Здравословно хранене за децата - 8

  • 41 343
  • 460
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 8 163
mystic woman, може да му направиш нещо, като не му казваш какво точно има вътре. Аз така правя. Днес например направих шоколадов крем -  в блендера сложих едно добре узряло авокадо, какао на прах, мескит и агаве за подслаждане. Блендирах всичко, докато се получи гъст крем. Естествено никой не ме видя. Сипах в две купички, замразих ги в камерата и после децата си ги хапнаха с удоволствие. Естествено казах че е шоколадов десерт.

Супер! Следващият път можеш да заместиш агавето със стевия - 0 калории от подсладителя.

Аз на същия принцип колко храна съм им дала... Даже десертни блокчета с брашно от щурчета съм им давала. Децата ми бяха очаровани и искаха още. Казах какво са яли чак след това. Реакцията им беше смесена, но след като преодоляха първоначалното объркване, всичко беше наред. Сега даже ме питат кога пак ще поръчам Simple Smile

# 436
  • Sofia
  • Мнения: 359
Фея Кръстница, вашите хранителни навици ми харесват Simple Smile
имаш ли някъде написани рецепти и/или менюта?
аз от няколко месеца се храня по-здравословно от преди след една жлъчна криза, а искам и децата малко по-малко да ги науча да хапват по-здравословно.
Как точно си приготвяш кълновете? ако има някой сайт/блог/форум където да има повече инфо моля да го споделиш.
Стевия каква ползваш?
Откъде си си купила дехидратор и какво още правиш в него? вместо фурна се ползва доколкото разбирам
смлени покълнали зърна (камут или спелт) - правиш ли ги или ги купуваш от някъде? за 1-ви път ги чувам   Embarassed
хранителна мая - какво пък чудо е това?
Много въпроси ти зададох, ако имаш време ще се радвам да ми отговориш Simple Smile  с удоволствие бих пила и кафе с теб Simple Smile

# 437
  • Мнения: 560
Тани, кои продукти точно яде, имам предвид кой плод, кой зеленчук, кои зърнени, бобови и т.н. Може пък да успеем да ти помогнем с идея за нещо "приемливо за нея".
Между другото е възможно принцесата просто да е преминала бързо от периода на бебешкия пуберитет в периода на отричане на новото и непознатото, който обикновено започва към 3-тата година. Важно е да се предлага, както е писала f(x). Специалистите по хранене казват, че са необходими поне 3 хапки в този период за всяка нова храна.
Знам, че при всеки е различно, и аз съм била злоядо дете. За децата си единствено държа да опитат от всичко на масата. Синът ми е в бебешки пуберитет и трябва да призная, че не ми е лесно, но не се отказвам Blush

Тя -както написах не е в период.Това е от 10-тия ѝ месец.Не иска да се храни.Храните които опитва са-пица,странджанка,сандвич,спагети,боб и леща-като последните не иска да ги вкуси от 2 месеца насам.Яде и ориз с пиле,кюфтета,кисело мляко,прясно мляко,маслини,макарони.Картофи отказва да вкуси под каквато и да било форма,дори настъргани,омесени в кайма като кюфте усеща.ОТ плодовете както казах-банан,портокал и от сезонните яде.ОТ зеленчуците сурови само краставица.ОТ всичко изброено яде в ограничени количества.След като снощи отказа маслинена каша и аз съвсем спокойно си раздигах масата-сутринта яде юфка-отново 3-4 лъжички,но сама.Обяда пропусна,към 5 изяде половин филийка сандвич-сама си поиска.И за вечеря изпи чаша прясно мляко.Това е беше днешното меню. Confused

# 438
  • Мнения: 8 163
Ангала, във форума има суровоядска тема и такава за кълнове и поници.

Кълновете и пониците си правя сама.

Семена, бобови, сурови ядки купувам от близките хранителни стоки или онлайн (през Амазон или от малки, частни био ферми). Дехидраторът ползвам за направата на сушени плодове, суров зеленчуков чипс/"фрайс" (от кейл, червено цвекло и тиквички), сурови сладкиши и соленки, плодова "кожа" и пр.

Хранителната мая е изключително полезна и е великолепен източник на витамини от групата В.

Ето един от любимите ми сайтове със суровоядски рецепти: www.rawmazing.com

# 439
  • Мнения: 4 651
Тани, какво да ти кажа. Чак голяма драма не виждам, щом се развива добре. Хладнокръвие му е "майката". Единственото, което бих направила на твое място е да не се изкушавам да и правя по- често от нормалното от любимите неща, само и само да яде.

Споменахте хранителната мая. Бийте ли ми казали за нейните приложения, освен подправянето на салати?

# 440
  • Мнения: 5 713
Споменахте хранителната мая. Бийте ли ми казали за нейните приложения, освен подправянето на салати?
В различни солени сосове, ядкови "сирена".

Angala,
напиши, ако искаш в гугъл, сурови рецепти, суровоядство, сурови менюта и ще излезне доста инфо, сайтове, блогове, дори и форуми на бг.
Всъщност сега се сещам, че има много събрани линкове на 1-ва страница.

Дехидратор
ето една тема за такива в БГ:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=482038.0

В него могат да се правят много работи - сушени плодове и зеленчуци, сушено месо и различни рецепти от областта на суровоядството (точно вместо фурна) - крекери, "хляб", блатове за пици, бисквити, тарталети, пай...

Камут и спелта виждам, че се продават онлайн в БГ.
Има и лимец, който пролетта, когато си бях в Родината, на различни места го срещах на различна цена. За него знам, че се отглежда в България. Даже имаше организирани камапании 2013-та за сеитба и жътва.
Аз си го купих от пазарчето в Младост 1 за 6лв/кг.

