Детската градина за 4-годишни деца стана задължителна

  • 11 134
  • 143
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 11 304
Параход, аз не разбрах ти имала ли си дете, което е посещавало детска градина? Защото ако не е така, едва ли имаш преки наблюдения...
Имам дете в градинска възраст. Не го гледам по цял ден вкъщи - работя. Но не посещава нито държавна, нито частна градина "от държавен тип", т.е. подлежи на "въдворяване" по закон.
Имам две племенници, обучавани в държавна градина. Имам контакт с детски учителки - някои практикуващи в държавни градини, някои в частни (като правило първите са възрастни жени, вторите - млади; поне в моята извадка). Също и контакти с други деца, посещаващи детски градини; няколко, посещаващи кооперативи; няколко, гледани вкъщи.
Тъй като все пак аз съм ходила на детска градина, през изминалите години на наблюдения върху алтернативите с изненада открих, че като психологическо развитие и подготовка няма съществена разлика между трите групи - или ако има, тя за съжаление рядко е в полза на първите. Също общувам и с преподаватели в училищна предучилищна група. Искам да ви кажа, че тия хора се борят с вятърни мелници. Нямам думи каква недомислица е това "4-5-годишни деца в училище". Само с държавни чиновници от МОНМ нямам контакти, но и не искам.
Имам все пак известна представа и от бюджетирането. И там не си съвсем права, въпреки че, естествено, услугата не струва 60 лева. Обаче, не струва и нищо близко до 800.
Отговарям ти конкретно, защото се обърна лично към мен с въпрос.
За начина, по който ходят на училище/градина децата от село/град, където липсва съответната институция, няма хич и да почвам. Не е приятна картината.

И пак казвам: не е въпрос дали някой иска или не иска една услуга, а на елементарна демокрация. С един недемократичен закон се прехвърля отговорност от държавата върху родителите. С нарушаване на права "компенсираме" това, че не сме осигурили възможност.
Просто ми се повдига от демагогия, но наистина не искам да звуча като политагитатор (не ми е това целта), затова спирам.

Последна редакция: ср, 23 яну 2013, 14:21 от Параход

# 106
  • София
  • Мнения: 17 597
И пак казвам: не е въпрос дали някой иска или не иска една услуга, а на елементарна демокрация. С един недемократичен закон се прехвърля отговорност от държавата върху родителите. С нарушаване на права "компенсираме" това, че не сме осигурили възможност.
Просто ми се повдига от демагогия, но наистина не искам да звуча като политагитатор (не ми е това целта), затова спирам.

Свободата трябва да се отстоява. Винаги, при всякакви ситуации, с всички средства. Разпоредба, ограничаваща личната свобода, без това да е по някакъв конкретен начин наложено от необходимостта да се запази свободата / цялостта / сигурността (в разумни граници) / здравето на обществото като цяло не може да бъде приемана / подминавана с мълчание - и не, не си политагитатор, просто свободата / демокрацията си имат цена и тази цена... често се налага да бъде изплащана наново. Но всяка отстъпка в последна сметка повишава, а не понижава цената й. Отстояването на гражданските права е морално задължение на всеки гражданин.
Справка: Волтер.

# 107
  • Мнения: 14 654
Toва са добрите европейски практики, приложени по български. Кратка гугъл справка ще покаже, че в Европа никъде (с изключение на Люксембург и май части от Велокбритания) няма задължение към родителите да си изпратят децата в институция, при това там кооперативите са поощрявани, а не глобявани форми на обучение. 
Изслушах всички глупости 'за' закона и истината е, че повтарят заучени кухи фрази и бягат по тъча. Циганетата щели да се приобщят - как не, точно колкото ги приобщиха на 7, после на 6, а сега и на 5.
И да - напълно съм съгласна, че за тези градини, които сега строят, няма да има клиенти, защото просто убиват дори идеята на човек да роди. Аз бих родила още едно дете, обаче не и ако ще плащам глоба на всяка крачка от развитието му, защото не искам държавно и задължително.
Имам опит с ДГ, големият ми син ходи малко - точно толкова, колкото да научи пернишкия диалект на учителката и думи като кур ( това дълго време красеше едната стена на сградата) и педерас, именно от ДГ ги донесе, ама по тв показват пеещи и танцуващи в кръгче щастливи деца и прекалено любезни лелки.

# 108
  • София
  • Мнения: 39 166
Проблемът е, както писах и в другата тема, че политиката на това правителство е изключително недемократична.
Общо взето е такава - искате нещо, ама на ви го! Обаче със зверски ограничения.
Ама така ни го дават, че ни прецакват отвсякъде - и задължителната градина, и задължителната занималня, сега щели да дадат пари за майчинство, ама да намалят срока.
Вижте, че и за АЕЦ така играят - искате ли го? Ще ви го дадем, ама ще ви одерем кожите!
Искате магистрали - на ви, ама ще стоите гладни.
Искате детски градини - на ви задължителни и няма да вдигнем майчинството пък.
Ох, оспамих.

# 109
  • Мнения: 450
Аз не съм против ранното обучение на децата и харесвам много неща в държавните ни градини, като например режим на хранене и спане (до определена възраст), изграждане на определени навици на децата, социализацията им.
НО има и много неща, които са недопустими! Искам да попитам, като ме задължават да ги пращам на 5г. на предучилищна, кой контролира какво правят децата ми по цял ден там? Защо ги намирам постоянно пред телевизора и то на изгасени лампи, като вкъщи не гледаха телевизия? Защо го държат затворени от октомври месец не са ги извеждали и това ще продължи до май, като и на затворниците им се полага по 1час на чист въздух, а като ги вземе в 18ч. работещ родител навън е вече тъмно? Защо се опитват да ме залъгват, че децата ми се хранят здравословно, като им готвят риба от Виетнам хранена с антибиотици и какво ли не още, а на филийката за закуска не може и да се види, дали има нещо намазано? Защо в повечето градини детските съоръжения (пързалки, люлки, катерушки) са изключително опасни и монтирани върху цимент, а старите метални съоръжения тежки и ръждясали и затова госпожите ги пускат да се ровят само в пясъчниците – тоалетни на кварталните котки (България е на едно от първите места по тения)? Защо няма меки настилки, защо няма огради да не влизат котките, всеки път отговора е, че нямат пари?! Е след като не сте в състояние да гарантирате елементарни изисквания за здравето и сигурността на децата ни, Господа политици, оставете тогава на нас родителите да преценяваме в какви условия е по-добре да се развиват децата ни! Моля, разрешете ми, когато навън грее слънце, дори и декември месец, детето ми да се разхожда в 11ч. на въздух, а не да седи пред телевизора вътре в  градината с още 30- 35 деца! Разрешете на родителите да преценяват, дали баба, дядо, избраната от тях детегледачка, родителския кооператив, частна или държавна детска градина или те самите ще се грижат за децата! Защото, както е вече споменато и от други майки, в много по-напреднали и развити страни от България не е задължително децата преди училищна възраст (6 – 7г.) да посещават детски градини! По- добре се погрижете за селските райони, където няма изобщо детски градини, занимални и транспорт до такива! И ако продължавате да се хвалите как инвестирате в децата на България, бихте могли да направите лекарствата им безплатни до 18г. възраст по пример на европейски страни, като Германия, вместо да се чудите какви закони да измисляте за получаване европейски средства!
 

# 110
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Milmilch,
по-назад си писала в темата неща, които не са верни и това е лесно доказуемо - например, че във Франция и Италия задължителното начално образование започва от 3 години. Така че, не бих се съгласила еднозначно и с последния ти пост.
Това, че няма да се съгласиш с последния ми пост, не ме притеснява, но ще е хубаво да го вземеш под внимание, защото написаното в него е вярно, а по повод това което съм написала в предните си постове, това е нещо,което съм преживяла и, с което съм живяла, за разлика от четенето на статистика в нета, била тя със съкращения или без. Виж, дали е било задължително не мога да твърдя 100 %,

много моля поне да не се дава грешна информация.
в първия Ви пост пише "Гледала съм деца във Франция и в Италия и така нареченото им начално училище /не градина!!!/ започва от 3 г. "
такова нещо в Италия няма!
началното почва на 6 години (5 и половина ако се навършват в календарната година, а от 2 години срокът е удължен до навършващите 6 до 30 април от следващата календарна година)

така че, "така нареченото им начално училище" почва минимум 2 години след посочената от Вас възраст.

(и това не е писано от четене на статистики, нито от няколкомесечно пребиваване, а въз основа на 25 годишно такова и 2 деца, минали през ясла, през градина и училище)

дали е задължително или не, е фундаментално, имайки предвид заглавието на темата.
не, не е.
друг е въпросът, че в в чужбина се борят хората, за да имат повече места ("за всички" е утопия) в детската градина, в България ги не щат. детската градина не може да е задължителна, а пожелателна и с предимство за работещи родители, а не като място за социализация на децата на отегчени неработещи майки (за тях има градинки и детски кътове). освен, ако държавата не може да си позволи такава супер екстра, ама не вярвам да случаят на България.

друга тема е какво правят децата в българските детски градини (според прочетени мнения) и в италианските (от личен опит). 

