Детската градина за 4-годишни деца стана задължителна

  • 11 123
  • 143
  •   1
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 1 635
Не знам за другите населени места, но в София хората обикновено нямат избор къде да си запишат децата.

Освен това, след като изучаваш психология, сигурно знаеш, че децата в различна възраст могат да се справят с различни видове "сблъсъци".

Въпрос номер три, ако детето ми боледува много в детската градина, дали бих била склонна да го оставя там. Така майката хем не може да работи, а детето може да се сдобие със сериозни хронични заболявания.

А това, че се нарушават основни свободи, изобщо не можем да го коментираме.

Jillian напълно те разбирам,аз също искам моето дете да не боледува.Пресен пример в нашата детска градина имаше бум на шарка,спрях си детето и предпочетох здраво в къщи,отколкото болно пак в къщи.Разболя се от лек вирус със зачервено гърло,я когато си беше у нас.Това не е гаранция.
И пак казвам,моето дете е до толкова притеснително,че като беше по-малка/1.5-2г./не искаше по нови улици да минава,нови дрехи да пробва защото я беше страх....от новото.Бях в паника,понеже не искам детето ми да се страхува-започнах да я взимам с мен с работата ми с други деца,да танцува,година по късно та се промени с работа лека по лека.В градината беше същото беше малко разстроена в началото,но свикна,хареса й.Общува с деца,научава нови неща,да се сблъсква както с природно възпитани така и с по агресивни деца.Смятам,че това е само в полза за детето.Разбира се има и частни случаи,но аз говоря за общия случай.
milmich  Peace напълно съм съгласна с теб.

Именно, има частни случаи. Затова не може да има закон, който задължава ВСИЧКИ деца да бъдат записни на градина/училище от 4 години. С корекцията за "домашното" образование нещата се коригират донякъде, но пък в този случай закона съвсем си губи официално обявения смисъл.

# 121
  • Мнения: 116
Jillian към теб задавам въпроса понеже така се получи,нищо лично.Какво правим когато тръгнат на училище?Не се ли разболяват,няма ли стрес от чина,от новите премети,ученето,многото и различни учители,деца....Не мога да разбера разликата даваш си детето на ясла/градина-понеже на едно 90%,да не кажа и повече им се налага,после го спираш понеже те задължават и после пак няма проблем то да посещава училище или предучилищна?

# 122
  • София
  • Мнения: 1 635
Разликата е 3 години, в които имунната система може да укрепне, а детето да се научи да се справя по-добре с външния натиск. Три години са много време за толкова малки деца.

Въобще не казвам, че над децата трябва да се трепери и да се пазят от "големия лош свят" до пълнолетие Laughing. Просто смятам, че решението трябва да е в ръцете на родителите, които са в позиция да бъдат най-добре запознати и най-заинтересовани, а не на държавата. За патологичните случаи си има социални служби.

# 123
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Jillian към теб задавам въпроса понеже така се получи,нищо лично.Какво правим когато тръгнат на училище?Не се ли разболяват,няма ли стрес от чина,от новите премети,ученето,многото и различни учители,деца....Не мога да разбера разликата даваш си детето на ясла/градина-понеже на едно 90%,да не кажа и повече им се налага,после го спираш понеже те задължават и после пак няма проблем то да посещава училище или предучилищна?
няма място за сравнение изобщо. Има разлика от цели три години.

# 124
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
......
Въпрос номер три, ако детето ми боледува много в детската градина, дали бих била склонна да го оставя там. Така майката хем не може да работи, а детето може да се сдобие със сериозни хронични заболявания.

А това, че се нарушават основни свободи, изобщо не можем да го коментираме.
И това е в 70% от всички случаи.  Peace

# 125
  • Мнения: 601
Ето едно интересно решение на ВАС, касаещо задължителната предучилищна и даващо частен отговор на въпроса трябва ли децата, които посещават предучилищна в ДГ да плащат месечна такса...."



