Майчинството счетоводно-53

  • 29 994
  • 767
  •   1
Отговори
# 750
  • софия
  • Мнения: 190
Имам два въпроса
1. относно майчинството за 2та година,ако детето се приеме  на ясла от септември,а реално започне да ходи примерно от декември,от кога трябва да се спре майчинството-от деня на реалното присъствие или още от септември,въпреки че няма да ходи за периода 09.13-12.13,т.е. няма да се налага да връщам майчински за месеците,преди да е тръгнала физически,независимо че се води записана за септември
2.полага ли се половин майчинство за остатъка от 2та година,ако детето тръгне на ясла,а аз се върна на работа
Благодаря предварително!

# 751
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Имам два въпроса
1. относно майчинството за 2та година,ако детето се приеме  на ясла от септември,а реално започне да ходи примерно от декември,от кога трябва да се спре майчинството-от деня,в който започне да посещава яслата.ти съответно се връщаш на работа,отпуск,болничен от същия ден -от деня на реалното присъствие или още от септември,въпреки че няма да ходи за периода 09.13-12.13,т.е. няма да се налага да връщам майчински за месеците,преди да е тръгнала физически,независимо че се води записана за септември
2.полага ли се половин майчинство за остатъка от 2та година,ако детето тръгне на ясла,а аз се върна на работа-да,полага ти се
Благодаря предварително!

# 752
  • Мнения: 431
По-горе в темата зададох въпроса, ако работиш на намален работен ден колко отпуска ти се полага - отговорът беше 20р.д. без значение намаленото работно време. Днес обаче възникна следният казус при мен. От 01-ви февруари работя на 4ч., в този месец имам три работни дни отпуска, как ще ми се сметне дневната ставка на 8 или на 4ч.?!
Има ли някъде в Кодекса написано това или има допълнителна наредба?
Благодаря.

Имам два въпроса
1. относно майчинството за 2та година,ако детето се приеме  на ясла от септември,а реално започне да ходи примерно от декември,от кога трябва да се спре майчинството-от деня на реалното присъствие или още от септември,въпреки че няма да ходи за периода 09.13-12.13,т.е. няма да се налага да връщам майчински за месеците,преди да е тръгнала физически,независимо че се води записана за септември
2.полага ли се половин майчинство за остатъка от 2та година,ако детето тръгне на ясла,а аз се върна на работа
Благодаря предварително!

Детето трябва да се води, че посещава яслата, ако е само записана и не посещава ти си получаваш парите. Така беше при мен. Реално я заведохме, че "посещава" на 21-ви декември.
Записана беше на 5-ти май.

Последна редакция: вт, 05 мар 2013, 23:54 от AnMary

# 753
  • Мнения: 2 672
ако напусна работа, ще ми плащат ли времето , което е след първата годинка до втората / 240-те лв/?

# 754
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
ако напусна работа, ще ми плащат ли времето , което е след първата годинка до втората / 240-те лв/?

Не,за да получаваш 240 те лв,трябва да работиш

# 755
  • Мнения: 2 672
ако напусна работа, ще ми плащат ли времето , което е след първата годинка до втората / 240-те лв/?

Не,за да получаваш 240 те лв,трябва да работиш

а ако напусна / постоянна работа / по мое желание и се запиша в бюрото, същото ли е както да ме освободят при завръщане на титуляр? става въпрос за обезщетението?

# 756
  • Мнения: 6
Здравейте,
в момента съм 2-ра г. по майчинство, което изтича на 09.12, но искам да сменя работодателя, защото получих добро предложение за работа. Имам натрупан отпуск за 2011г. и 2012г., колко дни ми се полагат от 2013г.? Мога ли да си пусна молба за отпуск заедно със предизвестие за напускане?
Благодаря!

