Особата Румяна Христова от Правителствена болница Лозенец

  • 5 756
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Здравейте на всички мами, развълнувани от предстоящо раждане. Влизам в тази тема, след почти 1 година с много, все още нестихнал гняв. Влизам с конкретната цел да споделя за кошмара, който изживях там. Кошмарът има лице и име - чудовището Румяна Христова, което не мога да нарека доктор... Дълго време пазих това в себе си, с идеята, че като не ровя в миналото ще забравя по-бързо, но не е така - не мога да забравя, а тъй като не мога и да простя, по-добре да споделя с всички - може би така ще предпазя някой, а и поне косвено ще навредя на тази особа като оглася тази история. Много пъти ми се е искало да имам някакво оръжие и да приключим с една саморазправа, но не си заслужава да я лежа после. Та в тази връзка се сетих, че словото е страшно оръжие, затова се уповавам на него - колкото повече хора разберат, каква некадърна и зла жена е това, толкова по-добре.
 Накратко, след чудесна, лека и щастлива бременност и ангажимент да раждам в Лозенец, при друг лекар, заплатена съответна такса и няколко месечно проследяване на бременността там, тази особа реши да се РАЗПОРЕЖДА с мен и бебето ми, като ми НАРЕДИ на коя дата и какъв вид раждане ТРЯБВА да избера, защото бебето ми било "готово за вадене" и много голямо - според нейните измервания - 3200 и до термина щяло да стане 5... Уточнявам - оставаха ми 3 дни да вляза в 8-ми месец... и още - всичките ми изследвания бяха ОК, тоновете на бебето чудесни, аз се чувствах добре, нямах високо кръвно, отоци, ходех по няколко километра на ден и най-вече - държах да раждам естествено. Разбира се, при евентуални усложнения или риск за бебето ми бях обсъждала и вариант секцио, но не с нея... Това, че попаднах на консултация при нея беше случайност - отсъствие на наблюдаващият бременността ми.  Постарах се съвсем вежливо да й обясня, че не съм съгласна, че бебетата са "готови за вадене" в началото на осмия месец, а и освен това при нея съм само на консултация - т.е. си имам други планове. На моят абсолютно естествен и нормален отговор, особата отговори грубо и арогантно, позволявайки си дори да ме обижда, цитирам: "И докога ще чакаш, гледай се каква си станала - едвам се повдигаш"... За всички вас, да не си помислите, че съм била слон, който очевидно не може да роди естествено - висока съм 1.70, забременях на 72кг, ден преди да родя бях 84 - 12 кг., качени само на корем обаче (от болницата излязох 74). Бебето ми действително беше голямо, но не огромно, а и аз не съм дребничка, но и не се считам за труден случай в медицината. Последната забележка на особата подминах мълчаливо и си тръгнах. В следващите дни, притеснена от нейните думи че не мога да родя толкова голямо бебе, се консултирах последователно при двама други специалисти, които отрекоха тезата й, а единият дори се пошегува  - "колко да е голямо, пък и ти не си малка", измерването на единият от тях установи, че плодът е 2800, "при най-добро желание 2900" (отново цитирам) и това около 10 дена след измерването при особата Христова. Т.е за 10 дена плодът явно беше спаднал с 400 грама. Реших, че тази особа освен груба и невъзпитана, явно е и некомпетентна и следващия път, когато случайно я засякох в кабинета (влязох само да дам някакви изследвания на сестрата), само я поздравих и се канех да изляза, когато тя ме заговори и с подигравателен тон ме попита къде съм тръгнала да раждам с този маникюр... Отвърнах й, че не съм тръгнала да раждам и ще раждам, когато му дойде времето. След още 3-4 седмици се налагаше да тръгна всеки ден за следене на тоновете. От акушерките разбрах, а и то се виждаше, че апаратът беше повреден - не хващаше добре тоновете и при най-малкото потрепване и движение, даваше накъсани тонове на диаграмата, но за сметка на това, когато хванеше се чуваше хубаво и ясно, равномерно туптене, което според всички беше ОК. Уточнявам това специално - поне 2-3 пъти (в други дни) заради лоша диаграма, се налагаше да ме връзват отново и да го нагласят и след това пак си даваше чудесни тонове. В един от тези дни, когато акушерката ме върза и излезе и след 1 мин. апаратът отново изгуби тоновете, които докато ме нагласяше звучаха добре, в родилното слезе и особата Христова. Виждайки диаграмата и познавайки в мое лице тази, която й противоречи, тя се разкрещя какви били тези тонове и, че веднага трябвало да се направи секцио... Естествено бях в шок - опитах се да й обясня, че досега няколко пъти апаратът е губил тонове (в други дни, другите