По- лесно ли се отглежда второто дете?

  • 16 245
  • 344
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 10 547
За мен беше по-трудно от гледна точка на критериите, които сама си бях поставила. Беше по-трудно и заради особеностите на детето и начинът му на хранене, които ме изтощаваха до краен предел.
Сега, почти четири години по-късно определено с две деца ми е по-леко, отколкото с едно на възрастта на малкото.

# 46
  • Мнения: 2 216
Момичета, знам, че не е лесно, но пък си заслужава,  разликата между децата да е сравнително малка. При нас е 3 години.
Защо според теб е по-добре разликата да е малка? Все по-често мои познати раждат деца с 10г разлика....затова те питам

# 47
  • София
  • Мнения: 62 595
Защото всичката работа по децата се свършва наведнъж. Моите както са с година разлика, нямах време да се усетя какво става - докато се обърна, и едното вече е в гимназия. Докато са малки е ужасно трудно, но сега имам чувството, че съм ударила джакпота - хем две деца, хем наведнъж гледани, хем се очовечиха и са на един акъл, хем на мен не ми се налага тепърва да се чудя дали да раждам второ, хем настъпи и моето време! Единствената по-добра комбинация щеше да е да бяха близнаци, тогава съвсем щеше да е далавера - щях да мина само веднъж с раждането.

# 48
  • Мнения: 11 607
Момичета, знам, че не е лесно, но пък си заслужава,  разликата между децата да е сравнително малка. При нас е 3 години.
Защо според теб е по-добре разликата да е малка? Все по-често мои познати раждат деца с 10г разлика....затова те питам

По мои наблюдения, с които не ангажирам никой, малката разлика е в плюс на самите деца. Вероятността да са заедно, да споделят сходни неща - музика, игри и пр. - са по-големи. Това наблюдавам напр. между №1 и №3 - там разликата е 3г. календарни. Нещо подобно виждам и между №2 и №3, там разликата е 4 календарни години, но сега каката е в пубертета и малко е по-сложно, но намират общ език......Обаче....№1 и №3, със 7 календарни години разлика, малко вече има разминаване в предпочитаните неща.......

Голямата разлика е до някъде плюс за родителите. Първото дете е вече в някаква степен самостоятелно, не ангажира толкова физически сили, обслужва се само - къпане, обличане, хранене и пр. Това е и начин родителите отново да преоткрият родителството....Защото за мен, все пак възрастта на родителите си има своето значение....Поне при мен е така, и при татито....Едни родители бяхме с първото дете на по 22-26г., съвсем други след 14г., с №4......Като аз сега така съм се вкопчила в №4, че просто е глезен до неузнаваемост и сама себе си не мога да позная Embarassed........

# 49
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
аз мисля , че с второто е по- лесно , защото имаш опит в много неща.В хранене обличане , боледуване, училище.вече си го преживял и бързо вземаш решенията.няма значение разликата в годините или пола.Просто това е лично преживяване и трупане на опит.Тук не става въпрос за някои особени ситуации-болести-

# 50
  • Мнения: 814
Вторите деца се отглеждат по-лесно, защото не се влага толкова голямо старание както при първите.Минаваш по утъпкана пътека. Peace

# 51
  • Мнения: 2 216
Вторите деца се отглеждат по-лесно, защото не се влага толкова голямо старание както при първите.
Не мисля, че второ /трето дете се гледа с по-малко старание...Просто майката вече е по-опитна и по-зряла, а това я прави и по-уверена
П.С.
Мама Цоцоланка честит рожден ден на най-малкото ти детенце  bouquet

# 52
  • Мнения: 4 535

По мои наблюдения, с които не ангажирам никой, малката разлика е в плюс на самите деца.

Абсолютно съгласна съм. Имат еднакви интереси, едни и същи неща ги вълнуват и наистина са най-добрите приятели /моите специално/. Не се чудя с какво да забавлявам едното, пък с какво - другото. Разговарям и с двамата едновременно по едни и същи теми, разсъжденията им са почти идентични, с лека преднина за по-голямото, разбира се.
Като малък минус в това положение отчитам факта, че трудно приобщават други деца към себе си, когато са двамата - особено непознати деца.

Като цяло обаче, за да се върна на същността на темата - мисля, че второ/трето дете е най-хубавото нещо, което може да се случи на едно семейство и най-вече - на първото дете. Ако финансите и жилището ми позволяваха, щях да родя сигурно поне 4 деца. В този ред на мисли - БРАВО на Мама Ц., съвсем, ама съвсем искрено!   bouquet

# 53
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Момичета, знам, че не е лесно, но пък си заслужава,  разликата между децата да е сравнително малка. При нас е 3 години.
Защо според теб е по-добре разликата да е малка? Все по-често мои познати раждат деца с 10г разлика....затова те питам

Няколко майчета вече са отговорили преди мен, така че аз няма да кажа нещо ново.
Когато малката беше на градина в първа група, баткото беше в четвърта. Много ми беше удобно, заедно ги водя, заедно ги връщам. Еднакъв и подобен режим на хранене и сън. Просто мечта.  Heart Eyes Та, тогава съжалих, че децата не са поредни.
Същото се повтори и в основото училище, с малки изключения.
И до ден днешен, макар и в различна степен, имат общи приятели, понякога се събиратдори в една компания.
Госпожицата помага на баткото, ако трябва да се оформи графично някой проект, той пък има ангажимента отвреме-навреме да й проверява речника по английски.

