри се плаща.

Последна редакция: вт, 04 юни 2013, 22:37 от Mentha

# 16
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 518
Темичката отдавна е замряла, но искам да попитам някои неща. Майка ми ще пътува по тази организирана екскурзия http://www.manov-bg.com/%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%BA%D1%83%D1%80%D0% … D1%80%D0%B0%D0%B5
Интересува ме какво е времето през ноември, за да се ориентират какви дрехи да носят?
Предполагам, че ще им е много натоварено, защото в програмата има толкова изброени неща, че аз самата много се обърках, но желанието и е много голямо. От агенцията казаха, валутата да е долари. Идея нямам колко да обменим, защото нямат включен обяд. Въобще как се цените на елементарни неща - кафе, вода, някакви закуски.
Също искам да попитам как стои въпросът за пренасянето на бастун в самолета. Предполагам не е проблем.

# 17
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Времето през ноември е горе-долу като това в момента в България. Да има блузи с къс ръкав, но и връхна дреха, удобни обувки за тези дълги разходки на крак, но да знае, че дъждовете са много вероятни през този месец, особено в Ерусалим или Галилея.

За храна - порция фалафел в момента на повечето места се продава за ок. 16 шекела (със салати на корем), банички на килограм - също за 10-20 шекела може да си вземе човек прилична порция за закуска напр., сандвичи - между 25 и 35 шекела приблизително, салати (пак зависи от капанче или от кафене) - между 25 и 50 шекела. Кафе - 10-15-20 шекела (зависи и къде се пие, и какво, напр. капучиното е по-скъпото, късото черно е най-евтино). Може да си вземе кутия бисквити за из път, нещо за 10-15 шекела напр.
Водата (по спомен, отдавна не съм купувала минерална вода) е ок. 5-6 шекела за бутилка от 500 мл.
Доларът тук се обменя около 3 шекела и половина.

Бастун в самолета е позволено да се носи, но за всеки случай предупредете агенцията или компанията, да няма изненади  Peace

Последна редакция: пт, 27 сеп 2013, 01:34 от Mentha

# 18
  • гр.Добрич
  • Мнения: 2 518
Мenyha, благодаря за отговора. Като пообърнах цените, ми се струва доста скъпичко.

# 19
  • Мнения: 119
Aми нормално все пак Израел е държава с много висок стандарт.
Ако е за скъпо иди из Скандинавия или Япония да видиш какво значи това Wink

# 20
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Spinki, скъпичко е, да. Аз съм писала диапазон от цени, за да няма изненади, а и не знам дали на по-туристическите места дали няма да е по-скъпо. С късмет може да намира и по-евтина храна  Peace
Хубаво изкарване!  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 790
На скоро водих приятели в Израел, след като не съм била там от 10 години. Ето и моя принос, ако някой има нужда от информация.
Ден 1 - Настаняване в хотела и разходка по морската на Тел-Авив, пазара Кармел, Улици Шенкин и Нахалат Бинямин. Вечерта разходка по Дизингоф
Ден 2 - Йерусалим (час с кола от ТА). Стария град (божи гроб, стената на плача, елакса и пазара по виа Делоросо). Пазар Махане Йехуда и панорамната гледка на стария Йерусалим. Разходка и вечеря по Кинг Джордж. За друго не остана време. Връщане в ТА.
Ден 3 - Кисаря (40 мин с кола от ТА), Бахайските градини в Хайфа (30 мин с кола от Кисаря), Акко (още 30 мин на горе), Рош-а-никра (още 20-30 мин нагоре). Връщане в ТА (около 2 ч.) Вечеря в Старо Яфо с разходка.
Ден 4 - Назарет (около 1 ч. от ТА), Тверия (още 30-40 мин.), Кинерет, Реката Йордан (потапяне), Каяки. Връщане в ТА (около 2 ч.) Вечеря на пристанището в ТА с разходка.
Ден 5 - Латрун, Ейн Геди (около 1ч. и 40 мин. от ТА), Масада (още 15 мин), Мъртво море (още 10). Отпътуване за Ейлат (2 часа с кола). Вечеря на морската крайбрежна в Ейлат.
Ден 6 - Йордания - Петра (2 часа от границата с Ейлат). Вечеря в Ейлат
Ден 7 - Разходка с камили, седянка в палатката на бедуини с чай и пити с лабане. Дайвинг. Разходка с корабче. Връщане в ТА (около 4ч. и 30 мин.). Вечеря на Флорентин в ТА.
Ден 8 - Разходки из ТА, Мол Азриели, Кикар Медина. Вечеря на пристанището на Херцелия Питуах.