й колеги не бяха обърнали никакво внимание на прекъсването на линиите). Тя стана още по-груба, но и аз бях уплашена да не би наистина нещо да не е наред с бебето ми. Тя заяви, че и да не се прави секцио в момента, трябва да остана за наблюдение, защото иначе рискувам живота на бебето ми. След това реши да ме прегледа. Още не мога да си простя, че й разреших... Прегледът беше грубо, силно и болезнено притискане и мушкане, след което извади окървавени пръсти. После позната акушерка ми каза, че явно се е опитвала да ми отлепи мехура. След прегледа ми каза, че съм с 3см. разкритие и няма околоплодни води. Уточнявам, че не бях имала нито една контракция до момента или каквито и да е признаци за наближаващо раждане - 3 специалисти ми бяха изчислили термин около седмица след въпросния ден. И така трябваше уж да остана за наблюдение. При настаняването, сестра ми връчи документи за подпис, започнах да ги разглеждам заедно с мъжа ми и видях, че се отнасят за процедури при секцио. Извикахме пак сестрата и я попитахме защо са тези документи, като влизам за наблюдение, а тя ми каза "Какво наблюдение, д-р Христова, каза че утре в 8 часа ще ти правим секцио"!!! Извинявам се, че описвам толкова подробно, но надявам се така да стават по-ясни всичките й издънки, некомпетентни и неетични действия. Вече силно афектирана и притеснена започнах да звъня буквално за помощ - беше ми препоръчан един д-р като добър специалист в същата болница, затова звъннах и на него. Той, без да ме познава, беше много любезен и спокоен и ми каза, че точно на другия ден е на смяна, затова да го изчакам и да види какво е положението. Естествено стана скандал, като казах, че ще чакам друг лекар...
Едвам изчаках другия ден, не мигнах цяла нощ, вечерта явно от притеснение започнаха пристягания в корема, които обаче след малко отшумяха. На сутринта той ме прегледа и каза, че вече съм с 1 (един) см. разкритие... Оказа се, че за една нощ от 3 см. разкритието ми беше станало 1!!!  После... ми даде съвет, че след като явно особата е предизвикала процеса, е по-разумно да не се чака и щом и водите ги няма трябва да родя. Разбрахме се да изчакаме няколко часа, за да се види ще тръгне ли само раждането. 7 часа след това, още нищо не ставаше и ми включиха окситоцин - естествено след това контракциите започнаха - след 10 часа на окситоцин, вече имах 10 см..., но и след безсънна нощ, притеснения и тревоги, а и от глад защото вечерта отказаха да ми дадат вечеря заради "планираното секцио", накрая при пълно разкритие, аз губех съзнание при всяка контракция и накрая родовата дейност просто започна да отслабва и спира - въпреки, че бях на мах. доза окситоцин от часове, контракциите ставаха все по-слаби, а аз все по-често не бях на себе си и чувствах, че ще заспя. Само да вмъкна, че в един момент мехурът ми се пукна и водите, дето "ги нямаше" изтекоха - бистри и обилни. Накрая естествено се стигна до секцио по спешност, защото бебето дори не беше слязло надолу, за да бъде издърпано. Благодарение на над 12 часа грижи за мен и страхотния професионализъм на доктора, който ме пое (изкара и втора смяна заради мен), най-после извадиха бебчето ми.
Вие може да си помислите, че ужасът свършва и всичко вече е наред, но не...
В следващата една седмица бяха най-тежките дни в живота ми - първо бебето ми не ми беше дадено цялото следващо денонощие (само му видях личицето, като го извадиха) - лежах оперирана и се молех на влизащите акушерки, но не ми го дадоха. Някои бяха любезни и се държаха нормално, но други бяха преднамерено груби - по-късно разбрах, че са инструктирани от особата да не говорят с мен... След като минаха 12 часа попитах ще бъда ли раздвижвана, защото такава беше препоръката на доктора, ми беше отговорено, че няма и ще чакам 3 дни. Обадих му се, той също се обади на тях и поръча същата вечер да ме раздвижат, това не стана... През нощта, се мобилизирах и постепенно се повдигнах сама.
 След това дойде следващ ужас - гърдите ми се препълниха и млякото ми започна да тече по нощницата, а бебето, въпреки молбите ми отново не ми беше дадено - казаха ми да се изцеждам. Пробвах, но тъй като ми беше за първи път не можех да изцедя повече от няколко капки.  Цяла нощ гърдите ми бях твърди като камък и ме обливаха горещи вълни, а една от акушерките се смили и ми даде торбички с лед. На другия ден станах и просто отидох до стаята с бебето ми и заявих на първата срещната акушерка (явно нова на смяна), че го взимам и не ме интересува, а тя с учудване отговори - ама разбира се, че ще го дадем, аз даже се чудех защо не Ви се носи бебето, дали сте зле или не го искате...!!! Но аз сега го нахраних и то заспа".  Реших, че няма да стане така и им казах, че вече аз ще го кърмя и на следващия час зачаках да ми го дадат - отново не го донесоха. Станах пак и отидох да го взема - този път друга акушерка ме върна, защото било на преглед при педиатърката. Казах, че не ме интересува какъв час е и, че искам да го кърмя и че гърдите ми вече са на морави бучки и петна - казаха ми да си измеря температурата, но и че през нощта не се дават бебета за кърмене...
