Изискване за краснопис

  • 3 674
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте, мили мами!  Simple Smile
Не очаквах, че ще ми се наложи да отправям такъв въпрос, но явно имало още какво да науча в този живот.
Дъщеря ми тази година е в десети клас и има нов учител по литература. Вчера той е предупредил учениците, че държи при писмена работа всички букви да се изписват така, както са учени в първи клас. В противен случай ще намалява оценки. Аз лично не познавам тийнейджър, нито пък възрастен, който да пише по този начин. Но човекът твърди, че МОМН си има задължителни стандарти.
Въпросът ми е знае ли някой откъде мога да проверя кое е задължително и кое не е в часовете по БЕЛ. На мен тези изисквания ми звучат безумно, ама да не се окаже, че ще трябва да купуваме тетрадки с тесни и широки редове?  #2gunfire

Последна редакция: ср, 26 сеп 2012, 17:14 от miss Marple

# 1
  • Мнения: 6 917
На мен ми звучи абсурдно. Да не би да е имал предвид, че трябва да пишат четливо и равно?
На нас като кандаствахме след седми клас ни предупреждаваха да пишем четливо, защото ако написаното е с драскулки и нечетливо никой няма да се занимава да проверява и направо ще задраскат на написаното... Обаче за краснопис не съм чувала да намаляват/увеличават оценка от втори клас насам...

# 2
  • Мнения: 7
Изрично се е позовал на правилата за писане от първи клас, говорил за ченгелчета и т.н. И на мен ми звучи абсурдно. Аз съм завършила 1987-ма и дори тогава нямаше такива изисквания. Подозирам, че ги сплашва, все пак ми се иска да знам какво има черно на бяло по тия въпроси, добре е децата да се научат до опонират с аргументи.

# 3
  • Мнения: 14 840
И на мен това ми звучи абсурдно.Все пак това са големи деца с вече обработен почерк,как ще ги връща в първи клас
Интересно ми е обаче ,дали въпросният учител пише по този начин

# 4
  • Мнения: 12 031
Години след като завърших СУ, съвсем случайно разбрах, че на кандидат-студентския изпит е имало изискване и за красив почерк.Съответно са намалявали оценки за краснопис, а аз се чудех защо не са ме оценили още по-високо.

Вероятно изискването в 10 клас е не чак за писане като в първи клас, но все пак с равни и четливи букви.По-скоро учителят само сплашва.

# 5
  • Мнения: 418
Както и да го гледам, това може да е само ‘волна програма’ на учителя, но дори и така изискването е недопустимо. Сигурна съм, че  го  няма черно на бяло разписано като критерий за по-висока оценка, но не мога да помогна с конкретна наредба или др.указание.
Може обаче на родителската среща да застъпите тезата между почерк и характер, развитието на индивидуалността и т.н. , свързано с графологията :
Графологията, се занимава най-вече с установяването на връзката, която съществува между почерка и личността на неговия автор. Тя може да бъде разглеждана като метод за психологическо изследване. И действително актът на писане е експресивно действие, обусловено не само от социокултурни фактори (учене), но и от афективни компоненти.

Абсурдно е, при положение, че от години отпадна изискването за писане само с дясна ръка, точно защото фокусът е поставен /или поне така се декларира/върху ученика и индивидуалните му особености и потребности, 16 годишни деца да се вкарват в калъпа  по отношение на начина на изписване на буквите.

# 6
  • Мнения: 281
Графологията, се занимава най-вече с установяването на връзката, която съществува между почерка и личността на неговия автор. Тя може да бъде разглеждана като метод за психологическо изследване. И действително актът на писане е експресивно действие, обусловено не само от социокултурни фактори (учене), но и от афективни компоненти.


А къде и как може да се намери такъв специалист за консултация?

Но човекът твърди, че МОМН си има задължителни стандарти.


Лично аз намирам за доста "грозни" буквите, които децата се учат да пишат в първи клас. Толкова са опростени, че липсва всякаква идея за краснопис.  Краснопис не се учи в училищата поне от 30 години и съм сигурна, че учител на 40 год. и по-млад си няма и представа що е краснопис. Като идея изискването не е лошо, НО ПРЕКАЛЕНО ЗАКЪСНЯЛО и за 6-ми клас и нагоре го намирам за празно губене на време.
Да се поучат от руската школа.  Само при тях съм видяла малки и големи, мъже и жени да пишат четливо, разбираемо и с еднакъв почерк.
Никъде другади не съм видяла такова нещо.

# 7
  • Мнения: 7
Благодаря на всички за изразените мнения. Самата аз прегледах държавните образователни изисквания по български език. Естествено, там такова нещо няма. Посъветвах се и с друг учител по БЕЛ. Оказва се, наистина, че съществуват по-подробни указания за всеки клас и преподавателите работят по тях, но със сигурност за десети клас те не включват почерка. Още в седми клас той се счита за оформен.
Да се надяваме, че господинът само се е опитал да вземе преднина и няма да ни принуди да влизаме в конфликт заради глупости.

# 8
  • На топло в неговото сърце.
  • Мнения: 3 464
това е пълен абсурд според мен по-това правило нито един лекар не трябва да завърши

Общи условия

Активация на акаунт