# 757
  • Мнения: 3


Здравейте, момичета!
Работя на ТД от 14.01.2013 г., а през Май ми предстои сватба. А и съм в 13 г.с.! Simple Smile
Колко дни платен отпуск ще имам дотогава? Мога ли да ползвам всичките? Видях някъде, че ги изчисляват 20:12х10.

# 758
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 390
Здравейте,
в момента съм 2-ра г. по майчинство, което изтича на 09.12, но искам да сменя работодателя, защото получих добро предложение за работа. Имам натрупан отпуск за 2011г. и 2012г., колко дни ми се полагат от 2013г.? - пропорционално на отработеното време Мога ли да си пусна молба за отпуск заедно със предизвестие за напускане? - да, може, но може и да ти изплатят обезщетение за неизползван отпуск при напускането
Благодаря!

Също може да ползваш отпуск за гледане на дете при основния работодател и да сключиш втори трудов договор и там да работиш.



Здравейте, момичета!
Работя на ТД от 14.01.2013 г., а през Май ми предстои сватба. А и съм в 13 г.с.! Simple Smile
Колко дни платен отпуск ще имам дотогава? Мога ли да ползвам всичките? Видях някъде, че ги изчисляват 20:12х10.

20/12 * броя на месеците, които си отработила, ако имаш поне 8 месеца трудов стаж през живота си ти се полага платен отпуск. А може да ползваш дни, ако ти разреши работодателя. Нямате ли график за ползване на на платените отпуски, който е задължителен по КТ?

Последна редакция: ср, 06 мар 2013, 13:55 от AnMary

# 759
  • Мнения: 249
Здравейте!
Ето и моя казус: През януари 2012 излязох в 45 дневен болничен преди раждане. На 25.02 се роди синът ми (терминът беше за 07.03). На 02.05 (преди да е изтекъл срока на последния болничен издаден от педиатъра) ме освободиха от работа, т.к. бях по заместване и със завръщането на титуляра моя договор се прекратяваше автоматично. Първия ми въпрос е дали е правомерно освобождаване по време на болничен?
Тогава от отдел "Човешки ресурси" ми беше обяснено, че времето, през което съм в майчински се зачита за трудов стаж, но вчера от НОИ ме опровергаха. Така ли е наистина? И ако е вярно това има ли начин да си внеса със задна дата осигуровки, за да нямам прекъсване на трудовия стаж?
След месец се връщам на същата работа, ще имам ли право да получавам 120 лв., при положение, че 11 месеца назад нямам внасяни социални осигуровки?
Понеже има вероятност да закрият дейността на фирмата през есента, предполагам няма да имам право на борса, т.к ще съм работила едва 4-5 месеца (независимо, че имам преди това непрекъснат 15 години трудов стаж)?
А ако бъда отново освободена на есен и нямам право на борса, то поне ще имам ли право на обезщетението от 240 лв. до навършване на 2 години на детето?

Сетих се още нещо. Понеже са ме осигурявали на реалната заплата, цялата първа година получавах много добро майчинство. НОИ не внася ли соц. осигуровки, както се случва, ако си на борсата? Има ли дори минимален шанс да се наложи да възстановявам някакви суми от първата година майчинство?
Дано да съм успяла да бъда ясна в изказа!
Предварително благодаря!

Последна редакция: ср, 06 мар 2013, 17:19 от Addict

# 760
  • София
  • Мнения: 23 165
понеже няма бащинството счетоводно ще попитам тук  Mr. Green
за 15 дни за бащата от кого и какво трябва да искам, болничен или някакъв друг документ?
и от кой ден се броят 15, от раждането или изписването, работни или календарни?