 Междувременно заради запушената мивка в стаята почти не можех да си измия зъбите спокойно - препълваше се и пръскаше нощницата ми над оперираното. Случайно чух по коридора някакви дискусии и мъжки гласове - оказа се, че са викнали водопроводчик заради теч на тавана от горния етаж. Както бях на вратата на стаята попитах водопроводчика, дали ще е удобно да погледне и мивката в стаята ми. В този момент от нейната стая излетя особата Христова и се разкрещя на човека, че е забранила да се разговаря с мен, а мен буквално изблъска обратно в стаята ми... Разбрах, че явно особата е и неуравновесена истеричка.
 Започна още една нощ в която отчаяно се опитвах да се цедя до 3 часа. Накрая просто не издържах, отидох в стаята за бебета и казах на момичето там (явно стажантка), че взимам бебето си да го кърмя. Тя отначало отказваше, защото не бил такъв редът, но като и показах гърдите си и казах, че не мога да се изцедя веднага ми го даде. Бебчето ми смука по над 10 мин. от всяка гърда и му се стичаше по бузките, накрая момичето го взе и каза да не го прехранвам, че ще повърне... За първи път от 4 дни спах за 2 часа до 6 сутринта...
 Следващ кошмар: Вечерта преди това нощно кърмене като бях до стаята му пипах ръчичките и видях, че са много студени, казаха ми, че било нормално за бебета да са им хладни ръцете. Но явно го бяха и простудили. На другия ден дойде педиатърката и вместо да ми каже, че ни изписват, обясни, че бебето е с високи левкоцити, явно развива инфекция и трябва веднага да го включи на антибиотици. Освен това започвал и жълтеница... На другия ден когато отидох да го видя ми прилоша - цялото му телце беше на червени петна - най-изразени в гънките, а едното му краче - цялото огнено червено. Ужасена попитах какво става, казаха ми че имал АБКМ (алергия към белтъците на кравето мляко). Стоях до акушерката и плачех... В този момент, тя му сменяще памперса и като му вдигна крачето видях едно лилаво петно на петичката, попитах от какво е и ми каза,"а сигурно от ваксината"... Сложена му била противохепатитна ваксина, съшия ден преди да бъде включен на антибиотици. Разтреперих се защото точно крачето, на което е бита ваксината беше цялото червено. Казах им го, на което ми отвърнаха, че не е възможно да е от ваксината и отново подеха версията за АБКМ. Следващия ден бебчето ми лежеше неподвижно като мъртво в кувьоза и само лекото му дишане ми даваше надежда. Постепенно червенината се разнесе, а и то започна леко да помръдва.
 На другия ден вече абсолютно вбесена, съобщих на визитацията, че искам да ми кажат на какви антибиотици е и, че си тръгваме, за да отидем в друга болница.
И "о, чудо!" оказа се, че нямало повече да му вливат антибиотици, защото бил добре вече и можело веднага да ни изпишат - 2 дни по-рано, отколкото бяха казали.
 Оставям на вас заключението за действията им.
 След изписването ни разбира се се прояви и ефектът от целия стрес и насилие над мен и бебето ми: Запушени канали на гърдите, бучки, възпаления, опити да кърмя, за да спаднат, няколко дни борба, довели до разкървени зърна, болка при всяко кърмене и накрая естествено, детенцето ми виждайки, че не тече както то иска се отби само - отказа да се кърми и преминахме на АМ. В следващите няколко седмици се борих да стопя бучките с масажи, душове, цедене. Въпреки стреса и липсата на нормално кърмене все още имах по малко мляко. Още месец се борих с помпата да възстановя нормална лактация и да заместя АМ с кърма. Въпреки опитите и помощта на страхотните момичета от Национална асоциация за подкрепа на кърменето, той вече отказваше да суче и се цедих до навършването му на 7 месеца.
 Отново се извинявам за дългия и обстоятелствен пост. Разбира се всеки може да чете или не. Аз просто искам да предупредя и да разоблича.
 Запазвам си пълния текст, в следващите дни ще го постна и на други места. Искам колкото може повече хора да разберат, какво ни се случи и да си извадят заключение за особата Румяна Христова.
Поздрави на всички бъдещи и настоящи мами.

