Орхидея - тема 9

  • 93 491
  • 727
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 13 289
Мамми носи ги сега, ама като спрат да се побират в банята ще те питам   Mr. Green Моите спряха да ходят на спа като минаха 30 ...сега като съм много благоразположена получават кухненска мивка

Остави къпането, но отдавна не мога и да ги снимам хубаво, защото не могат да се вадят от местата си - така са нагъчкани. Винаги пред цъфналата стърчи някой чужд цветонос или пръчка, на която е закрепен и пречи на снимката.  Laughing  Но пък след още 2-3 седмици ще ви снимам "поле" от орхидеи.  Wink

Скрит текст:
Ихаааа! Какъв бонсай:

Последна редакция: вт, 26 фев 2013, 22:58 от Тaня67

# 661
  • Мнения: 0
Танче чакаме полето с нетърпение   bouquet То май така като са нагъчкани им е по-добре. Сигурно си правят микроклимат около тях. При мен се получи една хибридна вълна, но за жалост няма да се засече с новите цветоносчета на другите. Като гледам с каква скорост растат някъде на есен ще ги видя цъфнали  Mr. Green

# 662
  • у нас
  • Мнения: 1 872
Закрепи я над буркан с вода, за да й повишиш влажността. И омокряй листата (може да им правиш компреси с мокри салфетки), за да не се дехидратират.

четох за тази реанимация. Постъпих по следния начин- отрязах бутилка от безалкохолно 3 л. На дъното поставих кори и ги намокрих, дори малко повечко вода сложих. През "гърлото" на горната част на отрязаната бутилка промуших оголените коречета, а листата ги разположих да лежат във вътрешността на бутилката. Така горната част на бутилката, обърната с "гърлото", надолу ляга в долната. Коренчетата не се допират до водата. Най-отгоре на това приспособление съм сложила един найлонов плик- без да го пристягам- като шапка. Crazy
Не знам дали стана ясно, но в момента нямам вариант за снимка Confused
ако някой ме е разбрал Embarassed ще се радвам на коментар.  Hug Сега от тук нататък какво следва newsm78 след колко време да очаквам резултат newsm78 Дай Боже да се покажат коренчета, кога да я местя във субстрат newsm78
Благодаря  baby_neutral

# 663
  • Мнения: 239
Здравейте,все се каня да питам тези от вас,които притежават повечко орхидеи как се справят с поливането.Аз от самото начало започнах  с киснене в една кутийка,после я замених с един леген,после с един още по-огромен леген...и по-големи съдове няма накъде.Вчера се захванах да поливам и ми отне един ден.Това сега зимата го правя на около три седици,защото у нас е влажно и бавно засъхва субстрата,но какво ще правя лятото?Тази процедура следва да се повтаря всяка седмица.А и аз нямам чак толкова много орхита като повечето от вас-около 50 броя,но ги понатрупах тази зима за отрицателно време.Вие как ги поливате?

# 664
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Всички орхидеи са ми в кашпи - пълня кашпата, като се сетя изпразвам в един леген и така. Отнема ми не повече от час

# 665
  • София
  • Мнения: 13 289
Здравейте,все се каня да питам тези от вас,които притежават повечко орхидеи как се справят с поливането.Аз от самото начало започнах  с киснене в една кутийка,после я замених с един леген,после с един още по-огромен леген...и по-големи съдове няма накъде.Вчера се захванах да поливам и ми отне един ден.Това сега зимата го правя на около три седици,защото у нас е влажно и бавно засъхва субстрата,но какво ще правя лятото?Тази процедура следва да се повтаря всяка седмица.А и аз нямам чак толкова много орхита като повечето от вас-около 50 броя,но ги понатрупах тази зима за отрицателно време.Вие как ги поливате?

Имаме лейка от тези с дълги и много тънки чучури. През 1-2 дни поливаме много малко отгоре. Изтича се малко вода и в чинийката, но повечето саксии имат леко повдигнато дъно, а и водата е малко и се изпарява. Долните корени не успяват да загният.  Wink  При нас просто няма как да се местят. Преди 1-2 месеца ги преносохме в банята, за да ги поизчистим и имаше такава, която си беше увила корените около неработещия радиатор на парното.  Mr. Green Дори се счупиха 1-2 корена докато я измъквахме. Но пък както каза Ина, са си създали микроклимат и се чувстват идеално. Не им пречи това, че липсва пълното засушаване. За съжаление, не могат да имат идеален външен вид. Нито мога да почиствам листата от прах, нито да изрязвам пожълтелите. Това става 2-3 пъти в годината. От време на време слагаме и тор в лейката.

Колкото до легена - недей да ги поливаш така. Преди време донесох отнякъде зараза с нова орхидея, която за кратко време се пренесе върху всички други. Оцеляха много малко. Но и аз ги топях по 3-4-5 броя в общ съд.  Sad Когато все още бяха бройка, която можех да местя до банята, ги поливах директно с душа. Нареждах ги на земята и поливах всички с хладка вода. Оставях ги малко да се навлажнят корите и отново ги поливах с душа. Когато вече са се навлажнили, корите могат да поемат и повече вода. След това ги изчаквах да се отцедят, издухвах водата от розетките и ги връщах по местата им.

# 666
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 633
Здравейте,все се каня да питам тези от вас,които притежават повечко орхидеи как се справят с поливането.Аз от самото начало започнах  с киснене в една кутийка,после я замених с един леген,после с един още по-огромен леген...и по-големи съдове няма накъде.Вчера се захванах да поливам и ми отне един ден.Това сега зимата го правя на около три седици,защото у нас е влажно и бавно засъхва субстрата,но какво ще правя лятото?Тази процедура следва да се повтаря всяка седмица.А и аз нямам чак толкова много орхита като повечето от вас-около 50 броя,но ги понатрупах тази зима за отрицателно време.Вие как ги поливате?

