Основно почистване на дома- кога, как и колко продължава?

  • 41 681
  • 271
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 8 999
Любима тема Heart Eyes
Обичам да ми е подредено, чисто и като в "къща за продан" с цветя и симетрично всичко. Не се обграждам с вещи,обичам много обширни гардероби ,дрешници, затворени килери и шкафове,в които пренареждам всичко в кутии, класьори и папки с табелки .
 Чистя всеки ден по малко и веднъж основно на седмица,но нямам много за чистене ,защото всеки ден по 30 мин оправям всичко. След банята на всички вечер  измивам и забърсвам всичко , сменям хавлии и кърпи наредени като в хотел , мия чинии и чаши на момента (или в съдомиялната) и плота винаги се забърсва от капки , прибирам играчки постоянно и детето знае,че не може да вади кутия с Лего например,ако не си е прибрало материалите за рязане, лепене и оцветяване.
Прах с микрофибърна кърпа по 2 пъти на ден за секунди, печка и фурна се мие след всяко използване за секунди, хладилник всяка седмица след основното пазаруване,когато се налага да сместя всичко в него и вадя де що има за да му намеря място като го забърсвам с анти-бактериал за хладилници . Прахосмукачка всеки ден ,моп за секунди пак така след вечерята , нямаме килими и пердета ,та прозорци през няколко месеца , подреждам гардероби когато се разбърка реда в тях и все подреждам нещата в кутии (играчки, дребни предмети, стоки за бита и т.н.). Чаршафи по два -три пъти на седмица , кърпи през ден, огледала и стъклени повърхности след всяка баня ,че се изпотяват ,а обичам лъскави повърхности навсякъде, нямаме много прахосъбирачи като плюшковци, шалтета и само един комплект летни/зимни завивики и все гледам да ги събера в пликове за смаляване от онези с прахосмукачката и прибирам в дрешника.Изхвърлям/рециклирам много неща всяка седмица и събирам стари дрехи, уреди или други неща по веднъж на няколко месеца ,които нося във втора употреба или в сиропиталища.
Общо взето не се престаравам много ,за 30 минути на ден и 1 час и половина на седмица когато разбърквам всичко и това е .

Прощавай ,но ходиш ли на работа или си супер роботизирана?

Плюнчих, смятах, трих, пак плюнчих .... и, ако трябва да свърша  всичката тази работа, ми се върза над 12 часа на ден!  Само в хола да мина с прахосмукачка и да обера прахоляка от мебелите ми е над час. Не ми се мисли, ако се напъна да ошетам всички стаи, коридор и баня за един ден!
Всеки ден пускам пералня, но ако трябва да са две, не виждам физически кога ще мога да изляза от вкъщи - нали след като изпере трябва и да се просне?
Гадно нещо е домакинската работа. За да си спестя усилията, съм намалила до минимум прахосъбирачките. От плотовете изчезнаха малките джунджурийки за украса, килими и пердета прогоних отдавна, диванът ми е със свалящи се калъфи, не ползвам шалтета за леглата, шкафовете ми са с вратички /няма открити лавици/, а също са и на крачета - при всяко чистене минавам и под тях /само два шкафа са ми с борд отпред и няма такава гадост, като ги поместя, за да почистя отдолу/, стъклени и гланцови повърхности нямам.
Лошото е, че като подхвана да преправям някоя мебел, няма къде другаде да го правя освен в хола, та след като привърша работата, със седмици не мога да почистя качествено финия прахоляк от шкуренето. Това ми съсипва ентусиазма направо.

