CV-та пишем безкрай, все ще ни вземат, знай!-тема №27

  • 58 119
  • 754
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 1 125
А, не всичко се отваря.  Peace Но е рядкост да не успеем да ги отворим.

Ред, откакто е въведена опцията да си създадеш CV в сайта (и да не се налага да използваш собствен външен файл), е невъзможно да не отваряте въпросните. Отварят се с всякакъв браузър без изключение, поне с браузъри от последните 10 години (а едва ли вие ползвате по-стар...). Любопитно ми е, хората, които не са се съобразили с файловия формат на външния файл, който са ви изпратили, твърдят ли че имат компютърна грамотност в CV-тата?!?

Впрочем, ако все още си склонна да прегледаш и други СВ-та, бих се радвала да дадеш твой мейл.

# 736
  • Мнения: 22 541
bibona, а ти какво имаш предвид под "не са се съобразили с файловия формат на външния файл, който са ви изпратили"?
То няма много възможности, или е в PDF или Word, какво има да му се съобразява точно?

# 737
  • UK
  • Мнения: 4 311
И аз точно това щях да питам.  Simple Smile Замислих се, че от години не съм поглеждала в джобса дали нямат някакви нови изсиквания относно файловете, за които не съм разбрала.  Simple Smile Знам, че имаше ограничение относно големината на файла и снимките, но ако е превишена, самият сайт не ги приема. И винаги пращам външно сиви, не ползвам "тяхното". Дори регистрацията не си ползвам, при всяка нова малка  корекция в сивито, трябва да го кача наново и след това да го изпратя. А корекции правя често, зависи от обявата.

# 738
  • Мнения: 1 125
bibona, а ти какво имаш предвид под "не са се съобразили с файловия формат на външния файл, който са ви изпратили"?
То няма много възможности, или е в PDF или Word, какво има да му се съобразява точно?

Ами много неща - WORD може да съхранява и в .docx, и в .doc (но няколко РАЗЛИЧНИ опции, които определят какъв софтуер трябва да има отсрещната страна, за да отвори файла), и в .rtf (който също е повече от един вариант), и в .txt...  От там нататък, ако не е използван стандартен шрифт, има си опция символите, които са използвани, да бъдат включени към файла - и тогава няма значение съответния шрифт дали е инсталиран на машината на получателя ..... и т.н. и т.н. .... освен това може на отсрещната машина изобщо да не се използва продукт на Microsoft - дори и да е предвидено на мястото, за което кандидатстваш, да има КУПЕНО копие на уиндоус и офис пакет, това не означава че за същите е платено и за компютъра, на който се четат СВ-тата.

От там нататък, Acrobat Reader на Adobe също не е безплатен за регистрираните по търговския закон дружества ... а безплатните алтернативи НЕ ВИНАГИ отварят .pdf файла качествено - и това също зависи от начина, по който си го създал!

И накрая, създадените през jobs.bg СВ-та се получават В ИЗКЛЮЧИТЕЛНО УНИВЕРСАЛЕН формат, който на практика е различен от всички изброени - и НЕ зависи от използвания съвременен браузър - съвместим е с всички, без изключение.

# 739
  • Мнения: 1 288
...и по-новите версии на офиса не се отварят на по-старите.

# 740
  • 42.016399,23.101179
  • Мнения: 259
Ох, я да ви се похваля, оплача и аз.
Вдъхновена от Red Velvet реших да се пробвам и аз в Одеск, писах на няколко предложения, където са съгласни да работят с новаци в Одеск и не след дълго получих писмо от един господин, който ми потърси портфолио. Изпратих му, върна ми отговор че го е харесал и сега ми търси скайп за интервю. До тук добре, проблема ми обаче е английския. Embarassed
Чудя се дали да не изпратя отговор, че не съм практикувала разговорен английски и се притеснявам. В крайна сметка естеството на работата ми е съвсем друга.....дайте ми съвет. Praynig

# 741
  • Мнения: 22 541
bibona, разбира се, че има множество варианти. Но аз, като кандидатстващо за работа лице не съм длъжна да мисля отсрещната страна на какъв компютър и с какъв софтуер и програми ще ми отваря документите.
В крайна сметка те трябва да се погрижат за това, а не аз да се чудя как да си запиша файла, че да е удобен.

# 742
  • София
  • Мнения: 6 219
какво като се ползват различни от продуктите на microsoft.
аз отдавна не съм с тях и за толкова време никога не съм имала проблем да отворя файл, нито пък някой е имал проблем да отвори мой файл. интересно е ако работодателят не може да отвори даден файл в стандартен формат, дали се смята за компютърно грамотен?

# 743
  • София
  • Мнения: 39 140
Кой ще пусне новата тема?

# 744
  • Мнения: 1 446
bibona, а ти какво имаш предвид под "не са се съобразили с файловия формат на външния файл, който са ви изпратили"?
То няма много възможности, или е в PDF или Word, какво има да му се съобразява точно?

