Детската градина за 4-годишни деца стана задължителна

  • 11 132
  • 143
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 1 504
В училището, което ходи детето /предучилищна група/  на моя приятелка не се плаща нищо. Ако иска да се храни на обяд - 1 лв. Е съответно се събираха пари за разни материлиали, които децата ползват - моливи, водни боички и т.н.

Последна редакция: вт, 22 яну 2013, 16:52 от EmiR

# 91
  • София
  • Мнения: 1 635
Дано повече хора прочетат и вникнат в последния пост на Параход.

milmich, конкретно по нашия разговор - да, със сигурност много баби/дядовци/гледачи биха се отразили на детето по-зле от ходенето на детската градина. Но нали точно това е ролята на родителите - да преценят кое е най-добре за детето им и да вземат решение как ще се отглежда. В случая държавата се опитва да отмени точно това родителско право.

# 92
  • София
  • Мнения: 1 057
milmich, тук многократно бе обяснено защо 1,9% от родителите са против "ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО" предучилищно обучение на 4 годишни деца. Сегашните управляващи, нарушават граждански права, които Конституцията на страна дава, за да се възползват от финансиране от ЕС.
Четох тези дни, препоръките по програмата "Европа 2020", и там пише - цитирам по памет, че "до 2020г. 95% от децата на 4 и по висока възраст, трябва да бъдат приобщени към задължително образование, като всяка Държава се съобрази с възможностите и оказва подкрепа на родителите в качеството им на основни възпитатели на децата в ранна възраст."
Как подкрепя Държавата, родители, които трябва да водят децата си в училище или детска градина на мин. 20км. от дома им, защото е закрила местните такива, поради ред причини?
Как подкрепя Държавата, родители, които имат възможност и финанси да си обучават детето вкъщи?
Как си мислиш, че помага държвата, като принуждава родителите в големите градове, където няма достатъчно места в детските градини, да дават децата  си в групи от по 30 бр?
Ей такива елементарни въпроси имам...

# 93
  • София
  • Мнения: 17 597
katiABV гледам, че почти сме набори, та трябва да си наясно, че не това правителство /като си подхванала разговори за политиката/ раздаде  и разруши доста от ДГ нали? Стана малко след демокрацията, ако си спомняш...
Много ли детски градини са разрушени и раздадени? В нашият район е само  една, но тя не беше общинска, беше си на военния завод и те си взеха сградата и си я продадоха.
Преди 3г. в района отвориха 2 нови градини една от които с ясла, но места все няма и няма.
Факт е, че по време на комунизма много по-малко деца ходеха на градина и места имаше за всички. Макар всяко семейство да имаше по две деца.

Е, и това не е точно така. Имаше места, ама накрая. В началото... добре де, не в началото, аз него не съм го видяла - но да кажем '70 - ~85 в големите градове и в частност в постоянно разрастваща се - въпреки задължителното крепостно жителство - София... места... нямаше.

# 94
  • Варна
  • Мнения: 2 772
По този повод оня ден говорхме  в компания. От пет души които бяхме се оказа, че само аз и мъжът ми сме ходили на градина. Между 43 и 35 години бяхме всички.
Помня, че братовчедка ми ходеше на градина на село. И баба и дядо я гледаха в началото на градинската възраст. после и намериха място в седмичната градина на Златни Пясъци. Sick

# 95
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 026
Доколкото разбирам спора не е дали държавата осигурява навсякъде нормални условия за посещаване на учебно заведение, а дали въобще децата да тръгват от 4 години на градина. Според мен тези, които са принципно против ходенето на градина и да им се осигурят най - прекрасни условия пак ще са против. Просто има хора, които винаги намират кусури Rolling Eyes Много ми е интересна и една друга теза..Когато държавата се опита да постави някакви правила, винаги това се тълкува като нарушаване на Конституцията или като нарушаване на гражданските ни права...Не казвам това, защото мисля, че държавата ни е нормална или, че живота в нея е лесен, а просто, защото ми писна от "нарушени" права. Смятам, че всяко ограничение, което живота, обществото и законите ни налагат е ограничаване на някакво право, но какво щеше да стане ако ги няма? newsm78
Параход, аз не разбрах ти имала ли си дете, което  е посещавало детска градина? Защото ако не е така, едва ли имаш преки наблюдения какво се случва в градина, какви са учителките и условията. Една дете в държавна детска градина струва около 800 лв. на месец на бюджета. Това, че се плаща само част от таксата не означава, че услугата е евтина и, че не можеш да упражняваш контрол..Оооо, дори не можете да си представите на какво подлагат родителите институциите отговорни за детските градини и за работата им...Толкова капризи могат само болни мозъци да родят. Недоволстват от храната, а вземайки детето от градина го натикват в първата пицария, недоволстват, че не ги извеждат, а когато отворят прозорците ги простудявали /нарочно #Crazy/, недоволстват от учителките /не били грамотни!/, а когато се наложи родител да напише жалба, се хващаш за главата от правопис. За езика да не говорим: дали градината учи децата ни на лоши думички , а? Защо не се огледате около себе си как разговаряме в магазина, на улицата и т.н./не вие или аз, а болшинството!/Градината е последната, която има вина за това... И, добре, да кажем, че прескочим градината...И училището ли прескочим - там базата по - добра ли е,децата покрай нашите потомци на лордове ли ще са? Или ще си ги дундуркаме до полите до дълбока старост, опасявайки, се, че живия живот може да им направи нещо? Rolling Eyes Като в рекламата: "Жоре, спиш ли, мама?"
р.р. Но, както е казал, някой по - умен от мен, всичко е относително Grinning