# 1
  • Мнения: 5 393
Съжалявам за преживяването ти.
Аз съм пациентка на д-р Христова от много години.

Имам един въпрос: през цялото това време къде беше лекарят при който по принцип е трябвало да родиш? Кой беше той?

# 2
  • Мнения: 0
Мечо Пух, нарочно не съм написала имената на останалите лекари и акушерки от болницата и извън нея - не искам имената им да се разнасят по форумите, замесени в тази история. Все пак докато следих бременността си и през ужасната седмица, която прекарах там срещнах и добри хора - отзивчиви и кадърни. Бебето ми, а може би и аз самата бяхме спасени от такъв човек. Кой е бил лекарят мисля, че няма значение, както и защо не раждах при него. Пиша тук, за да разкажа конкретно за лицето Румяна Христова.

# 3
  • Мнения: 5 393
Именно това ми е странно- че не споменаваш имената на останалите лекари, които са се държали добре. И наистина е странно, че наблюдаващият те лекар не е имал никаква намеса.

Христова я познавам от 16 години. В истерия не съм я виждала до сега.

Относно бебето: В Правителствена бебетата не стоят при майките и това се знае от всички. Не казвам, че е правилно, просто такава им е политиката. Ти помпа за изцеждане имаше ли? И с нея не си успяла да изцедиш нищо?

Надявам се преживяването не те е отказало от евентуално второ раждане някой ден.
Наблюдаващият те лекар според мен трябва да е някой, на когото имаш доверие и се чувстваш спокойна. За мен пък това е д-р Христова.

# 4
  • Мнения: 0
Отново повтарям - разказаното тук касае Христова Така е озаглавена темата. Аз реших да пиша тема за Румяна Христова, а не "Историята на моето раждане".Останалите действащи лица нямат никаква връзка с нейния характер, компетенции, държание и възпитание, стил на работа и професионални качества. Точно тях се постарах да разоблича, като опиша последователно постъпките й спрямо една родилка и бебето й.