# 76
  • Мнения: 3 219
За кухненските кърпи съм съгласна, че трябва да се сменят по-често, аз самата имам в кухнята поне 3-4, една основна само ако си миеш ръцете и няколко тип "пешкир" Mr. Green, които ползвам бърсане на ръцете докато готвя или нещо от сорта, тях ги сменям със сигурност понякога и 2 пъти на ден. Отделно имам и една за полиране на чаши след като ги измия, тук нямаме съдомиялна/ в чужбина сме/. Но в банята според мен в моя случай кърпата за ръце нямам зор да сменям всеки ден, по простата причина, че в нас няма никой цял ден, а и сме само двама. Хавлиите пера отделно на 60 градуса, почти всичките са светли, с изключение на плажните, но сега не е сезон за плаж  Crazy
Килими нямаме, и по-добре, тук никой не се събува Wink, така е прието, даже в началото ми беше доста странно. Навсякъде е на плочки и масово се чисти с метла тип четка, но аз си пускам прахосмукачка 2 пъти седмично примерно и после мокро почистване. Тоалетната чистя всеки ден, ваната 2 пъти седмично. Мразя да гладя и прането просто сгъвам и прибирам, когато ти трябва нещо всеки си глади. Диваните са кожени, просто забърсвам, а  през лятото, понеже е страшна жега и влага, застилам с нещо леко и памучно.
Като цяло не обичам да чистя, но обичам да готвя и мога да прекарам часове в кухнята с удоволствие.

# 77
  • Мнения: 931
Плюнчих, смятах, трих, пак плюнчих .... и, ако трябва да свърша  всичката тази работа, ми се върза над 12 часа на ден! 

Мм, аз също явно съм от много неорганизираните, защото само събирането на разхвърляните по пода чорапи и играчки ми отнема половин час, за да мога след това да свърша нещо по същество Mr. Green

Интересувам се обаче и аз от въпроса за диваните - нашият го чистя с парочистачката, да кажем веднъж месечно, но тя не може да улови петна от разляти или нарисувани неща, които искат допълнително търкане - а при това търкане вече на няколко места се е изтъркала дамаската и почват да се отбелязват петна. Определено с интерес бих прочела как почиствате дивани.

# 78
  • Мнения: 213
Да, диваните определено са интересни...моя е с обикновена дамаска (от скоро го имам)...какви ли не препарати взимах..-нищо и още се чудя и мая как да го почистя newsm78

# 79
  • София
  • Мнения: 11 721
Да, диваните определено са интересни...моя е с обикновена дамаска (от скоро го имам)...какви ли не препарати взимах..-нищо и още се чудя и мая как да го почистя newsm78
Диваните ги изпирам два пъти в годината. Ранна пролет когато все още има парно и късна есен когато пускат парното за да могат да се изсушат по лесно. Същото правя и с килимите. Имам Rainbow и съм доволна как пере. Има добри препарати и всякакви лекета изчезват. Но аз и пазя, а и нямам вече малки деца.
Много е мръсна София. Такава кал, никъде по света не съм виждала, а аз съм обикаля доста. Затова ,като идиот ги събувам всички които са ми близки. Много е грозно, зная. Купила съм пантофи чисто нови за тази цел. Огромно неудобство чувствам,  Embarassed но това е моята къща и моите правила. Изключение правя само, когато имам гости за по официална вечеря, но и това вече рядко го правя. Уморявам се, защото чистенето след това е огромно.

# 80
  • Sofia
  • Мнения: 26 416
Препоръчайте ми качествен препарат за почистване на фаянс,мивка,душ кабина...От три дена  ползваме нова фаянсова мивка и цялата е в петна...

# 81
  • Мнения: X
Относно диваните -бяла -слонова кост естествена кожа -почиствах с препарат за кожа и микрофибърен плат. А сега с дамаска използвам покривало за дивана ,което пера по 2 пъти в седмицата и така.
Препоръчайте ми качествен препарат за почистване на фаянс,мивка,душ кабина...От три дена  ползваме нова фаянсова мивка и цялата е в петна...
Веро и подсушаване след всяко мокрене Simple Smile
baibibiне знам какво да ти кажа .Аз се справям за това време ,но и мъжа ми не мърси а, и детето уча да помага и да разчиства след себе си и може и затова да ми отнема толкова Peace

Последна редакция: нд, 06 яну 2013, 14:42 от Анонимен

# 82
  • Мнения: 2 286
Дивана се чисти с прахосмукачка 2 пъти в седмицата, че целия е в косми, въпреки че на кучето му е забранено да се качва ooooh! .

