Ясли в Пловдив? - 2

  • 75 987
  • 481
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 230
Здравейте! Можете ли да ме ориентирате кога трябва да кандидатствам за ясла, след като дребчо ще стане на 2 през април 2020г. и ми се иска да тръгне възможно нах-близко до датата. Благодаря Ви!

# 436
  • Мнения: X
Основно места се освобождават през месеците август-септември, рядко октомври. През останалото време си е до късмет дали ще се обяви свободно място. Аз бих си направила регистрация в системата и бих следила как са нещата от близо. Директорките са наясно кои деца кога ще се изписват към градините и е много полезен един разговор на място, с конкретната директорка на избраната ясла. Но нищо не ви коства да питате и на повече места, за да добиете ясна представа и да си направите план за действие.

# 437
  • Мнения: 143
Здравейте
С близнаци съм и съм много притеснена за втората година майчинство и финансовата ни стабилност. Мога ли да ги пусна на годинка? Има ли минимални изисквания за уменията на децата и ако да - какви? Вярно ли е, че подаването на документи за календарната година става януари (и не мога сега да подам за догодина)?

# 438
  • Мнения: 873
Здравейте
С близнаци съм и съм много притеснена за втората година майчинство и финансовата ни стабилност. Мога ли да ги пусна на годинка? Има ли минимални изисквания за уменията на децата и ако да - какви? Вярно ли е, че подаването на документи за календарната година става януари (и не мога сега да подам за догодина)?
И двете ми деца тръгнаха на ясла на по година и малко. До колкото знам, минималната възраст е 10 месеца.

# 439
  • Мнения: 143
Здравейте
Имам няколко въпроса, на които ми е трудно да намеря сама отговор и много ще се радвам, ако някоя от вас ми помогне. Предварително се извинявам за дългия пост
1. В сайта на общината към яслите за район Централен са изброени само 4 ясли. В Гугъл картите, обаче, ми излизат ясли, които са към други райони, но са ми по-близо. Ако се кандидатства там, по-малко точки ли ще се получат?
2. До скоро във Варна трябваше да запишеш детето в системата още когато се роди. Така номерът му се завърта и горе долу след 2 години започва да участва в класиранията. Тук как е? Всичко изцяло онлайн ли е? Чета мнения за запис в системата, чета мнения за разговори с директори. Ако е система, кога се регистрира детето и кой е интернет адресът, където това се случва.
3. Ако не е система, а се обикалят яслите, всяка различно време ли си има за запис на кандидати или за всички е в началото на календарната година?
4. Чувала съм, че трябва да нямаш задължения към общината. Ако се подават заявления в началото на годината, предполагам, че ще се гледат данъците от миналата (т.к. за настоящата излизат чак март-април). Но, ако е вече лято/есен, пак ли се гледат миналогодишните данъци?
5. Ако единият родител не се води на постоянен адрес в Пловдив, трябва ли да вади бележка от данъчното, че няма задължение към общината и това плюс ли е?
6. Възрастта на детето играе ли роля във формирането на точките и, ако да - как? По-големите ли влизат по-лесно или по-малките?

Последна редакция: вт, 18 юни 2019, 06:35 от Liliumche

# 440
  • Мнения: X
Аз препоръчах разговор с директор, за да се разбере най-вече кога ще бъдат обявени свободни места. Директорите са тези, които знаят кои деца и кога се очаква да напуснат яслата и ще има прием на нови.
Кандидатстването е през системата и за да разберете какви точки получавате и критериите е най-добре да си направите регистрация. Пробвайте за всяка ясла, колко точки получавате, независимо дали е във вашия район или не е. Колкото повече точки имате, толкова е по-голям шансът за прием.
В район Централен има 4 детски ясли и едно ОДЗ, в което има яслена група. Не знам къде гледате, за да ги видите по-голям брой. И ако са повече, то тогава ви излизат или и частните детски заведения, или тези извън административния район.
Няма никакво значение кога ще попълните заявление, и подалите в последните минути имат същите права, като първо подалите. Генериране на случайни числа при еднакви точки е тънък момент, аз лично установих преди години, че ако не се анулира подадено заявление, преди следващото класиране, случайното число не се променя. Това се възприе като недомислие и в последствие мисля, че беше коригирано.