"........С разпоредбата на чл. 20, ал. 1 ЗНП е въведено задължителна предучилищна подготовка на децата, преди постъпването им в първи клас, която се осъществява в подготвителни групи в детските градини или подготвителни групи в училищата. В Община Исперих тази подготовка се осъществява само в ЦДГ и в ОДЗ. По този начин посещаването на детска градина от тези деца става задължително и техните родители не могат да избират дали да изпратят детето си на детска градина или не, ако не могат да заплащат таксата за ползване на детска градина. Ползването на детска градина за родителите на децата от подготвителните групи вече не се явява ползване на услуга по желание, а е задължение. Затова държавата като е направила ползването на детска градина от децата, посочени в чл. 20, ал. 1 ЗНП задължително, е осигурила и средства за издръжката им като делегирана от държавата дейност, финансирана през общинските бюджети. Предвид изложеното правилно се явява заключението на АС- Разград, че родителите на децата от подготвителните групи по чл. 20, ал. 1 ЗНП не следва да заплащат такса за ползване на детски градини, в които се осъществява задължително въведената от държавата предучилищна подготовка, защото за тях това ползване не е ползване на услуга по желание, за което дължат такса, а е задължение. Ето защо като е стигнал до извод за незаконосъобразност на оспорената разпоредба на чл.24, ал.1, т.3 от Наредба № 11 и я е отменил, съдът е постановил своето решение в съответствие с доказателствата по делото и при правилно приложение на материалния закон.
С оглед гореизложеното постановеното от първоинстационния съд решение, е валидно, допустимо и правилно - не страда от релевираните в касационната жалба пороци, поради което следва да бъде оставено в сила
Предвид изхода на делото основателна е претенцията на ответниците по касационната жалба Зорница Атанасова Ранкова - Кръстева, Николина Димитрова Ненова и Елеонора Костадинова Николова за присъждане на съдебни разноски, същата обаче следва да се остави без уважение, тъй като по делото не са представени доказателства за действително направени от ответниците деловодни разноски пред настоящата инстанция.


http://www.sac.government.bg/court22.nsf/d6397429a99ee2afc225661 … mp;Highlight=0%2Cисперих

Последна редакция: ср, 13 фев 2013, 16:11 от kikimora1

# 126
# 127
  • Варна
  • Мнения: 2 768
По повод поста на kikimora.
Нямам идея как е в другите общини, но когато моето дете посещаваше ДГ преди пет години,такса за ДГ нямаше, Плащаше се единствено храната на децата.
Напр. 30лв. месечно, ако е било детето всеки ден на градина.Падат се да речем 1.36лв. дневно.
Ако е отсъствало 5 дена, съответно по-малко.20и няколко лв.
Сега обаче мисля, че в нашата община нещата стоят по различен начин. Има си твърда такса( не знам колко е) и ходи-не ходи детето родителите трябва да я плащат.

# 128
  • Мнения: 601
По повод поста на kikimora.
Нямам идея как е в другите общини, но когато моето дете посещаваше ДГ преди пет години,такса за ДГ нямаше, Плащаше се единствено храната на децата.
Напр. 30лв. месечно, ако е било детето всеки ден на градина.Падат се да речем 1.36лв. дневно.
Ако е отсъствало 5 дена, съответно по-малко.20и няколко лв.
Сега обаче мисля, че в нашата община нещата стоят по различен начин. Има си твърда такса( не знам колко е) и ходи-не ходи детето родителите трябва да я плащат.


Питам по принцип...Ако нямаш пари да плащаш и храната? Защото в у-ще можеш да приготвиш къщна храна в кутия, а в ДГ е забранено внасянето на храна от вън. Според мен решението казва, че държавата трябва да поеме всички разходи, щом това детско заведение единствено в района предоставя задължителната преучилищна подготовка. И казва защо - защото посещаването не е по желание, а е задължително според закона за просветата

# 129
  • Варна
  • Мнения: 2 768
По повод поста на kikimora.
Нямам идея как е в другите общини, но когато моето дете посещаваше ДГ преди пет години,такса за ДГ нямаше, Плащаше се единствено храната на децата.
Напр. 30лв. месечно, ако е било детето всеки ден на градина.Падат се да речем 1.36лв. дневно.
Ако е отсъствало 5 дена, съответно по-малко.20и няколко лв.
Сега обаче мисля, че в нашата община нещата стоят по различен начин. Има си твърда такса( не знам колко е) и ходи-не ходи детето родителите трябва да я плащат.


Питам по принцип...Ако нямаш пари да плащаш и храната? Защото в у-ще можеш да приготвиш къщна храна в кутия, а в ДГ е забранено внасянето на храна от вън. Според мен решението казва, че държавата трябва да поеме всички разходи, щом това детско заведение единствено в района предоставя задължителната преучилищна подготовка. И казва защо - защото посещаването не е по желание, а е задължително според закона за просветата
социално слабите не плащаха храна в ДГ. К

# 130
  • Мнения: 601
Да, don domat. На мен за това ми харесва решението на ВАС, защото в него се казва, че НИКОЙ не трябва да плаща. Точно както е в училище. И магистратите детайлно обясняват защо - защото това по закон е задължение на държавата, за което в общината се делигират бюджети и, защото това не е по желание.

Не както сега йезуитски се измъкват от общинските детски градини, че родителите плащали парното, а не такса. Сякаш има разлика в таската на дете в първа група (по желание) и на дете от трета група (задължителна). И как на родителите в училището не искат пари за парното.