Последна редакция: пн, 06 яну 2014, 00:21 от Вери

# 441
  • Мнения: 3 743
Тя -както написах не е в период.Това е от 10-тия ѝ месец.Не иска да се храни.Храните които опитва са-пица,странджанка,сандвич,спагети,боб и леща-като последните не иска да ги вкуси от 2 месеца насам.Яде и ориз с пиле,кюфтета,кисело мляко,прясно мляко,маслини,макарони.Картофи отказва да вкуси под каквато и да било форма,дори настъргани,омесени в кайма като кюфте усеща.ОТ плодовете както казах-банан,портокал и от сезонните яде.ОТ зеленчуците сурови само краставица.ОТ всичко изброено яде в ограничени количества.След като снощи отказа маслинена каша и аз съвсем спокойно си раздигах масата-сутринта яде юфка-отново 3-4 лъжички,но сама.Обяда пропусна,към 5 изяде половин филийка сандвич-сама си поиска.И за вечеря изпи чаша прясно мляко.Това е беше днешното меню. Confused

Честно казано така написано ми е трудно да помогна със съвет Blush.
За мен сандвич, пица е много общо казано. Все пак не е лесно да се прецени ситуацията от разстояние. Струва ми се все пак, ако наистина от 10-месечна е така, твърде възможно е да има специфичен вкус детето. Аз също не съм яла много зеленчуци като малка, докато не сме установили аз и съответно родителите ми, че аз цапани зеленчуци не ям, т.е. овкусени на салата. И до ден днешен не понасям миризмата на оцет, сосове, чесън и т.н.
Тя все пак е на възраст, в която вече можеш да говориш с нея, питала ли си я какво точно не й харесва, когато отказва да яде?

Все пак щом се развива добре, може би няма място за притеснение, но пък възможност за прогрес и подобрение винаги има, стига да продължаваме да опитваме и да търсим нови решения Peace

# 442
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351

............
Мистик, не само опитват децата ми, но и предпочитат този тип храна (с малки изключения). Даже за училище искат да си носят покълнал боб мунг като снак.

Благодаря за рецептите. Искрено ти се възхитих!   bouquet

# 443
  • Мнения: 560

Честно казано така написано ми е трудно да помогна със съвет Blush.
За мен сандвич, пица е много общо казано. Все пак не е лесно да се прецени ситуацията от разстояние. Струва ми се все пак, ако наистина от 10-месечна е така, твърде възможно е да има специфичен вкус детето. Аз също не съм яла много зеленчуци като малка, докато не сме установили аз и съответно родителите ми, че аз цапани зеленчуци не ям, т.е. овкусени на салата. И до ден днешен не понасям миризмата на оцет, сосове, чесън и т.н.
Тя все пак е на възраст, в която вече можеш да говориш с нея, питала ли си я какво точно не й харесва, когато отказва да яде?

Все пак щом се развива добре, може би няма място за притеснение, но пък възможност за прогрес и подобрение винаги има, стига да продължаваме да опитваме и да търсим нови решения Peace

Ами благодаря все пак....!Питала съм я да-казва-Гадно е!Е как след като не си го опитала?Ами изглежда гадно.И всичко приключва.Ястията,включително и зеленчуци съм предлага с подправки и без.Тя даже като не сложа подправки сама си иска-сол,олио,черен пипер....Това в моментите които прояви желание да седне на масата.Онзи ден след като я поканих на масата,дори не ме погледна.Само каза-Няма да ям и се зарови да си играе с играчките.Но...както и да е.Аз вдигам ръце и развявам бялото знаме.От вчера не я каня вече на масата.Сервирам сядаме и толкова.

# 444
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Тани, моето дете яде много по малко неща.
голяма част от сготвеното не го опитва.
според мен има проблем с консистенцията.

моето дете не яде месо, месни, млечни (с изключение на някои жълти сирена, но рядко). сурови зеленчуци не поглежда. има дни, я които яде само хляб и масло.

# 445
  • Мнения: 3 743
Тани, добре, изглежда гадно, ясно, но кое точно, че има сос ли или какво? Сандвич винаги един и същ ли е? Странджанката какво точно е? Каква точно пица яде? От суровите зеленчуци яде краставица, а готвени яде ли, какви?
Ако искаш да отговориш, но не ти се пише в темата, пиши ми на лични. Но не се чувствай задължена, просто се опитвам да помогна, ако мога Hug
Казвам го, защото аз много обичам да експериментирам в кухнята и ми е хоби разнообразното приготвяне на храната от една страна, а от другата страна моето ограничено меню като малка доведе до неприятни здравословни проблеми в пуберитета, които си ги имам и до днес. Затова, всеки подобен пост го приемам доста присърце. Извинявай, ако стана прекалено лично Rolling Eyes

# 446
  • София
  • Мнения: 873
Да си призная честно едно време и аз не ядях доста неща. Дори не исках да ги опитам.Просто не ми харесваха на външен вид и толкова. Но с времето нещата се промениха:)

# 447
  • Пловдив
  • Мнения: 41 015
Истина е,че трябва голяяяма фантазия за приготвянето на повечето видове храна,така че да привлече вниманието на детето Peace
При мен явно за това няма да се получи.
Дори и през ум няма да ми мине поне едно от нещата,които напр. Феята написа Grinning

# 448
  • Мнения: 21 332
Има ли рецепти ?

# 449
  • Мнения: 36
Здравейте,
Към 200 мл прясно мляко колко чия трябва да сложа, за да се получи пудинг?
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт