На пазар в Лозенград и Одрин - 5

  • 201 654
  • 733
  •   1
Отговори
# 660
  • Пловдив
  • Мнения: 641
ChernoMore, по втората част на питането. Още при пазаруването в Турция върху ст-ста на покупките се начислява ДДС. Друг е въпросът, че ДДС на хранителните продукти при тях е 8%, за перилните и козметиката 18%,брашно и хляб 1%. Допълнително при внос не се облагат с нищо, когато са в количества за лична употреба. В случай, че питането ти е за възстановяване на ДДС то има и такава опция. На границата трябва да представиш всички касови бележки и ти възстановява ДДС-то, но общата сума на похарчените лири трябва да е не по малко от 118 000 000 (по спомени от миналата година)

Последна редакция: пн, 14 апр 2014, 22:44 от makak

# 661
  • Мнения: 121
makak, благодаря ти за информацията.
Става дума за лична употреба, не за търговия.

# 662
  • у дома
  • Мнения: 258
ChernoMore, по втората част на питането. Още при пазаруването в Турция върху ст-ста на покупките се начислява ДДС. Друг е въпросът, че ДДС на хранителните продукти при тях е 8%, за перилните и козметиката 18%,брашно и хляб 1%. Допълнително при внос не се облагат с нищо, когато са в количества за лична употреба. В случай, че питането ти е за възстановяване на ДДС то има и такава опция. На границата трябва да представиш всички касови бележки и ти възстановява ДДС-то, но общата сума на похарчените лири трябва да е не по малко от 118 000 000 (по спомени от миналата година)

makak, може ли малко инфо с възстановяването на ддс? на частни лица възстановяват ли? и колко трябва да е похарчената сума - това 118 000 000 лири не е ли малко множко?! newsm78 
Благодаря ти предварително...

п.п. Тук където живея има складчета, на които откривам много от стоките, които видях в Одрин. Все се чудя как така успяват толкоз количество да внесат, та не им ли слагат някакво мито като ги внасят? И като им сложат мито, как успяват на ниски цени да ги продават в Бг?  newsm78 Ама и чуденки ме гонят  Laughing

# 663
  • Пловдив
  • Мнения: 641
Виж детайли тук
http://www.capital.bg/vestnikut/semeen_kapital/2004/09/04/227782 … anica_moje_da_se/

за п.п. Те затова не дават дърти коли да влизат в Турция, защото като ги подгонят за мито по- евтино им излиза да зарежат дъртата кола и да бягат.

# 664
  • у дома
  • Мнения: 258
Виж детайли тук
http://www.capital.bg/vestnikut/semeen_kapital/2004/09/04/227782 … anica_moje_da_se/

за п.п. Те затова не дават дърти коли да влизат в Турция, защото като ги подгонят за мито по- евтино им излиза да зарежат дъртата кола и да бягат.

за п.п. - искрено ме разсмя Simple Smile
за другото, благодаря!
А, сега видях - статията е от 2004 г. Те след това нали имаха някаква деноминация - махаха нули май... Та може би сега стойността да е 118 лири?!?!

Последна редакция: вт, 15 апр 2014, 23:40 от *ЕлЕм

# 665
  • София
  • Мнения: 13 289

makak, може ли малко инфо с възстановяването на ддс? на частни лица възстановяват ли? и колко трябва да е похарчената сума - това 118 000 000 лири не е ли малко множко?! newsm78 
Благодаря ти предварително...

Статията е от 2004 година. Ако написаното все още е валидно, се махат 6-те нули.  Wink  Не знам точно коя година направиха паричната реформа, но 2000 година всички цени бяха в милиони. Предполагам, че 2004 все още са били със старите пари.  Grinning

# 666
  • Варна
  • Мнения: 4 221
През 2006-та все още бяха в обръщение и старите пари, макар ние, както и повечето хора, да ползвахме нови. Предполагам, че е 2005-та реформата. И до ден днешен на места ползват съкращението YTR, т.е. нова турска лира. Mr. Green

Някоя от вас да знае къде, в Истанбул, може да се купят кори, както и кадаиф? Не говоря за супермаркетите, а за такива, каквито купуваме от пазарите. Дали на техните седмични пазари, по кварталите, има такива продукти?

# 667
  • Пловдив
  • Мнения: 641
Там е методиката на връщане,  дори след деноминацията числото остана достатъчно голямо - съответстващо на ок.5000 бълг. лева за да не може да се достигне от куфарните търговци. Питала съм миналата година и си направих сметката, че в този живот няма да достигна тази сума и го отметнах като ненужна информация. (Обикновено при посещение харча до1000 лв. не само покупки, и хотел и ядене на место и лекарства)

# 668
  • Sofia
  • Мнения: 4 609
Ще се самоцитирам от готварската тема:

Е, момичета, завърнах се и аз от пътешествието в Истанбул и Одрин.
Този път мотото му за мен беше: "Опитай от всичко!". За пореден път съм очарована от турската кухня!
Естествено търсех да си накупя и продукти за експерименти тук. Взех си кори, кисело мляко, подправки, различни сирена, червена леща ... Обаче не можах да намеря продуктите за любимия ми десерт - кюнефето  Залагах на Кипа, но там нямаше, за съжаление...

