Орхидея - тема 9

  • 93 446
  • 727
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 3
 smile3532 Така ще кажеш, ихихихи а колко броя имаш всъщност?

# 676
  • Мнения: 13 875
Колкото до легена - недей да ги поливаш така. Преди време донесох отнякъде зараза с нова орхидея, която за кратко време се пренесе върху всички други. Оцеляха много малко. Но и аз ги топях по 3-4-5 броя в общ съд. 

Това щях да кажа и аз.КАТЕГОРИЧНО Е ОПАСНО!
 Аз се разминах само с жълти специфични мухъли в няколко саксии- явно са се пренесли спорите.

аз поливам така:
1. Имам насъбрани от кофичките в които продават риба или салата по от 700 гр- до  1 кг. ( те са осколо 50 бройки ).
2. Задължително сипвам поне 15-20 литра вода и тя трябва да е престояла поне 24 часа.
3. една оборотна лейка от около литър и половина- в нея слагам и малко гореща вода защото ги кисна във хлдка водаа не в студена. Там добавям и тор ако ще торя.


И така
слагам всяка саксия индивидуално и заливам отгоре с вода от лейката. Оставям така натопени в кофичките на плота на кухнята за не по малко от час. После изваждам по няколко и ги оставям да се изцеждат  на мивката. В освободената кофичка слагам друга орхидея, заливам и оставям да кисне.

Понеже сумарно имам около 80 орхидеи ( всичко което отглеждам ,а може и да са повече не съм ги броила скоро ! ) това ми отнема около 4 часа. но след тази процедура корите са толкова добре накиснати че следващото поливане е след около месец и половина зимата и след е по малко от 3-4 седмици лятото. Кашпите допълнително допринасят за разреждането на поливането- през лятото пречат по-бързото изпаряване а през зимата пазят от хлад.

при мен има вече цъфнали поне 20 бройки но все нямам време да ги снема.
Понеже утре се очертава да съм си в къщи ще ги снема и ще ви го покажа.

# 677
  • Мнения: 0
Да ти кажа на 50 спрях да ги броя (и силно се надявам съпружеското тяло да не се сети да ги брои  Joy) ...а чакам и едни позакъсняли поръчки  Embarassed
Ре ге чакаме снимковия материал, твоите поредици винаги ми пълнят душата   bouquet

# 678
  • Мнения: 13 875
Да ти кажа на 50 спрях да ги броя (и силно се надявам съпружеското тяло да не се сети да ги брои  Joy) ...а чакам и едни позакъсняли поръчки  Embarassed
Ре ге чакаме снимковия материал, твоите поредици винаги ми пълнят душата   bouquet

Аз казах стига също като доближиха 50 - обаче то си е чиста проба пристрастяване- имаше инерционен период за около 2 години  с  едни 30-тина орхидеи  отгоре Joy. Знам че още не съм "излекувана" напълно затова гледам да не ходя по магазините да не гледам промоции за да не се изкушавам. Съпругът ми обаче по празниците винаги ме дарява с орхидея- казва че е по -добре от рязано цвете и аз съм съгласна.... нооооо къщата се пука по шевовете вече ....

# 679
  • Мнения: 0
По магазините и аз вече не ходя, но тези поръчки..... smile3511

# 680
  • Мнения: 4
Здравейте момичета.!!
Да споделя какво направих с моите скромни на брой 5 фалчета, понеже ги държа в бокса, а сега зимно време не е много светло в него и вчера сутрин като станах и какво да видя, орхидеята ми от свети валентин с 5 цвята, четири от които нещо са се омарлушили незнайно как за една вечер какво им стана незнам.......И понеже банята ни е голяма с прозорец но е по-хладна (15градуса) реших и ги преместих там хем на влага хем на светло.
Та въпроса ми е дали няма да ги поизморя на такава температура или ще им е добре..?

# 681
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
15 градуса и голяма влажност според мен не е добра комбинация. Виж, лятото ще им е супер там

# 682
  • Мнения: 0
Привет,момичета! Hug
Досега успявах някакси да удържам орхидеената лудост,но май вече изтървах конците  Crazy
Днес се сдобих с нова орхидея,която не е разцъфнала много добре,но нямам търпение да ви я покажа.Купих си и една кашпа от двойните и настаних двете цъфнали орхидеи.Харесва ми как стоят,широко им е и не се допират саксийките до стените.Надявам се да им е добре!