# 441
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 824
Здравейте, искам да питам, тъй като на 20.06 имам планово секцио и със сигурност ще съм родила към крайния срок за записване (25.06) дали да подам ново заявление и да впиша, че имам още едно дете (така точките стават 20 и дъщеря ми отива на първо място чакащи) НО не знам към датата на записване (ако я приемат) дали бебето ще има акт за раждане все още.

# 442
  • Мнения: X
По-добре недей. Декларираш данни към последната дата на кандидатстване. Даже да си родила, акта за раждане едва ли ще го издадат преди седем работни дни. Не им давай повод да те декласират.

# 443
  • Мнения: 1 039
Моля Ви, мами кажете някое актуално мнение за
ясла Приказен Свят (централен).
Как са условията, коя група е най-добре?
Всичко ще ми е полезно да прочета.Класирахме се сега на 6ти август и почваме на 2 септември.
Заявлението за класиране подадох на 31 май.Общо взето става бързо лятото влизане в такова заведение.

# 444
  • Мнения: 7
Здравейте,предстои да подавам документи за ясла, моля за вашето мнение и впечатления от яслите в район Централен - преподаватели,отношение,база,храна.По принцип има ли проблем с класирането в този район.Първо детенце ми е и ще съм благодарна за всяка споделена насока.Може и на лични. Благодаря от сърце !

# 445
  • Пловдив
  • Мнения: 1 359
Здравейте! Някой има ли скорошни впечатления за яслите в Тракия?
Също така имам още няколко въпроса относно електронната система за кандидатстване -
1. Ако подавам по интернет заявлението, разбирам, че не е задължително да въвеждам и двамата родителя. Обаче ако гледам прил. 1 - Заявление за участие в централизирано класиране, там има данни и за двамата родителя, като се дават точки и на двамата ли (или само на този, който се е регистрирал) за критерий "Липса на задължения към Община Пловдив към предходната календарна година"? Много ми е объркано, понеже бащата на детето по лична карта се води на адрес извън Пловдив и той реално отнася ли се към този критерий?
2. Навсякъдето, където се иска информация за родителите, за адрес кой се пише - по лична карта или настоящ?
3. Като гледам графика от 14 май до 25 юни е основното подаване на документи главно за детските градини и приетите деца ще тръгнат на 15.09.2020? След това ли ще стане ясно дали ще има свободни места в яслите, т.е. август и септември ще се обявят свободните места за тях (като може и на по-ранните дати, но едва ли ще има тогава места).
4. Когато детето е прието в ясла, до 15 дни след записването в яслата ли трябва да започне да я посещава или може да се отложи? - Интересувам се, защото детето ми е родено декември 2018г. и ако не кандидатствам лятото, като обявят местата, се притеснявам да я пусна толкова малка, а ако изчакам за друга дата за обявяване на свободни места, по-близка към декември месец, може да няма свободни места изобщо и тогава ще я втасам, защото на 12.12.2020 трябва да съм на работа вече.
Извинявам се, че тук задодох толкова въпроси (може би и неясни), но темата за кандидатстване в ясли в Пловдив е стара и с над 50 стр.
Предварително благодаря за отговорите!