Не е точно така. Получаваме файлове от JobTiger, от dox. незнам си кво си, rtf и прочие. Засега успяваме Simple Smile

Никога не сме имали проблем да отворим файла при нас.

Гледам сиви-та по всяко време. Да има някой, на който не съм отговорила?

А от ОДеск започнаха да валят проекти, дори нямам време да ги гледам  ooooh!

# 745
  • Мнения: 0
Днес видях в jobsa, че в Britanica още търсят Асистент Мениджър на филиал, а обявата я публикуват там от ноември, когато и ходих на интервю.

Ейч Ар мени-JERKата,  Laughing им е напудрена стара мома, която се държа ужасно през цялото време, и ми предложи някакви 700 лв., които след година ставали 800 ...  Rolling Eyes ... а в обявата им пише, "Добро стартиращо заплащане с реална възможност за неговото повишаване след показани резултати след конкретен период от време''. Rolling Eyes  Хммм ...

Но хайде, това може да се приеме и като мотивиращо за някои ... макар че 100 лв за 1 година Rolling Eyes ... поне 900 да го бяха направили - все пак си Асистент Мениджър на филиал.

По-фрапиращото беше, че ми поиска някакъв опит в директни продажби, а в обявата пишеше съвсем друго ...  Rolling Eyes

# 746
  • Мнения: 1 125
... интересно е ако работодателят не може да отвори даден файл в стандартен формат, дали се смята за компютърно грамотен?

Формат .docx например не е стандартен, и отварянето му изисква хвърляне на 700 лева за ВСЕКИ компютър, който да може да отвори ... и след 3 години, когато излиза нова версия, още по толкова за всеки компютър? И то с единствената цел да може да отвори файл? Ами, и аз съм враг на Microsoft, и затова не мисля, че някой трябва да е принуден да им плаща през 2-3 години такива суми ...

# 747
  • Мнения: 397
Аз да споделя-вчера бях на едно интервю, където всичко ме устройва,и местоположение, и пари,и работно време, и тип работа.Утре съм на второ интервю, много надежди възлагам, да видим.
Иначе вчера бяхме около 60човека-не искаха СВ , а директно на място в предварително обявен час.Дадоха едни анкетни листчета, но май не очакваха толкова народ, та снимаха допълнително.Чаках два часа и половина, докато дойде моят ред и през това време си правехме моабет с останалите, а аз надничах тайно по техните СВ-та Laughing Наречете ме нагла, но ми беше интересно дали отговарят на изискванията, в какъв формат им е автобиографията и т.н.
От 10-тина СВ-та, на които хвърлих око в блъсканицата нямаше нито едно, различно от стандартния Европейски формат. Всички бяха черно-бели,някои с едва виждащи се снимки.
Имаше и всякакви хора-от 20 до 55г./мястото е за технически сътрудник/-мъже, жени, шумни, тихи, нагласени и такива, все едно сега стават от сън.
Една мацка, като започна да пише в анкетата компютърни умения и взех да се почесвам- то не бяха програмни езици-С++ и java, то не бяха фотошопи, корелдроу,аутокад,складови програми,счетоводни програми и още, и още -направо ми скри шапката.Чак ми идеше да я попитам с толкова разнородни умения защо е там, ама не посмях.Имаше хора с такъв солиден стаж на хубави позиции, че изобщо не очаквах да ми се обадят, още повече, че всички се бавеха вътре по 10минути поне, а аз влязох, казаха ми условията, казах пет думи с какво съм се занимавала и излязох-2-3минути имаше ли, не знам.
Чудя се на какъв ли принцип са подбирали newsm78

# 748
  • Мнения: 418
Кой ще пусне новата тема?

Да я пускам ли? Или ти имаш желание?

# 749
  • Хасково
  • Мнения: 441
Red Velvet, благодаря за отговора за стажа в Trenkwalder! Hug Наистина основната част от работата е свързана със студено проучване, но все отнякъде трябва да се започне. В университета освен теоретични основи на нищо друго не могат да ни научат, така че всеки практически опит е голям плюс за мен. 
Исках да те питам още един въпрос, дано не ставам нахална и дано не е обсъждан наскоро!Ако е така, моля за извинение! По статиите тип "как да се представим добре на интервю"се препоръчва след  срещата да изпратим нещо като благодарствено писмо на интервюиращия, с което да потвърдим интереса си още веднъж. Изпращала съм такива писма, но в Англия, тук в България, как се гледа на тази практика? Дали няма да подминат писмото с насмешка или да се счете за твърде нахално?

Последна редакция: ср, 30 яну 2013, 02:13 от Ivayla_

Общи условия

Активация на акаунт