Майчинството счетоводно-53

  • 30 101
  • 767
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 2 200
Здравейте. Имам пак няколко питания... Втората година майчинство съм, а фирмата, в която се водя на работа се закрива. Прекратяваме договора по взаимно съгласие с дата 31.01. Трябва ли да се внася някаква декларация в НОИ и аз ли трябва да си я внеса или счетоводителката? приложение 12, което попълваш, а счетоводителката го носи в НОИ. Срока за теб е 3  дни
Приятелка ми предложи да ме назначат в нейната фирма, това ще е от дата 01.02. Счетоводителят твърди, че трябва да се водя, че работя 1-2 дни, след което ме пускат в отпуск по майчинство. Това така ли е? да И отново - има ли някакви документи, които трябва лично да внеса в НОИ, или с всичко си се занимават счетоводителите? приложение 3 във фирмата, а те в НОИ.
Благодаря предварително!

Много благодаря за бързия отговор! Само не разбрах - в какъв смисъл за мен срокът е три дни?
Ако договора е прекратен от 31.01.2013 г. до 3 дни трябва да занесеш приложение 12 във фирмата.

# 316
  • Мнения: 16
Здравейте искам да задам няколко въпроса и по моя казус, който е следния:
   4 години съм била студентка редовно обучение и следователно не съм работила. Започнах работа на трудов договор от 3 септември 2012. Терминът ми на раждане е 24.04.2013. Трудовият договор си ми върви и няма да прекъсва. Когато ходих до НОИ  от там ми обясниха, че майчинство ще взимам от септември 2013, когато направя 1 г. трудов договор. Това вярно ли е? И ако е така от периода в който се роди бебо до септеври имам ли право на някакви помощи?

# 317
  • София
  • Мнения: 153
Майчета нямам много време да изчета предишните страници, затова се извинявам, ако вече е отговаряно на въпроса. Вярно ли е, че майчинството за втората година ще се изплаща на 22- ро число на месеца и не е обвързано с осигуровките ? То и да е обвързано на мен поне ми ги внасят на време и досега си взимах парите между 08- 11- то число, а сега до 22-ри ли ще чакаме всички ? Благодаря предварително, надявам се ме разбрахте Simple Smile

# 318
  • софия
  • Мнения: 190
и аз  да попитам,има ли срок в който трябва да подам документи че ще си ползвам и  втората година майчинство,410дни ми изтичат края на февруари,преди тази дата в колко дневен срок трябва да подам нужните документи във фирмата ми,мерси

# 319
  • София
  • Мнения: 412
Здравейте. Имам пак няколко питания... Втората година майчинство съм, а фирмата, в която се водя на работа се закрива. Прекратяваме договора по взаимно съгласие с дата 31.01. Трябва ли да се внася някаква декларация в НОИ и аз ли трябва да си я внеса или счетоводителката? приложение 12, което попълваш, а счетоводителката го носи в НОИ. Срока за теб е 3  дни
Приятелка ми предложи да ме назначат в нейната фирма, това ще е от дата 01.02. Счетоводителят твърди, че трябва да се водя, че работя 1-2 дни, след което ме пускат в отпуск по майчинство. Това така ли е? да И отново - има ли някакви документи, които трябва лично да внеса в НОИ, или с всичко си се занимават счетоводителите? приложение 3 във фирмата, а те в НОИ.
Благодаря предварително!

Много благодаря за бързия отговор! Само не разбрах - в какъв смисъл за мен срокът е три дни?
Ако договора е прекратен от 31.01.2013 г. до 3 дни трябва да занесеш приложение 12 във фирмата.
Ясно. Аз се притеснявах, че нещо в НОИ трябва да внеса Simple Smile Отново много благодаря, страхотни сте  Hug Hug Hug

# 320
  • София-Младост
  • Мнения: 23 400
и аз  да попитам,има ли срок в който трябва да подам документи че ще си ползвам и  втората година майчинство,410дни ми изтичат края на февруари,преди тази дата в колко дневен срок трябва да подам нужните документи във фирмата ми,мерси
седмица, две е достатъчен срок.

# 321
  • Мнения: 646
Майчета нямам много време да изчета предишните страници, затова се извинявам, ако вече е отговаряно на въпроса. Вярно ли е, че майчинството за втората година ще се изплаща на 22- ро число на месеца и не е обвързано с осигуровките ? То и да е обвързано на мен поне ми ги внасят на време и досега си взимах парите между 08- 11- то число, а сега до 22-ри ли ще чакаме всички ? Благодаря предварително, надявам се ме разбрахте Simple Smile

Майчинството през втората година е обвързано с осигуровките и с това кога ги внасят.Ако ти ги внасят примерно до 10-то число , майчинството се изплаща около 20-то число.Горе долу около 15 дена след внасянето на осигуровките се изплаща майчинството.Както и ако не ти внесат осигуровки няма да получиш майчинство за дадения месец.