# 111
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 026
Не си спомням да съм писала за Италия, че е задължително Rolling Eyes
Във Франция, обаче, тогава през 2000/ 2001 г. беше!
Както и да е.. Спора е от тези, които никога не могат да имат край, защото хората имат различни представи за нещата и те трудно могат да бъдат променени.
Аз също имам две деца, които са или посещават детска градина в момента, впечатленията ми са от 1 лице. Виж какво правят в италианските, което да е много по - различно от това в българските може да ни споделите вие:)

# 112
  • Мнения: 601
Трябва ли да е задължителна предучилищната подготовка за 4-годишните?

http://www.dnevnik.bg/live/debati/2013/01/24/1988314_triabva_li_ … reduchilishtnata/

Много хубава дискусия с аргументите "за" и "против"

И резултатите от анкетата са точно обратните на тези извадени от Игнатов 72% - против, да това не  е представително проучване, но пък в "Дневник" пишат и коментират мислещата, образована и интелигентна част от обществото ни, която е способна да формира аргументирани позиции, а това не е за пренебрегване. Коментарите под статията също заслужават да бъдат прочетени.

Аз ще копирам само един от аргументите за позицията "против":

4. С какви точно аргументи Министерството на образованието се опитва да им налага да направят нещо, което те преживяват като вредно за сина или дъщеря си? Какви психологически изследвания, с какъв обхват и каква академична тежест са цитирани? Никакви. Неподплатени с изследвания, изказвания от рода на "ранното ходене на детска градина подпомага социализацията" е от типа мъдрости, които човек може да чуе на детската площадка редом с други аргументи "защото така". Само че човек може да приказва какво ли не на разходка, докато чака ред за пързалката, но седне ли да пише закони, има нужда от сериозна обосновка. Не ние трябва да доказваме защо не бива детската градина да става задължителна – тези, които внасят законовата промяна, трябва да докажат ползата от нея.

# 113
  • Мнения: 1
Поредна глупост!
Някой ще ми определя дали да си дам детето на градина...!

# 114
  • София
  • Мнения: 17 597
Проблемът е, както писах и в другата тема, че политиката на това правителство е изключително недемократична.
Общо взето е такава - искате нещо, ама на ви го! Обаче със зверски ограничения.
Ама така ни го дават, че ни прецакват отвсякъде - и задължителната градина, и задължителната занималня, сега щели да дадат пари за майчинство, ама да намалят срока.
Вижте, че и за АЕЦ така играят - искате ли го? Ще ви го дадем, ама ще ви одерем кожите!
Искате магистрали - на ви, ама ще стоите гладни.
Искате детски градини - на ви задължителни и няма да вдигнем майчинството пък.
Ох, оспамих.

Н, да, силно напомня на действията на демоните, описани от Пратчет в... Ерик, мисля, беше...

# 115
  • Мнения: 601
И още по темата.....

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2013/01/25/1 … /?sp=0#storystart

Няма не искам
Вместо да задължава 4-годишните да ходят на детска градина, държавата трябва да убеди родителите с повече и по-качествени услуги


малък цитат ".....Всички под строй

"Ако родителите и хората от обществото са наясно, че това е полезно за детето, че то е щастливо там и в безопасна среда, не вярвам някой да се откаже", коментира училищният психолог Иван Игов. И допълва: "Но всички тези условия в момента не са осигурени."  Той дава пример с въвеждането на задължителна предучилищна подготовка за 5-годишните, когато държавата отново не беше готова да покрие всички нужди. Според Игов програмите за предучилищната са били адаптирани версии на тези за първи клас, въпреки че децата на 5-6 години нямат същото възрастово развитие като тези на седем-осем. "Идеята на по-ранното социализиране на децата не е да започнат по-рано да учат буквите или цифрите, а да се научат да играят, да си помагат, да общуват, да се подкрепят, да правят екипи - с техните средства на тяхната възраст", обяснява психологът. Той припомня, че в учебните програми съществува и етническа дискриминация - няма учители, които говорят майчиния език на деца от малцинствата, и шокът от изваждането от една култура и насилственото слагане в друга не е в тяхна полза. Накрая се получава така, че някои деца развиват негативно отношение към училището още преди да са влезли в него....."