Извинявайте,малко се увлякох в броя на снимките!

еле ... много ми харесва тази саксия ли е кашпа ли е ... Мисля че и отива орхитиера ... Та от къде да си взема и пластмасова ли е или стъклена и не се вижда добре има ли чинийка отдолу ... Блатодаря

# 683
  • Мнения: 0
Не е за мен въпроса, но и аз имам доста такива та мога да дам инфо. Пласмасови са и има различни цветове. Няма чинийка защото е кашпа, но има вътре повдигната скаричка за да отича там водата. Аз съм ги взимала от интернет (мода за цветя - това е сайта).

# 684
  • Мнения: 13 875
И понеже банята ни е голяма с прозорец но е по-хладна (15градуса) реших и ги преместих там хем на влага хем на светло.
Та въпроса ми е дали няма да ги поизморя на такава температура или ще им е добре..?

15 градуса и голяма влажност според мен не е добра комбинация. Виж, лятото ще им е супер там

съгласна съм с мнението на Ку4о.
В куненски бокс освен орхидеите да се "простудят " от аспиратора друго не се случва. Това съм го проверила лично и така загубих доста пъпки на няколко напъпили орхидеи. Що се касае до банята - аз също имам баня с прозорец  и когато се проветрява след къпане става доста студено ( през зимата ! )  а докато се къпеш е горещо .... така че смятам че тази рязка смяна на температурите в съчетание с голяма влажност освен да погубят цветята друго няма да стане. А омърлушването може и да е от това че цветята прецъфтяват - никой не знае преди колко време е цъфнала въпросната Валентинка.

Не мога да разбера откъде се шири това мнение че орхидеите ( и по слециално масово навлезлите у нас фалчета) вирят само на места с голяма влажност. И едва ли не трябва да се къпят с вода, опръскват и пулверизират ежедневно . Предполагам това може да важи за оранжерии където се поддържа една средновисока температура ( такива видях във Виена в тяхната оранжерия ) обаче за нашите обикновенни български климатини и домашни условия е неприложимо - кой може да осигури 20-24 градиса целогодишно и пръскачки с вода. Имам позната която си направи перваз на прозореца на банята за орхидеи и се очуди като измръзнаха  Joy Моите хвърлят пъпки само ако ги докосне течението от балконската врата а те са наметър от нея ...

Затова продължавам да съм привърженик на идеята че орхидеите трябва да се възпитават към условията в които ще се отглеждат стига да не са коренно по различни от това което им понася. Така и на цветарките ще им е удобо и на цветят ще им е комфотно.

# 685
  • Мнения: 13 875
Малко снимки от Орхидейника ми.
Първи цъфна вариегатния ми екуестрис. Втора лудизията. Всичко друго след това и е в различен етап на отваряне на пъпки:









 



# 686
  • Мнения: 428
_re_ge, страхотни са всичките ти орхидеи. Поздравления.

# 687
  • Мнения: 0
Не е за мен въпроса, но и аз имам доста такива та мога да дам инфо. Пласмасови са и има различни цветове. Няма чинийка защото е кашпа, но има вътре повдигната скаричка за да отича там водата. Аз съм ги взимала от интернет (мода за цветя - това е сайта).

Ина, благодаря ти много! Не е бил насочен въпроса конкретно, но ми трябваше нагледен материал. За съжаление в момента няма прозрачна, инак вече ми гласуваха бюджет и бях готова да поръчам, но търпеливо ще изчакам!
Пак ти благодаря!   

# 688
  • Русе
  • Мнения: 1 859
Tonya+, да отговоря и аз на въпроса.Купих кашпата вчера от магазин Практикер,за първи път зареждали такива.Имаше в 5-6 цвята и плътни и прозрачни.Няма скаричка,дъното е гладко.
_re_ge, чудни орхидеи си имаш!  bouquet

# 689
  • Мнения: 0
Ре ге уникална ти е градинката, толкова много пъпки  Heart Eyes Heart Eyes като цъфнат всичките ще е райска гледка!
Колкото до лодките, на мен най-много ми харесва скаричката, защото саксийките не опират водата, а същевременно тя им дава още малко влага. Моите са прозрачно кафяви и пропускат достатъчно светлина.
На каква цена са в Практикер? И има ли такъв цвят?

Общи условия

Активация на акаунт