Здравословно хранене за децата - 8

  • 41 354
  • 460
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 4 651
Тани, в момента чета една книга "Преди децатат ти да те побъркат прочети това". Има вътре описан подобен случай. Утре ще погледна какво пишеше по- подробно, но мисля че като цяло идеята беше да изхвърлиш от менюто всичката "грешна" храна, която детето яде и да го включиш него в процеса на готвене, за да му стане интересно. Книгата не е скъпа, 12 лв, но на мен много ми хареса. Ако не ти се купува, ще прочета и ще ти разкажа по- подробно.

От моя личен опит, с уговорката, че се касае за по- малко дете.
Моето дете по всички стандарти е злоядо. Захраних го рано, не по- рано от общоприетото, но рано за самия него. Определено не беше готов и трябваше да изчакам,а не да упорствам и да слушам лекарите. В крайна сметка се оказва, че има деца захранени и на 7 и, и на 8, че и на 9 месеца и нищо фатално не е последвало от това. Докъм едната му година гледах и четях как хорските деца с охота омахват по цели бурканчета, понякога подозрително миришещи и изглеждащи неща, а при нас всяко хранене беше драма за мен и за него, често завършваща с рев, крясъци и изсипана маджа на пода. На всичкото отгоре, заради алергия му готвех само аз, а всеки знае какво е да си се трудил цял ден и после никой да не яде. Близките ме побъркваха, че не яде, защото суче, ще кажеш че кърменето е някакво злокобно прегрешение.
Нещата се промениха, когато аз промених гледната си точка. На първо място: никой не седи доброволно гладен. После мислех си до скоро, че много избира. Ами оказва се, че един отказ на нещо, нищо не значи (поне на неговата възраст). Така, че откаже ли ми нещо, след време го предлагам пак. И последно: детето не знае коя храна, нищо че е вкусна, не е полезна. Докато му я даваш, ще я яде.

Приспа ми се и си загубих нещо мисълта.
Извинявам се за офтопика.

Последна редакция: чт, 02 яну 2014, 23:50 от f(x)

# 421
  • Мнения: 560
Ами аз по принцип ѝ предлагам това което ядем и ние.Но колкото и апетитно да изглежда,та не се интересува.Правила съм  чиния с ориз с очи,нос уста...влакчета от хапки и какво ли не.Просто като каже че няма да яде-не яде.Същото го предлагам на следващото ядене и резултата е същия.Дойде ли време за ядене,тя я заболява корема,прихожда ѝ се до тоалетна или просто казва Не искам и си става.Имало е случаи до такава степен ми писва че сядаме на масата ,казвам че ще обядваме примерно, да дойде да ядем,тя само ме поглежда и отива да играе.Като се нахраним  отсервираме,нейното го оставям и така си стои на масата до вечеря без да поиска да яде.Като през цялото време обикаля храната-рисува на масата реди пъзели,но към нея не посяга.Имало е дни да кара с по 1 банан или половин сандвич на ден.
     Като каза-храната аз ѝ я приготвях и то от зеленчуци и плодове от градината.Знам какво е да хвърляш хубава храна приготвена с любов за детето си.Докато хорските деца ядяха храната от млечната кухня дето не се различава десерта от основното......моето плюеше домашната.А подправки слагах -всичко-наистина вкусна си беше.И на млечна кухня я пробвах-същата работа беше.
  Книгата ще я взема,но не знам какво ще ми помогне.Колко книги до сега съм изчела и приложила-резултат никакъв.

# 422
  • Мнения: 2 677
Да споделя своя опит - бях изключително злоядо дете и затова направих всичко възможно да предпазя детето си от това. Много добре си спомням колко мразех всички да се опитват да ме нахранят, да ме гонят с храна,да ме молят да ям, да се опитват да ми пробутат поредната хапка, да се повтаря непрекаснато колко съм слабичка и нищо не ям. Е, проядох нормално чак на 23-24 години.
Захраних дъщеря си, когато беше готова - след 6-тия месец. Също имахме алергии, но това не мисля, че влияе на апетита. Оставяла съм я да се храни сама. Когато не иска някаква храна, не настоявам да я изяде, когато нещо й е вкусно - давам още. Но естествено съм определяла какво ще има на масата. До третата й година успях да я опазя от шоколад и други пакетирани боклуци. Сега не й ги забранявам, но знае, че се ядат по малко. Обича супи, манджи, месо, броколи, карфиол, правя домашен хляб... Винаги се храним всички заедно, но не правя драми, ако не яде много - после си наваксва, понякога и на следващия ден. Но тя сама определя какво и колко ще яде от предложените от мен храни  Wink
Съветът ми е - не превръщайте храненето в борба! В никакъв случай! Децата са силни противници  Peace

