Мога ли да пусна детето си по рано на градина?

  • 4 239
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 46
Здравейте мами извинявам се ако има вече такава тема, но се надявам да ми помогнете.
Искам да ви питам има ли майки който да са си пускали децата на градина преди да са навършили 3 год. и имали ли сте някакви проблеми с това? Имат ли права децата и родителите който са си пуснали по рано децата?Моля ви споделете Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 9 517
какво значи "преди да са навършили 3 години"? Защото децата, родени септември, октомври, ноември и декември тръгват на градина преди да са навършили 3 години, както и на училище преди да навършат 7  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 15 379
Имат ли права децата и родителите който са си пуснали по рано децата?

В смисъл за какво?

# 3
  • Мнения: 46
какво значи "преди да са навършили 3 години"? Защото децата, родени септември, октомври, ноември и декември тръгват на градина преди да са навършили 3 години, както и на училище преди да навършат 7  Simple Smile



Ами ние сме родени през Януари.2010г., а го пуснах на градина сега през 2012 септември. т.е бил е на 2год и 8 месеца това има предвид.

# 4
  • Мнения: 15 379
Няма проблем дете родено през януари да бъде записано и да тръгне на градина през септември, заедно с дечицата, които са родени предходната година.
Познавам няколко майки, чиито деца са така. Познавам и други, които пък не желаят децата им родени през януари да са с предния набор, а държат да тръгнат с техния си, което е грешка според мен.

Така че дете родено през януари и посещаващо градина в група с предния набор има всички права и задължения като на по-големите от него, т.е. родени предходната година.

# 5
  • Мнения: 46
Имат ли права децата и родителите който са си пуснали по рано децата?

В смисъл за какво?


Ами например може ли директорката на градината да го направи на проблем, понеже по закон децата тръгвали на градина от 3 г., а пък сме вземени на 2.8 г.

# 6
  • Мнения: 46
Sourcherry   благодаря ти много за бързият отговор Simple Smile Радвам се, че е така Simple Smile

# 7
  • Мнения: 15 379
Директорката не може да направи проблем, тъй като за всеки набор от деца важи правилото, че родените през януари следващата година могат да тръгнат на градина с вече навършилите 3 години, т.е. с предходния набор.

# 8
  • София
  • Мнения: 9 517
Няма проблем дете родено през януари да бъде записано и да тръгне на градина през септември, заедно с дечицата, които са родени предходната година.
Познавам няколко майки, чиито деца са така. Познавам и други, които пък не желаят децата им родени през януари да са с предния набор, а държат да тръгнат с техния си, което е грешка според мен.

Така че дете родено през януари и посещаващо градина в група с предния набор има всички права и задължения като на по-големите от него, т.е. родени предходната година.

според теб грешка, а според мен - не, още повече, че ще я правя аз, а не ти  Wink

# 9
  • Мнения: 15 379
Дзвер, нещо не разбрах...
Отговарям на майката, чието питане е всъщност по темата.

А иначе си е твоя работа - разбира се.
+1 допълнителна година в ДГ не води до развитие, поне за мен.

# 10
  • София
  • Мнения: 9 517
Майката не пита, дали е правилно или не, а дали може или не  Peace

а относно загубите в детската градина и решението - всеки сам го взима, но когато има опит с дете, родено декември и има реално дете, родено януари, все ми се струва, че решението му е доста по-обмислено от всякъде, а не само теоритично, както би било, ако детето му е родено в средата на годината  Wink

нищо лично, но съм подложена на кръстосан огън да пусна щерката с предходния набор, което за мен е абсолютна грешка, виждайки характерчето й и имайки опит с големия ми син - роден декември, та затова реагирам така - нека всеки решава за себе си  Peace

# 11
  • Мнения: 272
Дзвер, с теб съм Laughing По-голямо дете родено декември и по-малко - януари.
И да! Директорката може да направи проблем - правилото е - всяко дете с набора си. Всичко останало е на местно ниво и договорка с Директорката, но нашата е на ОДЗ- и заяви- Детето от септември (на 2г. и 8м.) в ясла, до месец Юни (3г. 6м.) и от септември на градина. Така заяви и за баткото и той тръгна на градина на 3г. през декември...т.е. направи си проблема, де..
Сега моето малко дете е на село при баба си (имам избор и той е такъв), ще чакам септември за тръгване на градина.
И съвет към Авторката - иди и разговаряй с ръководството на градината, в която си записала детето си, но после и по-рано ли ще го пуснеш на училище или ще повтаря първата (аз съм за този вариант) или последната година в градината.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 389
Дъщеря ми е родена декември. Тръгна на градина септември, с набора си, след 3 месеца навърши 3г.

