Майчинството счетоводно-53

  • 30 021
  • 767
  •   1
Отговори
# 540
  • Варна
  • Мнения: 28
Здравейте! Казуса ми е следния: на 14.01.2013г. напуснах предишния си работодател, една седмица имам прекъсване в стажа и от 21.01.2013г. съм назначена на сегашната си работа. Имам дете под 2 години, което ходи на ясла и до предходния месец получавах 120 лв. майчински. Този месец обаче не ми преведоха, което ме въвежда на мисълта, че съм пропуснала да направя нещо при смяна на местоработата. Какво всъщност се прави в такива случаи и ще ми изгори ли майчинството за м. януари, което не ми е преведено този месец. Благодаря предварително!

# 541
  • Мнения: 5 393
Сетих се и аз по нощите да питам..

Имам издаден 3 дневен болничен за придружаване на болен( дребния го оперираха в Сряда). Болничният е до Петък включително, след това трябва да отида при личната за още дни.
Въпросът е следният- като продължение на първият болничен ли е по-добре да се пусне, или като нов? Аз не работя Събота и Неделя, та за тези дни не ми трябва болничен реално погледнато. Но ако е продължение на първият, вече се поема не от работодателя, а от държавата, нали? А ако го пусна от Понеделник, тогава наново почват да текат тези първи 3 дни платими от работодателя. Има ли разлика в това, което плащат едните и другите. За сроковете знам, че са по-дълги държавните.

Благодаря предварително   bouquet

# 542
  • София-Младост
  • Мнения: 23 361
Здравейте! Казуса ми е следния: на 14.01.2013г. напуснах предишния си работодател, една седмица имам прекъсване в стажа и от 21.01.2013г. съм назначена на сегашната си работа. Имам дете под 2 години, което ходи на ясла и до предходния месец получавах 120 лв. майчински. Този месец обаче не ми преведоха, което ме въвежда на мисълта, че съм пропуснала да направя нещо при смяна на местоработата. Какво всъщност се прави в такива случаи и ще ми изгори ли майчинството за м. януари, което не ми е преведено този месец. Благодаря предварително!
Подайте си прил.4 на новата месторабота.

# 543
  • софия
  • Мнения: 1 305
Здравейте,
Имам въпрос, дъщеричката ми навършва 2 години на 30 май, ако се върна на работа за известно време мога ли после да прекъсна и да изляза по майчинство до 3 годинки на детето.
И още един въпрос, при записване на ясла, веднага ли трябва да изляза в друг вид отпуск.
Благодаря ви. Hug

# 544
  • София-Младост
  • Мнения: 23 361
Здравейте,
Имам въпрос, дъщеричката ми навършва 2 години на 30 май, ако се върна на работа за известно време мога ли после да прекъсна и да изляза по майчинство до 3 годинки на детето.
И още един въпрос, при записване на ясла, веднага ли трябва да изляза в друг вид отпуск.
Благодаря ви. Hug
Майчинството е до втората годинка на дететоо, след това може да ползвате неплатен.
За яслата-да, със записването вие дефакто нямате право на този вид отпуск.

# 545
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Привет и от мен  Hug
Бременна съм в 17г.с. Миналия месец ме преназначиха в нова фирма. Преди това бях 2 години по майчинство и след това 40 дни в платен отпуск. На новото място имам три работни дни и след това излязох в болничен. От тук нататък смятам да съм в постоянен болничен. На предишната работа бях осигурявана на 430лв. като за втора година майчинство взимах 240лв. Сега съм на 770лв. Въпроса ми е какви пари ще взимам от болничните и първата година от майчинството?
Благодаря предварително за отговорите   bouquet

На първа страница на темата има калкулатор - трябва да имаш информация за осигурителните доходи, които влизат в базата - брутни и нетни, за да изчислиш - 24 месеца преди излизане в болничен 45 дни преди термин.

Здравейте  момичета, имам следните въпроси

1. Връщам се на работа след майчинство - назначават ме на нова длъжностр с по ниска заплатар а на всичкото отгоре искат да имам и изпитателен срок - може ли нова длъжност да бъде без изпитателен срок ? - Еднолично няма как да те назначат, ако ти не подпишеш съответния анекс към договора ти или нов такъв.

2.  при съкращаване по чл 331 - обезщетението за безработица от борсата  какво е 4 месеца или според стажа - според осигурителния стаж

3. при съкращаване по чл 328 - обезщетението за безработица е според стажа и работодателя дължи 1 или 2 заплати обезщетение - така ли - поне една БТВ е обезщетението, ако не е вписано друго в трудовия договор

И съвет от вас, как е най - добре и изгодно да те съкратятр ако не се съгласят те или аз за изпитателния срок? - ти сама може да си прецениш - не аз


Благодаря предварително !