# 446
  • Мнения: X
Здравейте! Някой има ли скорошни впечатления за яслите в Тракия?
Също така имам още няколко въпроса относно електронната система за кандидатстване -  за Тракия не мога да помогна
1. Ако подавам по интернет заявлението, разбирам, че не е задължително да въвеждам и двамата родителя. Обаче ако гледам прил. 1 - Заявление за участие в централизирано класиране, там има данни и за двамата родителя, като се дават точки и на двамата ли (или само на този, който се е регистрирал) за критерий "Липса на задължения към Община Пловдив към предходната календарна година"? Много ми е объркано, понеже бащата на детето по лична карта се води на адрес извън Пловдив и той реално отнася ли се към този критерий?Пиши и двамата родители, това, което помня е, че когато кандидатствахме платените данъци на всеки родител носеше отделно по точка. За адреса, детето се води на настоящия адрес на майката. Може да разберете дали този на бащата носи точки, ако се регистрирате и попълнете формата, ако носи точки, сменете настоящия адрес на таткото в ГРАО, преди да подадете документи в системата. Трябва да бъдат актуални данните, към момента, в който подавате заявлението в системата.
2. Навсякъдето, където се иска информация за родителите, за адрес кой се пише - по лична карта или настоящ? Гледат настоящия адрес.
3. Като гледам графика от 14 май до 25 юни е основното подаване на документи главно за детските градини и приетите деца ще тръгнат на 15.09.2020? След това ли ще стане ясно дали ще има свободни места в яслите, т.е. август и септември ще се обявят свободните места за тях (като може и на по-ранните дати, но едва ли ще има тогава места). Много места за яслите се освобождават реално във август и септември. Всичко зависи от директора на конкретната ясла. Когато изберете къде искате да ходи детето, отидете и попитайте директора, кога ще обяви местата. Така на място ще имате точна и изчерпателна информация.
4. Когато детето е прието в ясла, до 15 дни след записването в яслата ли трябва да започне да я посещава или може да се отложи? - Интересувам се, защото детето ми е родено декември 2018г. и ако не кандидатствам лятото, като обявят местата, се притеснявам да я пусна толкова малка, а ако изчакам за друга дата за обявяване на свободни места, по-близка към декември месец, може да няма свободни места изобщо и тогава ще я втасам, защото на 12.12.2020 трябва да съм на работа вече.Тръгването се отлага само по здравословни причини на детето. Може да се наложи няколко дни или седмица да го водите до обяд, докато се адаптира. Имайте в предвид, че за двете години майчинство имате платен отпуск, който може да ползвате. Но. Много е важно, от деня, в който детето е записано в яслите, да подадете декларация пред работодателя, че детето посещава вече ясла, за да ви се спре майчинството. Ако не, НОИ ще ви карат да връщате, с лихвите сумите, които ви се изплащат за втората година майчинство, при условие, че детето тръгне преди да навърши две години. Във вашия случай, детето реално би тръгнало на година и десет месеца, ако е родено през декември 2018 - октомври 2020.
Извинявам се, че тук задодох толкова въпроси (може би и неясни), но темата за кандидатстване в ясли в Пловдив е стара и с над 50 стр.
Предварително благодаря за отговорите!
Ако имаш и други въпроси, или ако не съм обяснила ясно, може да ме питаш и на лични съобщения, без да се притесняваш. Само ще кажа, че мъжа ми имаше настоящ адрес извън Пловдив, въпреки, че съвпадат постоянните ни адреси, които са в Пловдив и спешно хвърча да го сменя, защото щяхме да изтървем класирането.

# 447
  • пловдив
  • Мнения: 1 090
Здравейте, ние живеем в район Централен, но там през този сезон почти няма места. Ако реша да кандидатсвам в район Източен за Веселушка, според вас без смяна на адреса дали имам шанс?

# 448
  • Пловдив
  • Мнения: 440
Здравейте, ние живеем в район Централен, но там през този сезон почти няма места. Ако реша да кандидатсвам в район Източен за Веселушка, според вас без смяна на адреса дали имам шанс?
Здравейте! Принципно тази ясла е от доста предпочитаните! Моето дете беше прието декември преди няколко години, като ние също сме в район Централен и просто имахме късмет с 14 точки да влезе там. Това, което знам е, че се очаква през пролетта да се открие новото крило, което строят в яслата и което ще бъде за още 2 или 3 групи. Тогава може и да имате реални шансове.

# 449
  • пловдив
  • Мнения: 1 090
Благодаря много. И ние преди години с голямото дете кандидатсвахме там, но не ни приеха с малко точки. Явно сега като дойде момента ще сменям адреса.
И още едно питане-доволни ли сте от яслата?

Общи условия

Активация на акаунт