# 423
  • Мнения: 4 651
Тани, аз не бих и оставяла чинията да я чака на масата. Достатъчно е голяма да помоли за храна, ако огладнее след това. Също не бих правила любимите неща само и само да яде три хапки. Странджанки и сандвичи все пак не трябва да са основна храна.  Едва ли ще има магически резултат, но трябва да се опиташ да неглижираш храненето и отказите. Викаш веднъж на масата. приемаш отказа без да предлагаш алтернативи и вдигаш масата като се нахраните вие. Нищо няма да и стане от един ден неядене, че и от два. Не вярвам да и стигне за повече ината.
Под пред;агане на същото имах предвид по принцип, а не да упорстваш на следващото хранене още.

# 424
  • Мнения: 560
 f(x) както казах опитала съм всичко.Това с оставяне на чинията съм го правила няколко пъти само.После съм преминавала към друг тертип....и така докато изредя всичко което съм чела и нищо няма ефект.Вчера вечеряме сарми слагам и на нея,тя казва-Не искам това,искам друго.Като я попитам какво-странджанка.Като кажа -Ами няма.Тя казва-Тогава няма да ям.На сутринта примерно има макарони със сирене.Тя естествено е гладна,след като не е вечеряла.Изяжда доброволно 3 лъжички,като във всяка лъжичка има 2 макарона и започва да ѝ си пие вода,да я боли корема и се изнизва от масата.Види ли супа или манджа изобщо пък не сяда на масата.Отчаяла съм се вече.
    Храна два пъти е поискала - банан и портокал.Това в два последователни дни,като банана ѝ беше храната за целия ден.
   

# 425
  • Мнения: 8 163
У нас също правилото е просто: това има за ядене. Който ял - ял. Който не е, чака до следващо основно ядене. Щом не си достатъчно гладен, не те карам. Нито пък ти давам снак.

Децата ми са предимно на сурова храна. Много рядко готвя. Единственото, с което се съобразявам е, че голямата не обича гъби.

# 426
  • Мнения: 560
У нас също правилото е просто: това има за ядене. Който ял - ял. Който не е, чака до следващо основно ядене. Щом не си достатъчно гладен, не те карам. Нито пък ти давам снак.

Децата ми са предимно на сурова храна. Много рядко готвя. Единственото, с което се съобразявам е, че голямата не обича гъби.

Как така?
Само на салати ли карате?

# 427
  • Мнения: 8 163
Децата ми са предимно на сурова храна. Много рядко готвя.

Как така?
Само на салати ли карате?

Не само. Правя сурови пици, торти, супи, сладоледи, сосове, дипове, макарони... Единствените готвени неща у нас са месото, рибата, яйцата, млякото/млечните продукти и картофите. Житните правя на кълнове, вместо да ги ядем под формата на "пълнозърнест" хляб или други тестени изделия. Повечето бобови също правя на кълнове. Ядем и много ядки и семена, все сурови или под формата на кълнове и поници.

# 428
  • Мнения: 3 743
f(x) както казах опитала съм всичко.Това с оставяне на чинията съм го правила няколко пъти само.После съм преминавала към друг тертип....и така докато изредя всичко което съм чела и нищо няма ефект.Вчера вечеряме сарми слагам и на нея,тя казва-Не искам това,искам друго.Като я попитам какво-странджанка.Като кажа -Ами няма.Тя казва-Тогава няма да ям.На сутринта примерно има макарони със сирене.Тя естествено е гладна,след като не е вечеряла.Изяжда доброволно 3 лъжички,като във всяка лъжичка има 2 макарона и започва да ѝ си пие вода,да я боли корема и се изнизва от масата.Види ли супа или манджа изобщо пък не сяда на масата.Отчаяла съм се вече.
    Храна два пъти е поискала - банан и портокал.Това в два последователни дни,като банана ѝ беше храната за целия ден.
   

