Холандска тема - 41

  • 113 538
  • 764
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 2 993
Fifi Brindacier,
Благодаря за отзивчивостта! Ще проверя в супермаркетите първо. А как се казва тази карта на холандски?

Ще пътуваме другия месец за БГ и се връщаме в края на август, ако на някой му трябва нещо от БГ, стига да не е обемисто , мога да съдействам

# 436
  • Nederland
  • Мнения: 856
rosss, anonieme OV-chipkaart се казва.
Ето тук - https://www.ov-chipkaart.nl/klantenservice/adresvinder/?servicet … pe=1&radius=5
можеш да провериш по адреса ти къде е най-близкото място, където може да я купиш.

# 437
  • Мнения: 140
Относно anonieme OV-chipkaart: Да, точно така. И аз съм с такава карта. Купих си я от супермаркета (Albert Heijn) от външната каса където обикновено са цигарите и цветята. За да ползваш обаче влак, Чип картата трябва да има мин. 20 евро зареждане, не че билетите са по толкова разбира се, просто изискване има такова и то се изписва на автомата при зареждане на картата. Иначе няма еднодневна карта но има двупосочен билет. Но с Чип картата е най-евтино пътуването, прави бяха местните познати които ни посъветваха да си вземем такива. Иначе - с колелото най-често и безплатно Simple Smile
Между другото ако зареждаш Чип картата от автомат, внимавай да не си с VISA карта Мастър карт че преди няколко месеца когато идвахме за първи път преди да имаме банкови сметки с карти от Холандски банки имахме голям проблем - на пръстите на ръката се броят места където можеш да платиш с тях. От супермаркетите само Dirk досега съм открила, че става.

Аз имам едно питане - поръчвали ли сте тортичка от HEMA и как е? Една жена ми каза че можело и били добри, а имаме до нас една HEMA. Искам да поръчам една другата седмица за дребосъка ни че става на 1 годинка и ще направим малко барбекю в градината с 3-4 съседи и дечицата им, колкото да не остане без празник и снимки малката (като си нямаме роднини, приятели още и баби тук...).

Иначе ние напредваме с адаптацията, слава богу имаме услужливи, мили англоговорящи холандски съседи и доста ценна информация почерпихме от тях. На бебока му е най-лесно на какъвто и език да й говорят тя се радва и тоговаря на нейния Simple Smile Мъжът ми още първият ден като пристигнахме трябваше да отиде на работа и на мен остана докато гледам бебето и чакаме (2 седмици отне) камиона с багажа ни, да приведа къщата в ред и вид годен за обитаване, но понеже беше отвратително мръсна, а и все оше беше празна, та намерих фирма да направят основно почистване (това е друга история пратиха 2-ма нашенци които леко си оставиха ръцете но отхвърлиха най-грубата работа) а после пристигнаха и кашоните ни и за около 2 седмици с мъжа ми довършихме и сега е доста прилично. Междувременно ходих да се срещам да избирам личен лекар - още не съм изпитала добрите страни на холандската здравна система макар че от познати лекари в Гърция и България чух че е една от най-добрите в света(!?!). А след като се регистрирахме в общината,  ме посетиха в къщи от Inloopspreekuur Consultatiebureau, днес малкото беше за първи път и на консутация при тях, аз им бях изпратила разбивка на всички ваксини поставени на бебчо в държавите в които сме били - всичко беше наред даже сме напред с материала откъм ваксини и до 2 месеца няма за какво да ходим. Намерих някакви самообучителни аудио материали на холандски в интернет и докато действам из нас слушам и доста запомних и разбирам но ми липсва комуникация за да мога и да говоря... Ще карам съседите доколкото контактуваме да ми говорят на холандски и дори да ми преведат нещо да ме карат да тоговарям и повтарям на холандски, иначе не се виждам просто...
А откъм време колкото пъти идвахме тази пролет преди да се преместим и сега 2 седмици откакто сме тук - много е добро. Дори и дъждовете са късно следобед, а когато е горещо не става повече от 26-27'С. Абе супер. Мъжът ми се смее че се преместихме от Гърция в Холандия и бебето за 2 седмици хвана тен по крачетата и ръчичките въпреки че без да ги намажа със 50+ фактор не излизаме...

Хайде да не ви отегчавам. Хубав ден!