След като я познаваш от 16 години, явно сте достатъчно близки, за да си имате чудесни взаимоотношения, които не предполагат да я видиш в друга светлина.

Зная много добре, че в Правителствена бебетата не стоят при майките, ако прочетеш внимателно поста ми ще видиш, че не съм и искала такова нещо, аз просто исках да кърмя бебето си. Исках и да го видя след раждането, когато се съвзех... 

Имах помпа Авент, която мъжът ми донесе още на другия ден след раждането. Но отначало просто не се получаваше. Предполагам ако не съдиш единствено от себе си (може при теб веднага да се е получило), а познаваш и други майки, които от първите пъти не са имали успех, ще разбереш. Една от свестните акушерки, като видя, че не върви, се опита да ме научи да го правя ръчно, но с още по-малък успех.

И да - разбрах, че твоят лекар е Христова, никого не карам да си сменя лекаря след като се чувства спокоен и му има доверие. Просто разказах, какво преживях, нека то послужи на други, които още не са избрали лекар.

Виждам, че реагираш с недоверие, което е нормално след като сте близки с Христова. Ако мислиш, че нещо от написаното е лъжа, аз питам - защо ли тогава го правя?

# 5
  • Мнения: 5 393
Marotte - питам тези въпроси, защото най-лесно е да очерниш някой, пък дори и фактите да не са съвсем такива каквито са описани. И да, знам, че темата е за  Христова, но това не означава, че не мога да попитам къде е бил ТВОЯТ лекар, докато всичко това ти се е случвало?
А причините човек да си измисля разни истории са много.

Не казвам, че не ти се е случило. Да възможно е- за всички лекари има и положителни и отрицателни мнения.

# 6
  • Мнения: 46 565
Познавам Христова само от престоя си там. Впечатленията ми са като на авторката. Ужасно груб човек.
Да, бебетата стоят отделно, но ни ги даваха веднага, на секундата, след като влезем в реанимацията, за да им се порадваме след операцията и да се запознаят с таткото. После ги взимаха, но пак ги носеха от време на време (в колички). Такова нещо - да си видиш детето на 3-тия ден не съм виждала, поне 2004 г.

Marotte, съжалявам за това, през което сте минали...
Да ти е живо и здраво детенцето  Hug

# 7
  • Мнения: 5 393
Не споря, както казах напълно възможно е да е бил груба. Не е тайна за никого, че е особен характер. Естествено, за да сме в тон с темата, предполагам е добре да кажа, че тези нейни изяви винаги са непровокирани от тона на отсрещния човек, нали?Всеки път. Просто изведнъж решава е почва да се държи гадно.За да сме в тон с темата....

Въпросите ми са провокирани от факта, че е нямало никаква намеса от други лекари в ситуацията на авторката. Но както и да е. Както самата тя каза, темата не била за това.
Бебето си аз не успях да гушна 2 дни, защото беше в кувьоз. На 3тия ден отидох да го кърмя в стаята с кувьозите, след това ми го носеха на 3 часа.

# 8
  • Мнения: 443
Съжалявам за кошмарът,който е преживяла авторката. Слава Богу,че всичко е приключило добре. Аз също съм раждала при д-р Христова и благодарение на нея имам детето си. Ще съм и благодарна до живот. Не мога да повярвам,че става въпрос за същата лекарка.Да,особена и чепата е,но е голям професионалист.

# 9
  • Мнения: 46 565
...Естествено, за да сме в тон с темата, предполагам е добре да кажа, че тези нейни изяви винаги са непровокирани от тона на отсрещния човек, нали?Всеки път. Просто изведнъж решава е почва да се държи гадно.За да сме в тон с темата....

Не знам как е всеки път, защото не съм всеки ден там, но при мен да, не беше провокирана с нищо, аз съм изключително кротък и тих човек. Отвратителна беше, което не остана незабелязано и от другите, но не ми се навлиза в подробности, ако те интересува, мога да ги кажа на лични.

...Въпросите ми са провокирани от факта, че е нямало никаква намеса от други лекари в ситуацията на авторката. Но както и да е...