След две седмици пак ми предстои ходене до Одрин, може ли да ме ориентирате откъде да взема суров кадаиф и кюнефе пейнири?

# 669
  • у дома
  • Мнения: 258
момичета, пак съм с питанка - кои лекарства мога да си взема по-изгодно от Одрин (без рецепта, разбира се). Чувах нещо за Тайлол хот, фервекс и други подобни, които излизали изгодно. Някой ако може да сподели, може и на лични. Благодаря!

# 670
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 609
ЕлЕм,по принцип дават и с рвцепти и без рецепти и наистина са с по-ниски цени.
Някои не са със същите наименования като нашите,но аптекарите ги знаят и предлагат техните.

# 671
  • Мнения: 1 934
Според мен трябва да знаеш активното вещество в лекарството и тогава няма значение наименованието му  Peace

Например аз търсех аналгин - метамизол содиум- там се продаваше под марката Новалгин, но си сигурен, че става въпрос за същото, иначе според мен амо на аптекарката да се довериш си е чист късмет за мен  Wink Аналгин на капки оттам-2 лв, същият грамаж в Бг-около 5 лв

Малко статистика ви давам  Mr. Green Дано и с другите лекарства е така и тогава наистина има сметка

# 672
  • у дома
  • Мнения: 258
Благодаря за инфото Чефи, Кливия  Hug

# 673
  • Пловдив
  • Мнения: 641
Така е трябва да се проверяват лекарствата по активна съставка, след това по цена
ето ви към момента всички аналгини:
ADEPIRON 1GR/2ML 500MG/ML 10 AMPUL - ADEKA 3,75 TL .
ADEPIRON 2,5GR/5ML 500MG/ML 5 AMPUL - ADEKA 3,10 TL .
ADEPIRON 250 MG/5 ML 100 ML ŞURUP - ADEKA 2,51 TL .
ADEPIRON TABLET 500 MG 20 TABLET - ADEKA 1,45 TL .
ANDOLOR 2 ML 1 GR 10 AMPUL - I.E ULAGAY 5,47 TL .
ANDOLOR 500 MG 20 TABLET - I.E ULAGAY 1,76 TL .
DEVALJIN 2 ML 1 GR 10 AMPUL - DEVA 2,41 TL .
KARMIZOL 1 G/2 ML IM/IV 10 AMPUL - KARFARMA 5,20 TL . küb-hkt
METAMIZOL 1 G/2 ML IM/IV ENJEKSIYON ICIN COZELTI ICEREN 10 AMPUL - LAFAR 5,22 TL .
METAMIZOL 1 G/2 ML IM/IV ENJEKSIYON ICIN COZELTI ICEREN 5 AMPUL - LAFAR 3,50 TL .
NOGESIC 2,5 GR/5 ML 5 AMPUL - KOCAK FARMA 4,23 TL .
NOGESIC 500 MG 20 TABLET - KOCAK FARMA 1,26 TL .
NOVAKOM-S 1GR/2ML 1X2 AMPÜL - NOBEL ILAC SANAYI 0,89 TL .
NOVAKOM-S 1GR/2ML 5X2 AMPÜL - NOBEL ILAC SANAYI 4,22 TL .
NOVALGIN 500 MG 20 TABLET - SANOFI AVENTIS 1,92 TL . küb-hkt
NOVALGIN %5 10 ML ORAL DAMLA - SANOFI AVENTIS 3,13 TL . küb-hkt
NOVALGIN %5 100 ML SURUP. - SANOFI AVENTIS 3,59 TL . küb-hkt
NOVALGIN 2 ML 10 AMPUL - SANOFI AVENTIS 5,63 TL . küb-hkt
NOVALGIN 300 MG 5 SUPOZITUAR - SANOFI AVENTIS 2,28 TL . küb-hkt
NOVALGIN 5 ML 5 AMPUL - SANOFI AVENTIS 5,22 TL .
NOVOPLAN 2 ML 1 GR 10 AMPUL - POLIFARMA 4,91 TL .
NOVOPYRINE 1 GR/2 ML 10 AMPUL - OSEL 4,94 TL .
NOVOPYRINE 500 MG 20 TABLET - OSEL 1,67 TL .
SEBON 1 GR 5 AMPUL - AKDENIZ 3,50 TL .
SEBON 1 GR 10 AMPUL - AKDENIZ 5,37 TL .
SEDORAL 1G/2 ML 10 AMPUL - LAURUS 5,63 TL .
ако някой го вълнува конкретно лекарство мога да селектирам и да публикувам

# 674
  • Sofia
  • Мнения: 4 609
Пак ще попитам - някой знае ли откъде мога да купя суров кадаиф в Одрин?

Общи условия

Активация на акаунт