Последна редакция: ср, 18 юни 2014, 16:24 от minkovaki

# 438
  • Nederland
  • Мнения: 856
minkovaki, браво за адаптацията! Постепенно ще свикнеш с езика, а и е чудесно,че имаш толкова мили съседи. С тяхна помощ ще се упражняваш! Wink
За тортите от Хема - ами не са лоши на вкус. Аз харесвам ябълковата. Вие така или иначе възрастните ще ядете от тортата, рожденничката е още много малка да я опита. Пожелавам ви много весел първи рожден ден на дъщеричката ви и най-вече хубаво време за барбекюто!

# 439
  • Мнения: 140
minkovaki, браво за адаптацията! Постепенно ще свикнеш с езика, а и е чудесно,че имаш толкова мили съседи. С тяхна помощ ще се упражняваш! Wink
За тортите от Хема - ами не са лоши на вкус. Аз харесвам ябълковата. Вие така или иначе възрастните ще ядете от тортата, рожденничката е още много малка да я опита. Пожелавам ви много весел първи рожден ден на дъщеричката ви и най-вече хубаво време за барбекюто!
Благодаря ти много за хубавите думи! Явно сме далече, ще почерпя после "виртуално" Hug вно тортичката ще е оттам, щом и ти и съседката ми (холандка) казахте, че са прилични, освен това цените са ниски и много приемливи, няма какво да умувам повече. Това исках - още някой който е опитвал нещо оттам. Само дето мъжо си харесва по картинките в каталога някакви с плодове или шоколадова. Той да избира. Аз сладко (освен някои от малкото неща правени от мен или чист шоколад) не мога да ям, така че не ме бърка кава ще е, да им се услади на хората е важно. Само не ни харесват тия с фотографиите отгоре, много са "пластмасови" на вид. А че рожденничката няма да я опита - това е сигурно!  Simple Smile Още никаква сол и захар не й давам в храната. Като порастне ще се тъпче с достатъчно химия, нека сега доколкото мога да й създам някои навици. Дали ще успея не знам, но покрай нея и хлябът който меся е без сол, и готвеното също - освен за нас в някои неизбежни случаи когато слагам щипка морска сол в ястията (носим си я от острова на мъжа ми  Wink). За последния уикенд на месеца прогнозата е хубаво време и се моля Богу да е така, иначе барбекюто - под навесчето в градината а масата в дневната, място има.
Момичета, някой да ме светне моля: има ли откъде да купя тук поне някакво подобие на кори за баница, че не виждам никъде? Че искам за барбекюто да направя за гарнитура някои гръцки неща и една българска баница и 1 пита да омеся. Просто не съм добра в дърпането на кори и рядко ми се получават и не ща да се излагам. Вероятно ще ме пратите да търся някой турски магазин...?
 

# 440
  • Nederland
  • Мнения: 856
Позна Laughing Точно в турските магазини има изобилие от кори, най-различни като дебелина! И сирене, и разни други работи!
Вие в Хага ли сте или в Утехт? Не може да няма около вас.

# 441
  • Мнения: 1 132
Minkovaki, тортите на хема със снимки или картинки са меки и крема е вкусен. При нас много се харесват за детски партита, че и големите похапват.Вземи задължително апълтаарт и сметана  за холандската част от гостите.
Весел рожден ден на малката.
Аз ползвам гръцки кори за баклава от турския магазин, турските ми идват дебели и дребните не ги харесват.
Фифи, Тони ли си?

# 442
  • Мнения: 2 993
Fifi,
Пак да благодаря благодаря!  bouquet  bouquet

И да споделя какво още открих по въпроса с картите за метрото. Има и еднодневна карта, която важи цял ден за RET /метрото/, което означава, че до Хага например и за мен тази карта е по-добра оферта от абонаментната ми. Казаха ми, че важи и за автобуси, но това не съм го проверила, само с метрото се движихме.

minkovaki,
Аз съм си взимала кори за  баница и от "С 1000". Но в нашия район "Джъмбо" изкупи "С1000" , а в джъмбото не съм ги виждала.