Тани, кои продукти точно яде, имам предвид кой плод, кой зеленчук, кои зърнени, бобови и т.н. Може пък да успеем да ти помогнем с идея за нещо "приемливо за нея".
Между другото е възможно принцесата просто да е преминала бързо от периода на бебешкия пуберитет в периода на отричане на новото и непознатото, който обикновено започва към 3-тата година. Важно е да се предлага, както е писала f(x). Специалистите по хранене казват, че са необходими поне 3 хапки в този период за всяка нова храна.
Знам, че при всеки е различно, и аз съм била злоядо дете. За децата си единствено държа да опитат от всичко на масата. Синът ми е в бебешки пуберитет и трябва да призная, че не ми е лесно, но не се отказвам Blush

# 429
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Може ли снимка да видя ти какъв използваш? То и моя уж пълнозърнест. Ама този ориз хич не набъбва като белия. И при теб ли е така?



ето такъв. взимам кръгъл и басмати.
незнам дали се надува колкото белия, отавна не съм яла бял и не помня колко се надува. ама понеже обвивката си е там, вероятно не се разпуква и затова не набъбва.

Тани, и имам подобен проблем.
след няколко дневно неядене и рев от глад - започнах да го храня докато се занимава с нещо. знам, че не се препоръчва, но след 2-3-4 пъти така хранене, започна пак да яде.

# 430
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
.........

Не само. Правя сурови пици, торти, супи, сладоледи, сосове, дипове, макарони...

Как правиш сурова пица и супа?

# 431
  • Пловдив
  • Мнения: 41 023
Децата ми са предимно на сурова храна. Много рядко готвя.

Как така?
Само на салати ли карате?

Не само. Правя сурови пици, торти, супи, сладоледи, сосове, дипове, макарони... Единствените готвени неща у нас са месото, рибата, яйцата, млякото/млечните продукти и картофите. Житните правя на кълнове, вместо да ги ядем под формата на "пълнозърнест" хляб или други тестени изделия. Повечето бобови също правя на кълнове. Ядем и много ядки и семена, все сурови или под формата на кълнове и поници.
Браво на теб! Peace
А как успяваш да накараш детето/децата да опитат поне Rolling Eyes
Не мога да кажа,че моят е злояд,но не мога да го накарам дори да близне нещо от типа здравословно.А толкова ми се иска...

# 432
  • Мнения: 8 163
Как правиш сурова пица и супа?
Тестото за суровата пица се прави от смлени покълнали зърна (камут или спелт), смляно ленено семе, сол и зехтин. След което се оформя като за пица и се оставя в дехидратор (моят е Sedona; Escalibur е от същият клас) за около 4 часа. Доматеният сос също е от сурови продукти (сушени домати, пресни домати, босилек, чесън, зехтин и сол). "Сиренето" се прави с накиснато кашу и хранителна мая. Отгоре се подреждат сурови зеленчуци (суров пресен спанак; сурови гъби, мариновани в соев сос, лук и чесън за 15 мин; маслини; червени чушки).

Суровата супа се прави от сурови зеленчуци, които се слагат във високо скоростен блендер (моят е Blendtec; Vitamix е от същият клас). При обработката той повишава температурата на супата, без да преминава границата на 45о С, след която се разграждат полезните вещества в храната.

Мистик, не само опитват децата ми, но и предпочитат този тип храна (с малки изключения). Даже за училище искат да си носят покълнал боб мунг като снак.

# 433
  • Мнения: 4 370
mystic woman, може да му направиш нещо, като не му казваш какво точно има вътре. Аз така правя. Днес например направих шоколадов крем -  в блендера сложих едно добре узряло авокадо, какао на прах, мескит и агаве за подслаждане. Блендирах всичко, докато се получи гъст крем. Естествено никой не ме видя. Сипах в две купички, замразих ги в камерата и после децата си ги хапнаха с удоволствие. Естествено казах че е шоколадов десерт.

# 434
  • Мнения: 3 743
За поднасяне на храната има безброй много варианти. Аз затова питах Тани какво яде нейната дъщеря, за да можем да помогнем със съвет.
Моят син например имаше период в който искаше да яде само с пръсти, после пък само с лъжица, и досега понякога, за да си изяде яденето се налага да му го пасирам на пюре.
Колкото до това къде се яде, съм непреклонна, на масата. Единствено следобедната закуска може да е в движение Peace

Общи условия

Активация на акаунт