Моят лекар беше в отпуск, докато дойде, тя вече беше взела решение какво и как ще стане. Нали не очакваш да се бие с нея? Не казвам, че в моят случай е било грешно решението, само че го взе самостоятелно.

...
Бебето си аз не успях да гушна 2 дни, защото беше в кувьоз. На 3тия ден отидох да го кърмя в стаята с кувьозите, след това ми го носеха на 3 часа.

Не става дума за случаите, когато се налага заради състоянието на бебето, разбира се.
Но нейното си е било добре и си е стояло при акушерките, не в кувиоз.

# 10
  • Мнения: 5 393
Човече- тук случая е странен от гледна точка на това, че лекарят на авторката не се е появил със седмици. Не става въпрос за едно или две посещения. Както и да е.

Преживяването е неприятно, не твърдя обратното. Спирам да коментирам.

# 11
  • Мнения: 46 565
Човече- тук случая е странен от гледна точка на това, че лекарят на авторката не се е появил със седмици. Не става въпрос за едно или две посещения. Както и да е.

На мен не ми е странно. Аз уцелих отпуската на моя лекар, видях го само веднъж на преглед и веднъж в операционната.

# 12
  • Мнения: 5 393
Цялата бременност ли си следи в болницата?
Преди години го нямаше това изискване, само последните 45 дни се записвахме, доколкото помня.

Тук говорим за платен пакет и цялостно следене на бременността. Излиза,че лекарят го е нямало на работа поне 2 месеца....ако не и повече.

# 13
  • Мнения: 46 565
Не съм наясно със сегашните изисквания. Но не може ли да ходиш на консултация при дежурния, а да родиш при този, който си избрала? Поне на мен така ми звучи историята си.
Може и да бъркам.

# 14
  • Мнения: 0
Не се сърди човече, благодаря за разбирането и подкрепата! Явно и ти си успяла да провокираш Христова от грешната й страна (тъмната половина Wink)  Съжалявам, че ти се е наложило. Затова мисля, че темата ми може да помогне - да предупреди и други момичета, че особата има две лица.

Мечо Пух, защо ти е името на лекуващия ми лекар? С какво то е важно за теб или историята ми или другите, които ще я прочетат? Кое го прави толкова важно? Какво ще се промени в историята ми ако го напиша?

Историята ми ти е странна... И на мен ми е странно, защо толкова настояваш за имена.

Спестила съм подробности за действията на всички други участващи - не мисля, че допринасят качествено за тази история. По-скоро биха я увеличили количествено до размери трудни за изчитане. А и защо да набърквам имената на свестни хора от персонала на тази болница, които са се държали добре с мен, въпреки разпорежданията на шефката на отделение - Христова? За да им създавам преки предпоставки за конфронтация с шефката им. Не бих им се отблагодарила така.

Само искам да уточня за всички, които не са доразбрали детайли от историята ми:

Аз и бебето ми бяхме спасени след намесата на наблюдаващият ме лекар и още няколко човека, които са истински лекари и хора, а не послушни изтривалки на особата Румяна Христова. Тя самата застраши моят и на детето ми живот, като насилствено се опита да предизвика преждевременно раждане!!! Направи го с цел да се стигне до секцио, защото тя така си беше решила, без да се съобрази с моето мнение.

Мили мами, тук не става въпрос за лекарска грешка, а за предумишлено престъпление.
Да не дава Бог на никоя от вас да попада в тази ситуация - безпомощна, уплашена за бебето си, но готова да се бори с целия свят за него. Тази особа се възползва от страха ми за бебето ми и лъжейки, че става въпрос за наблюдение ми насрочи дата за секцио...

Мисля, че до една постъпките й са несъвместими не просто с лекарската професия, а са недопустими за съвременното общество и всякакви норми в него.

Това е странното за мен, как може да съществуват толкова самозабравили се персони... Толкова велики, че да се разпореждат с чужди пациенти и най-вече със съдбата на невинни бебенца и майките им...

Общи условия

Активация на акаунт