Идеи за стартиране и развитие на бизнес 19

  • 84 881
  • 795
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 3 634
Да направиш добър франчайз е толкова сложно, че малко хора без действащи в момента обекти могат да го развият , промотират и накрая продадат.

# 766
  • Мнения: 11
Това с продаването на идея за бизнес го бях пробвала преди време. За съжаление не се получава у нас. Бях загатнала в коя сфера е, но човекът искаше да чуе идеята. И се получава някак си ти споделяш идеята- той може да каже съжалявам не ми харесва, след това не се знае дали той или някой негов съдружник няма да я осъществят. За това аз исках не много високо заплащане специално за споделянето на идеята.
.......
Добре де, ако искам да купя нещо, нали все пак трябва да знам какво?
А и като си кажеш идеята - то от идеята до изпълнението ехеееее.... Подробностите са важни.
Да ти плащат да кажеш нещо? Ми постави се от другата страна - плащам ти 500лв., а ти не казваш нищо съществено или казваш нещо супер тъпо и какво правим?
Да трудно е и двете страни внимават и се получава един голям застой. Единственото, което виждам като решение е консултация, такса за консултация, която българинът също не е свикнал да плаща. А и много хора знаят, че консултациите не включват идеи. На майка адвокат и е взимал такса за консултация от типа - "няма смисъл откажете се да си търсите правата" - за смъртен случай ставаше дума...

# 767
  • Мнения: X
Да трудно е и двете страни внимават и се получава един голям застой. Единственото, което виждам като решение е консултация, такса за консултация, която българинът също не е свикнал да плаща. А и много хора знаят, че консултациите не включват идеи. На майка адвокат и е взимал такса за консултация от типа - "няма смисъл откажете се да си търсите правата" - за смъртен случай ставаше дума...

Интересен казус. Няма как да не се получи застой. Да вземаш пари за идея... Е, няма кой да плати. За всеки човек, който се занимава с  какъвто и да е бизнес, е напълно ясно, че не идеята прави бизнеса. Да поискаш пари, за да консултираш как от тази идея да се направи бизнес - по какъв начин, с каква инвестиция, с каква възвращаемост, с изчисления, бизнес план или да купиш нещо работещо, за да го развиеш - да. Това вече си струва парите. Но да искаш пари, за да разкажеш една идея... сори, аз не бих платила за подобно нещо.

Отделно консултациите с адвокат са нещо съвсем различно. Адвокатът, на база закони те съветва какво решение да вземеш. Тази консултация може да ти спести пари или да ти помогне да изкараш пари. Адвокатите учат за това и този труд е платен, защото от него има конкретен резултат.

Та, така за идеите. Прочетете малко за философията на нашумелите напоследък фондове за инвестиции в млади предприемачи - никой не иска идеи, иска екип, иска план, иска разработен на първи етап продукт, за да инвестират.

# 768
  • Мнения: 3 634
А ние искаме да пуснеш нова тема. Mr. Green

# 769
  • Мнения: 157
Октопод, време ти е на теб  Mr. Green
Ние сме минали по реда си.

# 770
  • Мнения: 72
Здравейте! Бях пуснала отделна тема по моето питане, но една потребителка ме насочи към вас. Имам нужда от съвет и насоки относно необходимите разрешителни и документи, за да заработи едно помещение като магазин за дрехи. Предполагам сте дискутирали тези неща назад в темите, но няма да успея да изчета всичко за ден - два.

Имам уговорена среща със счетоводител в края на тази седмица, доколкото успях да се ориентирам от разни писания в нета, май ще трябва и среща с адвокат. Целта на темата ми е потребителите, които са наясно да ме ориентират доколкото е възможно преди да се видя със счетоводителката.

