Холандска тема - 41

  • 113 568
  • 764
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 140
Ако дъщеря ти има документ, който да удостоверява, че постоянно пребивава на територията на Холандия, то не и е нужна декларация от родителите. Ето и текста:
http://generalkonsulat-bulgarien.de/bg/index.php?option=com_cont … 09-07-30-22-50-01

Точно така, има го и на сайта на МВР (ето линка http://www.nsgp.mvr.bg/NR/rdonlyres/8509CE3A-7E08-4D04-BD1A-3083 … patuvane_deca.doc ) в актуалните инструкции за граничните проверки при пътуване на деца. В този случай обаче трябва при издаване на българския паспорт да е заявен постоянен адрес в съответната държава. Приложимо е и когато лицето има двойно гражданство едното от които е българско и живее постоянно в другата държава.

# 421
  • Мнения: 140
Дами, имам едно питане: когато пътувате от Холандия сами с детето, а таткото не е холандски гражданин, имате ли заверено писмено съгласие от него и превеждали ли сте го на някакъв език (холандски или английски) или понеже не го изискват за чужди граждани, не сте го превеждали и слагали апостили...? При мен ще е още по-омазано понеже таткото е от Гърция, а бебка е родена в България и е с двойно гражданство и 2 паспорта, а се установяваме в Холандия, та искам да се презастраховам с 1 съгласие направено в Гърция и едно в България за граничните власти. При последните полети от Атина до Амстердам и обратно и то по времето когато чичко Обама бе в Хага, никой не ме пита майка ли съм на това дете, таткото истинския ли е... само му се усмихваха какво било мъничко и толкоз.
Стикер за адрес от общината в Холандия за сега няма да слагаме защото той според инструкциите на МВР за граничните проверки важи за тях само ако в българския паспорт на детето е посочен точният му адрес в чужбина, а при нас си е с български адрес в българския и с гръцки адрес в гръцкия паспорт.

Хубава вечер от мен! Simple Smile

Здравейте дами (и холандски мами)!  smile3525

Питането ми по-горе отпада, проучих как стои въпроса. Но ще си остана питаща  Embarassed като сменя въпроса обаче: Кажете ми моля, пощите ли използвате или някоя куриерска фирма когато искате да зипращате малкии колети от Холандия в чужбина? А също и ако получавате - по пощата ли идват? Аз и цените не знам, но ще ги проуча на място като м исе наложи. Понеже сега в Гърция е много лесно, нали сме до България, но в Холандия ще ни е по -трудничко а при пренасянето на багажа въпреки подробните списъци които съм направила все нещо ще пропусна да сложим в контейнера...
Как тече подготовката за Великден при вас? Ние сме превъзбудени защото ще си ходим с бебето, с девера и свекърва ми на селото на мъжа ми - то е на един малък остров много на юг. Обикновено си ходехме там само лятото, но за първи път ще сме там за Великден (моят мъж и девера ми не са били там за Великден от деца). Скоро от Холандия само ще си мечтаем за село, за морето и дивите заливи с плажове и храната... но каквото е рекъл Господ.  Wink Свекърва ми прави тия дни козунаци и други традиционни сладки, аз ще боядисвам и рисувам яйцата, хлябовете са моя работа също. Надявам се в и Холандия да намирам добро чисто брашно (ако има Био магазини или такива щандове в супермаркетите...?), защото си правим само домашен хляб с квас, семена, зехтин и т.н.) та след Великден летим за Холандия да наемем квартира и оттам аз с дребосъка ще си отида в БГ да извадя част от българските документи които ще ни трябват, а мъжа ми ще се занимава с гръцките...

Хубави празници ви пожелавам, на вас и семействата ви!   bouquet

# 422
  • Nederland
  • Мнения: 856
minkovaki, не се включих по въпроса ти за документите, защото не съм компетентна! Но се радвам, че си намерила нужната информация.
За колетите от и до Холандия аз ползвам холандските пощи. Доволна съм, но става въпрос за дребни пратки. Ето ти сайта им, там има всякаква информация и цени - http://www.postnl.nl/zakelijk/english/international-packets/
Иначе тук има всичко по магазините, не се притеснявай. Има и доволно количество био магазини. Вие ще сте в Утрехт, голям е града и всичко ще си намираш.
Тук почти всички говорят английски, но ако ти трябва някое наименование на продукт на холандски питай! Simple Smile
Иначе за храната в Гърция не се и съмнявам, че ще ти липсва. Много вкусни неща имат, а най-вкусните риба и морски дарове съм яла там и в Турция.
Весело изкарване на Великден и на теб!   bouquet

# 423
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 761
Привет!

Случайно някой да се намира в Харденберг ?

# 424
  • Мнения: 140
Аз съм в Утрехт. Все още циркулирам между Гърция и Холандия де, но скоро ще се спра Simple Smile

Доста време никой не се обади, явно няма никой там или са заети. Дано се обади някой ако не е късно за теб вече...

# 425
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 761
А, благодаря!
Трябваше ми  някой да провери една фирма, но проучих през посолството  ни в Хага нещата. Wink
Успех на всички . Надявам се скоро да се срещнем с някои от тук в Холандия.

# 426
  • Мнения: 178
Здравейте холандски мами имам едно питане , имаме намерение семейството да се преместим в Хага , интересува ме въпроса относно наемане на жилище , мога ли веднага да наема не6то

# 427
  • Мнения: 429
Здравей, да, разбира се, че можеш, стига пари да имаш.
Ето един сайт например доста разпространен www.funda.nl
Успех и добре сте дошли!

