За завистта

  • 14 700
  • 134
  •   1
Отговори
# 105
  • София, център
  • Мнения: 3 455
И аз усещам завистта.

Като неадекватна реплика, като сконфузен поглед, подметнат намек.

Винаги се усеща!

За съжаление е много неприятно, а и разбираме за нея, че я проявяват основно близки хора.
За чуждите няма как да разберем, пък какво ли ни и пука.

# 106
  • Мнения: 871
Завистта може да бъде много градивна сила, впрегната правилно.

моля за някой нишан  Simple Smile

Човешко е, злобнички сме хората, всички!, но е и доста противно, особено като започне да се натрупва, а не е симптоматично отвреме-навреме.

Най-ефективното (без да броя нишана, който Зилозавър любезно ще ни подскаже  Wink) игнорирането - според случая правиш се на идиот, хилиш се, правиш, че нищо не си чул и после се оплакваш, ... на който обикновено обичаш да се оплакваш  Laughing Свикваш с времето, изработваш си тактика за отбиване на ударите и даже изпитваш удоволствие, че не са те засегнали.

Злобата и завистта са признак на слабост и който я проявява открито е откровенно прост човек, а това е достатъчно, за да го съжалиш и оставиш сам на чувствата му ...

# 107
  • Мнения: 1 288
Появявам се любезно (ех, а можех и нелюбезно Mr. Green). Описано е по-напред - Иван има хубава кола, добра кариера и т.н. Ти място не можеш да си намериш от факта. Извод - ставаш си от задника и почваш да се трудиш в посока придобиване като колата на Иван и кариерата му. А по пътя може и да решиш, че приоритетите ти са други и колата и кариерата на Иван да три минат през к... Wink

# 108
  • София
  • Мнения: 62 595
А по-честото е да започнеш да злобееш и да гледаш "Иван да си плати" като му правиш мръсни номера, като се започне от най-невинното клюкарене с лошо пред съседи и общи познати.

# 109
  • Мнения: 871
Появявам се любезно (ех, а можех и нелюбезно Mr. Green). Описано е по-напред - Иван има хубава кола, добра кариера и т.н. Ти място не можеш да си намериш от факта. Извод - ставаш си от задника и почваш да се трудиш в посока придобиване като колата на Иван и кариерата му. А по пътя може и да решиш, че приоритетите ти са други и колата и кариерата на Иван да три минат през к... Wink

благодарско, Зилозавър, че се появи  bowuu
Обаче аз исках да разбера обратният вариант: ако ти си обект на завистта, как можеш да превърнеш чуждата в градивна сила за теб хохохо  Joy т.е. да извлечеш полза от това, че ти завиждат (все пак да предположим, че не си Нарцис  Mr. Green)

# 110
  • София
  • Мнения: 62 595
Ми, как, надуваш се и ти се помпа самочувствието!  Laughing

# 111
  • Мнения: 871
този вариант не ме устройва, няма нищо градивно в нарцистичното поведение, капан за глупаци  newsm78

# 112
  • Мнения: 1 288
Появявам се любезно (ех, а можех и нелюбезно Mr. Green). Описано е по-напред - Иван има хубава кола, добра кариера и т.н. Ти място не можеш да си намериш от факта. Извод - ставаш си от задника и почваш да се трудиш в посока придобиване като колата на Иван и кариерата му. А по пътя може и да решиш, че приоритетите ти са други и колата и кариерата на Иван да три минат през к... Wink

благодарско, Зилозавър, че се появи  bowuu
Обаче аз исках да разбера обратният вариант: ако ти си обект на завистта, как можеш да превърнеш чуждата в градивна сила за теб хохохо  Joy т.е. да извлечеш полза от това, че ти завиждат (все пак да предположим, че не си Нарцис  Mr. Green)

Идеята е приложима, ако си субектът на завистта, не обект. Защото смятам, че позицията на завиждащ е по-съкрушаваща от тази на този, на когото завиждат.

# 113
  • Мнения: 871
така е, съкрушена съм, че завистта на околните не може да бъде впрегната в енергия, с която да отоплявам къщата си през зимата  Joy

но съм отворена за всякакви идеи, само и само да надживея факта, че някой ми наднича в паничката, още повече че лично аз не намирам кой знае какво специално в нея  Hug

# 114
  • Мнения: 8 970
 Зилозавър , описаната хипотеза със съседа Иван на мен не ми прилича на завист. По-скоро е някаква амбиция - харесва ти колата на Иван, искаш да имаш същата и правиш нужното, за да имаш и ти такава. Завистта според мен, доколкото доста съм я мислила, винаги е съпроводена със злоба. Не е само да ти харесва колата на Иван и да искаш и ти същата. Завистникът вътрешно се самоизяжда от злоба, че на него не е отредено нещо, което другия има. От там идва и лошото му настроение и поведение спрямо обекта на завистта - било пред него самия или пред други хора.

... съкрушена съм, че завистта на околните не може да бъде впрегната в енергия, с която да отоплявам къщата си през зимата  Joy

Това е чудесна идея между другото!!!  Crazy

# 115
  • София
  • Мнения: 15 486
  Това като какво го тълкувате:Позната има два последни модели,нови, скъпи и много хубави телефона.Видя моят,нов,но за 200 лева и на другия ден и тя беше със същия? newsm78

# 116
  • Мнения: 9 990
Хм.Ако на мен ми се случи-абсолютно нищо няма да си помисля.Аз не знам кой телефон колко струва и ако ми хареса в подобна ситуация телефона и ми е  по джоба-защо не да си го взема и аз?Аз така харесвам-на външен вид, не на цена и функции. Crazy

# 117
  • София
  • Мнения: 15 486
  При положение,че имаш вече два по-хубави?

# 118
  • Мнения: 1 615
Е, чак пък задължително разяждаща злоба... Хайде, овладейте се малко!
Примерно, като си разказваме с познати, приятели, колеги кой къде ходил, какво видял, гледаме снимки ипр., най-откровено, неприкрито и чистосърдечно си завиждаме. Нито ме е разяло, нито съм пожелала лошо на друг. Не съм забелязала и лошо отношение към мен. Но честичко си казваме "Леле, как ти завиждам!". И к'во?

# 119
  • Мнения: 9 990
  При положение,че имаш вече два по-хубави?

Да, ако твоя ми хареса, не бих определила моите като по-хубави. Hug

Общи условия

Активация на акаунт