Плюсове и минуси на кварталите в София-2

  • 585 619
  • 6 123
  •   1
Отговори
# 5 100
  • Мнения: 19 527
Тези, които са купили в Люлин и живеят до градинки и метро дали живеят в коптор? И кой където иска да живее, всички плащаме данъци и можем и трябва да изискваме, обаче парите не достигат. Нека си протестират хората, ама не виждам как ще се разширят улиците точно.

# 5 101
  • Мнения: 19 349
Попеа, няма как да се съглася. Приказката с баницата не случайно съществува. Защо при западняците повечето неща работят? Защо и българи, че даже и мургавите братя, като отидат на запад, започват да спазват правилата в голямата им част? Да не им наливат морала на границата? Не, просто глобите са големи и се следи да бъдат събирани.
Така че основната вина е в държавата и общината.

# 5 102
  • Мнения: 6 978
Тези, които са купили в Люлин и живеят до градинки и метро дали живеят в коптор? И кой където иска да живее, всички плащаме данъци и можем и трябва да изискваме, обаче парите не достигат. Нека си протестират хората, ама не виждам как ще се разширят улиците точно.
Недей, че всеки момент ще ти кажат как живеем сред наркотрафиканти и убийци на всеки ъгъл.

Иначе аз също мисля, че общината трябва да си поеме отговорността, но пришпорването няма да помогне с нищо точно сега, докато още текат строежи. И ще станат прилични квартали с улици и тротоари, макар и с много малки отстояния... ама няма да е близките 2-3 години.

# 5 103
  • Мнения: 285
Общината дори и да има желание, няма нуждите средства, за да изгради инфраструктурата. Всички парцели са частна собственост. Кой от вас би дал част от терена си за Y сума за общото благо, когато можеш да спечелиш Y x 10? Не ми отговаряйте, въпросът е риторичен.

# 5 104
# 5 105
  • Мнения: X
трябва да се строят нови квартали
Що да трябва? За да дойде бай Иван от Горно Нанадолнище, да става софиянец? Joy

Скрит текст:
А долните цитати казват всичко!
Хората захранват с парите си тази машина.
Ама били му издали разрешително , ми да не издават тогава, за това протестирайте !!
Разбира се, че ако имат поне малко мозък, хората ще помислят преди да купят апартамент в сграда на полето\в блатото. Щом са купили там е ясно, че инфраструктурата не им е била от първостепенно значение, станала им е важна една когато се е наложило да бутат колички, да търсят педиатър и детска градина.
Е защо пък да не стане и Иван от Горно Нанадолнище софиянец? На теб сигурно пра-пра-пра баба ти е била крепостна на Арон в Средец, та затова имаш право да се разпореждаш кой да става софиянец или не.

Поредния комплексар/комплексарка. Естествено, че трябва да се строят нови квартали и естествено, че не трябва да се прави като Витоша или Ливадите. Да видим с Малинова какво ще излезе. Аз мисля, че там нещата ще станат много добре, проблема е достъпа до центъра докато не направят метрото. Симеоновско шосе изнемогва, на негово място трябва да стане нещо като цариградско а това няма как  да се случи.

# 5 106
  • Мнения: X
Много е смешна тази дискусия. В София добрите места за живеене са толкова малко, че чак е страшно. Някой даваше като пример Люлин до метрото - мои добри приятели живеят точно на такова място, във висок блок, в който бих се страхувала да се кача сама пеш по стълбите, не коментирам миризмите и натрупаните по площадките вещи. Или Лозенец - някога прекрасно място за живеене, но сега е толкова презастроено и непомислено. Точно там ми се е случвало да ударя челно главата си в тераса, докато пазя равновесие по много тесен тротоар (на "Богатица"). Много от сградите в центъра също са в ужасно състояние, липсата на парко места за по-старите изобщо не коментирам.