Здравейте, и от мен
Родих на 23.03.2012 и понеже бях на временен трудов договор ме освободиха април месец от работа.
И една година вземам майчинство,  но здравните ми осигуровки никой не ги плаща. - трябвало е сама да ги внасяш Дали не трябваше да се запиша на борсата? - не може да получаваш и обезщетение за бременност и раждане и за безработица Сега втората година какво да направя за да мога да вземам майчинство? - фиктивен договор при познати
Ако сега се запиша на борсата дали ще имам някаква полза? - майчинство не можеш да получаваш, ако не си осигурена, за обезщетение за безработни - не знам
Благодаря ви

Последна редакция: пн, 18 фев 2013, 11:15 от AnMary

# 546
  • Пловдив
  • Мнения: 360
Здр-те
наскоро научих,че съм бременна отново
Малкият се роди 01.2010,от 01.2012 е на ясла,а аз още нямам работа,старата си напуснах след катомалкия тръгна на ясла
И въпросът ми е,ако всичко е наред и родя септември месец ще получавам ли някакво майчинство?
И има ли смисъл сега да почна да работя сега?
Извинявам се,ако сте го коментирали,но наистина темите са много и ми е трудно да търся във всяка една
И второ-от 01.2012 не съм си внасяла здравните осигуровки-имам ли право на безплатна медицинска помощ или не?

# 547
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здр-те
наскоро научих,че съм бременна отново
Малкият се роди 01.2010,от 01.2012 е на ясла,а аз още нямам работа,старата си напуснах след катомалкия тръгна на ясла
И въпросът ми е,ако всичко е наред и родя септември месец ще получавам ли някакво майчинство? - Само социално, ако отговаряш на изискването за доход на член от семейството под 350 лева за 1 година
И има ли смисъл сега да почна да работя сега? - Би могло да има, ако ти дават болнични до края на бременността, например
Извинявам се,ако сте го коментирали,но наистина темите са много и ми е трудно да търся във всяка една
И второ-от 01.2012 не съм си внасяла здравните осигуровки-имам ли право на безплатна медицинска помощ или не? - Ти си здравнонеосигурена - не може. Нужно е да си внесеш здравните осигуровки

# 548
  • Пловдив
  • Мнения: 360
Много благодаря
А акаъв е размерът на социалното майчинство?

# 549
  • Бургас
  • Мнения: 7 339
Здравейте! Кодекса предвижда защита на майка с дете до 3 години. Има ли такава защита и за бащата?

# 550
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Много благодаря
А акаъв е размерът на социалното майчинство?

100 лева

Здравейте! Кодекса предвижда защита на майка с дете до 3 години. Има ли такава защита и за бащата? - не, за бащата не важи

# 551
  • Мнения: 166
Здравейте,
чета ви от известно време и разбрах, че в моя случай (застъпено майчинство) заедно с подаването на 45 дневния болничен (17 март 2013) трябва да подам и още няколко документа - приложение 12 за промяна в обстоятелствата, приложение 4 за 1/2 обезщетение за първото дете и молба в свободен текст за изчисляване на по-благоприятния за мен размер (чл. 49 КСО).
Въпросът ми е как се попълва Приложение 12, в смисъл какво трябва да пиша в "С настоящата ДЕКЛАРИРАМ за настъпване на следните обстоятелства ... " и какви документи прилагам като доказателство на горното?
Благодаря предварително за отговорите!

# 552
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 413
Здравейте,
чета ви от известно време и разбрах, че в моя случай (застъпено майчинство) заедно с подаването на 45 дневния болничен (17 март 2013) трябва да подам и още няколко документа - приложение 12 за промяна в обстоятелствата, приложение 4 за 1/2 обезщетение за първото дете и молба в свободен текст за изчисляване на по-благоприятния за мен размер (чл. 49 КСО).
Въпросът ми е как се попълва Приложение 12, в смисъл какво трябва да пиша в "С настоящата ДЕКЛАРИРАМ за настъпване на следните обстоятелства ... " - ползване на отпуск за бременност и раждане за 2-ро дете и какви документи прилагам като доказателство на горното? - няма нужда от документ
Благодаря предварително за отговорите!

# 553
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Привет, аз пак с въпрос  Embarassed

Защо документи за детски надбавки се подават в месеца след като е родено детето. Не се ли полагат надбавки и за въпросния месец. Мойто чедо се роди на първи и ... губим цял месец  Wink

# 554
  • Мнения: 140
здравейте,мамчета-моля отговорете ми,мога ли да си плащам сама осигуровките в нои и ако-ДА -какви данни са нужни за това?Имам проблем с счет.,а не с работодателя,но той от януари прекъсна временно дейността на фирмата си,като мен не ме уволнява и аз съм още по майчинство-това засяга ли и мен,че счет.толкова много се ядосва,че аз още съм в майчинство,в смисъл ще трябва ли да се връща майчинството,щом фирмата,в която се осигурявам  временно е прекратила дейността си?

Общи условия

Активация на акаунт