# 54
  • В сърцето на един мъж и половина, и една госпожица
  • Мнения: 1 834
Личен опит нямам, но от майка ми/и още много майки с повече от едно дете/ знам, че се гледа по-лесно. Скоро ще разбера дали е така, но си мисля, че си зависи от детето. Аз съм била голяма дивачка/първо дете съм/, сестра ми е била бебе мечта  Simple Smile

# 55
  • Мнения: 11 607
Когато малката беше на градина в първа група, баткото беше в четвърта. Много ми беше удобно, заедно ги водя, заедно ги връщам.

Госпожицата помага на баткото, ако трябва да се оформи графично някой проект, той пък има ангажимента отвреме-навреме да й проверява речника по английски.

Баткото викаше от стаята сестра си и така идваха и двамата при мен, когато са били в ДГ....

Сега....Сестрата рисува на брат си рисунките, а бати - помага по математика и английски....Мила картинка са! Да....бати помага и на №3 по английски. А и......да споделя - на курса по английски, при 2 и повече деца записани от семейство - има % отстъпка от по-високата такса....

П.С.
Мама Цоцоланка честит рожден ден на най-малкото ти детенце  bouquet

Благодаря ти!  bouquet

  БРАВО на Мама Ц., съвсем, ама съвсем искрено!   bouquet

 Embarassed  bouquet


Да напиша и вица за глътната монета.....

Първото дете, когато глътне монета - всички вкупом отиват в Бърза помощ, бдят над леглото и с трепет очакват монетата да излезе по етапния ред.
Второто дете, когато глътне монета - родителите най-спокойно изчакват тя да излезе по етапния ред.
Третото дете, когато глътне монета - спират му я от джобните.
Четвърто дете, когато глътне монета - уддържат му я с лихвите.......

# 56
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
На мен лично ми беше по-лесно с второто дете. Макар че и с първото не съм се затруднявала особено.  Grinning
Предпочитам по-малка разлика между децата, 2,5-3 години ми се струва идеална. Simple Smile Peace Надявма се третото да не закъснее.  Mr. Green

Мамо Цо, честит рожден ден на Сами!  Hug  bouquet

# 57
  • София
  • Мнения: 1 635
На мен като цяло ми е по-трудно. Сигурно защото изобщо не очаквах. Мислех си, че където едно, там и две. Mr. Green Самото отглеждане на бебето си е направо рутинна задача, за която не се замислям, но...

Трудно ми е с нощното ставане. С каката реших въпроса като я взех да спи при мен, когато започна да се буди по 4-5 пъти нощем. Сега обаче няма място в леглото за още едно дете. Laughing Скоро каката ще си има собствено легло, но засега - зор.

Изключително ми е трудно с болестите. Малката боледува всеки път заедно с каката, а на 2 месеца бяхме в болница с бронхиолит. Преди не ми пукаше на тема болести, сега треперя от всеки сопол.

А може просто да се съм изтерясала напълно и затова да ми се струва трудно. Подозирам, че нещо хормоните ми още си играйкат. По принцип съм много позитивен човек и оптимист. Laughing

# 58
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Моите деца имат голяма разлика в годините-11 са.......
И то по моя вина.....   Embarassed
Родих раничко първото,на 21г.
Трудна бременност,още по-трудно раждане.Може би това беше и причината да отлагам толкова дълго време-от страх да не се повтори същото.
Грешка!За мен поне.На 32г.с се появи дъщеря ни.Вече обръгнала от предразсъдъци и страхове.По-спокойна и уверена бях,но определено е трябвало в по-ранен период да се прежаля.... Laughing

Мадам,децата са най-голямото богатство  Hug

# 59
  • Мнения: 10 547
Вторите деца се отглеждат по-лесно, защото не се влага толкова голямо старание както при първите.Минаваш по утъпкана пътека. Peace

Напротив! Славех се като стриктна, последователна и строга майка с първото, сега ме наричат педант с второ дете. Затова и писах, че за мен то донесе повече усилие като родител, защото бях поставила летвата прекалено високо. Отделно беше по-капризно бебе и с физиологична особеност, затрудняваща нормалното му хранене.
По-скоро горното е мит, ако щете и удобен начин да убедиш някого в преимуществото на второто дете.
Разбира се, не отричам, че има родители, за които следващите деца са лежерни допълнения към ежедневните им грижи.

Общи условия

Активация на акаунт