# 761
  • Мнения: 63
Здравейте на всички! Преди малко се регистрирах в сайта, не разполагам с необходимото време да прочета всички теми и за това предварително се извинявам, ако въпроса ми се повтаря. Simple Smile На 24 години съм, чакам дете към края на Август месец, живот и здраве. До сега винаги съм работила но без договор (не за фирма, а за самата мен), плащам си само здравните осигуровки и нищо друго. С приятели ми си живее дълги години на семейни начела, нямаме сключен брак. До този момент нямам и ден трудов стаж, така че искам да Ви питам, колко пари ще ми бъде майчинството и вярно ли е че само 1 година ще го получавам, след като нямам за последните 2 години трудов стаж. И последното което искам да питам, има ли някакъв начин да взимам по-голямо майчинство, ако си платя на доста "печена" счетоводителка, смисъл ако може да ме "светнете" за някоя хитринка. Благодаря предварително. Simple Smile

# 762
  • Мнения: 2 200
Здравейте!
Ето и моя казус: През януари 2012 излязох в 45 дневен болничен преди раждане. На 25.02 се роди синът ми (терминът беше за 07.03). На 02.05 (преди да е изтекъл срока на последния болничен издаден от педиатъра) ме освободиха от работа, т.к. бях по заместване и със завръщането на титуляра моя договор се прекратяваше автоматично. Първия ми въпрос е дали е правомерно освобождаване по време на болничен? да, правомерно е щом договора е срочен
Тогава от отдел "Човешки ресурси" ми беше обяснено, че времето, през което съм в майчински се зачита за трудов стаж, но вчера от НОИ ме опровергаха. Така ли е наистина? И ако е вярно това има ли начин да си внеса със задна дата осигуровки, за да нямам прекъсване на трудовия стаж? майчинството се зачита за труд. стаж до датата на прекратяване на договора, след това не се зачита
След месец се връщам на същата работа, ще имам ли право да получавам 120 лв., при положение, че 11 месеца назад нямам внасяни социални осигуровки?нов договор ли е? по принцип имаш право
Понеже има вероятност да закрият дейността на фирмата през есента, предполагам няма да имам право на борса, т.к ще съм работила едва 4-5 месеца (независимо, че имам преди това непрекъснат 15 години трудов стаж)? ще имаш право на "борса"
А ако бъда отново освободена на есен и нямам право на борса, то поне ще имам ли право на обезщетението от 240 лв. до навършване на 2 години на детето?
ако нямаш труд. договор нямаш право на 240 лв.
Сетих се още нещо. Понеже са ме осигурявали на реалната заплата, цялата първа година получавах много добро майчинство. НОИ не внася ли соц. осигуровки, както се случва, ако си на борсата? Има ли дори минимален шанс да се наложи да възстановявам някакви суми от първата година майчинство? това не го разбарх
Дано да съм успяла да бъда ясна в изказа!
Предварително благодаря!

# 763
  • Мнения: 2 200
понеже няма бащинството счетоводно ще попитам тук  Mr. Green
за 15 дни за бащата от кого и какво трябва да искам, болничен или някакъв друг документ? документ от болницата с дата на изписване, заявление-декларация по образец, молба за отпуск до работодателя
и от кой ден се броят 15, от раждането или изписването, работни или календарни? 15 кал. дни от датата на изписване

Здравейте на всички! Преди малко се регистрирах в сайта, не разполагам с необходимото време да прочета всички теми и за това предварително се извинявам, ако въпроса ми се повтаря. Simple Smile На 24 години съм, чакам дете към края на Август месец, живот и здраве. До сега винаги съм работила но без договор (не за фирма, а за самата мен), плащам си само здравните осигуровки и нищо друго. С приятели ми си живее дълги години на семейни начела, нямаме сключен брак. До този момент нямам и ден трудов стаж, така че искам да Ви питам, колко пари ще ми бъде майчинството и вярно ли е че само 1 година ще го получавам, след като нямам за последните 2 години трудов стаж. да, по 100 лв от соц. грижи при доход под 350 лв. бруто на член от семействотоИ последното което искам да питам, има ли някакъв начин да взимам по-голямо майчинство, ако си платя на доста "печена" счетоводителка, смисъл ако може да ме "светнете" за някоя хитринка. Благодаря предварително. Simple Smile

# 764

Общи условия

Активация на акаунт