Втора бременност и отрицателен резус фактор, рискове?

  • 8 765
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Здравейте!

Аз съм майка на 3-годишно здраво момиченце и кръвната ми група е А-, на съпруга ми е В+. Много искаме да си направим второ бебе, но аз прочетох толкова ужасни неща за  рисковете от отрицателен резус фактор при втора бременност, че започвам да се колебая. Това, което ме притеснява е, че след раждането на дъщеря ми не ми сложиха Анти-д ваксината, защото казаха, че тя също е с отрицателен фактор и следователно нямало смисъл. А и прочетох, че има връзка м/у резус несъвместимост и ДЦП и съвсем се наплаших. Моля  майките с подобни ситуации да споделят опита си!

# 1
  • София
  • Мнения: 5 255

Имаме няколко майки в отчетната с отрицателен резус и втора бременост. Не са притеснени от нищо. Моя съвет е- спри да четеш и се консултирай с лекар. Не мисля, че има какво да те притеснява  Peace

# 2
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 753
Наистина най-добре се консултирай с лекар.

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 358
Здравейте!

Аз съм майка на 3-годишно здраво момиченце и кръвната ми група е А-, на съпруга ми е В+. Много искаме да си направим второ бебе, но аз прочетох толкова ужасни неща за  рисковете от отрицателен резус фактор при втора бременност, че започвам да се колебая. Това, което ме притеснява е, че след раждането на дъщеря ми не ми сложиха Анти-д ваксината, защото казаха, че тя също е с отрицателен фактор и следователно нямало смисъл. А и прочетох, че има връзка м/у резус несъвместимост и ДЦП и съвсем се наплаших. Моля  майките с подобни ситуации да споделят опита си!
По принцип анти Д-то го бият когато детето е с + резус фактор.
Аз съм като теб....само, че първото ми дете се роди с + резус фактор и тогава ми биха анти Д-то.
Когато забременееш живот и здраве просто се следят нивата на хормоните три пъти през бременността - в трите триместъра по веднъж. Няма нищо страшно когато се следиш.

# 4
  • Мнения: 1 153
Tsvetence, анти-Д има смисъл да се сложи само ако първото ти бебе е с + фактор. Тогава има опасност ти да реагираш и да образуваш специфични антитела, които са опасни. Такъв риск има и при кръвопреливане или аборт.
Ако нищо от това не ти се е случвало, значи няма от какво да се безпокоиш:)
За да си спокойна може да говориш с твоя гинеколог дали има смисъл от предварително изследване (тук с голяма удивителна за внимание, тъй като се случва лабораториите да грешат - аз получих фалшиво позитивен резултат и преживяването беше кошмарно!).

Само да вметна, че дори и при някакви нива на тези антитела има как да се реагира и какво да се направи, ситуацията не е чак толкова страшна.

# 5
  • Мнения: 513
И аз съм с отрицателен резус фактор, а мъжът ми и двете деца с положителен. След първото дете ми сложиха Анти-Д, после имам спонтанен аборт и след него ми сложиха ваксина. Не съм имала никакви проблеми с бременостите, нито децата са имали след раждането.

# 6
  • Мнения: 14
Много благодаря на всички за отговорите!
Дъщеря ми я родих преди почти 3 години в Шейново, но сега живеем в Англия и освен с личния лекар не съм говорила с друг, но той ме успокои. Взеха ми кръв за всеки случай преди да зпочнем да правим бебе и всичко е наред, нямам образувани антитела. Аз се бях пристенила дали наистина дъщеря ми е с отрицателен фактор, защото така ми казаха в деня след раждането, но реално го нямам написано никъде.

# 7
  • в две хубави очи; - музика - лъчи
  • Мнения: 355
И аз съм с отрицателен
Две бременности
 - първата бебо беше отрицателен резус фактор - съответно не са ми били инжекцията
 - втората бебо беше положителен - съответно ми сложиха инжекцията

Между двете бременности имах "миссед" (не си спомням точно в момента как се наричаше - просто бебо нямаше сърдечна дейност) и тогава тъй като беше много раннен аборт дори доктора ме посъветва да не си слагам инжекцията. И когато искахме второто дете много се бях притеснила че не съм настоявала да ми сложат инжекция - и все мислех че няма да имам повече деца - но имам. Както и да е - това е накратко.

Според мен смело напред - навремето нашите баби не са знаели що е то отрицателен резус фактор и всичко е било ОК. Късмет

# 8
  • София
  • Мнения: 2 082
Според мен смело напред - навремето нашите баби не са знаели що е то отрицателен резус фактор и всичко е било ОК.

Не бих казала Wink Баба ми е загубила 6 от 8 деца по тази причина, от хемолитична болест.

# 9
  • Мнения: 114
Аз също съм А- а таткото е А+,дъщеричката ни е на 4г и е с отрицателен резус фактор(докато бях бремена с нея в 30г.с ми направиха   в Англия профилактично анти Д гамаглобулин).Когато забременях с малкия, се подложих на експеримент ,резултатите от които показаха,че и той ще е с отрицателен резус фактор,затова и отказах профилактичната Анти Д.Роди се с отрицателен резус фактор,и не съм имала никакви проблеми.Не се притеснявай,докторите следят за антитела и ако има проблем  веднага ще реагират.

# 10
  • Мнения: 941
не се притеснявай от резус фактора си. Аз имам две бременности, две раждания, аз съм АБ– и двете ми деца са А+ и след ражданията са ми сложили инжекция. НЕ съм имала никакви отклонения от нормални бременности, единствено следене за антитела на всеки триместър.

# 11
  • Мнения: X
.Когато забременях с малкия, се подложих на експеримент ,резултатите от които показаха,че и той ще е с отрицателен резус фактор,затова и отказах профилактичната Анти Д.Роди се с отрицателен резус фактор,и не съм имала никакви проблеми.

Какъв експеримент?

# 12
  • Мнения: 114
Експеримента беше ,в точно определени седмици се взима определено количество кръв( не помня точно кои седмици  ,но първото взимане беше в 12г.с)и изследват  тази кръв ,като 2 месеца  преди да се роди бебчето излизат резултатите и ти казват с какъв резус фактор ще е (когато моят резултат излезе ми казаха ,че вероятността да е с отрицателен е над 90%,затова и отказах профилактичната Анти Д),така и беше, този експеримент се прави само с майки с отрицателен резус фактор.

# 13
  • Мнения: X
Интересно,за първи път чувам за такова нещо Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 534
Имам позната,която е с отрицателен фактор ,а мъжа й не.Той ходи и си прави изследвания ,когато беше бременна с първото дете,сега вече имат две деца.Не съм съвсем на ясно с процедурите и другите неща,но те си имат две напълно здрави деца!Консултирай се с лекар, зарежи статиите .

Общи условия

Активация на акаунт