Здравословно хранене за децата - 8

  • 41 358
  • 460
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 15 113
Зимна роза, аз също не съм фанатик, но и аз смятам, че някои неща не трябва да присъстват в менюто на детето. И не знам какъв е тоя зор да се дават вафли на малки деца? Родителите трябва да разберат, че здравият стомах на децата им зависи от храненето.

# 406
  • гр. София
  • Мнения: 2 535
Съни, и не само здравият стомах. Здравите зъби също. И изобщо здравето на целия организъм.
В отчетната ми тема на въпроса защо се държи на даването на бисквити на децата, ми беше отговорено, че обичали да си радват децата. Ами аз пък не разбирам - с вафла, бисквити, шоколад и пр. ли е единствения начин да си зарадваш детето?  newsm78 За мен лично има хиляда други начина, невключващи изобщо храна.  Rolling Eyes
Далеч съм от мисълта, че детето ми няма никога да опита разни такива храни. Особено, когато започне да има джобни пари и може само да си купува. Въпросът е, че ако преди това му е изградена правилна култура на хранене, консумацията ще е сведена до минимум с ясното съзнание, че това не е за наяждане и не е полезно.
За мен вкусът към опредени храни се възпитава у дома при това от най-ранно детство. Не знам вие как мислите.

# 407
  • Мнения: 15 113
Зимна роза, и аз мисля, че сега се възпитава вкуса. Аз радвам детето си по друг начин, не като кон със захарче! Като пример за вкуса да споделя, че тъй като има едно единствено сладко нещо, което давам на детето си - кекс с извара, който не ства много сладък и, който съм дала за пръв път, когато беше на 1 г. и 4 месеца, той просто не е свикнал с това, Онзи ден имахме гости, които ни донесоха домашни сладки мъфини. На следващата сутрин се успахме и със ставането малкият искаше да яде, затова и не му приготвих традиционната топла закуска, аму дадох мъфин с мляко. Резултатът беше, че изяде максимум половин мъфин, но си пийна мляко - кисело, а после и малко прясно. След час и половина си поиска супата, защото аз сготвих, докато се хранеше и я оставих да изстине преди да я прибера. Въпрос на навик е какво да яде. Разбира се за 1 г. 5 месеца и 10 дни, това беше първият път, в който предложих "лесна закуска". Но все пак беше домашна. Вафла няма да предложа, не купувам солети и бисквити.

# 408
  • Мнения: 629
Общо взето от първото захранване: всичко трябва да бъде домашно приготвено и никакви измислени пюрета и каши, кърменето максимално, при липса на кърма: козе мляко.
Никаква захар до 3 годишна възраст, сокчета от кутийка и пуканки- табу!
Само истинска храна! Има достатъчно много плодове и зеленчуци, прекрасни сокоизтисквачки и куп други джаджи за здравословно хранене! Така детето ви няма да участва някой ден в теми " Диети" и Как да отслабна!

# 409
  • гр. София
  • Мнения: 2 535
Детето ми яде изключително само домашно приготвена храна. Единственото купешко и изкуствено нещо, което е яло, е АМ в родилния дом. В момента, в който ми слезе кърмата, АМ отиваше в мивката. Все още го кърмя. Вече е на годинка и почти месец.
Не съм въвела захар и мед. Захарта смятам да поотложа, а медът се чудя кога да въведа. Мислех сега, зимата, да му направя тиква на пара с мъничко мед отгоре. Вие какво мислите?
Иначе хапва с охота банани, круши и други плодове. От тях си набавя захар. Много ми е важно да го науча да търси сладостта от плодове, а не от сладкиши.

# 410
  • Мнения: 15 113
Мъжът ми е пчелар и имаме домашен мед, но аз се притеснявам от алергии. За мен също е важно да си набавя захарта от плодовете, още повече, че искам да го науча да ги яде. И той ияде изключително и само домашна храна, че в 80 % от случаите е и от домашни продукти. Изключвам тези, които няма как да са домашни - ориз и др.

# 411
  • Мнения: 629
Детето ми яде изключително само домашно приготвена храна. Единственото купешко и изкуствено нещо, което е яло, е АМ в родилния дом. В момента, в който ми слезе кърмата, АМ отиваше в мивката. Все още го кърмя. Вече е на годинка и почти месец.
Не съм въвела захар и мед. Захарта смятам да поотложа, а медът се чудя кога да въведа. Мислех сега, зимата, да му направя тиква на пара с мъничко мед отгоре. Вие какво мислите?
Иначе хапва с охота банани, круши и други плодове. От тях си набавя захар. Много ми е важно да го науча да търси сладостта от плодове, а не от сладкиши.
Страхотно! За меда и аз не съм сигурна, доколкото знам не  е препоръчително до 1 годинка, може първоначално да го разреждаш в чайчета, плодов сок и вода.