# 443
  • Nederland
  • Мнения: 856
Мопси, привет!  Hug Разконспирира ме! Grinning

# 444
  • Мнения: 2 993
Добро утро!  food010  food010  food010 kaffeetrmker_2 и усмихнат ден Ви пожелавам!

Вчера открих кори за баница и в Албер Хайн. Лилава кутия с бледо жълто, нарисувани малки навити банички. Пише Filo Bladerdeeg , Filo Pastry. В кутията има 10 бр. финни кори, но са по-малки от нашенските. Приблизително форма на квадрат със страна около 30 см. Една кут. струва 1.50

С племеника си прекарваме чудесно.Не сме се спряли. И на мен ми беше изключително приятно. От всички места най-ми хареса в Гент. Уникална красота! Ще разказвам, като го изпратя.
Хубав ден

# 445
  • Nederland
  • Мнения: 856
rosss, колко е голям племенника ти?
На мен повече ми харесва Брюж, може и до там да отскочите някой път като сте в Белгия.

# 446
  • Мнения: 2 993
Fifi Brindacier,
Благодаря за съвета! Да си призная честно, че в Брюж бях ходила, а в Гент не и като чух, че двата града са във вечен спор кой е по-по-най ,а племеникът каза, че не знае кое от двете предпочита  и...
Той е на 27. Каза, че се оставя аз да избирам програмата и я спретнах така:

-В четвъртък като пристигна си направихме доста дълга разходка с колелетата наоколо. Той и в България кара много колело и знаех, че ще му е приятно. Починахме си около 2 часа в цветарския център в Rhon  Joy Joy Joy. Добре, че бях с колело, иначе пак щях да оглупея, а няма кой да ми гледа цветята при дългите ни пътувания.
Вечерта ходихме до плажа на Рокание, снимахме залеза, джапахме в морето, което за пореден ден е учудващо топло.

- петък - Ротердам. Наснима Кубичните къщи и няколкото спасени сгради от войната. Хапнахме топъл строуп вафел и се поразходихме по магазините.

- събота. Един от най-любимите ми градове - Амстердам. За съжаление беше невероятна навалица от народ. Тълпата те притискаше от всякъде и дълги опашки пред музеите. Но пък всичко в Амстердам е внушително красиво. За неговата възраст естествено, чебях планирала спирка номер1 да ни бъде кварталът с червените фенери и няма да ви отегчавам с основните забележителности, които са Ви по-ясни от на мен.

§ Да вмъкна нещо, което може да е полезно за някой. Винаги, когато ходим в Амстердам, спираме на един и същ Park & ride паркинг, този на World Fashion Center. Но този път ни сюрпризираха, че вече я няма опцията за комбинацията "карта за паркинг с карта за градски транспорт". Питах мъжа ми да погледне за друг подобен наоколо, но той ми каза, че и на този паркинг все още стои на страницата им въпросната услуга, въпреки че е спряна от февруари и няма да се разхожда до друг и там да се окаже същата ситуация.

неделя- Гент и Антверпен. Гент ми прилича на градче от приказките- замъци, кули, катедрали, канали с лодки, къщи , като излезли от Андерсеновите приказки. Попаднахме и на много сладкодумен лодкар и прекрасно време.
Отидохме за вечеря в Антверпен. Центърът на града беше в еуфория от предстоящия им футболен мач с Русия. Много бързо и нас ни обзаведоха с тракащи червени ръчички да пригласяме на площада.
Мъжете опитаха няколко различни белгийски бири. Няма как да се опитат всичките. Не знаех, че белгийците имат регистрирани над 3000 различни бири. И не разбрах колко джинове, но със сигурност са над 200, щом само в една кръчма в Гент казаха, че се предлагат 200 вида.

В понеделник решихме по-лежерно и да разгледаме  "наше село" . Вечерта ходихме до Бриле. Красиво, спокойно и уютно за мен място. Тук подобаващо се празнуваше победата на Холандия. Племеникът беше с фотоапарат / само 860 снимки е направил Laughing/ и едни фенове го хванаха да ги снима Joy Joy. Беше весело. Пиха по бира в най-старата кръчма на градчето.

вторник- Хага. Бях я посещавала само при почти ураганни условия и едва сега успях да се насладя на красотите й.

Вчера бяхме за подаръци, а сега вече трябва да е в самолета за София.

Съжалявам, че нямаше как да отидем до Делф и Утрех, то и за много други места може да се съжалява / и аз още не съм ходила към Маастрих, а само слушам колко е красиво/,но надявам се да има друг път, че мнооого си го обичкам. Той като се роди бях горда леля на 12 години и обожавах аз  да се грижа за него.