# 116
  • Мнения: 116
Мен пък ми е интересно с/у какво точно сте против ....тези, които са против? 6 години съм по майчинство и няма дете, което да не е изпратено на ясла или на ДГ още при първа възможност. Непрекъснато се плюе, как няма места в държавните ДГ, как държавата не се грижи за децата си, защото родителите трябва да работят. Тези, които не са на държавна ДГ, са в частни. Децата, които на 4 години се гледат в къщи се броят на пръсти. В тоя ред на мисли....против сте, защото ви задължават и не ви дават право на избор или? На колко от вас децата не са ходили на ясла или на ДГ? Говорим, за избор, за възможност да си гледаш детето в къщи, т.е. не че сте кандидатствали в ясла или ДГ и не са ви приели, а за вашият избор да си го гледате в къщи. Е аз си го гледах първото до 4 години...напълно съзнателен избор и в нашия парк имаше точно 2 деца, които също ги гледаха в къщи, всички останали бяха на ДГ. Второто дете напълно съзнателно не го пуснах на ясла, не съм и кандидатствала....еми на 3 години в прака/уточнявам, не е критерии, но все пак е една доста солидна база за наблюдение/ няма дете, не на 2, не  на 3г, което да не е на ясла, на ДГ, в детски клуб, в частна детска градина. Не съм съгласна да ме карат да избирам непременно държавна ДГ, не съм съгласна с премахването на кооперативите.....но ми се ще да разбера колко са семействата, дето си отглеждат 4 годишните деца в къщи? Лично аз познавам само 1 семейство, което е против всякакви държавни институции, но е склбонно да си пуснат децата...на училище и няма да ги пуснат по никакъв повод на ДГ.

Това все едно аз съм го писала  Peace Нали не задължават да си запишем децата във точно определена група,градина,госпожа....или аз нещо бъркам?
Аз съм работя с деца /не в градина,да не си помислите,че мнението ми е обективно/и в момента изучавам и психология и пак не мога да кажа,че ще бъда от такава полза на детето си,както би била една реална обстановка в градината,яслата,училището.сблъсъкът с другите деца,респекта,уважението от друг човек/учител/или било то леличка според мен изгражда едно ниво на мини общество,което ще е полезно за децата и в училищна възраст.

# 117
  • София
  • Мнения: 1 635
Не знам за другите населени места, но в София хората обикновено нямат избор къде да си запишат децата.

Освен това, след като изучаваш психология, сигурно знаеш, че децата в различна възраст могат да се справят с различни видове "сблъсъци".

Въпрос номер три, ако детето ми боледува много в детската градина, дали бих била склонна да го оставя там. Така майката хем не може да работи, а детето може да се сдобие със сериозни хронични заболявания.

А това, че се нарушават основни свободи, изобщо не можем да го коментираме.

# 118
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 026
че в учебните програми съществува и етническа дискриминация - няма учители, които говорят майчиния език на деца от малцинствата, и шокът от изваждането от една култура и насилственото слагане в друга не е в тяхна полза. Накрая се получава така, че някои деца развиват негативно отношение към училището още преди да са влезли в него....."
Ето нещо извадено от контекста, което пак ми се наби в очите...Ама моля ви се, в коя държава в света в градините или училищата се говори на всеки на неговия майчин език? Особено в мултинационални като Щатите, например Mr. Green Хората заминават и от първия ден са в училища, в които никой не говори майчиния им език..И нали идеята на ранното обучение е, не ние да проговорим техния, а те да проговорят нашия език и да не се оправдават в 1 клас, че видиш ли, нищо не разбирали...
И честно, работя в сферата /не, в детска градина!!!!/ от доста време.Не познавам дете, което да не иска да ходи на училище заради "стреса" #Crazy от детската градина. По - скоро не им се тръгва..... Simple Smile

# 119
  • Мнения: 116
Не знам за другите населени места, но в София хората обикновено нямат избор къде да си запишат децата.

Освен това, след като изучаваш психология, сигурно знаеш, че децата в различна възраст могат да се справят с различни видове "сблъсъци".

Въпрос номер три, ако детето ми боледува много в детската градина, дали бих била склонна да го оставя там. Така майката хем не може да работи, а детето може да се сдобие със сериозни хронични заболявания.

А това, че се нарушават основни свободи, изобщо не можем да го коментираме.

Jillian напълно те разбирам,аз също искам моето дете да не боледува.Пресен пример в нашата детска градина имаше бум на шарка,спрях си детето и предпочетох здраво в къщи,отколкото болно пак в къщи.Разболя се от лек вирус със зачервено гърло,я когато си беше у нас.Това не е гаранция.
И пак казвам,моето дете е до толкова притеснително,че като беше по-малка/1.5-2г./не искаше по нови улици да минава,нови дрехи да пробва защото я беше страх....от новото.Бях в паника,понеже не искам детето ми да се страхува-започнах да я взимам с мен с работата ми с други деца,да танцува,година по късно та се промени с работа лека по лека.В градината беше същото беше малко разстроена в началото,но свикна,хареса й.Общува с деца,научава нови неща,да се сблъсква както с природно възпитани така и с по агресивни деца.Смятам,че това е само в полза за детето.Разбира се има и частни случаи,но аз говоря за общия случай.
milmich  Peace напълно съм съгласна с теб.

Общи условия

Активация на акаунт