Първата орхидея я имам от година  и половина, останалите от девет месеца. По невежество ги сложих в кофички с вода да киснат и така ги оставях, после прочетох, че не е трябвало да е така, но установих, че им понася добре така. Следя корените като посветлеят и допълвам вода. Не е много естетически, но цветовете си заслужават  Mr. Green

# 667
  • Мнения: 239
Благодаря много за отговорите,явно има доста начини да се поливат,но все ме е страх да не объркам нещо.И моите орхидеи са в кашпи и мога да пробвам и варианта с пълнене на кашпите,но от друга страна все гледам да поливам с торен разтвор та какви ли количества ще ми трябват така...
и лейка имам с тънко връхче,с нея поливам другите  цветя,много е удобна и въобще не се разлива вода.Но ако поливам така как ще торя,нали не трябва да се налива торна вода върху сухи кори?А също като се налива така по малко вода корените позеленяват ли всичките или само частично тези,които са се намокрили?
Това с кофичките също е интересно,то може и водата да се налива и в самата кашпа на дъното,но като знам колко препоръки съм чела за отстраняване на тази вода не смея умишлено да я сипя там.

# 668
  • София
  • Мнения: 13 289
Елина, на практика не ги оставяме да се изсушат както правехме навремето, когато ги топяхме или поливахме с душа. Поливането през 1-2-3 дни с едва ли не капки вода поддържа корите винаги влажни и следващата вода (често и с тор) се попива напълно. Вече втора година са на този режим и се чувстват добре. Почти няма орхидея без цветонос.

# 669
  • Мнения: 239
Елина, на практика не ги оставяме да се изсушат както правехме навремето, когато ги топяхме или поливахме с душа. Поливането през 1-2-3 дни с едва ли не капки вода поддържа корите винаги влажни и следващата вода (често и с тор) се попива напълно. Вече втора година са на този режим и се чувстват добре. Почти няма орхидея без цветонос.
В такъв случай този вариант звучи много добре,не е трудоемко и е подходящ за по-голям брой орхидеи.А всички орхидеи едновременно ли поливаш или пак следиш коя има нужда?И през колко време-2-3 дни...

# 670
  • София
  • Мнения: 13 289
Елина, на практика не ги оставяме да се изсушат както правехме навремето, когато ги топяхме или поливахме с душа. Поливането през 1-2-3 дни с едва ли не капки вода поддържа корите винаги влажни и следващата вода (често и с тор) се попива напълно. Вече втора година са на този режим и се чувстват добре. Почти няма орхидея без цветонос.
В такъв случай този вариант звучи много добре,не е трудоемко и е подходящ за по-голям брой орхидеи.А всички орхидеи едновременно ли поливаш или пак следиш коя има нужда?И през колко време-2-3 дни...

Няма начин да се следят. Всички накуп се поливат. Само от предната редичка се виждат как са.  Laughing  И в хола имам няколко лесно достъпни. Обикновено мъжът ми става рано сутрин и се мотае  и затова  се е заел с поливането.  Laughing Поглежда 1-2 от предните и ако ги почувства поолекнали на тегло, полива всички. Не му отнема повече от 10 минути (или поне на мен така ми се струва в просъница  Mr. Green). Но за целта цветята трябва да са поставени в почти еднакви условия. Наскоро писах, че за малко да изпуснем една, сложена в кашпа. Беше тръгнала да загнива, защото не се проветрява  добре и задържа по-дълго влагата. Извадихме я и се съвзе. Вече излиза нова пъпка. Все пак има 2-3 камбрии, които си ги знаем, че изпиват по-бързо водата и понякога им капваме малко вода покрай китайската роза и няколкото други растения, нуждаещи се от ежедневно поливане.

Последна редакция: ср, 27 фев 2013, 14:58 от Тaня67

# 671
  • Мнения: 3
Здравейтеееее  Hug, снощи ме беше малко страх с тази гореща вода, но явно им хареса на орхитата. Днес корените им са сиво зелени, май точно каквито трябва да бъдат. Така като гледам
вашите. До сега не съм виждала цвета на корените такъв. Все са хубави тревисто зелени(какво означава това)? Днес хванах и мъжо с една нажежена пръчка от електрожена ми направи хубааави дупки на всякъде отдолу по саксията и по страните и на 2 реда и така.
Да питам аз сега, след този горещ душ да си ги опръсквам ли по 2-3 пъти отгоре или само на 10 дни гореща вода?

Кога и моите скромни двечки ще имат толкова мнооого коренчета колкото твоите ELINNA
 

# 672
  • Русе
  • Мнения: 1 895
Привет,момичета! Hug
Досега успявах някакси да удържам орхидеената лудост,но май вече изтървах конците  Crazy
Днес се сдобих с нова орхидея,която не е разцъфнала много добре,но нямам търпение да ви я покажа.Купих си и една кашпа от двойните и настаних двете цъфнали орхидеи.Харесва ми как стоят,широко им е и не се допират саксийките до стените.Надявам се да им е добре!





Извинявайте,малко се увлякох в броя на снимките!

# 673
  • Мнения: 3
Честитооо, и аз винаги когато подарявам орхидея я купувам заедно с някоя стъкленица.много е изискано.да те радват ....

# 674
  • Мнения: 0
тези двойните саксии имат и друго предимство (освен че са красиви) ...на едно гнезденце на цветарника се хващат по две орхидейки  Mr. Green Аз като си взех такива се наложи да си купя и няколко нови фалчета да запълнят дупките  Twisted Evil

Общи условия

Активация на акаунт