Нещата, които ме интересуват са основно 2:
1. Какви са стъпките за регистриране на фирма
2. Какви разрешителни са необходими за продажба на дрехи. Ако не са на известни марки, изисква ли се разрешително от производителя? Например ако зареждам от онлайн магазини или от Турция и Гърция, но не от конкретни популярни марки, трябва ли да имам някакви разрешителни, какви и как се вадят? И последно - има ли някой информация какви мита се дължат на границата?

Много благодаря предварително на отзовалите се  Hug  Искам да съм поне малко подготвена преди срещите със специалисти.

# 771
  • Мнения: 3 634
Ще пусна новата тема по-късно днес.

# 772
  • Мнения: 1 656
Имам уговорена среща със счетоводител в края на тази седмица, доколкото успях да се ориентирам от разни писания в нета, май ще трябва и среща с адвокат. Целта на темата ми е потребителите, които са наясно да ме ориентират доколкото е възможно преди да се видя със счетоводителката.

Нещата, които ме интересуват са основно 2:
1. Какви са стъпките за регистриране на фирма
2. Какви разрешителни са необходими за продажба на дрехи. Ако не са на известни марки, изисква ли се разрешително от производителя? Например ако зареждам от онлайн магазини или от Турция и Гърция, но не от конкретни популярни марки, трябва ли да имам някакви разрешителни, какви и как се вадят? И последно - има ли някой информация какви мита се дължат на границата?

1, за регистрирането на фирмата- адвокат ще ви обясни всичко.  Вие към каква фирма сте се насочили?
2, http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135513678 това е законът за защина на потребителя , ще ви даде много информация за самия обект- ако имате такъв. Ако продавате с онлайн магазин- закон за електронната търговия потърсете. За марките предполагам адвокатът ще е наясно.
За митата- счетоводителката ще ви даде инфо. Гърция е в еврозоната- няма мита. Турция е извън зоната.

# 773
  • Мнения: 72
дива77, благодаря. Срещата със счетоводителката беше по-рано, тя обясни, че е по-добре еоод да се регистрира, а не ЕТ. Обясни и подробности за трудови договори на служителите, осигуровки и каква част се поемат от работодателя, и каква от служителите. Това беше доста полезно.

Тя обаче не знаеше за митата и лицензи на фирми производители дали и как се уреждат. Моята идея е да продавам дрехи. Не маркови, но не и тип от битака. Искам хубави дрехи на достъпни цени. Аз лично от Турция не съм пазарувала, но имам познати, които са си обновявали гардеробите на много достъпни цени, като закупените дрехи не са били съвсем от пазара, но и не са маркови. Не искам ментета от рода на Adibas и подобни.

Мечтата ми е да мога да предложа това, което на мен самата ми се иска. Аз например често пазарувам през Sport Direct, не може ли да го има това и в магазина? Да не е с някакви безумни надценки, а да бъде всъщност една перфектна алтернатива за тези, на които не им се чака за доставка.

За зареждането от чужбина - същия принцип. Да бъде алтернатива - тоест вместо да се метнеш на колата и да отидеш до Турция да си обновиш гардероба, да дойдеш при мен. Това искам да направя, не зная дали ще е възможно. Честно казано доста се страхувам, защото не разполагам с пари и смятам да тегля потребителски кредит. Предварителното проучване по банки показа, че няма да е проблем да ми отпуснат 10 хил. лв. Чудя се дали ще са достатъчни.

Моля за мнения. И предварително благодаря

# 774
  • Балчик
  • Мнения: 763
.

Последна редакция: чт, 28 фев 2013, 06:27 от спондж боб

# 775
  • Мнения: 784
Не знам дали ще ми повярвате или не, но се оказа много трудно, да не кажа почти невъзможно да си намеря нов счетоводител. Уж счетоводители под път и над път, а като се запознаят с естеството на работата и бягат. 3ма вече ми отказаха Sad  Понеделник има поредната среща с една счетоводна къща и се моля поне с тях да се получи. На моменти почвам да си мисля аз да изкарам един счетовоеден курс, но не мисля, че ще имам време да се занимавам и с това.