Отговорът на всички тези градоустройствени проблеми е в ръцете на общината. За новите квартали задължение на общината е било да изисква определени параметри от инвеститорите преди да издаде разрешение. Асфалтирането на улиците примерно във "Витоша" пък ще се финансира от данъците на хората във "Витоша", не на тези от "Лозенец" - така че не би трябвало да има ощетени. За старите квартали пак задължение на общината е да намери решение на проблемите с паркирането и задръстванията, да изисква от собствениците да си поддържат сградите и фасадите и т.н. За мен лично има две основни причини очевидни неща да не се случват - популизъм и корупция. Като добавим и нагласата всеки да гледа до входната си врата, която се вижда и в тази тема, картинката съвсем се подрежда.

# 5 107
  • Мнения: 3 080
Не, бе, ставайте си софиянци, не съм ви спряла, но недейте да мислите, че общината трябва да строи до Перник, за да има къде да си стоварите бохчите като дойдете. Има стари празни имоти, скоро някой беше пускал статия със статистика. Е, да - панелки, ЕПК-та, стара тухла, ама това е. Иначе аз съм си селянка отвсякъде - пра-пра-пра роднините са ми от с. Бояна, имам си там една селска къща, като реших да ставам и аз софиянка просто купих това, което имаше на пазара, без да изисквам да ми се построи нещо, нали. Не знам какви са сега тези претенции от новодошлите и на какво основание. Никой не си дава сметка, че сам захранва корупцията чрез всички тия новоизлюпени строители, инвеститори, дето строят през метър, след като се съгласявате да си давате парите в подобни "квартали", които едно време се даваха на хората като градини, за да си садят картофи. Като има клиенти за подобни безумия, ще има и такива строители, ще има и корупция, за да се вадят безумни разрешителни за строеж и пр. Простичко е.

# 5 108
  • Мнения: X
Никой не си дава сметка, че сам захранва корупцията чрез всички тия новоизлюпени строители, инвеститори, дето строят през метър, след като се съгласявате да си давате парите в подобни "квартали", които едно време се даваха на хората като градини, за да си садят картофи. Като има клиенти за подобни безумия, ще има и такива строители, ще има и корупция, за да се вадят безумни разрешителни за строеж и пр. Простичко е.

Ами не, не е толкова простичко. Купувайки жилище, дори на зелено, купувачът очаква от една страна да плати определена сума и след това данъци, а от друга и всички останали въвлечени страни, включително общинската администрация, да свършат своята част от работата. Това очакване е за мен нормално. Ненормалното е когато хора започнат да събират пари, за да асфалтират улици или живеят в сгради с акт 15 и индустриален ток. Никой не задължава общината да строи, там принципът е пазарен. Общината обаче е длъжна да издава разрешителни само когато са изпълнени всички необходими предпоставки на това място да има строеж - включително отстояния, височина на сградата, вписване в средата и т.н.

# 5 109
  • Мнения: X
Ами така е с новите квартали. Има известни проблеми. Навремето, когато майка ми и баща ми са се нанесли в току що построен блок в Младост 3 са били поне няколко години в подобни условия. Разказвали са ми как се е ходело с детска количка до майната си на поликлиника, до пазара в Младост 1 за хранителни стоки и как всичко наоколо е било едно лунно поле и много кал. След няколко години инфраструктурата беше налице. Построиха 81 училище, по-късно и 144 училище, детската градина, по-близък супремаркет, друг магазин за хранителни стоки, направиха площадки за игра, тротоари и т.н.  Хем тогава нещата са ставали наедро, мащабно, с държавно планиране.
И не е било въпрос на избор къде да отидеш да живееш.
http://www.lostbulgaria.com/pic/1052.jpg


Цитат
Общината обаче е длъжна да издава разрешителни само когато са изпълнени всички необходими предпоставки на това място да има строеж - включително отстояния, височина на сградата, вписване в средата и т.н.
И понеже вече не е държавно, подкрепям, че общината е длъжна да пуска там всичките му актове на сградата, след като са изплнени определени условия.