# 96
  • Варна
  • Мнения: 2 772
milmich недоволни винаги и за всичко ще има. Peace
Но нека остане същото положение от сега, защо трабва да е задължително това посещение на училище от толкова малка възраст. Достатъчно е на 6г. да си тръгнат в предучилищна, пак ще се подготвят за училище. Достатъчно умни и схватливи са децата и за една година ще научат всичко, дори и родителите им дане са се занимавали преди това с тях.

# 97
  • Мнения: 601
Доколкото разбирам спора не е дали държавата осигурява навсякъде нормални условия за посещаване на учебно заведение, а дали въобще децата да тръгват от 4 години на градина. Според мен тези, които са принципно против ходенето на градина и да им се осигурят най - прекрасни условия пак ще са против. Просто има хора, които винаги намират кусури Rolling Eyes Много ми е интересна и една друга теза..Когато държавата се опита да постави някакви правила, винаги това се тълкува като нарушаване на Конституцията или като нарушаване на гражданските ни права...Не казвам това, защото мисля, че държавата ни е нормална или, че живота в нея е лесен, а просто, защото ми писна от "нарушени" права. Смятам, че всяко ограничение, което живота, обществото и законите ни налагат е ограничаване на някакво право, но какво щеше да стане ако ги няма? newsm78

Първо хората недоволстват, че държавата си върши половинчато и некомпетентно работата. Държавата няма право да ги мачка и принуждава, само защото има властови позиции. Държавата трябва да има дългосрочна визия и да изработва цялостни и устойчиви концепции след обществен дебат по такива съществени теми, а не чрез административна принуда - защото така е най-лесно и не изисква много мислене и усилия.

2. Когато такава съществува държавата трябва да поеме отговорността си и ясно да заяви защо това се налага и да си понесе общественото недоволство, а не да се измъкна като влечуго.

Държавата освен забрани, задължения и принуда трябва да използва и стимули, което никъде ама никъде не се открива. В някои белите държави (Ирландия), които тук много обичат да се споменават, където децата тръгват рано на училище родителите им са стимулирани и финансово (120 евро на седмица), а не са оставени на произвола на трудната си житейска съдба с държавните забрани, задължения и глобите или т.е. само негативите за тях.

Освен това дори и вие да сте ЗА тръгването на предучилищна на 4 години ако имате развити демократични инстинкти би трябвало да уважите желанието на онези родители, които не искат това за техните деца.  Като известната мисъл: “Не съм съгласен с мнението ти, но съм готов да дам живота си за правото ти да го казваш”. Вместо това министър Игнатов използва манипулирана статистика да противопостави родителите, съгласни на 4 годишна предучилищна и онези, които са против. И вие му се вързахте. Че това са А и Б на елементарната ПР манипулация. Цифрите в България ги коментира този, който ги е поръчал.

Последна редакция: ср, 23 яну 2013, 11:28 от kikimora1

# 98
  • София
  • Мнения: 39 164
Надявам се да гласуват поправката за самостоятелна подготовка, та всички да са доволни.

Аз лично съм много доволна от градината и на двете ми деца.
Голямата проговори и престана да хапе първата година в градината.
И научи много за 4те години.
Малкия го виждам, че се развива положително всеки ден, въпреки че имах съмнения за яслите.
Аз лично не бих могла да им осигуря такова обучение по друг начин.