От скоро сме с нов диван, мнооогоо тъмно син, от материя, която не задържа петна Party - почистването става само с влажна кърпа, където са пипали мръсни ръчички или е капнало нещо, просто минавам 2-3 пъти с влажната кърпа и всичко изчева.

3 години бяхме с едни почти бял диван, обикновена дамаска. Няма такава трагедия. Всяка капчица оставаше петно, нищо не беше в състояние да го изчисти. А до професионално почистване така и не стигнахме. Просто не искам да си спомням за този диван Stop .
Диван от каквато и да кожа никога , ама никога не бих си сложила вкъщи Peace .

Колкото до прозорците - моя любопитко все по прозорците виси като сме си вкъщи, всичко е на ръчички, пръстчета, нослета и т.н. Най-малкото заради него трябва да ги мия. Не ми е любимо занимание. Но пък ми отнема около 10мин на вътрешние и крилата отвън, отвън стационарните ги мие мъжът ми.

А, сетих, че имаме малко килимче в детската, ама понеже е отскоро и го забравих него - него го избрахме от изкуствена материя, отдолу е с промазка - само с едно минаване на прахосмукачката всичко е изчезнало - прах , косми, кончета и т.н. Много съм доволна.


Доли, всичко в банята мия с Доместос, включително и огледалото, никакви следи от нищо не ми остават, а и не търкам Peace

# 83
  • София
  • Мнения: 38 571
За банята ползвам един син Медикс - мирише отврат, ама мен ме кефи и има ефект.
Имам си и един мързелив номер за чистене - след баня пръскам малко на пода и после минавам всичко с мопа. Може и стените даже.

За дивана - купих си някакво специално пръскало,  търках с един друг препарат, обаче не става. Ще викам фирма, може би напролет.

ММ изми прозореца вчера! Heart Eyes И перваза! Да видим докога ще му се радваме, че отгоре имаме едни съседи, които изхвърлят какво ли не...

Иначе отпечатъците от ръчички редовно ги минавам с препарат за прозорци и кухн. хартия.

София е най-запрашеният град в Европа, между другото! Доказано.

# 84
  • Мнения: 54 493
Никакви фирми не викам вече !!! Naughty  Naughty
Последния път ми скъсаха мокета ! Twisted Evil Twisted Evil