# 13
  • Мнения: 46
Благодаря ви мами за отговорите ви Simple Smile Искам да ви кажа защо ви питам това и тогава да ми дадете мнението си.
Както вече ви е известно записах детето си на градина на 2г и 8 мес. Имахме уговорка със директорката на 17.септември да започнем, и като се има предвид, че детето се дели от мен за първи път имахме и уговорка да седи за малко и след това да си го вземем, така няколко дни докато посвикне. Така водя го на 17 и се оказва, че няма госпожи за неговата група и ще са сборна група със другите деца от 1 гр. над 40 деца. Представете си какво чудо беше 6-7 деца нови и реване и чудо, моето дете го прие тежко, плачеше много, но то е и разбираемо все пак се дели за първи път. При въпроса към гледащата ги госпожа към колко да дойда да го взема ми се сопват и ми казват чак в 16:00ч, горкото дете как ли го е изживяло, след като продължение на една седмица се будеше и плачеше на сън. Мина се седмица и дойде едната има госпожа, свалиха си ги в стаята и се нещата започнаха да се стабилизират, след още седмица дойде и др им госпожа. Децата свикнаха и с нея и започнаха учения си процес. Но проблема дойде след нова година на 1 учебен ден за годината милата ни директорка решила, че трябва да махне едната им госпожа като я премести в др група-подготвителната на най-големите, а нашите деца да ги гледа който намерят за свободен от лелички, др учителки докато им дойде 2 госпожа, понеже е отпуска. Аз разбирам и питам. В деня в който питам ми се отг., че ако кмета иска да махне директорката тя не може да упорства. Приех, преглътнах, ама си решихме със др родители да напишем една молба със подписите на всички и да видим какво може да се направи, т.е да си изкажем мнението и да се опитаме да си върнем госпожата. Но на следващият ден отивайки да си взема детето тя ме вика и ми казва, че иска да говори с мен, за да ми обясни относно питането ми. И ми казва, че учителката която е на пробен период е поискала сама да я сменят. не казах нищо само я погледнах само и я попитах тогава какво правим с нашите деца, а тя ми казва, че не се знае и бъдещето на групата понеже били много малко деца. А аз още по учудена казвам тогава какво да си правим децата и тогава вмъкна това, че нали знам че детето ми е тук от преди на направи 3г. и по закон не трябва да е тук. Затова питам имам ли право да се разправям или не. Ако имам право да отида където трябва и да се поинтересувам. Защото все пак си плащам таксите както всички останали с градината и даже си и закупихме всички необходими материали за учебния процес на децата. Да не говорим че даже давахме пари и за играчки, че бяха огромен дефицит, то всичко е дефицит в градината. А пък аз самата какво ли не носих само за да е добре детето ми там.
Сега ако можете ми дайте съвет какво да направя?
Благодаря ви прадварително

# 14
  • Мнения: 8 329
Не мисля че изобщо проблема е в това че детето ти е на 2,11 месеца.  Има закон че при свободни места децата родени януари могат да тръгнат на градина с предният набор.
Явно се чустваш зле от нещата които се случват в градината и че адаптационият период не минава така както ти си си го представяла.
Моето дете е в ЧДГ. Родено е през декември и е с доста по-големи деца от него в групата. В градината нямат само една учителка на група. Въртят се 4-5. Такава е политиката на градината. Първо защото учат доста неща и втора за да се избегне стреса в бъдеще. Имат една учителка която уш се води основна...нашата напусна през декември. От миналата седмица са с нова. Нямаме никакъв проблем.

Общи условия

Активация на акаунт