# 412
  • Мнения: 4 651
...при липса на кърма: козе мляко.
Това е погрешно, на бебе чисто козе мляко, дори и кисело не бива да се дава в ранните месеци. Има кози АМ, които за съжаление не се внасят в България, но може да се поръчат от амазон.
Най- близко до човешката кърма и може да се дава без обработка дори е камилското мляко, за съжаление трудно изпълнимо по нашите ширини, но пак не невъзможно.

# 413
  • Мнения: 629
...при липса на кърма: козе мляко.
Това е погрешно, на бебе чисто козе мляко, дори и кисело не бива да се дава в ранните месеци. Има кози АМ, които за съжаление не се внасят в България, но може да се поръчат от амазон.
Най- близко до човешката кърма и може да се дава без обработка дори е камилското мляко, за съжаление трудно изпълнимо по нашите ширини, но пак не невъзможно.
На времето, когато аз съм била бебе и майка ми не е имала кърма след 3-я месец са ми давали заквасено козе мляко.

# 414
  • Мнения: 4 651
Навремето не е имало какво друго да ти дадат, SoFarSoGood. При избор между краве кисело и козе кисело, второто е по- малкото зло.

# 415
  • Мнения: 8 163
Някоя от вас приготвя ли кафяв ориз? Два пъти пробвам и става един хрупкав такъв. Първия път го накиснах предварително, но пак същата работа.

Кафявият ориз иска по-продължително варене, обикновено 40 мин.

Най-здравословен обаче е дивият ориз, който изобщо не трябва да се вари, а само се накисва, докато се разпукне. Липсата на високо температурна обработка води до запазване на полезните хранителни вещества в продукта.

# 416
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Кафявият ориз ми се получава добре само ако преди това е киснат поне 3 часа. Пак го варя по-дълго от белия, но ако не го кисна имам чувството, че няма приготвяне.

# 417
  • Мнения: 3 743
Така детето ви няма да участва някой ден в теми " Диети" и Как да отслабна!

Макар че гаранция за това никой не може да даде Peace

# 418
  • Мнения: 4 651
Относно това, че ако не даваме на децата максимално дълго захар, шоколад и пр., те няма да ги ядат много и като големи, аз си мисля че не е вярно. Разбира се не трябва да им даваме да ядат боклуци, но по- важно е да ги научим да ядат като са гладни и колкото да се наситят. Тоест никакво "изяж още тази лъжичка", хранене насила, пред ТВ или с друг вид "подкупи" само защото според нашите стандарти е време за ядене или изяденото е малко. Сладко не познавам някой възрстен хич да не обича, но пък може да се възпита в детето да не яде заради самата идея да натъпче нещо, особено когато не е гладно. Така и сладко ще яде като възрастен с мярка и чипс и т.н.

# 419
  • Мнения: 560
Здравейте!Извинете че така нахълтвам,но не знам къде да пиша ,а тук ми си стори най-подходящо.По повод последния пост от f(x) и храненето на сила....
Дъщеря ми е на 4 години и няма никакъв интерес към храната.Може да се кажа че яде доброзорлем т.е на сила.Вече 3 години.Захраних я на 6 месеца като до тогава беше изцяло на кърма.Прие нормално храната и се хранеше добре до 10 месец.Захраних я по стандарт от четене тук във форума-картоф,морков и т.н. без сокове и такива неща.
Та от 10 месец взе да отказва всичко и на всяко ядене изяждаше по 3 лъжички храна и толкова...и така до сега...Сядаме заедно на масата- ние се наяждаме тя или веднага става ,или изяжда с  подканяне 2-3 хапки и се изнизва.И това почти всеки път.Яде предимно сандвичи,странджанки ,спагети и пица.АКо види супа или манджа на масата не сяда изобщо.
Нищо не помага.Ни с добро ,ни с лошо.Като каже че не иска,я оставям ,и така цял ден отказва.На другия пак същата работа....докато не ѝ дам сандвич да изяде 3-те си хапки там и то със 100 молби,зор и се приключва.ОТ плодовете яде банани ,мандарини и то в седмицата веднъж.Не иска.На масата стоят,вижда ги но просто не ѝ се яде.Няма интерес никакъв.Питам от време на време иска ли-НЕ...А пък на 4 г. е 18 кг. и 105 см.Не знам от какво расте,като почти не яде.
Как да я накарам да се храни?

Общи условия

Активация на акаунт