Сега трябва да отварям учебника, че холандския все още доста ми куца. Много ми е криво, че наоколо има курсове само от ниво В1. Мисля септември да ходя да се пробвам, макар че със сигурност съм доста далеч още от това ниво, но явно сама няма да го науча


# 447
  • Мнения: 140


Добър вечер момичета!
Благодаря за съветите ви! Не съм влизала последната седмица че ми беше гъста програмата - мъжът ми беше в команировка, аз сама с бебето и стягах и партито в градината ни за първия й рожден ден. Но се получиха нещата - шареничко и от сърце. От НЕМА поръчах но не ябълковия сладкиш, а шоколадова торта и понеже е мъничка - две! Simple Smile Да има и за свещичката и за ядене за всички. Ометоха ги и ме питаха от коя сладкарница са, че много им хареса. Омесих два хляба със средиземноморски вкус - маслини, сушени доматки, сирене, зехти и риган, направих гръцка салата истинска, направих сух таратор с орехи в него (или както казва мъжа ми, който много го харесва така - гръцко дзадзики по български  Laughing), шишчета по нашенски като мариновах пикантно месото от предната вечер и ги нанизах с пресни гъби, чушки и лук, също някакви холандски наденички но се оказаха сполучлив избор, за сос към барбекюто отворих скъпоценния си запас от едно единствено бурканче подарък страхотна домашна лютеница  Sad . Другото бяха Junk foods  (чипсове, разни гризинки, ядки). Децата също се забавляваха. Само нашето милото рожденниче предната вечер бе за пръв път с температура и целия ден беше отпаднала и омърлушена и не се усмихна нито веднъж, не хапна почти нищо. Като духна свещичката я сложих да спи. Вечерта избиха пъпки и след два дена (защото нали без запазен час не може  Embarassed) вторник като я заведох при нашето GP тук, пъпчиците почти бяха изчезнали - той предположи, че е или 5-тата или 6-тата болест или някой друг вирус с обрив, но каквото и да е тук тия болести и температура при бебетата не се третират по никакъв начин, а и при толкова бързо възстановяване няма нужда от нищо. Аз съм щастлива че тук са пестеливи на лекарства и антибиотици, но мъжът ми е в паника. На мен единствено не ми допада това дето не можеш да си видиш доктора без запазен час и трябва да търсиш болница... Всичко друго беше ок с партито ни.
Минах между другото без баница защото в квартала ни няма турски магазин, а с бебето не ми се пътуваше че достатъчно задачки имах. За съжаление не съм видяла поста на rosss  Cry иначе щях да реша проблема. Днес като влязох тук и го прочетаох, после ходих за сметана в АН и ги видях тези кори и следващия път ще ги пробвам задължително. Благодаря ти rosss! Да ти кажа че толкова хубаво разказваш и цветно че все едно бях и аз с вас. Ще запомня кяколко от нещата които спонеа по твоя план, за в бъдеще Wink

Лека вечер от мен! Hug

# 448
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
Здравейте   bouquet
Дъщеря ми трябва да се мести в Леуварден края на Август /ще учи в Стденден
и трябва да търсим квартира
Вярно ли е че агенциите взимат комисионни в размер на един наем ?
И че в квартирата която ще наеме няма да се позволява влизането на външен човек/питам защото първата седмица планирам да съм с нея там до като се настани и адаптира
Извините ако са ми тъпи въпросите ама всеки твърди какво ли не и ми се иска да чуя местно мнение на Българи живеещи в Холандия
Благодаря   bouquet

А и още нещо квартирите се наемали от 1 во число без значение кога се настаняваш? т.е не е като в БГ - това така ли е ?

# 449
  • Nederland
  • Мнения: 856
MAMA GALQ, жалко, че не мога да ти помогна с информация. Нямам опит с квартири тук.
Опитайте да потърсите някоя група на студентите в Леуварден във фейсбук, там бихте намерили най-точна информация.
От тук пишещите не се сещам кой би могъл да помогне.
Успех на дъщеря ти!

rosss, страхотен маршрут си му спретнала на момчето, следващия път нови неща! Hug

minkovaki, браво за партито! Ти си ги зашеметила гостите с толкова деликатеси, сигурна съм! Hug

Приятен уикенд на всички и довечера дано имаме повод за купон!  newsm10


Общи условия

Активация на акаунт