# 85
  • Мнения: 2 216
Любима тема Heart Eyes
Обичам да ми е подредено, чисто и като в "къща за продан" с цветя и симетрично всичко. Не се обграждам с вещи,обичам много обширни гардероби ,дрешници, затворени килери и шкафове,в които пренареждам всичко в кутии, класьори и папки с табелки .
 Чистя всеки ден по малко и веднъж основно на седмица,но нямам много за чистене ,защото всеки ден по 30 мин оправям всичко. След банята на всички вечер  измивам и забърсвам всичко , сменям хавлии и кърпи наредени като в хотел , мия чинии и чаши на момента (или в съдомиялната) и плота винаги се забърсва от капки , прибирам играчки постоянно и детето знае,че не може да вади кутия с Лего например,ако не си е прибрало материалите за рязане, лепене и оцветяване.
Прах с микрофибърна кърпа по 2 пъти на ден за секунди, печка и фурна се мие след всяко използване за секунди, хладилник всяка седмица след основното пазаруване,когато се налага да сместя всичко в него и вадя де що има за да му намеря място като го забърсвам с анти-бактериал за хладилници . Прахосмукачка всеки ден ,моп за секунди пак така след вечерята , нямаме килими и пердета ,та прозорци през няколко месеца , подреждам гардероби когато се разбърка реда в тях и все подреждам нещата в кутии (играчки, дребни предмети, стоки за бита и т.н.). Чаршафи по два -три пъти на седмица , кърпи през ден, огледала и стъклени повърхности след всяка баня ,че се изпотяват ,а обичам лъскави повърхности навсякъде, нямаме много прахосъбирачи като плюшковци, шалтета и само един комплект летни/зимни завивики и все гледам да ги събера в пликове за смаляване от онези с прахосмукачката и прибирам в дрешника.Изхвърлям/рециклирам много неща всяка седмица и събирам стари дрехи, уреди или други неща по веднъж на няколко месеца ,които нося във втора употреба или в сиропиталища.
Общо взето не се престаравам много ,за 30 минути на ден и 1 час и половина на седмица когато разбърквам всичко и това е .
Печелиш приз за най-перфектна домакиня Hug
Очаквах, че в темата ще споделите модел и режим на действие за справяне, а пак сте се заръфали коя е по-по- най....
Аз си имам система на чистене, защото иначе не мога да се оправя, а и така не губя време.
Чистя всеки ден /с много редки изключения/ и пак не е аптека у нас....
Първо мия чините, после бърша прах /ужасно прашно е/, след това подовете. Докато съхне се затварям в банята, мия с препарати и накрая се къпя...
Прахосмукачка пускам само, когато детето е навън, защото още се плаши
Нямам определен период , на който мия прозорци, а го правя когато видя, че са замърсени.
Изхвърлям всеки ден, не обичам да трупам...

# 86
  • Мнения: 10 547
Прахта ме побърква и мен.  Confused Уж живея на сравнително далечно от големи пътни артерии място, едната част от жилището гледа изцяло към дървета и тревни площи, а прах се налага да бърша всеки ден. Ако два дни не го направя, на третия може да си пишем съобщения по мебелите. А ако за същия период не мина с прахосмукачка под леглата е като в Дивия Запад.

# 87
  • Мнения: 1 808
Браво на момичетата.
Аз имам една дебела книга- 'Наш Дом' - и там като прочетох какво значи основно почистване, осъзнах, че трябва да излеза в едмномесечна отпуска, да викна две фирми и няколко жени, за да свърша всичко....Общо -взето да няма местенце и най-малкото без да си го пипнал- и то не как да е. Ако някой има книгата, ще го прочете.
Та темата ми беше най-вече за това основно почистване- където няма и ъгълче недокоснато.А онова за миене на под и бани го правя ежеседмично  Laughingдори и аз (почивни дни- през седмицата имам време да видя детенце след работа, вечеря   и лягам да спя - имам позната,на която къщата блести, но ляга всяка вечер към 2. Не благодаря Naughty..)
Друго - аз примерно  не мога да чистя без силна музика.
А и друго - мъжът ми е типичният бг мъж- смята за напълно естествено да НЕ се включва в домакинстването. Викам му - я виж момичетата какво пишат във форума -мъжете как им помагат...Той:'А ти откъде си сигурна,че е така?"  ooooh!

# 88
  • Мнения: 46 535
...Ако два дни не го направя, на третия може да си пишем съобщения по мебелите. А ако за същия период не мина с прахосмукачка под леглата е като в Дивия Запад.

Каква ти е настилката?
През този кошмар минах, докато живеехме в апартаменти с ламинат. Няма такъв ужас.
Сега сме с естествен паркет и гранитогрес и изкарваме поне 4-5 дни без прах. Мислех, че просто не се вижда, но и по мебелите, електроуредите и т.н. е много умерено.
Не знам точно каква е зависимостта, но това са ми наблюденията.

# 89
  • Мнения: X
Приз не ще, искам по-голяма къща да си лъскам и нареждам  Crazy
Плотовете от гранит ,стъклени маси, огледални шкафове и акрилни плоскости -прах ,пръсти ,замазване си личат от километри,но така си ги харесвам и в новата къща пак такива бих си сложила Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт