Основно почистване на дома- кога, как и колко продължава?

  • 41 622
  • 271
  •   1
Отговори
# 60
  • ...на безопасно
  • Мнения: 3 020
Въпросът не е до видимо зацапаната кърпа, а до това че във влажна среда се развиват идеално гъбичките.

Така е , да.
А и не забравяйте, че сигурно в някой фамилии си мият ръцете по един-два път на ден/преди хранене може би/, а в други многократно.
Аз например не виждам как с една кухненска кърпа ще изкараш два дена  Shocked
Аз поне две сменям на ден, ами нали все си на мивката, готвиш, миеш, триеш. Тя става вир-вода от две-три забърсвания на ръце. Аз нямам съдомиялна машина.

# 61
  • Мнения: 46 509
За това май повечето сме съгласни, само за хавлиите за къпане сме на различно мнение  Laughing

# 62
  • София
  • Мнения: 38 476
Подсетих се от темата и пуснах всички хавлии и халати от банята в пералнята.
Че то си е бая пране!
И това ако се прави всеки ден...няма да остане ни време, ни място за останалото пране даже.

# 63
  • Мнения: 2 286
Прозорци зимата мия само отвътре, през лятото - 2 пъти месечно.

Килими нямаме, пердета имаме от скоро и още не съм ги прала.

Прахосмукачка - всеки ден, миене на под също (заради кучето).

Основното ми почистване се изразява в това да дръпнем хладилника и дивана да измия и изчистя там и измиване на радиаторите - след като спрат парното и след като обяват, че след няколко дни ще го пуснат.

Другите неща текущо каквото има се оправя, не чакам да "му дойде времето". Много мразя да бърша прах, за това го правя по-рядко.

Разхвърляни са само играчките на кучето и детето. Ама на този етап няма как да е друго.

# 64
  • Мнения: 2 134
Их, че това е една от любимите ми теми и дейности как да не пиша?!

На всеки три месеца пера пердета, щори. Прозорци мия през няколко седмици. Имам по два килима за стая, сменям ги на около пет месеца. Лятото сме без такива.
За друго основно не се сещам, ежедневно и ежеседмично е.
Касита,къде съхраняваш чистите  килимите ?

# 65
  • Мнения: 10 547
Их, че това е една от любимите ми теми и дейности как да не пиша?!

На всеки три месеца пера пердета, щори. Прозорци мия през няколко седмици. Имам по два килима за стая, сменям ги на около пет месеца. Лятото сме без такива.
За друго основно не се сещам, ежедневно и ежеседмично е.
Касита,къде съхраняваш чистите  килимите ?

Навити, в найлони, изцяло омотани и облепени с тиксо, като при навиването слагам това на поне две места. Държа ги в килера.

# 66
  • Мнения: 2 134
Хубаво е,че имаш килер ,защото се втрисам от килими
навити под легла или качени над гардероби и секции.
Много е необходимо едно такова място или тъмна стая ,но....
Това е причината да пера килимите един път годишно и отново да ги постилам.
В Турция процедират по същия начин - килими за зимата и за по-топлото време -
и при килимите има сезоност !

# 67
  • Мнения: 54 404
Леле , аз се имах за чистница ! Embarassed Embarassed Embarassed
Кеа , ще дам на майка ми да прочете и да спре да ми казва , че съм маниак ! Wink Wink

# 68
  • гр. София
  • Мнения: 1 887
До сега явно съм се самозалъгвала,че съм чистофайница. Crazy

Без да обиждам никого се чудя, кога ви се изцапват къщите ,че всеки ден  пускате прохосмукачка?
И след като всеки ден пуската пералня с хавлиени кърпи,кога успявате да изперете останалите дрехи,особено в този сезон или повечето от вас са със сушилни?
И как си разпределяте времето,за да ви остава такова за семейството и за почивка?

# 69
  • Мнения: 213
Цитат
Без да обиждам никого се чудя, кога ви се изцапват къщите ,че всеки ден  пускате прохосмукачка?
И след като всеки ден пуската пералня с хавлиени кърпи,кога успявате да изперете останалите дрехи,особено в този сезон или повечето от вас са със сушилни?
И как си разпределяте времето,за да ви остава такова за семейството и за почивка?

Много добре казано...и аз това се чудя,....само да добавя...при пускането на поне 3 перални на ден (така горе/долу излиза колко кубика вода харчите) Сериозно питам...че ние доста харчим от към вода......пера всеки ден...но не сменям хавлийте по 2пъти на ден.  newsm78