# 99
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 026
Освен това дори и вие да сте ЗА тръгването на предучилищна на 4 години ако имате развити демократични инстинкти би трябвало да уважите желанието на онези родители, които не искат това за техните деца.  Като известната мисъл: “Не съм съгласен с мнението ти, но съм готов да дам живота си за правото ти да го казваш”.
Абсолютно съгласна съм с това!  Peace
Истината е, обаче, че аз не съм твръдо "За" тръгването на 4 г. на училище. От 5 г. е напълно нормално, но пак е за предпочитане градината, а не училището, каквито и удобства да създадат. Дори не се задълбочавам защо го правят и тъй като ще влезе в сила чак след 2 учебни години има голяма вероятност това да не се случи Peace Просто се уморявам от непрекъснатите спорове за всичко в тази д-ва, живота, в която и без това е уморителен...Спори се дори и когато предложенията са логични и обосновани...Малко са, но има и такива Mr. Green
Както L'Agent казва дано да приемат поправката щом има немалък брой родители, които се чувстват подготвени и компетентни да образоват децата си. Лошо няма Peace

# 100
  • Мнения: 601
Надявам се да гласуват поправката за самостоятелна подготовка, та всички да са доволни.

Аз лично съм много доволна от градината и на двете ми деца.
Голямата проговори и престана да хапе първата година в градината.
И научи много за 4те години.
Малкия го виждам, че се развива положително всеки ден, въпреки че имах съмнения за яслите.

Аз се чудя дали някой си дава сметка за неравния старт на децата.

Едните се обучават в детски градини, в която те са най-големите, а децата преди тях са почти бебета или на границата между бебета и деца. 

Другите се обучават в училищата, където те пък са най-малките.

Едните слушат нечленоразделната реч на малките, другите слушат гаменския език на подрастващите ученици.

Едните спят сладко, сладко на обяд, което е особено важно за децата на тази възраст, според педиатрите и други лекари.

Другите висят по цял ден в стаите

Едните живеят в многоцветната обстановка на детските градини, а другите сред сивите училищни коридори.

С едните се държат по-скоро като с деца, а с другите по-скоро като пораснали.

Всички тези разлики формират различни модели на поведение и подражание у децата. Или едните преждевременно порастват, или другите по-дълго време си остават деца. И за всичко това трябваше да се помисли, да се направят нужните изследвания проучвания и изводи след това да се налагат чрез закон.

И двете групи ги събират в първи клас и прас! – операция “Шок и ужас” по български.

И последно – никой в тези статистически проучване НЕ попита родителите в каква среда предпочитат да обучават 4 годишните им деца – дали в училищна или в градинска

# 101
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 026
Другите се обучават в училищата, където те пък са най-малките.

Едните слушат нечленоразделната реч на малките, другите слушат гаменския език на подрастващите ученици.

Едните спят сладко, сладко на обяд, което е особено важно за децата на тази възраст, според педиатрите и други лекари.

Другите висят по цял ден в стаите

Едните живеят в многоцветната обстановка на детските градини, а другите сред сивите училищни коридори.

С едните се държат по-скоро като с деца, а с другите по-скоро като пораснали.
Да, така е, разликата е огромна,въпреки опитите в училище да се създаде съобразена среда..
Не мога да разбера, обаче защо в градините децата да слушат нечленоразделна реч. Ако не са в смесени групи /когато се налага/, но и те са от по две съседни възрасти, децата са разделени в групите по възраст. В училищата също тези групи са отделени от другите ученици, но ...,че не е домислено, не е домислено........

# 102
  • Мнения: 11 918
Някои от вас се държат твърде неадекватно и тесногръдо. Не схванахте ли най-накрая, че тук не става дума за доволни или недоволни и кой и защо си праща/не праща детето в институция, а за грубото погазване на елементарни човешки права?!

# 103
  • Мнения: 601
Да, така е, разликата е огромна,въпреки опитите в училище да се създаде съобразена среда..
Не мога да разбера, обаче защо в градините децата да слушат нечленоразделна реч. Ако не са в смесени групи /когато се налага/, но и те са от по две съседни възрасти, децата са разделени в групите по възраст. В училищата също тези групи са отделени от другите ученици, но ...,че не е домислено, не е домислено........

Подробности.... Както казахме цялата държава не е само в София. Има детски градини, дори и в София, в които една група включва деца от различни възрасти. За селата да не говорим - там в едното кьоше на децата се преподава, докато в другото сменят памперси на малките.

Освен това през топлите месеци децата играят в един общ двор. Играят си, взаимодействат си, имитират и пр.

В училището пък няма как да изолираш шумовете идващи от ритащите топка ученици и техните цветисти възгласи.

# 104
  • Варна
  • Мнения: 2 772
аз не съм противник на детските градини. Дори се радвам, че все още тази социална и евтина услуга се подържа у нас. Детето ми е ходило на детска градина и ясла. Против съм това да е задължително, защото няма условия да обхване всички деца, а и няма нужда който не иска да ходи.
Ще стане така, да се чудят хората къде да си дават децата. И сега много от децата на са в градините, а в училищата.
когато деттето е на градина поне майката има възможност да работи, а когато е на половин ден в училището, пак ще се чудят хората какво да ги правят тия деца следобед, ако са работещи.
Ако пък са по цял ден са по чиновете пак не е добре за децата..
Освен някой училиша да приспособят- с легла, играчки и др. подобни като в градина.

Общи условия

Активация на акаунт