И по темата...точно подобни решения ще покажат несъстоятелността на тезата за задължителната предучилищна при 4-годишните. Държавата и сега не може да обхване 5 и 6 годишните безплатно, а ще дойде и още един набор, който ще трябва задължително и безплатно да се обучават.

И то при песимистични финансови и икономически прогнози за стагнация на европейската икономика, какво да кажем за нашата....

Последна редакция: чт, 14 фев 2013, 15:26 от kikimora1

# 131
  • Варна
  • Мнения: 2 768

Не както сега йезуитски се измъкват от общинските детски гадини, че родителите плащали парното, а не такса. Сякаш има разлика в таската на дете в първа група (по желание) и на дете от трета група (задължителна). И как на родителите в училището не искат пари за парното.



ама, че глупост, парното били плащали ooooh!
Сериозно ли ги приказват такива по детските градини?!

# 132
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 025
Хахахаах
Определено персонала на детска градина, която твърди това нещо не е много Ентелегентен Mr. Green
В детската градина се плаща храната, а не парното!!!
Сина ми е 1 клас и плащам 40 - 44 лв. на месец за купони, не смятав другите неща, които му слагам в раницата. В градината плащам 60 лв. Ще кажете, че може и без купони и, че може да се слагат сандвичи от къщи. Е, да ама не може...Децата огладняват, а и не смятам, че сандвичи е редно да се ядат цяла година. Ами ако в градините спрат яденето, за да е "безплатна", ще се съгласите ли децата ви да ядат цели години сандвичите сложени от вас или десертчета и кроасанчета от магазините..Нищо безплатно няма. В някои държави и без храна децата плащат соленички аткси. Ама ние тука вече съвсем се взехме за примадони. Mr. Green
Като му кажеш на българина, че нещо е задължително все едно го щипеш по...да не казвам по какво Mr. Green
Кикимора, , кой ти каза, че сега децата на 5 и 6 години не могат да бъдат обхванати? Тук си в грешка Peace Места за 5 и 6 годишни има и в училищата и в градините:) Просто, дай му на българина да се оплаква. Rolling Eyes

# 133
  • Мнения: 601
milmich, с риск да те обидя, но пък твоя пост открехва вратичката, по-добре развий любов към четенето, вместо да обобщаваш. Явно не си изчела цялото решение на ВАС, за да разбереш, че в него се говори за община, в която няма училища, които да обхванат децата от предучилищна.

Кой ми бил казъл - една съседка ми каза. На теб кой ти каза, че места има и българите са мрънкала. Ти от тези богоизбраните не-мрънкащи българи ли си? Само си изчети поста - поредния типично български мрънкащ разговор на пейката пред блока - всички били мрънкала, мързеливи, тарикати, които искат само безплатното. Само аз освен, че плащам за купони на моето гардже, - му давам и храна и други нещица му слагам в раничката.

Хвалил ми се Данчо,
Данчо - мързеланчо
Кой е като мен...

Последна редакция: чт, 14 фев 2013, 18:58 от kikimora1

# 134
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 025
Мен трудно може да ме обиди човек, Кикимора, така, че не се притеснявай...Не поемаш никакав риск ..И то не, защото съм дебилна, а защото отдавна съм спряла да се вземам на сериозно и определено така си живея по - добре. В интерес на истината си прочетох поста и не видях нищо " а ла мрънкаща майка" по пейките. Виж по - голяма част от предните страници са точно в този стил и затова можеш да свериш от кога не съм писала. Не са ми стила подобни излияния от рода колко е страшно децата ни да влязат в реалния свят и да се треса от това, че ще тръгнат в страшната детска градина все едно ги пращаш в гората при лошия вълк...
Но "една съседка ми каза" ми звучи доста по - несероизно от сайта на ИСОДГ, където мила моя можеш да влезеш в който си искаш район, в която си искаш детска градина и да провериш свободните детски места за предучилищните групи за текущ прием..И тъй като тук сте доста пунктуални, ще кажа, че имам поглед върху /в професионален план!!!!!!!/ три софийски района. Със сигурност ще се намери някой, който нямащ работа, така да се разрови, че да ми намери градина, в която няма места и после айде пак големите изводи.  JoyТова, обаче няма да промени реалността така или иначе newsm78
р.р. За Данчо пък въобще не го разбрах, но дано не те обидя, няма и да се задълбоча Mr. Green А кой ми бил казал, че българите са мрънкала newsm78Е, на този въпрос няма как да ти отговоря..Тънък психолог съм и за това го знам Joy

Общи условия

Активация на акаунт