# 428
  • Мнения: 178
Благодаря за бързия отговор, а кои квартали на Хага бихте ми препоръчали ,нещо средно да не са скъпи квартали , а изисква ли се някакви документи при наемането ,имам впредвид като трудов договор ,като доходи и т.н . Извинявам се за въпросите но ми е много притеснено че трябва да напусна БГ и да отида в нова страна и то с деца и без език. Мен ме интересуват и много други неща защото незнам  абсолютно нищо . Какво трябва да направя преди да стъпя в Хага документално и съответно от Бг .Ох може би нищо не разбрахте ама една каша ми е в главата и хиляди въпроси . 

# 429
  • Мнения: 429
За Хага не мога да ти помогна, ние сме в друга посока.
Разбирам те за объркването, сигурна съм, че още помнят хилядите ми въпроси тук  Simple Smile
И за договора не съм сигурна да не те подведа, защото на нас например не ни е бил необходим. Но пък за да се регистрирате в общината ти трябва договора ти за наем.
Зависи децата колко са ти големи. Смятам, че не би било зле да си подготвите актовете за раждане например там и документа за брак ако имаш там. После тук се превеждат нещата за най сигурно, макар и малко по скъпо.
Като дойдете зависи от възрастта на децата ще ти е необходимо училище и да не забравяме личен лекар. На първо време това се сещам ако имаш нещо по конкретно да питаш, ще се радвам ако мога да помогна

# 430
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Здравейте не съм изчела темата- случайно я намерих търсейки инфо за стандарта в Холандия
 тъй като приеха дъщеря ми в  Стенден, Леуварден
   а актуална информация по темата за стандарт , настанявания и пътувания в тази посока никъде другаде в нета не видях /има разни теми в които от 2 г никой нищо не е писал/

Записвам се да чета назад и да Ви питам
Има ли от тук пишещите някой в този град   bouquet

# 431
  • Мнения: 140
Да, така е и ще добавя към сайта цитиран от shanel1982 още един много надежден такъв сайт през който между другото ние намерихме нашата квартира: http://www.pararius.com

Аз също не съм в Den Haag и не мога да препоръчам квартали, но това ще го изясните като подредите приоритетите си и огледате потенциалните възможни квартали. Ние когато търсехме миналия месец критериите ни бяха: 1. да е на близко разстовние до местоработата и да има начин да се придвижваме с колело или автобус до там (с кола като в повечето градове в Холадния е трудно, скъпо и немислимо да паркираш навред); 2. самият квартал да е добър и тих за отглеждане на бебета, 3. да имаме малък двор и 4. място в случай че се наложи да паркираме кола или ако имаме гости те да паркират безплатно.
miglena11 Понеже ние сме пресни - пресни в тази процедура да добавя актуално инфо: - ако наемате имот чрез агенция, както ние процедирахме, трудовият договор + банкова сметка в холандска банка е задължителен при сключване докоговора за наем (или документ доказващ друга форма на собствен бизнес и самоосигуряване). А относно документите за регистрация в общината, освен договорът за наем - нужни са ви (за нас бе нужен и Акта за брак) копия на копия от паспортите и актовете ви за раждане, като вече за такива документи от България не е нужен превод и легализация защото от 01.01.2014г. службите по гражданско състояние към Общините в България издават по европейски одобрен образец т. нар. "international certificates" които струват само 2,50 лв и се използват директно и трябва да настоявате за такъв защото старите дори и с апостил вече не се признават от официални институции в ЕС. Следващата стъпка са задължителните застраховки и медицинската такава като пакетът зависи какво искаш да ти покрива... избор има.

Успех!

Последна редакция: вт, 20 май 2014, 08:45 от minkovaki

# 432
  • Мнения: 22
Здравейте, ако може някой да ми отговори на въпрос свързан със здравеопазването в НЛ. Много неща прочетох и не можах да разбера: има ли някаква възможност да отидеш на частен преглед, в частна клиника извън задължителната застраховка?

Ако не съм доволна от прегледа при личния лекар къде мога да потърся второ мнение, бързо изследване или нещо подобно срещу заплащане?

# 433
  • Мнения: 2 993
Темата съвсем е замряла.
Аз предимно Ви чета, защото съм твърде нова тук, а и доста често пътувам. Може би това е и причината да не напредвам с холандския, но поне вече ми харесва като звучене.

И в месеците, в които съм била тук, времето нямаше нищо общо, с това което съм чувала за холандското време Laughing Laughing за щастие. Казват, че това си е щур късмет. късмет , късмет ама и зимата, и пролетта, че и лятото- все супер!

Другата седмица ще ми идва племеника на гости и се чудех как процедирате с картите /билетите за метрото, като Ви идват гости? На нашата спирка за метрото не съм виждала никога човек, от който да можеш да си купиш еднодневна карта или билет. Има само устройство, от което съм си зареждала картата за транспорт. Не съм ползвала много често  метрото и не съм наясно.
А тук още не съм шофирала и няма да се кача на колата сама. В  делничните дни мисля да го водя с метрото до Ротердам, Хага, Схидам. А уикенда с колата до Амстердам.

И още един въпрос- някой да се сеща за интересно място, което да може да се посети с колело около Хохфлит?

# 434
  • Nederland
  • Мнения: 856
rosss, можеш да купиш за племенника ти анонимна карта. Важи за всички видове транспорт, за цяла Холандия и е валидна 5 години. Струва 7,50 Евро и трябва да заредиш първия път минимум 10 Евро. Ако картата ще се ползва и за влак трябва да се валидира на автомат на някоя от гарите. Може да се купи от много места: от устройствата за зареждане на салдо по картите по метростанциите, от бюрата на RET( например за теб най-близко Service punt RET - Zuidplein), на гарите, в големите супермаркети.
Аз така купх една карта като идва майка ми и после може да се ползва и от други хора. Само си зареждаш салдото.

Общи условия

Активация на акаунт