# 322
  • София
  • Мнения: 153
Майчета нямам много време да изчета предишните страници, затова се извинявам, ако вече е отговаряно на въпроса. Вярно ли е, че майчинството за втората година ще се изплаща на 22- ро число на месеца и не е обвързано с осигуровките ? То и да е обвързано на мен поне ми ги внасят на време и досега си взимах парите между 08- 11- то число, а сега до 22-ри ли ще чакаме всички ? Благодаря предварително, надявам се ме разбрахте Simple Smile

Майчинството през втората година е обвързано с осигуровките и с това кога ги внасят.Ако ти ги внасят примерно до 10-то число , майчинството се изплаща около 20-то число.Горе долу около 15 дена след внасянето на осигуровките се изплаща майчинството.Както и ако не ти внесат осигуровки няма да получиш майчинство за дадения месец.

Благодаря много. Това го знам, но пък и не намерих никъде нищо за това, че внесени осигуровки или не парите ще се превеждат на 22- ро число  newsm78 ....


# 323
  • София-Младост
  • Мнения: 23 400
Майчета нямам много време да изчета предишните страници, затова се извинявам, ако вече е отговаряно на въпроса. Вярно ли е, че майчинството за втората година ще се изплаща на 22- ро число на месеца и не е обвързано с осигуровките ? То и да е обвързано на мен поне ми ги внасят на време и досега си взимах парите между 08- 11- то число, а сега до 22-ри ли ще чакаме всички ? Благодаря предварително, надявам се ме разбрахте Simple Smile

Майчинството през втората година е обвързано с осигуровките и с това кога ги внасят.Ако ти ги внасят примерно до 10-то число , майчинството се изплаща около 20-то число.Горе долу около 15 дена след внасянето на осигуровките се изплаща майчинството.Както и ако не ти внесат осигуровки няма да получиш майчинство за дадения месец.
Моля те не заблуждавай! Особено пък последното изречение...
Плащането няма връзка с осигуровките. Би следвало да е в периода 15-30 число на месеца, следващ този, за който се отнасят.

# 324
  • Мнения: 268
от една година съм безработна,получавам само инвалидна пенсия,бременна съм в 9г.с. термина е определен за 02,09.въпроса ми е ако февруари ме назначат на работа, мога ли и кога най рано мога да изляза в продължителен болничен?колко трябва да плащам на тази позната за осигуровки,на 400лв ?малко объркано стана,дано ме разбрахте.благодаря!
някои ще ми отговори ли? Rolling Eyes

# 325
  • София-Младост
  • Мнения: 23 400
от една година съм безработна,получавам само инвалидна пенсия,бременна съм в 9г.с. термина е определен за 02,09.въпроса ми е ако февруари ме назначат на работа, мога ли и кога най рано мога да изляза в продължителен болничен?колко трябва да плащам на тази позната за осигуровки,на 400лв ?малко объркано стана,дано ме разбрахте.благодаря!
някои ще ми отговори ли? Rolling Eyes
Поне 1 отработен ден трябва, за да влезе в сила договора. Ако имаш необходимият осиг. стаж, можеш веднага след това да ползваш отпуск и обезщетение.  За времето на болничният само здравна вноска и осиг. за първите 3 дни, които са за с-ка на рабатодотеля.

# 326
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
от една година съм безработна,получавам само инвалидна пенсия,бременна съм в 9г.с. термина е определен за 02,09.въпроса ми е ако февруари ме назначат на работа, мога ли и кога най рано мога да изляза в продължителен болничен?колко трябва да плащам на тази позната за осигуровки,на 400лв ?малко объркано стана,дано ме разбрахте.благодаря!
Колко осигурителен стаж имаш през живота си?В болничен може да излезеш и след 1 отработен ден.Ще ти го плащат,ако имаш 6 м осигурителен стаж.За от 45 дневния нататък искат 12 м осиг стаж
Осигуровките на 400 лв са 157 лв /ти ще покриваш и тези за фирмата,нали?/ на месец.За месеците в болничен и двете години майчинство ще плащаш само здравната 20.16 лв на месец

# 327
  • Мнения: 268
общо стаж имам над 10години,тези 6 м.назад от датата на болничния ли се изчислява,означава ли  в моя случай че няма да ми изплатят болничния след като съм безработна.благодаря

# 328
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
общо стаж имам над 10години,тези 6 м.назад от датата на болничния ли се изчислява,означава ли  в моя случай че няма да ми изплатят болничния след като съм безработна.благодаря

НЕ
Ще ти ги изплащат болничните,защото имаш необходимия стаж
Не се гледа преди болничния,а общия ти осигурителен стаж

# 329
  • Мнения: 11
Здравейте момичета! Чета, чета, но някак все не намирам отговора, който аз търся! Въпросът ми е следния:
Имам непрекъснат трудов стаж до 13.06.2011 г.
Платена борса до 24.10.2011 г.
Трудов договор: 25.10.2011 до 24.07.2012 г.
Отново платена борса 25.07.2012-20.09.2012 г.
Трудов договор20.09.2012 г.
Хипотетично...забременея и терминът ми е 08.2014 г., т. е. имам 12 месеца ОЗМ, но върху кои 24 месеца ще се изчисли майчинството. Тези 24 месеца трябва ли да са непосредствено преди раждането или се взема периода, през който съм била на трудов договор, защото реално само тогава съм осигурена за риска ОЗМ?
Благодаря ви предварително, надявам се, че разбирате какво точно ви питам!

Общи условия

Активация на акаунт