# 5 110
  • Мнения: 11 823
Никой не си дава сметка, че сам захранва корупцията чрез всички тия новоизлюпени строители, инвеститори, дето строят през метър, след като се съгласявате да си давате парите в подобни "квартали", които едно време се даваха на хората като градини, за да си садят картофи. Като има клиенти за подобни безумия, ще има и такива строители, ще има и корупция, за да се вадят безумни разрешителни за строеж и пр. Простичко е.

Ами не, не е толкова простичко. Купувайки жилище, дори на зелено, купувачът очаква от една страна да плати определена сума и след това данъци, а от друга и всички останали въвлечени страни, включително общинската администрация, да свършат своята част от работата. Това очакване е за мен нормално. Ненормалното е когато хора започнат да събират пари, за да асфалтират улици или живеят в сгради с акт 15 и индустриален ток. Никой не задължава общината да строи, там принципът е пазарен. Общината обаче е длъжна да издава разрешителни само когато са изпълнени всички необходими предпоставки на това място да има строеж - включително отстояния, височина на сградата, вписване в средата и т.н.
Така...."На зелено" не се купува жилище, а едно голо право на строеж. Схващаш ли разликата? Както и преди  написах - хората са прави да протестират срещу картела инвеститор-община, обаче протестът им трябва да е в посока нормативна уредба.  Тя общината сега си действа съвсем законово. Основният проблем се корени на първо място в нормативната уредба, на второ място- в главите на купуващите без да са проверили какво е планирано за района и въобще има ли план.....

# 5 111
  • Мнения: 6 978
Аз пък искрено се чудя - като толкова не ви харесва София и няма един квартал, който ви е симпатичен - защо сте тук? Аз съм родена в София. Живяла съм в Дружба (ама не помня, че съм била бебе), Младост 2, Лозенец, Младост 4, малко на Орлов мост, сега в Люлин 9 на границата с Люлин 8.
Навсякъде има и хубави, и лоши улици, хубави и лоши места, хубави и лоши апартаменти в хубави и лоши сгради. В различните квартали има различни плюсове и минуси, но цялостно града се развива. Аз си харесвам града като цяло. Не ми харесва презастрояването и увеличаването на движението, както и тази лудост сградите да се строят на отстояния от по 3 метра. Но в други отношения има доста подобрения. Ние постепенно заприличваме на нормален европейски град - да, постепенно, но натам вървим.
И не са никак малко "добрите места за живеене". Такива има доста, а и в крайна сметка ти си избираш жилището, не ти се пада отнякъде. Нечии приятели живеели в неприятно ЕПК до метрото (ами да не са купували там, кой ги е карал?), айде до метрото в Люлин е гадно. Ами Люлин е съставен от 10 микрорайона - в тях има гадни места с гадни жилища и хубави места с хубави жилища. Да са си взели в приличен блок, на спокойна улица - и двете с майка ми си взехме такива апартаменти, значи ги има. Лозенец бил презастроен - ами не си взимай в презастроените части или избирай по-дълго, около НПМГ има страхотни улици, нагоре от Журналист също. Е, за тях ще дадеш така да се каже, малко повечко пари, но така е в Лозенец.

Има други квартали с по-ниски цени, в които също има хубави места, с удобен ГТ и добра инфраструктура - други квартали освен СГ, Люлин, Младост Изток, Изгрев и Лозенец.
Има много приятни места в Мусагеница/Дървеница, в Редута, до Северен парк (който е наскоро облагороден и много красив) в Надежда, Красно село и Борово, Стрелбище, Гео Милев, в Дружба до метростанциите има тихи улици с отстояния. В тези квартали цените са сносни, не са непосилни, а човек може да живее и да се уреди добре.
Пак натъртвам - не е нужно целия квартал да е ТОП, достатъчно е човек да живее на хубаво място в него.
Както в Люлин има гадни улици с повече съборетини и много стари блокове, така има много хубави и зелени места с големи отстояния, санирани блокове в близост до метро и парк. Същото е навсякъде. В Гео Милев има чудесни улички до паркче, реално досег до 2 парка, приличен транспорт и добри отстояния. Има и гадни улици. Нормално.
Човек не избира само тухли и кутийки, избира си според това как се чувства на определено място. Аз обикалях из Люлин няколко дни, представяйки си, че ще се прибирам там, докато си отбележа на кои места бих искала да живея и къде бих се чувствала спокойна и у дома. Това няма как да стане в квартал, който не съществува още. Т.е това да си купиш жилище в несъществуваща сграда на разкопано място е вид риск. Камо ли преди да си видял дори самото жилище. Ако бяхте малко по-дръпнати и извивахте ръцете на строителите, т.е не купувахте преди първа копка, а искахте да влезете в изградено жилище с наченки на инфраструктура, сега щяхте да имате улици.

# 5 112
  • Мнения: 19 527
Ама тогава е било възможно да се строят училища и ДГ и е имало нормални отстояния между блоковете, това е разликата. Сега като са наблъскани и няма въздух къде да ги позиционират тези обекти?

# 5 113
  • Мнения: 19 349
И сега кой е виновен за разрешаването на строежи един върху друг?
Или може би хората трябва да се хвърлят пред багерите, за да не се строи?

# 5 114
  • Мнения: X
Аз пък искрено се чудя - като толкова не ви харесва София и няма един квартал, който ви е симпатичен - защо сте тук? Аз съм родена в София. Живяла съм в Дружба (ама не помня, че съм била бебе), Младост 2, Лозенец, Младост 4, малко на Орлов мост, сега в Люлин 9 на границата с Люлин 8.
Навсякъде има и хубави, и лоши улици, хубави и лоши места, хубави и лоши апартаменти в хубави и лоши сгради. В различните квартали има различни плюсове и минуси, но цялостно града се развива. Аз си харесвам града като цяло. Не ми харесва презастрояването и увеличаването на движението, както и тази лудост сградите да се строят на отстояния от по 3 метра. Но в други отношения има доста подобрения. Ние постепенно заприличваме на нормален европейски град - да, постепенно, но натам вървим.
И не са никак малко "добрите места за живеене".

На мен лично София много ми харесва и като цяло съм съвсем съгласна с мнението, което цитирам, с изключение на частта с противопоставянето "ние"-"вие". Когато казах, че са малко добрите места за живеене, имах предвид, че са много малко тези места, на които ще е трудно да се намери недостатък от типа "презастроено"-"без тротоари"-"без места за паркиране" или подобно. Повечето жилища в София вървят в комплект с компромис по отношение на един или друг фактор. И да, като цяло градът върви определено в положителна посока.

Опитах се да кажа, че вместо да се противопоставят кореняци софиянци срещу хора, стоварили бохчите на входа на София или пък наследили имот в идеалния център срещу купили на зелено апартамент на бивша ливада - вместо всичко това би било далеч по-продуктивно усилията да се обединят, за да се изисква от общината да направи това, за което получава пари от данъците на всички. А именно, да следи за спазването на добре обмислени регламенти. Останалото така или иначе е пазарен принцип.

Така...."На зелено" не се купува жилище, а едно голо право на строеж. Схващаш ли разликата? Както и преди  написах - хората са прави да протестират срещу картела инвеститор-община, обаче протестът им трябва да е в посока нормативна уредба.  Тя общината сега си действа съвсем законово. Основният проблем се корени на първо място в нормативната уредба, на второ място- в главите на купуващите без да са проверили какво е планирано за района и въобще има ли план.....

Схващам, благодаря за корекцията. Не съм добре запозната с нормативната уредба при закупуване "на зелено". Но си мисля, че ако няма градоустройствен план за даден район, не би трябвало да се издават разрешителни на парче и след това сградите да се узаконяват. А това очевидно се случва.
Общината в момента действа на ръба на закона. Любим пример ми е заобикалянето на допустимата височина на сградите с 4-етажни покриви.

Последна редакция: пн, 12 мар 2018, 11:07 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт