Невъзможните хора в живота ни

  • 387 013
  • 7 278
  •   1
Отговори
# 7 245
  • Мнения: 20 155
Има разлика да направиш строга забележка без да унижаваш детето, друг човек. Дали ще го дръпнеш настрани и му кажеш, дали ще е пред други, трябва да е на момента, в ситуацията.
И другото – да лаеш заучени фрази на висок глас без особена тежест и адекватност. Е те това вече е много смешно.
Бащата ми е някакъв мекотел, който се пъне да е строг. А майката очаква той да се конфронтира, за да се застъпва за буйното им дете. Ни едното, ни другото е ок.

# 7 246
  • Мнения: 373
Аз се сещам за какво става дума и докато бях по площадките, ми беше много неприятно такова поведение тип: "Вижте ме, аз викам на детето си и го възпитавам. Всички трябва да ме видят какъв добър родител съм!".

Майка ми обичаше да прави точно това и да пердаши пред хората. Да се покаже че е по силната.
И да покаже как добре възпитава …. А това за мен е вече дресировка а не възпитание

# 7 247
  • Мнения: 20 155
Варварщина бих го нарекла. Дори животни рядко се дресират с бой.

# 7 248
  • София
  • Мнения: 17 885
Кетчър, какво ти става? Децата не са ни врагове. Нормално е да са палави и да дивеят, особено пък в парка или на детската площадка. За съжаление в блок всичко се чува, дори като си говориш или гледаш телевизия. Няма как да си шепнем, все пак. Около мен са деца на 10 и 13 години (някои ги познавам от яслена възраст), нито едно не е зле възпитано. Без да им се правят панаири пред другите по площадките. Може и в балон да живея, но децата са по-добри от колкото бяхме ние на тяхната възраст.
Децата са просто умалена версия на възрастните, нищо повече. И ако те не носят отговорност към тоя момент, не значи, че родителите трябва да реагират с "пф,те на мен ли ще ми кажат". Знам ги този тип родители и не ми харесват. Всички около нея ѝ правят забележка и тя пак - недоволна.
А това, че в твоето обркъжение децата са окей, защото родителите са окей е въпрос на среда. Има всякакви - и такива, и онакива. Темата е за онакива.

# 7 249
  • Мнения: 48 056
Родителите не са от обсъжданите в темата индивиди, това е съвсем очевидно. Останалото е спам и ненужни квалификации, макар че разкриват интересни аспекти от личностните изживявания на потребителите.

# 7 250
  • Мнения: 1 110
Поведението на въпросния съпруг възпитава децата да се подчиняват на авторитети, да поставят нуждите на другите пред своите, да са чувствителни на критика, да плащат донък обществено мнение, да не могат да поставят граници и да не продължавам.

Идвам от такова семейство - и да, доброто възпитание и емпатията ми носят много плюсове в живота, но в същото време дълго време се превръщах в жертва на невъзможни хора. Едва сега намирам сили да отстоявам себе си.
Има средно положение, съобразяваш се с другите, но след обективна преценка и оценяване на собсвените нужди. Приемаш критика , но не оставяш тя да те определя. Казваш не , когато не искаш или не можеш да направиш услуга. И така нататък.

# 7 251
  • София
  • Мнения: 12 576
Старото поколение наистина живеят за общественото мнение и държат повече на фасадата, отколкото на същината на нещата. Затова и казах, че този баща, който бистрим е все едно роден през 50-те.
Но това не означава, че е ок всеки малък агресор да се нарича роден лидер и, за да не се наранят чувствата на децата трябва да се оставят на произвола, защото са малки и сладки. Просто трябва баланс. Нещата могат да се обясняват спокойно, без унижения, без шамари и обиди. И с добър пример нещата се получават.

# 7 252
  • София
  • Мнения: 17 885
Има си етикет за поведение на обществени места. Никой не е длъжен да чака някой да си преценява плюсове и минуси относно обективни ситуации.
Ясно е от самолет, че повечето са били критикувани и заради това скачат/е, но това е проекция, не е нормално такова поведение, каквото и да си говорим.

И авторитетите трябва да СЕ уважават, да. Затова по наше време не замеряха даскалите с шишета. Да не започвам плочата, че върлото непризнаване на авторитети също е черта на невъзможните. Не знам защо майката влезна точно в тази тема да наклепа бащата, но да се замисли малко.
Не знам също защо се взима за чиста монета възприятието на човек с поизкривена призма. Може бащата просто да прави забележка нормално, а на нея да ѝ се вижда като унижение и липсата на конфронтация като незастъпване, защото... тя си знае защо.

# 7 253
  • София
  • Мнения: 12 576
Сигурно, защото като човек не си е оправил проблемите със своето детство и ги проектира в крайност върху детето си. Някой много мачкан гледа ако може дума да не каже на дететнцето, а това също не е ок. Даже съм чувала от позната, чиито родители всеки ден я подлагали на разпити след училище, че не говори с детето и не го пита нищо. Наела му психолог той да говори с него. За нея всяко говорене носи ужасен спомен, ама това не прави от говоренето нещо лошо по принцип.

# 7 254
  • Мнения: 2 324
Затова по наше време не замеряха даскалите с шишета.

Само изтръгвайки тефтера на госпожата по математика и изкълчиха пръста, а него го унищожиха. Това във времената, когато френската и испанската гимназия бяха в една сграда (за София става въпрос). Доста отдавна беше, над 30 години минаха. И едниния клас си изгори дневника. И масово учениците се подиграваха открито на един от учителите.
Не мисля, че сме били по-възпитани, може би само малко по-страхливи. И винаги е имало зрънца, които са създавали проблеми и почти винаги са били нечии деца, в смисъл деца на родители с възможности. Демек безнаказани. И сега ги има.

# 7 255
  • Мнения: 54 755
Имаше. Но сега стана норма децата да са безнаказани. Лошо ни се пише.

# 7 256
  • Мнения: 6 726
На мен ми се струва, че новите поколения са все по-нахални, по-посредствени, по-неграмотни и с по-голямо самочувствие. Радвам се, че все пак има и тук-там интелигентни и можещи, че иначе лошо.

# 7 257
  • Мнения: 2 324
Поколението на нашите родители, твърдеше същото за нас. А техните родители - същото за тях. Не си спомням, кой древногръцки философ се е възмущавал от младежта по негово време.

# 7 258
  • Мнения: 6 726
И наистина с всяко следващо поколение нещата са по-зле.

# 7 259
  • Мнения: 2 324
И наистина с всяко следващо поколение нещата са по-зле.

По-скоро всяко поколение си мисли, че е по-добро от следващото. И никак не съм убедена, че е вярно.

Общи условия

Активация на акаунт