Обядите бяхя на крак, обикновено дюнери и фалафели, средно по 20-40 шекела на човек.
Вечерите средно по 200-300 шекела на човек, без пиене.
Различните входове и такси за атракции:
Израел:
Кисаря - 30-40 шекела ако не бъркам на човек
Акко - 9 шекела добавка към билета за Рош-А-Никра
Рош-А-Никра - 30-40 шекела на човек
Потапане в река Йордан - 25 Долара за одежди и сертификат или 10 долара за наем на одежди и сертификат.
Каяк - 120 шекела на как за двама-трима
Ейн Геди - 30 шекела на човек
Масада - 80 шекела на човек
Камили с палатка - 70 шекела на човек
Дайвинг - 200 шекела на човек
Корабче - 70 шекела на човек
Йордания:
Петра - 100 евро на човек вход.  Shocked
Такси до там и обратно като шофьора ни чака - 100 евро.
Разходка с кон - 7 евро.
За цялата седмица + напълнихме два пъти пъен резервоар. 1 л. - почти 7 шекела (ако не бъркам)
Паркинг на паркометер - 5.5 шекела на час
Паркинг в ТА еднократно влизане за целия ден - между 20-30 шекела
Хубав апт в близост до морето в ТА - 80 Евро на вечер на семейство (апартамент за 4ма)
Много добър хостел (отделни стаи с възел, безплатен паркинг и интернет, включена закуска, много добра) в Ейлат в близост до центъра и морето - 70$ на вечер на семейство.
Голяма вода - между 5-15 шекела

Ако някой има нужда от още инфо, да пита.  Hug

# 22
  • Мнения: 437
Рядко ми се случва , но поради недобра логистика се оказа , че точно на Шабат ( в събота по обед) трябва да летя от Бен Гурион. Трябва да стигна от Тел Авив до летището сутринта и единствената възможна опция е такси  Twisted Evil

Четох доста , че измамите от такситата спрямо чужденци са по-скоро правило отколкото изключение.
Дадоха ми координатите на сигурна таксиметрова фирма http://www.hadar-ltd.co.il/orders/price.html
Та ако някой е пътувал каква е разумната цена за това разстояние в празничен ден ?

В сайта им чета (доколкото се оправям с иврит) за 100/110 шекела  съответно дневна/нощна цена за Бен Гурион-Тел Авив , но може да има доплащания  за куфар , задължителен бакшиш и прочие.
На други места съм срещал 160-180 шекела.
Как стоят нещата ?

# 23
  • Мнения: 790
От Холон до летището ни взеха 130 шекела, като това беше предварително уговорено с компанията. Като влезнахме в таксито шофьора попита дали да пусне брояч или да се уговаряме за цена и не остана доволен, като му казахме, че сме се уговорили вече по телефона предварително за тази цена. Като се обаждаш да поръчаш таксито, питай предварително за тарифа.

От летището до Холон на идване, от разпределителната станция пак ни дадоха оферта от 130 шекела преди да влезем в таксито. Явно това е цената. То со прецени, колко по-различно ще е от ТА.

# 24
  • Мнения: 437
Аха , благодаря . Значи ще са пазаря в рамките на до 150 шекела макс. Simple Smile

# 25
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Имай предвид, че на шабат може да ви поискат повече (тарифата им принципно е по-висока, като за почивен ден). Също така - за летището е прието да се договори предварително такси (пр. 1 ден), както и Беб0ле са направили  Peace
Иначе можеш да ползваш приложението gettaxi на смартфон, ние години ползвахме Кастел http://www.kastel.co.il/ (пиша ги, защото мисля, че може да се разчита на тях), но от както има възможност да поръчваме с апликация, основно нея ползваме  Peace

Ако се ориентираш с иврита, летището дава тарифи за различните градове: http://www.iaa.gov.il/Rashat/he-IL/Airports/BenGurion/Informatio … /Taxis/Rates2.htm
Тел Авив, тарифа 2 (нощна и празници) е 163 шекела с техните таксита  Peace

# 26
  • Мнения: 437
За съжаление не се оправям толкова добре и с триста зора си преведох как е Тел Авив на иврит.
Местни ми казаха , че в почивните дни денем тарифата била като нощната в обикновен ден , та затова погледнах  нощната тарифа на тия Hadar ( май се водят официални таксита до летището - нещо като нашите  ОК Супертранс )

Би ли ми разчела в твоя линк какво пише за Тел Авив ?
http://www.iaa.gov.il/Rashat/he-IL/Airports/BenGurion/Informatio … /Taxis/Rates2.htm

Последна редакция: нд, 17 ное 2013, 23:57 от stenk

# 27
  • София
  • Мнения: 1 945
Горе вдясно на сайта има опция за превод на  английски (Оptions) http://www.iaa.gov.il/Rashat/he-IL/Airports/BenGurion/Informatio … /Taxis/Rates2.htm

# 28
  • T"A
  • Мнения: 2 515
stenk, аз извадих от линка това, което е релевантно за твоя случай:
Цитат
Тел Авив, тарифа 2 (нощна и празници) е 163 шекела с техните таксита

Hadar не съм ги чувала, но те дават "промоционална цена" от 110 шекела при пътуване от Тел Авив.

# 29
  • Мнения: 437
Благодаря пак.

П.Д. Видях и пробвах още в началото опцията за английски , но не важи за страницата към транспорта , или има бъг в английската версия на сайта на летището.
Ориентирах се -:)

Общи условия

Активация на акаунт