чакай че и аз съм счетоводител и ми стана интересно какво е естеството на работа че отказват?  newsm78

Туристическа агенция регистрирана по ДДС. Не знам дали си запозната с новите промени в закона, но след тях настана един счетоводен ад.

Напълно те разбирам Cry. Само че туризма си е ад още от 2007 година. Аз водя няколко тур агенции и с 10 пъти по-малко документи от всяка нормална фирма имам 10 пъти повече работа. А ако отсреща не стои разбиращ управител става направо невъзможно за работа. Нищо чудно, че ти отказват колегите.
Теб кои точно промени те засягат та си търсиш нов счетоводител?

П.С. За съжаление и курс няма да ти помогне изобщо.

# 776
  • Мнения: 524
Sheepy,
от позицията на собственик на магазин за дрехи /български/ в София, съществуващ вече трета година, никога, ама никога не бих си и помислила да тегля кредит, за да отворя магазин. За първоначално зареждане със стока 10000 лв. не ми се струват достатъчни, но все пак зависи и колко ще ти е голям магазина, за малко магазинче може и да са достатъчно.

# 777
  • Мнения: 72
meduncka, магазинчето е планирано малко, като площ съм се ориентирала към 25-30 кв. м площ. Като асортимент ми се иска на старта да имам по 4-5 модела от различните артикули - пола, рокля, блуза, панталон и т.н., предвидени в 4 или 5 номера, но без да се повтарят. Тоест без 2 м-ки от един и същ модел примерно. ОК ли е това за начало от твоя опит?
И аз не съм във възторг от варианта с кредита, но нямам друг избор за съжаление. Моля те, ако може, сподели ми как върви бизнесът.
Аз съм в Бургас. Тук според мен магазините са доста, но и цените им са високи. Не искам тениски, закупени за 5-10 лв., да ги продавам за 40. Целта ми е малка надценка, но редовни и доволни клиенти. А гореописаният пример го има на много места. Виждам пантофки примерно в спорт директ за по 2-3 паунда, които тук се продават по 40-50 лв. Спортен екип в СД за 10 паунда, тук 55 лв.

# 778
  • Мнения: 2 037
Sheepy, не знам какво очакваш. С кредит - съвсем.

# 779
  • Мнения: 524
Като начало си сметни месечните разходи - наем, осигуровки, консумативи. Ние вече три години си работим с мъжа ми, продавачка не можем да си позволим. Магазинът ни е 45 кв.м, пълен е със стока.  Клиентите са свръхпретенциозни. Едни са безпарични и купуват китайски нискокачествени дрехи, други държат да пазаруват в Мола, трети - по интернет, четвърти - от втора употреба. Около нас магазини постоянно затварят, ние също сме на ръба на оцеляването. Имаме дни, когато нямаме нито една продажба.
Когато ние решихме да отворим този магазин, честно казано въобще не бяхме наясно какво ни очаква. Имахме помещение, решихме ще действаме. Ама човек не си дава сметка какво точно го чака. Първоначалното зареждане дори да не е много голямо и скъпо, след него идва нов сезон, ново зареждане, после ти може да не си продала и една трета от стоката си, ама идват клиентите и питат, кога ще има нещо ново. И ти, за да не разочароваш, зареждаш още стока. И така в един момент може да се озовеш с огромно количество стока, с кредит на който плащаш лихви и с никаква печалба.
Знам, че човек често си казва, ами тя не се е справила, щото може би не става за търговец, не разбира от дрехи или нещо подобно. И много хора си мислят, че имат някакви гениални и нестандартни идеи и ей сега, ще захванат нещо и ще разбият конкуренцията. За това много хубаво си обмисли нещата, направи си сметка колко дрехи трябва да продадеш на ден, за да си избиеш разходите и да имаш и някаква печалба.
Ако имаш и други въпроси, насреща съм.

Общи условия

Активация на акаунт