Последна редакция: сб, 05 яну 2013, 21:31 от *Semora*

# 70
  • гр. София
  • Мнения: 1 887
Любима тема Heart Eyes
Обичам да ми е подредено, чисто и като в "къща за продан" с цветя и симетрично всичко. Не се обграждам с вещи,обичам много обширни гардероби ,дрешници, затворени килери и шкафове,в които пренареждам всичко в кутии, класьори и папки с табелки .
 Чистя всеки ден по малко и веднъж основно на седмица,но нямам много за чистене ,защото всеки ден по 30 мин оправям всичко. След банята на всички вечер  измивам и забърсвам всичко , сменям хавлии и кърпи наредени като в хотел , мия чинии и чаши на момента (или в съдомиялната) и плота винаги се забърсва от капки , прибирам играчки постоянно и детето знае,че не може да вади кутия с Лего например,ако не си е прибрало материалите за рязане, лепене и оцветяване.
Прах с микрофибърна кърпа по 2 пъти на ден за секунди, печка и фурна се мие след всяко използване за секунди, хладилник всяка седмица след основното пазаруване,когато се налага да сместя всичко в него и вадя де що има за да му намеря място като го забърсвам с анти-бактериал за хладилници . Прахосмукачка всеки ден ,моп за секунди пак така след вечерята , нямаме килими и пердета ,та прозорци през няколко месеца , подреждам гардероби когато се разбърка реда в тях и все подреждам нещата в кутии (играчки, дребни предмети, стоки за бита и т.н.). Чаршафи по два -три пъти на седмица , кърпи през ден, огледала и стъклени повърхности след всяка баня ,че се изпотяват ,а обичам лъскави повърхности навсякъде, нямаме много прахосъбирачи като плюшковци, шалтета и само един комплект летни/зимни завивики и все гледам да ги събера в пликове за смаляване от онези с прахосмукачката и прибирам в дрешника.Изхвърлям/рециклирам много неща всяка седмица и събирам стари дрехи, уреди или други неща по веднъж на няколко месеца ,които нося във втора употреба или в сиропиталища.
Общо взето не се престаравам много ,за 30 минути на ден и 1 час и половина на седмица когато разбърквам всичко и това е .

Прощавай ,но ходиш ли на работа или си супер роботизирана?

# 71
  • Мнения: X
Не знам кък кого е въпросът,но ще отговоря за себе си.
Прахосмукачка пускам ,защото детето се храни 3 -5 пъти на ден и остават трохи, играе с пластелин и той се заплита в мокета , реже и прави макети с малки хартийки ,които летят навсякъде по и около масата ..
Пускам пералня с кърпи ,хвлии за тяло и халати през ден и по 2 перални на ден с дрехи ,завивки и т.н. Имам сушилня ,а парното работи нонстоп и мога да суша чаршафи и кърпи за няколко часа.
Чистя по 30-40 мин само на ден и това е минимално малък отрязък от времето ми за деня.
Не се смятам за чистофайница,а просто обичам да ми е по конец навсякъде.

ellytza Е ,чак пък роботизирана за по-малко от час на ден -надали:)

# 72
  • Мнения: 54 404
Миенето на прозорци е относително .
Моите са 5 на брой , огромни , на целите стени и до тавана .
Мия ги със стълба , отделно имаме и ролетни щори , които също мия отвътре , отвън не мога , че сме на висок етаж и са външни прозорци .
Та целият този труд е огромен и не мога на 2 седмици да го правя .
Пък и няма нужда . Peace
Гадеробите ми са винаги подредени , прането се прибира задължително изгладено и сгънато , другото - по закачалки .

Никъде не прочетох за пране на дивани ? Thinking

Аз моята гарнитура я пера периодично , много ме е гнус от дрехи , с които се ходи навън . Пък гостите не мога да знам къде са били . Няколко пъти виждам хора и то повече жени  Rolling Eyes , седнали на кошчета за боклук  Shocked Shocked , след това сядат в ГТ или където и да е другаде на обществени места .

# 73
  • Мнения: 46 509
Без да обиждам никого се чудя, кога ви се изцапват къщите ,че всеки ден  пускате прохосмукачка?

Когато детето беше на възраст 2 до 3 години. Вместо да обирам боклуци по пода лазейки, беше ми по-лесно да пусна една прахосмукачка.
Сега вече пускаме 1, максимум 2 пъти седмично, но да, има такива ситуации, в които е съвсем реално всекидневното минаване.

И след като всеки ден пуската пералня с хавлиени кърпи,кога успявате да изперете останалите дрехи,особено в този сезон или повечето от вас са със сушилни?

Пускаме пералня през ден. Нашата е голяма и събира доста. Уточнявам, че хавлиите не пера след всяко ползване, само кухненските и кърпите от банята (общо 4-6 на ден). Шити са в малък размер, така че не заемат много място.
На сушилня сме.

И как си разпределяте времето,за да ви остава такова за семейството и за почивка?

Не повече от 30 мин. на ден ми се падат тези дейности, и още 30 на мъжа ми. Все пак сме двама, за сам човек може и да е по-трудно.

# 74
  • Мнения: 10 547
До сега явно съм се самозалъгвала,че съм чистофайница. Crazy

Без да обиждам никого се чудя, кога ви се изцапват къщите ,че всеки ден  пускате прохосмукачка?

Когато две деца ядат в кухнята, режат, лепят, изсипват кашони с играчки, от които на килима в детската стая остават задължително "следи" под формата на дребни пластмасови парченца, косми от коси на кукли; петима души се прибират и събуват обувките си в коридора, което води до задължителното нанасяне на кал, колкото и преди това да са бърсани въпросните обувки; ежедневно готвене от страна на майка ми, която е на възраст и вече не толкова старателна в бърсането и т.н., и т.н. Пускането на прахосмукачка ми отнема точно 20 минути с все миенето на пода след това.

И след като всеки ден пуската пералня с хавлиени кърпи,кога успявате да изперете останалите дрехи,особено в този сезон или повечето от вас са със сушилни?

Пера ги заедно- хавлиите ни са светли, пускам ги със светлите дрехи.

И как си разпределяте времето,за да ви остава такова за семейството и за почивка?

Е, да не въртя аз барабана на пералнята и да наливам вода в нея? Ето, сега чакам само да простра, докато реално си почивам.

Общи условия

Активация на акаунт